FM transmittery

FM transmittery jsou malá zařízení, která vám umožní přehrávat ve starších autech hudbu z paměťových karet, flash disků, mobilních telefonů a další elektroniky. Mnoho zařízení umožňuje bezdrátový přenos prostřednictvím technologie Bluetooth. FM transmitter stačí zasunout do zásuvky autozapalovače a naladit rádio v autě na stejnou frekvenci, jakou používá FM transmitter. Toto malé zařízení vám jednoduše zpříjemní dlouhou cestu autem.

Před tím než budete FM transmitter vybírat, musíte vědět, co vše dnešní trh nabízí. Koupit můžete levnější zařízení s menším počtem funkcí a možností. Druhou možností jsou pokročilejší modely, které toho nabízí mnohem více. Transmittery se liší i typem připojení, volit můžete mezi drátovou a bezdrátovou variantou, nebo zvolit zařízení, které nabízí obojí. K dalším důležitým parametrům patří rozsah frekvence, způsob ovládání nebo velikost displeje.

Porovnat ceny transmitterů

Typy

FM transmittery lze rozdělit do dvou kategorií podle toho, jaké funkce budete chtít využívat. Levnější variantou jsou základní zařízení, které sice hudbu přehrají, ale nenabídnou další funkce. Pokročilejší přístroje jsou sice dražší, ale disponují mnoha praktickými funkcemi a velkým displejem.

Základní FM transmitter

Jejich největší výhodou je cenová dostupnost, tyto přístroje obvykle nestojí více než 300 Kč. Základní modely pracují pod napětím 12 nebo 24 V. I v jejich případě budete moci využívat bezdrátový přenos pomocí Bluetooth. Připojit k nim můžete mobilní telefon i jiné zařízení. Za nevýhodu lze považovat menší displej a složitější ovládání.

Multifunkční FM transmitter

Dražší přístroje jsou vybaveny větším LCD nebo LED displejem. Na něm se kromě frekvence zobrazují informace o jednotlivých skladbách, jako je název písně nebo jména interpreta. Dražší přístroje mívají navíc zabudovaný mikrofon a používat je můžete i jako handsfree. Vystačit si však budete muset s méně kvalitním mikrofonem. K dispozici můžete mít i slot na SD paměťovou kartu a využívat můžete i možnost připojení pomocí USB vstupu.

Napětí

Aby FM transmitter fungoval, musí být připojen do autozapalovače. Koupit můžete zařízení, které lze připojit prostřednictvím napětí 12 i 24 V. Díky tomu ho můžete používat v osobních i nákladních vozech, karavanách i dodávkách. Některé přístroje jsou i universální a fungují pod napětím 12 i 24 V.

Frekvence

Přenos probíhá prostřednictvím FM frekvence. Zajímat byste se měli o rozsah frekvence. Obvyklý rozsah pro autorádia je v rozmezí 87,5 – 108 MHz. Na stejném rozsahu musí pracovat i FM transmitter. Frekvenci budete v mnoha případech ladit manuálně podobně jako u rádia. Nejdražší přístroje mají funkci automatického vyhledávání. To se vám bude hodit především ve městě, kde často dochází k rušení signálu.

Konektivita

Důležitým parametrem je konektivita, tedy jednotlivé konektory a vstupy. FM transmittery obvykle nabízí více možností, jak jednotlivé zařízení připojit.

  • Bluetooth – u dražších zařízení se jedná o bezdrátovou technologii bluetooth, kterou budete moci připojit mobilní telefon nebo tablet. Bluetooth technologie prochází stále vývojem a v současné době lze narazit na několik verzí. Starší a méně kvalitní technologie je označena jako Bluetooth 2.0, nejnovější a spolehlivější pak nesou označení 4.1, 4.2 a 5.0.
  • Slot na SD kartu – hudbu budete moci přehrávat z paměťové karty.
  • AUX – je vstup známý i jako 3,5mm Jack. Pomocí něho budete moci připojit MP3 nebo MP4 přehrávač.
  • USB port – hudbu budete moci přehrávat z externího i flash disku.

