Jak vybrat rýžovar

Nyní se dostáváme k otázce, která zajímá snad každého z vás, jak vybrat rýžovar, abyste nebyli zklamaní, ba naopak vás překvapil při práci s ním, a proto se zaměříme na vaše možnosti při výběru.

Objem

V první řadě je důležité si uvědomit, kolik členů rodiny potřebujete nakrmit. Určitě nechcete připravovat každou porci zvlášť, a proto zvolení správného objemu je základním kamenem k úspěchu.

 • Objem 0,4 – 1 l skvěle poslouží čtyřčlenné rodině
 • Objem 1 – 1,8 l vám dopřeje přípravu rýže i pro vojenskou rotu

V souvislosti s objemem nádoby můžete také narazit na přípustnou váhu rýže, většinou se tento údaj pohybuje mezi 0,7 – 1,5 kg.

zpět k obsahu ↑

Příkon

Dalším důležitým aspektem při výběru rýžovaru je právě příkon, který se projevuje především při přípravě samotného pokrmu. Jednoduše řečeno, čím větší objem, tím musí být přizpůsoben také příkon kvůli rovnoměrnému uvaření rýže.

zpět k obsahu ↑

Údržba

Po zakoupení každého spotřebiče zákazník doufá, že dostane to nejlepší v jakémkoliv ohledu, to samé platí také o snadné údržbě. Jestliže hledáte usnadnění práce, vyberte si modely rýžovarů s odnímatelnou vnitřní vložkou, kterou již zcela bez problému můžete dát do myčky na nádobí.

zpět k obsahu ↑

Materiál

Někoho to ohromí, ale i materiál, z kterého je rýžovač vyrobený je podstatnou součástí výběru. Doporučuje se nerezová ocel nebo speciální teflon, který je snadný na údržbu, ale také se vyznačuje nepřilnavým povrchem, tudíž vás nečeká připalování rýže na stěny nádoby a dno.

zpět k obsahu ↑

Funkce a vlastnosti

Při výběru rýžovaru si můžete vybrat z různých možností. Na trhu se setkáte se spotřebiči s jednou funkcí i s multifunkčními přístroji a právě u této volby se zastavíme, protože právě ona je další věc, kterou si zákazníci vybírají.

 • Automatický režim – rýžovar se vypne ve chvíli, kdy pozná, že je rýže připravena ke konzumaci
 • Časovač a timer – lze odložit program až o 24 hodin, možnost nastavení startu na danou hodinu
 • Ostatní programy – k dispozici jsou u multifunkčních výrobků a umožňují vám připravit i jiné pokrmy než je rýže (polévky, luštěniny atd.), v podstatě vám nahradí parní hrnec
 • Termostat – automatické ukončení vaření, ihned hrnec přepne do udržování teploty rýže
 • Bezpečnostní prvky – pojistka proti přehřátí a vaření bez vody, tepluvzdorná rukojeť apod.
zpět k obsahu ↑

Cena

V neposlední řadě se zaměříme na velmi vyhledávaný parametr výběru, na cenu rýžovaru. Naštěstí si nemusíte připravit měsíční nájem na zaplacení této vychytávky do domácnosti, vybrat si můžete ze tří cenových kategorií.

 • Do 1 000 Kč – nejlevněji si rýžovar můžete pořídit již od 400 Kč, ale nečekejte od něj zázraky, většinou se jedná o zmiňovaný přístroj s jednou funkcí a dokonce se setkáte i s některými, které nemají tlačítko START/STOP (fungují na principu zasunutí do zásuvky)
 • Od 1 000 Kč do 3 000 Kč – tato kategorie by se dala nazvat jako zlatý střed všeho, tyto spotřebiče uspokojí snad každého, a to jak svými funkcemi a vlastnostmi, ale také svou bezpečností a odolností
 • Nad 3 000 Kč – spotřebiče pro náročné zákazníky a vhodné pro profesionální využití. Zdá se vám to příliš mnoho za rýžovar? Na trhu se setkáte i s výrobkem dražším než 10 000 Kč

 

Porovnat ceny rýžovarů

 

Na internetu objevíte zajímavé diskuze na téma rýžovary a setkáte se s různými názory. Někdo vám řekne, že je to pouze výstřelek pohodlnosti některých jedinců a na druhé straně bude stát ten, který ho má opravdu doma. Bude spokojený a nedá na něj dopustit, ale jaké bude vaše rozhodnutí, tak to je zcela na vás.

A co říct na závěr? Patříte-li mezi lidi, kteří si rádi pochutnají na kvalitním jídle, pamatujte na to, že kvalita pokrmu není jen o koupi dobrých surovin, ale také o její přípravě.

Tip: Když už víte, na jaké věci si dát při výběru pozor, tak se můžete podívat na náš test rýžovarů.

Zajívavý zdroj o přípravě rýže v rýžovaru najdete tady.

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

Jak vybrat rýžovar
Průměrné hodnocení 5 z 57 hlasů
​​

 

3 komentáře
 1. Reagovat
  Petra 15.8.2018 v 14:12

  Moc pěkný návod, já jsem s rýžovarem moc spokojená. Zkoušela jsem v něm vařit brambory i čočku. Někdy se mi rýže trochu připálí, ale bylo to spíše ze začátku. Teď už to mám vychytané. Výhody vydím v tom, že nemusíte míchat rýži a po dokončení se udržuje teplá. Rozhodně vyzkoušejte.

  • Reagovat moje foto 96x96 - Jak vybrat rýžovar
   Adam 16.8.2018 v 16:27

   Dobrý den Petro, máte pravdu, v rýžovaru jde vařit mnoho jiných surovin. Tady na Alze jsem teď nedávno našel fajn recepty. Koukněte :-)

 2. Reagovat
  Zdena 23.10.2018 v 20:14

  Dobrý den, jaký zvolit obsah nádoby pro jednu osobu?

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. (Tématické odkazy schvalujeme.)


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz