Teplovzdušné ventilátory

Teplovzdušné ventilátory jsou zařízení různých velikostí, jejichž úkolem je ohřívat vzduch všude tam, kde je to zapotřebí. Díky své velikosti je využijete v každé domácnosti. Své uplatnění najdou i v kancelářích, dílnách, chatách nebo chalupách.

V případě, že budete trávit chladnější léto někde v kempu, poslouží vám i na dovolené. S jejich pomocí můžete rychle vyhřát prostory chatky nebo karavanu.

Provoz teplovzdušného ventilátoru závisí na dostupnosti elektrické energie, kterou tyto ohřívače ke svému chodu potřebují. Ve chvíli, kdy je připojíte do zásuvky, stačí pouze zmáčknout knoflík a ventilátor okamžitě ohřívá vzduch.

Při výběru tohoto zařízení je důležité zohlednit především velikost prostoru, který bude ohřívač nejčastěji vyhřívat. Poté už můžete zvážit využití několika funkcí, kterými disponuje a vybrat finální podobu spotřebiče. Zajímat vás bude samozřejmě cena a při výběru byste měli preferovat spolehlivého výrobce.

Porovnat ceny ventilátorů

Nejlepší teplovzdušné ventilátory

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Sencor SFH 7601BK 100 % 575 Kč Zobrazit Tipa.eu
2. Concept VT7040 93 % 499 Kč Zobrazit 4home.cz
3. ECG TV 30 88 % 319 Kč Zobrazit Expert.cz
4. HomeLife NSB-200C 79 % 449 Kč Zobrazit Tipnet.cz
5. HomeLife MINI HEATER KLW-007A 74 % 399 Kč Zobrazit Topenilevne.cz

Typy

Teplovzdušné ventilátory lze rozdělit do několika skupin podle velikosti a výkonu.
K nejmenším patří přímotopy, které se umísťují do zásuvky. Tyto ohřívače mají výkon v rozmezí 350 – 1 000 W.

Hodí se tedy spíše do menších místností. Jejich výhodou je jejich snadné přenášení a malá hmotnost. Přestože se jedná o malá zařízení, nechybí ani některé funkce jako termostat, automatické vypnutí, LED displej a další.

Méně často narazíte na bezvrtulový teplovzdušný ventilátor. Tyto typy jsou běžně k dostání jako přístroje, které mají vzduch především ochlazovat a využijete je tedy zejména v letních měsících. Lze je však sehnat i v podobě přímotopů. Jejich výhodou je zejména tichý chod, při kterém nedochází k víření prachu. Jsou tedy vhodnější pro alergiky.

K nejvíce rozšířeným patří stojací teplovzdušné ventilátory. Jsou k dostání v mnoha podobách a velikostech, díky tomu je možné jejich využití v malých i velkých místnostech.

Příkon

To, jak velkou plochu dokáže topidlo vytopit, závisí především na hodnotě příkonu. Příkon se u těchto výrobků pohybuje v rozmezí 350 – 2 000 W. Malá zařízení menších výkonů dokáží ohřát vzduch ve vaší blízkosti, velká topidla pak mohou adekvátně vytopit i větší místnost.

Nevýhodou těchto zařízení je neschopnost teplo akumulovat. Pokud je tedy vypnete, bude se okolní vzduch opět rychle ochlazovat. Většina teplovzdušných ventilátorů umožňuje nastavit intenzitu ohřevu vzduchu.

Pokud je tedy místnost vytopená na příjemnou teplotu, můžete výkon upravit tak, aby přímotop dále vzduch v malém množství ohříval a nedošlo tak k jeho opětovnému ochlazení. Díky této možnosti bude teplota v místnosti optimální a spotřeba elektrické energie nízká.

Spotřeba

Elektrické přímotopy se obecně vyznačují větší spotřebou elektrické energie. Díky tomu nejsou tato topidla určena k častému a dlouhodobému vytápění. Slouží pouze jako pomocníci ve chvílích, kdy je to nezbytně nutné.