Ovládání

Ovládání by mělo být jednoduché a možné i za jízdy. Lépe manipulovat se vám bude díky většími v ideálním případě vystouplými tlačítky. Ty i za jízdy nahmatáte poměrně snadno. Součástí FM transmitteru by měl být i displej. Levná zařízení disponují malým displejem, na něm se zobrazuje pouze frekvence. Lépe čitelný bude větší displej, který může být v případě dražších zařízení i barevný. Na větším displeji se budou zobrazovat různé informace, dokonce i jména a kontakty příchozích hovorů.

Funkce

Čím dražší zařízení koupíte, tím více budete mít k dispozici různých funkcí.

  • Dálkové ovládání – díky dálkovému ovládání bude moci FM transmitter ovládat kdokoliv.
  • RDS – funkce, díky které se budou na displeji zobrazovat informace o přehrávané hudbě.
  • Ekvalizér – umožňuje měnit podobu zvukového projevu. Vybírat můžete mezi většinou běžných stylů, nebo pouze zvýrazníte basy.
  • Hanssfree – pokud zařízení podporuje bezdrátový přenos, mohou být vybaveny také mikrofonem, což vám umožní přijímat hovory stejně jako u handsfree.
  • USB – díky USB portu budete moci za jízdy dobíjet mobilní telefon nebo jiné zařízení.
  • DAB/DAB+ – funkce vám umožní přijímat digitální signál, který se vyznačuje kvalitnějším zvukem i menší mírou rušení.

Značka

FM transmittery nabízí poměrně velké množství různých výrobců. Mezi jedny z nejoblíbenějších patří zařízení značky Hyundai, Sencor, Connect IT, GoGen, TFY, Nedis, Technaxx, Blow, Forever a další. Každý z výrobců nabízí zařízení ve všech cenových kategoriích, proto byste je měli upřednostnit před těmi méně známými a ne vždy kvalitními přístroji.

Cena

FM transmitter je zařízení, které si může dovolit doslova každý. Nejlevnější a základní provedení můžete pořídit za méně než 300 Kč. Za vysoce se kvalitní jsou považovány FM trasmittery s cenou okolo 500 Kč. Nejdražší a nejlépe vybavené přístroje s velkým displejem a jednoduchým ovládáním můžete koupit za 700 – 1 500 Kč. Jejich součástí bývá i mikrofon a používat je můžete jako handsfree.

Porovnat ceny transmitterů

Otázky a odpovědi

Jak FM transmittery fungují?

FM transmitter se zapojuje za zásuvky v autě, právě odtud získává zařízení potřebnou energii k provozu. Po zapojení se trasmitter zapne a dojde k zobrazení požadované frekvence. Na stejnou frekvenci je nutné naladit rovněž autorádio. Tímto způsobem dojde k jejich propojení. Poté můžete pomocí bluetooth připojíte mobilní telefon nebo jiné zařízení. Některé FM transmittery umožní vkládat flash disk či paměťovou kartu.

Přehrává se hudba stále od začátku?

FM transmittery jsou velmi praktické. Většina z nich umožní hudbu přehrávat v místě, kde jste minule skončili, což může být nejen po vypnutí přístroje, ale i při vypnutí motoru. Díky této funkci se nebude hudba přehrávat stále od začátku. Levnější zařízení však tuto možnost nabízet nemusí. Jedná se zejména o modely, které nemají displej a umožňují přehrávání pomocí USB kabelu.

Jak kvalitní je přenos signálu?

FM transmittery přehrávají hudbu ve vysoké kvalitě. Přenos hudby bude čistý vždy, když i hudba stažená ve vašem zařízení bude ve vysoké kvalitě. Pokud však stáhnete soubory v horší kvalitě, nezmůže nic ani ten nejkvalitnější FM transmitter.

Závěr

FM transmittery udělají radost každému majiteli staršího vozu, který během jízdy rád poslouchá oblíbenou hudbu či audio knihy. Díky tomuto malému zařízení, můžete ve svém starším a ojetém voze využívat ty stejné benefity, jako dnes již standardně nabízí nové automobily. Do FM transmitteru budete moci připojit flash disk, SD kartu nebo zařízení propojit s mobilním telefonem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (64 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Já jsem si objednal FM transmitter od značky Sencor a je perfektní. Opravdu jsem s touto značkou velmi spokojený, ať koupím cokoliv.

Přidat komentář

Recenzer
Logo