Časové spínače

Časové spínače vám umožní pohodlně ovládat mnohé spotřebiče v domácnosti. Velmi často se pořizují k pohodlnému ovládání koupelnových ventilátorů a osvětlení na chodbě nebo schodišti. Je rovněž určen k ovládání klimatizace.

Časové spínače fungují na vámi určeném rozvrhu a největší jejich předností je finanční úspora, protože jednotlivé spotřebiče zapínají při nižším cenovém tarifu.

Časové spínače mají několik podob, namontovat je můžete do elektrického rozvaděče, na DIN lištu, pod vypínač nebo do zdi. Podobně jako časový spínač fungují i spínací hodiny. Spínací hodiny jsou však na rozdíl od časových spínačů doplněny o další praktické funkce.

Porovnat ceny časových spínačů

Nejlepší časové spínače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Emos P5504 96 % 99 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Geti EF1 92 % 229 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Emos P5501 90 % 260 Kč Zobrazit Patro.cz
4. Solight DT06 88 % 119 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Elektrobock ZSD 16 80 % 234 Kč Zobrazit OBI.cz

Typy

První, co budete muset zvážit je to, zda budete potřebovat časový spínač, spínací hodiny nebo obě varianty.

Časový spínač

Časový spínač využijete ke zpožděnému vypnutí a zapnutí svítidel. Velmi často se používají jako schodišťové automaty. Dalším typem jsou časové spínače pro ventilátory, které mají své využití při odvětrávání koupelen a toalet.

Nejvíce všestranné jsou pak multifunkční spínače nebo multifunkční relé. Největší jejich předností jsou různé funkce a režimy, které vám umožní nastavit i týdenní režim.

Spínací hodiny

Spínací hodiny se instalují do domácích rozvaděčů na DIN lištu. S jejich pomocí můžete ovládat větší počet elektrických okruhů a tím i více různých spotřebičů. Spotřebiče jsou díky spínacím hodinám spouštěny ve vámi předem nastaveném čase, což se podepíše na vyšší úspoře elektrické energie. Spínací hodiny mohou být mechanické nebo digitální.

Princip fungování

Dle principu, na kterém časovač funguje, ho lze rozdělit do dvou skupin. Prvním typem jsou časovače mechanické, druhým pak časovače digitální.

Mechanický spínač

Pro mechanický spínač je typický obyčejný otočný mechanismus. Mechanický spínač postačí těm, kteří chtějí spotřebiče, osvětlení nebo ventilátor spouštět vždy ve stejném intervalu. Mechanismus spínače lze přirovnat k hodinám, a spínač nastavíte otočením knoflíku. Nevýhodou jsou tak omezené možnosti, co se nastavování spínače týká.

Digitální spínač

Složitější zařízení, které nabízí více různých možností nastavování. K dispozici navíc budete mít i větší počet přednastavených programů nebo režimů. Kromě přednastavených režimů si můžete pochopitelně nastavit režimy vlastní.

Montáž

Časové spínače lze rozdělit do skupin i podle toho, jakým způsobem je můžete nainstalovat. Na výběr máte hned několik možností.

  • Časovač do zásuvky – instalace tohoto časového spínače je velmi jednoduchá. Časovací zásuvku jednoduše zapojíte do běžné zásuvky, připojíte k ní další zařízení a nastavíte časovač.
  • Na DIN lištu – nevýhodou je složitější instalace, proto se vyplatí s touto variantou počítat již při stavbě nebo rekonstrukci domu. Časovač je nutné zabudovat do zdi, avšak v tomto případě máte k dispozici více různých funkcí.
  • Pod vypínač – tyto časovače najdete nejčastěji v koupelně, kde slouží ke spouštění ventilátoru.

Stupeň krytí

Stupeň krytí IP je důležitý zejména v případě, kdy plánujete časovač umístit do vlhkého nebo prašného prostředí. IP totiž určuje odolnost vůči vniknutí kapalin nebo cizích těles.

  • Stupeň krytí IP 20 – časovače se základním stupněm ochrany, který časovač ochrání pouze před vniknutím velkých těles.
  • Stupeň krytí IP 44 – časovač je ochráněn před stříkající vodou a tělesům s velikostí více než 1 mm.
  • Stupeň krytí IP 66 – tyto časovače jsou prachuvzdorné i voděodolné.

