Šampaňské

Šampaňské spadá do kategorie šumivých vín. Pro tento typ vína však platí pravidla, která souvisí s místem pěstování vinné révy i způsobem jejich zpracování. Aby mohlo být šumivé víno označeno jako champagne, musí být vyrobeno z vinné révy vyspěstované v oblasti Champagne. Ta se nachází ve Francii. Na výrobu champagne se používají odrůdy vína Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay.

Z těchto odrůd se pak vyrábí hned několik druhů, které se liší chuťovým profilem. Na výrobu šampaňského se používají bílé i červené hrozny. Šampaňské je jedním z nejoblíbenějších suchých šumivých vín, které je typické svojí vyšší kyselostí. Tvrdost alkoholu zmírňují bublinky. To správné šampaňské tak budete vyrábět především podle chuti, která je vám nejpříjemnější.

Porovnat ceny šampaňského

Nejlepší šampaňské

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Obsah cukru Hodnocení Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Veuve Clicquot Yellow Label 0,75 l suché 100 % 1 450 Kč Zobrazit Bestdrink.cz
2. Moët & Chandon Imperial Brut 12% 0,75 l suché 98 % 1 199 Kč Zobrazit Alkohol.cz
3. Veuve Clicquot Brut Fridge 12% 0,75 l suché 97 % 1 499 Kč Zobrazit Winehouse.cz
4. Moët & Chandon Rosé Impérial 12% 0,75 l suché 93 % 1 269 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Moët & Chandon Nectar Impérial 0,75 l 1 239 Kč Zobrazit Alkohol-shop.cz

Typy

V současné době můžete volit mezi 3 hlavními druhy šampaňského. Jedná se o šampaňské typu Rose, Brut a Blanc de Noirs.

  • Rose – je růžové šampaňské, které má růžovou barvu a sladší chuť.
  • Brut – tento druh šampaňského je tím nejoblíbenějším. Jedná se o suché šampaňské s malou sladkostí.
  • Blanc de Noirs – šampaňské se vyrábí z červených hroznů, přesto má i toto šampaňské bílou barvu. I toto šampaňské je suché a vyznačuje se vyšším obsahem alkoholu.

Odrůda

Kromě typu vína můžete zvolit i odrůdu, ze které je šampaňské vyrobeno. Pravé šampaňské se vyrábí ze 3 různých odrůd vinné révy.

  • Chardonnay – tato odrůda vyniká výraznou kyselinkou a jemným aroma. Díky pomalému zrání má víno svěží ovocné a květinové tóny.
  • Pinot Meunier – je šampaňské, které se doporučuje pít mladé. Odrůda má poměrně nízký potenciál zrání. Šampaňské má silný buket a ovocné aroma.
  • Pinot Noir – šampaňské s výrazným ovocným aroma.

Obsah cukru

Chuť šampaňského ovlivňuje i množství cukru. Dle podílu cukru se šampaňské rozděluje následovně.

  • Brut nature – přírodně tvrdé šampaňské, které obsahuje méně než 3 gramy cukru na 1 litr. Vhodné je k drůbeži, rybám i obecně mořským plodům.
  • Brut – i v tomto případě budete pít tvrdé šampaňské, které obsahuje nejvýše 15 gramů cukru na 1 litr.
  • Demi-sec – je polosuché šampaňské, které obsahuje 33 – 35 gramů cukru na 1 litr. Chutnat vám bude s čerstvým ovocem i moučníky.
  • Doux – sladké víno, které obsahuje více než 50 g cukru na 1 litr. Sladké šampaňské není ideální pro ty, kteří chtějí hubnout.
  • Sec – označení pro klasickou suchou variantu. Obsah cukru je v rozmezí 17 – 35 gramů na 1 litr. Pít ho můžete jako aperitiv a hodit se bude i k dezertům.
  • Extra dry – obzvlášť suché víno s obsahem cukru od 12 – 20 gramů na 1 litr. Vhodné je ke studené kuchyni i lehkým jídlem.

Výroba

Při výrobě champagne musí být dodržen předem daný postup. Toto víno je vyrobeno metodou champenoise. Jedná se o dvoustupňový proces, během kterého musí proběhnout primární i sekundárnní fermentace. Poté by mělo víno zrát 9 – 15 měsíců a následně je připraveno ke stáčení.

Ročníková nebo neročníková

Poslední kritériem je volba mezi ročníkovým a neročníkovým šampaňským.

  • Ročníková – tato Vintage vína se vyrábí pouze ze sklizně jednoho daného roku. Ročníkový vína jsou velmi kvalitní a doba zrání je v jejich případě delší, což se podepíše na jejich komplexnější chuti. Ročníková vína se vyrábí z té nejkvalitnější vinné révy a víno se nemusí vyrábět každý rok.
  • Neročníková – na lahvi nenajdete uvedený ročník. Neročníková vína jsou označena jako Non Vintage a vyrábí se z aktuální sklizně i ze sklizní předchozích. Toto šampaňské se vyznačuje stabilní chutí a kvalitou. Výhodou je nižší pořizovací cena.

Podávání

Šampaňské je víno, které můžete pít samotné nebo ho přimíchat do různých koktejlů. Důležité je, aby byl nápoj při podávání studený, zbytečně byste neměli zahřívat ani sklenice, do kterých šampaňské nalité. Víno byste měli upíjet pozvolna, abyste si vychutnali jeho bublinky i chuť. Nápoj byste měli nalévat jemně, aby nedocházelo k narušení sedimentu ze dna láhve.

