Aperitivy

Večeře v restauraci i doma by měla ideálně začínat aperitivem. Aperitiv je označení pro mnoho druhů alkoholických, ale i nealkoholických nápojů, které jsou schopny probudit a nastartovat žaludek a zároveň ho připraví na větší množství stravy.

Aperitiv by měl být podáván v malém množství cca 15 – 20 minut před tím, než budete pokrmy servírovat. Mezi aperitivy patří různé nápoje, podávat můžete červené, bílé, sladké i portské víno. Mezi ostřejší aperitivy patří whisky, slivovice, fernet a jiné nápoje. Důležité je, aby byl aperitiv dobře vychlazený a podávaný čistý.

Porovnat ceny aperitivů

Nejlepší aperitivy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ricard Dubonnet Rouge 0,75 l 100 % 323 Kč Zobrazit Alkohol-shop.cz
2. Campari Bitter 25% 0,7 l 100 % 349 Kč Zobrazit Donpealo.cz
3. Aperol Aperitivo 11% 1 l 94 % 373 Kč Zobrazit Vicom-vino.cz
4. Becherovka KV 14 40% 0,5 l 94 % 202 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Lillet Blanc 17% 0,75 l 410 Kč Zobrazit Alkohol.cz
6. Hugo Liquore 16% 0,7 l 399 Kč Zobrazit Alkohol.cz

Typy

Aperitiv má mnoho podob, obecně lze aperitivy rozdělit do několika skupin podle chuti a množství alkoholu.

  • Lehké aperitivy – mezi lehké aperitivy patří jemně perlivá vína, jako je sekt nebo šampaňské, suchá červená i bílá vína. Vhodné je i červené polosuché víno.
  • Sladké aperitivy – do kategorie suchých vín spadají fortifikovaná vína například vermut. Vhodné je portské víno či sherry. Klasikou je Cinzano, pokud budete volit vermut, můžete vyzkoušet například Dubonnet či Lillet Blanc.
  • Ostré aperitivy – do skupiny ostrých aperitivů patří lihoviny, hořké a hořkosladké likéry. Velmi oblíbený je například Aperol či Campari.
  • Nealkoholické aperitivy – v nabídce by mělo být místo i pro nealkoholické aperitivy. Podávat můžete nealkoholická vína, ale i vodu nebo džus.

Druhy

Aperitivy je možné rozdělit i podle země původu. Největšími výrobci je Francie nebo Itálie, ale koupit můžete i aperitivy pocházející ze Španělska, Portugalska, Dánska či Argentiny.

  • Český aperitiv – nejznámějším českým aperitivem je Becherovka
  • Francouzský aperitiv – tyto aperitivy bývají založeny na víně a vyznačují se ovocnou chutí.
  • Italský aperitiv – na rozdíl od francouzských mají italské aperitivy bylinný základ a velmi často s míchají s proseccem. Nejpopulárnější je Aperol či Paolazzi.

Sklenice

Sklenice se liší s typem podávaného alkoholu.

  • Šumivá vína – k servírování použijte úzké vysoké sklenice.
  • Víno – víno je třeba nalévat do široké sklenice, jejíž podoba se liší s druhem vína.
  • Likéry – servírovány by měly být v tzv. likérkách, což jsou malé sklenice s vysokou stopkou.

Digestiv versus aperitiv

Mnozí stále řeší, jaký je rozdíl mezi aperitivem a digestivem. Zatímco aperitiv stolování začíná a jeho úkolem je nakopnout trávící enzymy, digestiv stolování uzavírá. Digestiv mívá větší obsah alkoholu a důležité je, aby se nejednalo o alkohol s výraznou chutí. V opačném případě může digestiv překonat chuťový zážitek s konzumovaného pokrmu.

Jako digestiv lze podávat různé vinné pálenky, ovocné destiláty či bylinné i hořké likéry.

Značka

Jak již bylo několikrát řečeno, mezi aperitivy patří celá řada destilátů. Na výrobu aperitivů se zaměřuje například společnost Cinzano. Za doporučení stojí i Aperol, Martiny, Campari nebo Aperol Spritz.

Cena

Cenové rozpětí alkoholických nápojů, které je možné podávat jako aperitiv je poměrně velké. Záleží na tom, zda si chcete vychutnat nápoj při běžné domácí pohodě, nebo plánujete honosnější oslavu. Za sklenici aperitivu zaplatíte od cca 200 – 2 000 Kč.

Porovnat ceny aperitivů

Otázky a odpovědi

Jaký je přesný úkol aperitivu?

Aperitiv má za úkol povzbudit chuť k jídlu. Vypít byste ho tak měli pouze menší množství. Ve chvíli, kdy to s pitím alkoholu před jídlem přeženete, dojde spíše k utlumení chuti. Aperitivy však neplní pouze fyziologickou funkci, ale jsou důležité i ze společenského hlediska. Při popíjení aperitivu se mohou lidé na večírcích seznámit, doma si můžete v klidu popovídat.

Kde se vzal aperitiv?

Aperitiv se tradičně před jídlem podává v Itálii, tento nápoj byl znám již ve starověkém Římě. Běžně se podávalo malé množství vína s nižším obsahem alkoholu. Už v té době bylo důležité připravit zažívací trakt a uvolnit atmosféru.

Co vše patří mezi tradiční aperitivy?

Mezi osvědčenou klasiku patří Martiny a Cinzano. Stále oblíbenější jsou i kořeněné nápoje jako Campari a Aperol. Vhodné jsou i koktejly například Aperol Spritz, Vesper Martini nebo Campari drink. Podávat můžete i kvalitní portské víno nebo cherry, vhodné je suché, polosuché víno, sekt a šampaňské.

K zahájení večera se naopak nehodí sladká vína, vhodné nejsou smetanové likéry typu Baileys či vaječného koňaku. Pokud holdujete ostřejším nápojům, můžete nalít menší množství slivovice či jiného ovocného destilátu, vyzkoušet můžete becherovku nebo whisky.

Závěr

Aperitiv je nápoj, který se podává před prvním chodem, jeho úkolem je navnadit chuťové buňky a povzbudit žaludek. Podávat byste ho měli cca 15 – 20 minut před jídlem. Naproti aperitivu stojí digestiv, což je alkoholový nápoj, který se podává po jídle. Jako aperitiv můžete podávat různé druhy alkoholických i nealkoholických nápojů, záleží na vkusu a zdravotním stavu jednotlivých strávníků.

Aperitivy můžete nakoupit v e-shopu: Alkohol.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.alkohol-shop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Osobně se stále držím klasikou, kterou je u nás doma Martini. To je ten nejlepší aperitiv co může být a neztratil za ta léta na kvalitě, naopak chutná báječně. Moje přítelkyně sice poslední dobou nosí domu takové ty modernosti jako Aperol a podobně, ale já na to prostě nejsem, to je taková jen ochucená vodička, nic víc.

  2. Aperitivy mám moc ráda, i když například hojně propagovaný Aperol zase taková hitparáda není, prostě mi nechutná. Mám ráda aperitivy od značky Campari, ale hlavně Cinzano, na to již dlouhá léta nedám dopustit a kupuji si jen pravidelně.

Přidat komentář

Recenzer
Logo