O spotřebě vás informuje energetický štítek. Na jeho základě vybírejte přístroje, které spadají do energetické třídy A+ nebo A++.

Topné těleso

Na to, jak šetrný přímotop bude, má vliv topné těleso. Vybírat můžete mezi přístroji vybavenými topnou spirálou a keramickým tělesem.

Topná spirála bývá součástí levnějších přístrojů. Spotřeba elektrické energie je u těchto přístrojů až o cca 30% větší. Nevýhodou topné spirály je také možný zápach, který z přístroje může vycházet. Ten vzniká především spalováním prachu.

Keramické těleso najdete u dražších teplovzdušných ventilátorů. Jeho výhodou je vyšší účinnost a nižší spotřeba. Mezi další klady patří tišší chod a menší víření prachu. Tyto přímotopy také tolik nevysušují vzduch a jsou tedy vhodnější pro alergiky a ocení je také rodiny s malými dětmi.

Hlučnost

Hlučnost je parametr, který je uveden u každého modelu. V ideálním případě by měla být hlučnost co nejnižší, což vám umožní topidlo používat kdekoliv a kdekoliv.

Hlučnost je v tomto případě v rozmezí 20 – 80 dB. Teplovzdušné ventilátory s největší hlučností nejsou příliš vhodné, hluk je v tomto případě možné srovnat s hlučností některých levnějších vysavačů.

Oproti tomu hluk 20 dB je možné přirovnat k padajícímu listí nebo bezvětří. Tišší chod vám poskytnou i výrobky, jejichž hlučnost se pohybuje v rozmezí 40 – 50 dB. Toto rozmezí je možné přirovnat k mírnému dešti.

Ovládání

Ovládání je u levnějších výrobků řešeno knoflíky a otočnými kolečky. Dražší přístroje je možné ovládat pomocí dálkového ovládače a ty nejdražší mohou fungovat pomocí Wi-Fi i v kombinaci s chytrým telefonem.

Kromě zapínání a vypínání přístroje je možné nastavit teplotu. Pro přehlednost jsou přímotopy často doplněny o přehledný a podsvícený LCD displej, který vás informuje o teplotě a dalších funkcích přístroje.

Funkce

Levnější modely vám toho kromě ohřevu vzduchu v místnosti příliš nenabídnou. Pokud je budete využívat pouze k občasnému, krátkodobému vytápění například koupelny nebo jiné místnosti, nebude ani žádné speciální funkce potřebovat.

Dražší výrobky však mohou disponovat několika funkcemi, ty se mohou hodit zejména v případě častějšího používání v obytných místnostech.

K nejzákladnějšímu vybavení, kterým disponují snad všechny topidla, patří termostat. Díky němu můžete zvolit teplotu. Osoby trpící alergiemi a astmatici ocení možnost filtrace. Díky ní nebudou topidla tolik vířit prach.

Některé teplovodní ventilátory mají možnost oscilace, neboli otáčení těla topidla na obě strany. Díky tomu se bude teplo rovnoměrně šířit do celé místnosti.

Studený chod využijete zejména v letních měsících. Díky této funkci se teplovzdušný ventilátor promění v běžný ventilátor, který bude pouze vířit vzduch v místnosti.

Z bezpečnostního hlediska je vhodné vybírat teplovzdušné ventilátory vybavené časovačem. S jeho pomocí nastavíte dobu, po kterou má ventilátor místnost vytápět. Po jejím uplynutí se přístroj sám vypne.

K dalším bezpečnostním prvkům patří ochrana proti přehřátí. Díky ní se přístroj v případě přehřátí sám vypne. Často se u těchto výrobků setkáte také s ochranou proti převrhnutí.

Značka

Na trhu je k dostání velké množství různých typů přímotopů. Při výběru tohoto výrobku nepodceňujte ani kvalitního výrobce. Ten vám dodá přístroj, na který se můžete spolehnout, a který bude bezpečný pro vás i vaše blízké.

