Udírny

Nejoblíbenější typy udíren

Uzeniny patří k delikatesám, které si každý dopřává poměrně často. Uzené potraviny si zpravidla zakoupíte v supermarketu. Tyto výrobky však nejsou nijak blahodárné pro zdraví, proto stále více rodin volí raději vlastní způsob přípravy. Ten vám umožní volit kvalitní suroviny a uzpůsobit chuť vlastním potřebám.

Domácí uzení má stejně jako velmi oblíbené grilování svoje vlastní kouzlo. Při obou těchto příležitostech se obvykle schází rodina a přátele. A právě to, zda budete udit pouze příležitostně nebo naopak pravidelně je jednou z otázek, kterou byste si měli před nákupem udírny položit.

Při výběru narazíte na udírny různých velikostí, díky tomu nebudou ochuzeni ani majitelé bytů, protože udírna v dnešní době není jen stavba, kterou si mohou dovolit majitelé zahrad. Dalším parametrem, který výběr ovlivní je samotný typ udírny. Vybírat můžete mezi přenosnými a stálými modely a rozhodnout můžete i o způsobu uzení.

Porovnat ceny udíren

Nejlepší udírny

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Bradley Smoker Originál 98 % 17 990 Kč Zobrazit Mall.cz
2. KAISER PADESÁTKA 94 % 6 450 Kč Zobrazit Udirny.cz
3. Borniak UWD 70 Simple 92 % 23 990 Kč Zobrazit Grilykrby.cz
4. Borniak UW 70 90 % 19 990 Kč Zobrazit Zahradni-grily.com
5. Weber Smokey Mountain Cooker 83 % 11 990 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Při výběru narazíte hned na několik typů udíren. Klasikou jsou stále dřevěné či betonové udírny, kde se k uzení využívá běžné dřevo. Moderní verzí jsou pak elektrické nebo plynové udírny.

Klasická

Standardní a oblíbené jsou udírny, kde se pro uzení používá dřevo. Dřevěnou udírnu si můžete jednoduše koupit nebo postavit přesně podle svých představ. Alternativou jsou pak zděné udírny. I zde máte 2 možnosti, betonovou udírnu můžete zakoupit nebo ji postavit svépomocí. Nevýhodou těchto udíren je nutnost mít stav udírny pod kontrolou a starat se o oheň.

 • Dřevěné udírny s boční topeniště – tyto udírny jsou vhodné pro uzení za pomoci teplého kouře. Jako palivo se používá tvrdé dřevo, piliny nebo štěpky.
 • Dřevěné udírny s regulátorem studeného kouře – zdravější uzení pomocí studeného kouře. Jako palivo se používá štěpka, která se sype do generátoru.

Elektrická

Stále oblíbené jsou elektrické udírny. Jejich předností je minimální úsilí, které musíte při uzení vynaložit. Tyto typy vám v závislosti na pořizovací ceně nabídnou několik možností ovládání i typů paliva, které se postará o chuť a aroma potravin.

O konstantní teplotu se pak postará udírna sama. Elektrická udírna je obvykle vhodná pro uzení teplým i studeným kouřem. Tato možnost však nemusí být pravidlem, proto si způsob uzení před nákupem ověřte.

Plynová

Tento typ udírny je mnohdy opomíjen, přestože jsou na trhu také tyto modely zastoupeny v nemalém počtu. Stejně jako elektrická udírna vám i plynová umožní udit bez vaší asistence.

Plynové udírny jsou vybaveny plynovými hořáky, které umožňují plynulou regulaci teploty. Některé plynové udírny umožňují připravovat suroviny také grilováním.

Gril s udírnou

Pro ty, kdo nebudou udit nijak pravidelně je vhodnější variantou zakoupení grilu s udírnou. Tyto udírny jsou však určeny spíše k občasnému použití a nedosáhnete takových výsledků, jako k samostatné udírně.

Palivo

Při klasickém uzení se o kouř postará dřevo nebo dřevěné uhlí. Elektrické udírny vám umožní vykouzlit kouřový efekt a tradiční chuť potravin spalováním dřevěných briket, štěpky nebo peletek. Jednotlivé typy vám umožní používat pouze jeden typ paliva.

Brikety

Jedná se malé brikety, které se podobají malému puku. Ačkoliv mají specifický tvar, jedná se o čisté dřevo. Při výrobě se nepoužívá lepidlo ani pojivo, puk drží pohromadě díky slisování. Při výběru narazíte na několik různých příchutí, které využijete pro uzení různých surovin.

