Jak vybrat rýžovar?

Nyní se dostáváme k otázce, která zajímá snad každého z vás, jak vybrat rýžovar, abyste nebyli zklamaní, ba naopak vás překvapil při práci s ním, a proto se zaměříme na vaše možnosti při výběru.

Porovnat ceny rýžovarů

Nejlepší rýžovary

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Tefal RK103811 98 % 1 563 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Lauben Low Sugar Rice Cooker 1500AT 94 % 2 390 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Sencor SRM 1500WH 93 % 599 Kč Zobrazit Tipa.eu
4. Tefal RK102811 91 % 1 034 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Sencor SRM 0600WH 90 % 499 Kč Zobrazit 4home.cz

Co je to rýžovar?

Jednoduše by se dal rýžovar představit jako spotřebič na přípravu jakékoliv rýže, ale je toho mnohem víc. Spolehlivě vám také ohlídá dobu vaření a zkontroluje množství vody.

Co se týče samotné chuti, uvařená rýže je mnohem lahodnější a konzistenčně odpovídá lepší kvalitě než po přípravě v hrnci na plotně či v troubě.

Jak rýžovar funguje?

Principem rýžovaru je přihřívání veškeré vody, díky které rýže nabobtná. Nemusíte se tedy bát, že byste množství vody neodhadli a rýže by se převařila či naopak byla tvrdá.

Teplo je zde vedeno pomocí 3D, což vede k rovnoměrné přípravě pokrmu a k nulové starosti, takže zapomeňte na míchání, obracení sáčků, doplňování vody, připalování a mnoho dalších překážek.

Funkčnost rýžovarů je různá, záleží především na tom, jaký typ si pořídíte.

Rýžovar do mikrovlné trouby

Dle názvu již usoudit, že zde nebudeme mluvit o rýžovaru, který pouze zapojíme do zásuvky. V tomto případě za vás pracuje mikrovlnná trouba.

nádoba na vaření rýže

Ptáte se jak? Pod tímto typem si představte nádobu, která je vyrobená většinou z plastu nebo silikonu, do níž poté nasypete rýži, nalijete požadované množství vody a vložíte rýžovar do mikrovlnky.

Klady:
 • lze vařit rýži i zeleninu
 • snadná příprava
 • velice nízká cena

Zápory:
 • musíte mít mikrovlnnou troubu
 • chuť není taková
 • působení mikrovln
 • žádné další funkce


Elektrický rýžovar

Elektrický rýžovar je v podstatě speciální hrnec fungující na principu vaření v páře s 3D vedením tepla pro rovnoměrnou přípravu pokrmu. Pyšní se také různými programy a funkcemi, díky čemu má mnohem širší využití než nádoby do mikrovlnné trouby.

Xiaomi rýžovar

Nový model rýžovaru od Xiaomi

Například vám pohlídá čas ohledně vypnutí spotřebiče, udrží optimální teplotu pro pozdější konzumaci, nastavíte s ním čas spuštění nebo připravíte jiné pokrmy jako jsou obiloviny, luštěniny apod.

Vaření v rýžovaru

Pokud jste si oblíbili chuť rýže, na kterou jste zvyklí ze specializovaných restaurací, určitě by vám v domácnosti neměl chybět rýžovar. Tajemství těchto restaurací je založeno právě na vaření rýže v rýžovaru.

Ačkoli rýžovar pracuje za nás, jeho ovládání a manipulace s ním je důležitou součástí pro výsledný pokrm. Než však přistoupíme k tomu, jak správně uvařit rýži, je nutné podotknout, že na výběr máte z více druhů a ne každý typ je vhodný ke všemu.

Rýže se v rýžovaru uvaří přibližně za 30 minut. Rýžovar k vaření využívá nižší teploty, díky které se v rýži uchová velké množství přínosných látek.

Jedna je určena pouze na sushi, jiná k masu či jen na rizoto. Dalším důležitým aspektem pro ochutnání skvělého pokrmu je nákup kvalitní rýže.

Objem

V první řadě je důležité si uvědomit, kolik členů rodiny potřebujete nakrmit. Určitě nechcete připravovat každou porci zvlášť, a proto zvolení správného objemu je základním kamenem k úspěchu.

 • Objem 0,4 – 0,6 l je vhodný pro samotáře nebo pár
 • Objem 0,6 – 1 l skvěle poslouží čtyřčlenné rodině
 • Objem 1 – 1,8 l užijete ve více členné rodině
 • Objem nad 1,8 l vám dopřeje přípravu rýže i pro vojenskou rotu

V souvislosti s objemem nádoby můžete také narazit na přípustnou váhu rýže, většinou se tento údaj pohybuje mezi 0,7 – 1,5 kg.

Příkon

Dalším důležitým aspektem při výběru rýžovaru je právě příkon, který se projevuje především při přípravě samotného pokrmu. Jednoduše řečeno, čím větší objem, tím musí být přizpůsoben také příkon kvůli rovnoměrnému uvaření rýže.

Údržba

Po zakoupení každého spotřebiče zákazník doufá, že dostane to nejlepší v jakémkoliv ohledu, to samé platí také o snadné údržbě. Jestliže hledáte usnadnění práce, vyberte si modely rýžovarů s odnímatelnou vnitřní vložkou, kterou již zcela bez problému můžete dát do myčky na nádobí.

Materiál

Někoho to ohromí, ale i materiál, z kterého je rýžovač vyrobený je podstatnou součástí výběru. Doporučuje se nerezová ocel nebo speciální teflon, který je snadný na údržbu, ale také se vyznačuje nepřilnavým povrchem, tudíž vás nečeká připalování rýže na stěny nádoby a dno.