Koktejly

Šampaňské se míchá z různými koktejly. Mezi ty nejoblíbenější patří koktejl Kir Royale, Mimosa nebo Bellini.

  • Kir – je koktejl vyrobený ze šampaňského a likéru z černého rybízu crème de cassis.
  • Mimosa – tento koktejl je vyroben ze šampaňského a pomerančového džusu.
  • Bellini – kromě šampaňského budete potřebovat broskvové pyré.
  • Punč – šampaňské můžete pít smíchaný s ovocnou šťávou nebo likérem.

Sekt nebo šampaňské

Mnozí řeší otázku, v čem se šampaňské liší od sektu. Oba typy vína se vyrábí stejným způsobem. Jediným rozdílem je původ vinné révy. Šampaňské může pocházet pouze z oblasti Champagne, kterou najdete na severovýchodě Francie.

Sekty a jiná šumivá vína mohou pocházet z různých částí světa. Sekty jsou oblíbené zejména díky mnohem nižší ceně, kterou za láhev vína zaplatíte.

Značka

Na trhu najdete velké množství značek. Mezi ty nejznámější patří šampaňské Dom Perignon, Piper Heidsieck, Clicquot Ponsardin, Veuve Clicquot nebo Moet & Chandon. Ačkoliv koupíte opravdu kvalitní značku, nemáte jistotu, že vám bude nápoj skutečně chutnat. Často je nutné ochutnat nápoje více výrobců, než najdete nápoj, který vás svojí chutí skutečně uspokojí.

Druhou možností je koupit šampaňské od menších pěstitelů. Mezi známé pěstitele patří například Pierre Gobillard, Cristian Senez či Roger Manceuax.

Cena

Šampaňské je velmi oblíbeným typem šumivého víno, jeho nevýhodou je však vyšší pořizovací cena ve srovnání se šumivými víny typu sekt. Za láhev nejlevnějšího pravého šampaňského zaplatíte okolo 500 Kč. Do kategorie nejlevnějšího šampaňského lze zahrnout všechny lahve s cenou do 1 500 Kč. Kvalitnější šampaňské ze střední cenové kategorie vyjde na 1 500 – 5 000 Kč. A za nejdražší lahve můžete utratit i více než 5 000 Kč.

Porovnat ceny šampaňského

Otázky a odpovědi

Jak pít šampaňské?

Šampaňské je šumivé víno, které se pije většinou při slavnostních příležitostech. Pít je však můžete pochopitelně kdykoliv budete mít na champagne chuť. Šampaňské můžete pít samostatně nebo ho lze spárovat s jídlem. Šampaňské můžete míchat i v koktejlech. Šampaňské by mělo být při podávání studené, jeho teplota by měla být cca 8°C. Ročníkové víno by mělo být ještě chladnější, teplota by zde měla být jen 3 nebo 4°C. Šampaňské byste měli pít ze speciálních sklenic s označením flétna. Vysoké sklenice pomohou ve víně udržet bublinky.

Jaká je historie šampaňského?

První šampaňské bylo vyrobeno na začátku 18. století v oblasti Champagne, kde se vinná réva na jeho výrobu pěstuje dodnes. První šampaňské bylo vytvořeno mnichem opatství Hautvillers jménem Dom Perignon.

Jak se šampaňské skladuje?

Láhve s vínem byste měli skladovat na tmavém, chladném místě. Nejvhodnějším místem je vinný sklípek, vinotéka nebo lednice. Pokud nemůžete využít ani jednu možnost, můžete láhev skladovat i ve skříni. Nejdůležitější je lahev držet mimo sluneční svit a zdroj tepla. Šampaňské by mělo být skladováno ve svislé poloze, aby nedocházelo ke zbytečnému vysychání korku. V této poloze se do láhve nebude dostávat ani vzduch. Láhev šampusu vydrží v lednici či sklípku cca 2 roky, po 6 měsících však začne víno ztrácet svoji chuť.

Závěr

Na trhu najdete 3 druhy šampaňského. Nejoblíbenějším je šampaňské typu brut, které osloví všechny, kteří preferují suchou a kyselejší chuť. Růžové rose naopak potěší milovníky sladšího šampaňského. Black de noir je perfektním druhem pro milovníky silné chuti šumivého vína. Kvalitní šampaňské poznáte podle značky, ale i podle vzhledu. Kvalitní nápoj by měl mít světle žlutou barvu. Tmavé šampaňské je naopak nekvalitní. Kvalitní šampaňské by mělo mít velké množství malých bublinek. Malý počet větších bublinek naopak ukazuje na méně kvalitní šampaňské. Kvalitní šampaňské by vám mělo i příjemně vonět.

Šampaňské můžete nakoupit v e-shopu: Alkohol.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.gastroklub.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Šampaňské pijeme jen při slavnostních příležitostech, a samozřejmě také na Nový rok, takže se snažíme vždy koupit nějakou zajímavou značku, kterou jsme už kdysi zkusili nebo naopak ještě nikdy nezkoušeli. Aktuálně jsme při oslavě výročí nalévali Veuve Clicquot Brut 12% 0,75 l a hosté byli potěšeni.

  2. Dá se říci, že šampaňské se u nás pije pomalu jako limonáda, protože se stále něco slaví a nestačíme doplňovat zásoby. Nejraději máme samozřejmě Bohemia sekt, ale už jsme ochutnali i mnohé jiné značky a také mělo šampaňské skvělou chuť, takže se většinou snažíme pořídit více druhů, aby si každý mohl vybrat to, co mu k pití nejlépe vyhovuje.

Přidat komentář

Recenzer
Logo