Elektrická udírna, která umožňuje brikety používat, je zpravidla vybavena komínovým podavačem. Do něm umístíte libovolný počet briket, na ovládací jednotce poté nastavíte teplotu, intenzitu přikládání atd. Dle nastavených hodnot udírna sama spaluje potřebný počet briket.

Štěpky

Na velmi podobném systému funguje udírna umožňující spalovat štěpky. Rozdíl je v konstrukčním řešení udící komory a způsobu sypání štěpky. Štěpku budete sypat do samostatné komory, ve které je umístěn otočný šnek. Ten se postará o plynulé dávkování. Udírna by měla být doplněna o misku s vodou. Do ní padá zbytkový odpad ze spalované štěpky.

Pelety

Udírna, která umožňuje spalování pelet, nebývá vybavena samostatnou topnou spirálou, jak je tomu u obou předešlých typech. Pelety se sypou do zásobníku, a spalují se ve speciální komoře. O dávkování se opět postará šneková spirála.

Velikost

Dle velikosti můžete volit mezi přenosnou a pevnou udírnou.

 • Přenosná – používat ji můžete prakticky kdekoliv. Umístit ji lze na zahradu, terasu, převážet ji však můžete na chalupu. Přenosné udírny jsou velmi populární například u rybářů. Tyto verzi však uvítáte i na zahradě.
 • Pevná – jedná se zpravidla o zděná nebo dřevěné udírny, které mají svoje vyhrazené místo na zahradě.

Způsob uzení

Udírnu můžete vybírat i podle toho, jaký způsob uzení preferujete. Vybírat budete mezi uzením teplým a studeným kouřem.

Uzení teplým kouřem

Je nejpopulárnější, potraviny jsou určeny k rychlejší spotřebě a samotné uzení trvá kratší dobu. Uzení probíhá při teplotě 60 °C. Teplým kouřem je možné udit maso, slaninu a používá se, i pokud chcete přeuzovat klobásy.

Před samotným uzením se suroviny nejprve rozvlaží ve vodě o teplotě 60 °C, po okapání se vloží do udírny, jejíž teplota by měla být v rozmezí 40 – 60 °C. Na konci uzení je třeba maso vypálit cca půl hodiny při teplotě 70 – 80 °C.

Uzení studeným kouřem

Za pomocí studeného kouře se udí především uzeniny. Potraviny se vkládají do udírny ohřáté na 40 °C, po oschnutí se teplota sníží na 20 °C. Uzení při takto nízké teplotě může trvat i 2 dny. Pomocí studeného kouře se konzervují čabajky, klobásy, různé trvanlivé salámy nebo šunka.

Uzení horkým kouřem

Méně častým způsobem je využití horkého kouře, které patří k nejrychlejšímu způsobu. Doba uzení je opravdu krátká, vše je hotovo za necelé 2 hodiny.

Teplota v udírně by měla mít 60 °C, postupně se však zvyšuje až na 90 – 100 °C. Maso se doporučuje před uzením na několik hodin naložit. Nevýhodou horkého kouře je velmi omezená životnost potravin, ty jsou určeny k okamžité spotřebě.

Funkce

Několik funkcí můžete využívat na digitálních udírnách. Zde je možné nastavit teplotu, čas uzení i rychlost dávkování. Dražší udírny je možné ovládat dálkově pomocí ovladače nebo chytrého telefonu.

Značka

 • Elektrickou udírnu koupíte od značky Kaiser, Bornaik, Rulyt nebo Bradley Smoker.
 • Plynovou udírnu koupíte od značky Landmann, Broil King nebo Klarstein.
 • Dřevěnou udírnu koupíte od značky J.A.D, Vladeko, Rulyt nebo Ametaltop.

Cena

Malou dřevěnou nebo kovovou udírnu koupíte za necelých 3 000 Kč. Tyto udírny mohou vyudit až 5 kg masa. Jsou ideální pro uzení klobás nebo ryb. Za cenu do 5 000 Kč je možné koupit udírnu, do které se vejde až 20 kg masa. Opět jsou k dostání klasické dřevěné nebo elektrické udírny.

Dražší elektrické a plynové udírny koupíte do 10 000 Kč. Tyto modely jsou jedněmi z nejoblíbenějších. Používat je můžete celoročně a ovládání je opravdu jednoduché. Cena velkých udíren může šplhat ke 20 000 Kč. Tyto modely jsou však určeny spíše pro komerční využití.

Porovnat ceny udíren

Údržba

Udírna vyžaduje pravidelnou údržbu. Co nejdříve po skončení uzení je třeba udírnu zbavit zaschlé mastnoty i připálených kousků.