Funkce

Časové spínače mohou být doplněny o některé přídavné funkce, díky kterým bude jejich používání komfortnější i snadnější.

  • Spínač 12 V – spínač bude možné napájet pomocí autobaterie.
  • Dětská pojistka – zabrání možnému úrazu v případě, kdy se ke spínači dostanou děti.
  • LED indikace – informuje vás o stavu časovače.
  • Manuální vypínač – vám umožní časovač v případě potřeby vypnout.
  • Chytrý spínač – nejmodernější časovače je možné ovládat pomocí mobilního telefonu díky funkci Wi-Fi.

Značka

Časové spínače jsou k dostání od různých výrobců. Ačkoliv se nejedná o nijak složitá zařízení, bude rozumnější koupit značkový časovač, který bude plnit svoji funkci opravdu spolehlivě. Jednoznačně nejoblíbenější jsou časové spínače značky Elektroblock, Elko nebo Emos.

Cena

Časové spínače jsou cenově dostupné. Za mechanický spínač utratíte méně než 200 Kč. Dražší jsou spínače digitální, které je možné pořídit za cenu od 500 Kč. Tyto časovače již nabízí některé funkce a k dostání jsou i časovače doplněné o termostat. Za nejmodernější digitální Wi-Fi termostat zaplatíte okolo 1 000 Kč.

Porovnat ceny časových spínačů

Otázky a odpovědi

Kde všude může mít časovač svoje využití?

Časovače mají v domácnosti poměrně velké uplatnění. Běžně se používají ke spouštění různých běžných spotřebičů. Využít je můžete ke spouštění topení, oblíbené jsou i u chovatelů akvarijních ryb. Pomocí časovače můžete vypínat televizi, spouštět vánoční osvětlení nebo rozsvěcovat světla v bytě a to i po dobu vaší nepřítomnosti. Tato možnost slouží i jako bezpečnostní prvek.

Co je tepelný spínač?

Tyto spínače fungují podle okolní teploty. Součástí těchto spínacích hodin jsou senzory, které sepnou po té, co okolní vzduch dosáhne požadovanou teplotu. Také v tomto případě můžete volit mezi mechanickým nebo digitálním typem.

Jaké parametry sledovat při výběru spínacích hodin?

Sledovat musíte hned několik parametrů. Důležitý je časový režim, který určí, zda budete moci nastavit denní nebo týdenní programování. Některé spínací hodiny vám umožní obě tyto varianty. Další, na co byste se měli zaměřit je délka jednoho intervalu.

Tento parametr určuje nejkratší čas, za který mohou hodiny měnit svůj stav. Maximální zatížení určuje, jaký příkon mohou mít zařízení, které budete moci ke spínací zásuvce připojit. Jestliže bude časovač umístěn v prašném nebo vlhkém prostředí, bude důležitý i stupeň krytí IP.

Závěr

Časovače jsou na trhu rozděleny do 3 základních skupin. Rozhodovat se budete mezi mechanickým a digitálním spínačem. Samostatnou kapitolou jsou spínače tepelné. Mechanické spínače jsou nejlevnější a nejjednodušší možností, které vám však nenabídnou žádné pokročilé funkce. Digitální snímače jsou složitější zařízení opatřené moderním digitálním displejem. T

yto časovače vám umožní nastavit různé časové intervaly k zapínání i vypínání spotřebičů. Tepelný snímač vám umožní ovládat sálavé panely a přímotopy. Tyto časovače jsou navíc doplněny o termostat a spínají ve chvíli, kdo jejich okolí dosáhne požadovanou teplotu. Koupit můžete také snímač, který lze připojit do 12 V zásuvky v automobilu.

Časové spínače můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.svetla-online.cz, www.mojeelektro.cz, www.ventilatory-online.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (36 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Před nějakou dobou jsem koupil Sencor SST 13D a spokojenost. Plně funkční a splňuje svůj účel.

  2. Časové spínače jsou skvělá vychytávka, kterou jsem instaloval kvůli světlům. Koupil jsem od značky Emos a spokojenost, funguje dobře.

Přidat komentář

Recenzer
Logo