K oblíbeným značkám patří výrobky HomeLife, ECG, Silvercrest, Concept, Rohnson, Dakota, Sencor, Tristar. K dalším kvalitním výrobcům patří také Eta, Rowenta nebo Orava. Bezvrtulový teplovzdušný ventilátor je výrobkem značky Dyson.

Cena

Cena těchto výrobků není nijak vysoká. Nejlevnější přístroje je možné pořídit od cca 300 Kč. Větší možnosti vám nabídne cenové rozpětí 500 – 1 000 Kč. Zde již můžete vybírat z velkého množství malých zásuvkových a větších stojanových modelů.

Cena nejdražších typů se pohybuje do 2 000 Kč. Pokud využijete možnost ovládání topidla pomocí Wi-Fi, zaplatíte za přístroj cca 2 500 Kč.

Porovnat ceny ventilátorů

Otázky a odpovědi

Je používání teplovzdušného ventilátoru bezpečné?

Při správném používání se jedná o zcela bezpečné výrobky. Bezpečnost vám zaručí také kvalitní výrobce. Tento přístroj není možné používat jako radiátor. Aby nedošlo k jeho přehřátí nebo požáru, nesmí být přímotop zakryt žádnou látkou.

V jeho blízkosti by také neměly být umístěny předměty, které by se mohly vlivem tepla poškodit nebo spálit. Přímotop nesmí přijít do styku s vodou a pozor dávejte na děti i domácí mazlíčky. V případě, že nebudete přímotop používat, odpojte ho z elektrické zásuvky.

Jaký typ je vhodný pro alergiky nebo astmatiky?

Všeobecně kvalitnější jsou typy, které disponují keramickým tělesem. Tyto přístroje tolik nevýří prach ani nevysušují vzduch. Pokud ale máte vy nebo někdo blízký v rodině alergii na prach nebo astma, zvažte spíše koupi olejového radiátoru. Výhodou těchto výrobků je právě nulové víření prachu a vysušování vzduchu.

Závěr

Teplovzdušné ventilátory vám poslouží jako přístroje, které mohou okamžitě ohřát vzduch v místnosti. Mějte však na paměti jejich větší spotřebu elektrické energie, díky ní nejsou vhodné pro časté a dlouhodobé používání.

Slouží spíše jako záložní zdroj tepla. Při jejich výběru se zaměřte na výkon, spotřebu a hlučnost. Praktické mohou být i některé funkce, bezpečnost výrobku vám zaručí kromě správného používání i kvalitní značka.

Teplovzdušné ventilátory můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.ventilatory.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (66 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Občas nám doma zlobí kotel, takže jsme pro jistotu do každé místnosti pořídili teplovzdušné ventilátory od značky Sencor. No a nemusí se člověk bát, že nastydne, když si zase kotel postaví hlavu.

  2. Když dělám v dílně, potřebuju tam občas přitopit, takže jsem si koupil teplovzdušný ventilátor od značky Concept a je perfektní. Můžu v klidu pracovat, aniž bych měl ledové konečky prstů.

  3. V práci mám v podstatě neustále průvan, takže mi dost táhne na nohy. Od té doby, co jsem si pořídila teplovzdušný ventilátor od Silvercrestu jsem moc spokojená, protože už nejsem nastydlá.

  4. Občas když se ochladí ještě před začátkem topné sezóny, se takový teplovzdušný ventilátor hodí, aby si člověk přitopil aspoň trochu na nohy.

  5. Pořídila jsem si už dávno tento typ: ECG TV 30, doporučila mi ho kamarádka. Ventilátor splnil skoro všechno, co jsem očekávala, takže za mě super věc.

  6. Váš článek mi velmi pomohl s výběrem kvalitního ventilátoru. Děkuji vám.

Přidat komentář

Recenzer
Logo