Kromě čistoty zvýšíte údržbou také životnost. Udírnu můžete omýt pomocí houbičky nebo hadříku a běžných prostředků. Žádné speciální prostředky nebudete potřebovat. Tuto údržbu vyžadují spíše kovové udírny.

Otázky a odpovědi

Je součástí udírny ventilátor?

Ventilátor by neměl být součástí udíren, které umožňují spalovat jakoukoliv podobu dřeva. Pokud by byl ventilátor součástí, mohlo by dojít k vznícení a následnému požáru udírny.

Během spalování briket, pelet nebo štěpek by totiž vznikl nucený odtah, což by mohlo způsobit právě vznícení brikety. Od ní potom chytnou potraviny umístěné v prostoru udící komory. Pokud udírnu napojíte na jakýkoliv nucený odtah, bude fungovat stejně jako kamna. Kouř by měl vždy odcházet z udírny plynule komínem.

Proč se dává do elektrické udírny miska s vodou?

Při spalování odpadávají doutnající uhlíky. Miska tedy plní bezpečností funkci, žhavé kousky padají do vody, tím se zabrání případnému požáru. Během uzení se doporučuje vodu alespoň 1 x vyměnit.

Jaké příslušenství je možné přikoupit?

Tím nejdůležitějším, co budete potřebovat u klasických udíren je bezpochyby teploměr. Z dalšího příslušenství můžete zakoupit různě vysoké podstavce, tyče určené k zavěšení masa, náhradní rošty nebo topnou spirálu. Samozřejmostí je dřevěné palivo, které se prodává v různých příchutích.

Závěr

K nejoblíbenějším patří přenosné elektrické udírny, které jsou určeny pro uzení teplým i studeným kouřem. Udírnu můžete poměrně jednoduše přemisťovat a ve chvílích, kdy nebude využita, ji jednoduše uskladníte. Klasiku tvoří dřevěné udírny, které jsou pevné a vyznačují se kratší životností. Naopak betonové udírny mají neomezenou životnost.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.grilovani.cz, www.rulyt.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (63 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

15 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Za sebe tedy mohu doporučit dřevěnou udírnu s bočním topeništěm. Ta chuť uzených produktů je vynikající a skoro bych řekl až návyková. Kdo tvrdí, že je lepší studený kouř, ten ještě tenhle typ s teplým kouřem nevyzkoušel.

 2. Předělávali jsme celou zahradu, tak jsem se tam rozhodl vybudovat takový gurmánský koutek, kam jsem vybudoval venkovní pec na pečení, ale také gril, a nakonec i udírnu. Objednal jsem zahradní udírnu s oplechovanou stříškou, a přestože hodnocení nebylo až tak super, já jsem s ní spokojený, protože pracuje opravdu dobře a uzené výtvory jsou vynikající.

 3. V naší domácnosti je tedy maso velmi oblíbenou pochutinou, takže udírna byla jasná volba, protože uzené prostě milujeme. Objednal jsem fakt velkou dřevěnou udírnu a je to bomba, protože se do ní hodně vejde a moc dobře se s ní pracuje. Maso má vynikající chuť a není to přitom nijak pracné, aby si člověk fakt pochutnal, za sebe mohu rozhodně doporučit, pokud si opravdu chcete pochutnat.

 4. U nás uzené maso frčí ve velkém, ale jeho ceny v obchodě jsou přímo výškové. Tak jsme si na zahradu pořídili udírnu a děláme si vlastní, je to mňamka.

 5. Máme na zahradě kryté zázemí s grilem a nedávno jsme si tam pořídili udírnu Borniak. Není vůbec k zahození, udí se v ní dobře, i když příště asi vezmeme dřevěnou.

 6. Objednal jsem dvoupatrovou udírnu a musím říct, že je skvělá. Moc pěkně udělaná, kvalitní a snadno se s ní manipuluje.

 7. Manžel pořídil udírnu na zahradu, kde vyrobil takové zákoutí, kam umístil velký gril, vedle něj hned venkovní pec a k tomu udírnu. Vypadá to parádně a masíčko i vše ostatní chutná skvěle.

 8. Za mě nejlepší udírna je od značky Kaiser elektrická.

 9. Ještě, tak podrobný popisek o udírnách jsem nečetla. Hodně mi to pomůže, děkuji.

 10. Objednal jsem si před chvíli tento typ udírny: Homelux HMLX 7001, tak uvidím, jaká bude, snad jsem si vybral dobře. :D

1 2

Přidat komentář

Recenzer
Logo