Funkce a vlastnosti

Při výběru rýžovaru si můžete vybrat z různých možností. Na trhu se setkáte se spotřebiči s jednou funkcí i s multifunkčními přístroji a právě u této volby se zastavíme, protože právě ona je další věc, kterou si zákazníci vybírají.

 • Automatický režim – rýžovar se vypne ve chvíli, kdy pozná, že je rýže připravena ke konzumaci
 • Časovač a timer – lze odložit program až o 24 hodin, možnost nastavení startu na danou hodinu
 • Ostatní programy – k dispozici jsou u multifunkčních výrobků a umožňují vám připravit i jiné pokrmy než je rýže (polévky, luštěniny atd.), v podstatě vám nahradí parní hrnec
 • Termostat – automatické ukončení vaření, ihned hrnec přepne do udržování teploty rýže
 • Bezpečnostní prvky – pojistka proti přehřátí a vaření bez vody, tepluvzdorná rukojeť apod.
 • Automatické vypnutí – jakmile je rýže dovařena, rýžovar se automaticky vypne, proto nedojde k převaření rýže ani poškození spotřebiče
 • Ochrana proti přehřátí – funkce ochrání přístroj před případným přehřátím
 • Ochrana proti vyvaření vody – v případě vyvaření veškeré vy se přístroj ihned vypne

Příslušenství

Někteří výrobci rýžovarů do balení přidávají i další příslušenství, jako je lžička na maso, měřící odměrka, polévková lžíce nebo doplňky pro vaření v páře.

Cena

V neposlední řadě se zaměříme na velmi vyhledávaný parametr výběru, na cenu rýžovaru. Naštěstí si nemusíte připravit měsíční nájem na zaplacení této vychytávky do domácnosti, vybrat si můžete ze tří cenových kategorií.

 • Do 1 000 Kč – nejlevněji si rýžovar můžete pořídit již od 400 Kč, ale nečekejte od něj zázraky, většinou se jedná o zmiňovaný přístroj s jednou funkcí a dokonce se setkáte i s některými, které nemají tlačítko START/STOP (fungují na principu zasunutí do zásuvky)
 • Od 1 000 Kč do 3 000 Kč – tato kategorie by se dala nazvat jako zlatý střed všeho, tyto spotřebiče uspokojí snad každého, a to jak svými funkcemi a vlastnostmi, ale také svou bezpečností a odolností
 • Nad 3 000 Kč – spotřebiče pro náročné zákazníky a vhodné pro profesionální využití. Zdá se vám to příliš mnoho za rýžovar? Na trhu se setkáte i s výrobkem dražším než 10 000 Kč

Porovnat ceny rýžovarů

Na internetu objevíte zajímavé diskuze na téma rýžovary a setkáte se s různými názory. Někdo vám řekne, že je to pouze výstřelek pohodlnosti některých jedinců a na druhé straně bude stát ten, který ho má opravdu doma. Bude spokojený a nedá na něj dopustit, ale jaké bude vaše rozhodnutí, tak to je zcela na vás.

A co říct na závěr? Patříte-li mezi lidi, kteří si rádi pochutnají na kvalitním jídle, pamatujte na to, že kvalita pokrmu není jen o koupi dobrých surovin, ale také o její přípravě.

Tip: Když už víte, na jaké věci si dát při výběru pozor, tak se můžete podívat na náš test rýžovarů. Případně další zajímavý zdroj o přípravě rýže v rýžovaru najdete tady.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.emimino.cz, www.datafi.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (102 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

10 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. U nás se dlouho váhalo, než se vůbec nějaký rýžovar koupil, protože manžel byl doma od maminky naučený na rýži ve varných sáčcích a jinou jíst nechtěl. Nakonec jsem si ale rýžovar prosadila a teď už jinou rýži neděláme. Objednala jsem od značky Silvercrest model SRK 400 C1 a je to opravdu vynikající pomocník.

 2. Rýžovar Tefal RK102811 už mám rok. Moje celá rodina je s ním velmi spokojená. Dělá výbornou rýži, snadné ovládání a skvělá údržba.

 3. Prosím o informaci je-li nějaký rýžovar o obsahu asi 2l pouze z nerezu. Nemám rád nastříkané umělé hmoty na nádobí. Jakmile vidím, že nádoba je s nepřilnavým povrchem, tak jej zavrhnu a jiný jsem zatím nenašel.

 4. Dobrý den, po dlouhém přemýšlení jsem si rýžovar také koupila. Ale zatím jsem rozčarovana. Vyzkoušela jsem v něm vařit 3 druhý rýže a pokaždé v něm voda prska a stříká ven a rýže je na dně přichycená. A to si neumím představit že bych vařila rýži, aby byl rýžovar plný. Dávám na 1 odměrku rýže 2 odměrky vody. Rýži předem důkladně properu. Můžete mi někdo poradit co s tím?

 5. Dobrý den, jaký zvolit obsah nádoby pro jednu osobu?

 6. Moc pěkný návod, já jsem s rýžovarem moc spokojená. Zkoušela jsem v něm vařit brambory i čočku. Někdy se mi rýže trochu připálí, ale bylo to spíše ze začátku. Teď už to mám vychytané. Výhody vydím v tom, že nemusíte míchat rýži a po dokončení se udržuje teplá. Rozhodně vyzkoušejte.

  • Dobrý den Petro, máte pravdu, v rýžovaru jde vařit mnoho jiných surovin. Tady na Alze jsem teď nedávno našel fajn recepty. Koukněte :-)

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo