Trhačky

Trhačky patří mezi vychytávky, které se využívají ve fitness centrech při silových cvičeních. Trhačky jsou vlastně pouze jednoduché pásky, které můžete omotat okolo činky a zápěstí. Díky trhačkám budete moci zvedat těžší břemena a svalovou hmotu tak naberete efektivněji. Trhačky vám pomohou s pevnějším držením tyče a vy tak nemusíte řešit samotný úchop. Samotné posilování je tak díky trhačkám pohodlnější, což ocení ti, kteří řeší potíže s přetěžováním šlach. Přetěžování šlach velmi často vede k bolestivým zánětům. Tuto fitness pomůcku mohou využít všichni silový sportovci.

Vybrat správné trhačky není až tak složité. Začátečníci nejčastěji volí universální trhačky se smyčkou, pokročilí mohou volit mezi dalšími podobami těchto pomůcek. Při výběru pak můžete zohlednit výrobce a zajímat vás bude pravděpodobně i pořizovací cena.

Porovnat ceny trhaček

Typy

Trhačky mají mnoho podob, k dostání jsou trhačky pro silné muže i ženy, které mívají obecně slabší úchop. Na vině jsou v jejich případě menší dlaně, které jim nemusí dovolit činku dokonale uchopit.

Trhačky mají několik různých podob. Nejznámější jsou universální trhačky se smyčkou, do další skupiny patří olympijské trhačky a nakonec to jsou trhačky s háky.

Trhačky se smyčkou

Trhačky se smyčkou jsou klasickými omotávacími trhačkami, které jsou k dostání v mnoha podobách. Koupit můžete textilní, kožené či polstrované trhačky. Oblíbené jsou i trhačky s protiskluzovou úpravou. Jednotlivé modely se liší i svojí délkou. Smyčka umožňuje trhačku bezpečně obtočit okolo zápěstí, kterému se navíc velikostně přizpůsobí.

Olympijské trhačky

Součástí trhaček je uzavřená smyčka, která vám umožní jejich jednoduché připevnění na tyč. Tyto trhačky jsou díky tomu volnější a při nesprávném zdvihu se mohou snadněji uvolnit. Na trhačky se tak v tomto případě nemůžete tolik spolehnout, což vám umožní trénovat i správný úchop.

Trhačky s háky

Poslední volbou jsou spolehlivé trhačky s kovovými háky. Díky hákům není nutné trhačky omotávat okolo zápěstí. Tyto trhačky se nejčastěji vyrábí z protiskluzové tkaniny nebo kůže. Trhačky s háky lze připojit na každou standardní tyč, nemusí však pasovat na všechny typy os. Háky vám však nemusí dovolit uchopit tyč opravdu pevně, což vám může provádění některých cviků znemožnit. Druhou možností je, že nemusíte provádět cviky úplně správně.

Osmičkové trhačky

Trhačky se tvarem podobají číslici 8, jsou tedy složeny ze dvou ok. Prvním okem můžete provléct zápěstí, druhou protáhnete osu činky. Tyto trhačky nejvíce používají strongmani a powerlifeři při provádění extrémně mrtvých tahů. Při používání osmičkových trhaček bude celá dlaň v kontaktu s osou. Osmičkové trhačky nejsou ideální na olympijské vzpírání, protože nejsou stáhnout jako trhačky s omotávkou.

Používání trhaček

Trhačky mají své využití při různých cvicích. Jsou vhodné při cvičení s osou, jednoručkami i kettlebelly. Hodin se vám mohou i při cvičení na hrazdě.

Využijete je při cvičení mrtvého tahu ať už klasického, rumunského nebo sumo. Vhodné jsou při cvičení přítahů v předklonu, při provádění bulharských dřepů, výstupech s činkami na lavici atd.

Použít je můžete při provádění různých vzpěračských cviků jako je nadhoz nebo trh. Použít je můžete při shybech, přitahování i cvičení s hrazdou.

Trhačky se obecně používají pouze v případě, kdy budete zvedat těžkou váhu nebo budete chtít zvládat větší počet opakování cviků. Na různých závodech jsou však trhačky zakázány a nahradit je budete muset práškovou nebo tekutou křídou.

Značka

Trhačky lze koupit od mnoha známých fitness výrobců. Velký výběr různých modelů budete mít v případě značek Power Systém, GymBeam, inSPORTline, MAD, Chiba, Duvlan, Harbinger a dalších.

Cena

Pořizovací cena trhaček není nijak vysoká. Cenový rozdíl je dán kvalitou materiálu a možnými funkcemi. Časté je polstrování i protiskluzová úprava. Obecně můžete trhačky koupit za cenu v rozmezí 120 – 900 Kč.

Porovnat ceny trhaček

Otázky a odpovědi

Jaké jsou největší výhody trhaček?

Trhačky jsou vhodné zejména pro přítahové a tahové cviky. U těchto cviků je nutné zaměřit se z hlediska bezpečnosti na správný úchop činky. V opačném případě hrozí, že vám těžká činka z rukou vyklouzne, což může vést k velmi nepříjemného zranění. Trhačky však pomohou činku podržet a umožní vám postupně přidávat hmotnost.

Jaké cviky lze s trhačkami cvičit?

Trhačky jsou vhodné pro cvičení mrtvého tahu, různé podoby přítahových a tahových cviků. Hodit se budou při posilování stehen, při cvičení zad či posilování vzpřimovačů břicha a trupu.

Jaké trhačky koupit?

Nejoblíbenější jsou trhačky se smyčkou, které jsou považovány za universální. Výhodou je, pokud koupíte trhačky s ochranným polstrováním. Při zdvihání je největšímu tlaku vystaven hřbet ruky a právě trhačky s polstrováním dokáží tento tlak zmírnit. Nevýhodou je však jejich složitější omotávání okolo činky.

Závěr

Trhačky jsou fitness pomůckou, která má řadu příznivců i odpůrců. Jedni tvrdí, že trhačky nepatří do posilovny a při cvičení je nepoužívají. Jiní naopak nemají s používáním trhaček žádný problém. Dle pravidel je ostatně možné trhačky v posilovně využívat, zakázány jsou pouze v silovém trojboji. Trhačky vám pomohou rychleji unavit posilované svaly a nebudete se muset ani tolik soustředit na správný úchop. Přesto se však nedoporučuje používat trhačky pravidelně, protože váš úchop může časem selhávat a slábnout.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.meliora.cz, www.gymbeam.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Mám od značky GymBeam a spokojenost. Dobrá kvalita a sehnal jsem za super cenu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo