Termofor mnozí znají jako nevzhlednou gumovou láhev, kterou si mohli naplnit horkou vodou a vzít si ji do postele v období nemoci nebo jako pomůcku, která je má zbavit bolesti různého původu.
Termofory se obecně používají při relaxaci, v případě, kdy se potřebujete rychle zahřát nebo v době nemoci. Díky termoforu můžete rovněž zmírnit bolesti svalů, kloubů, břicha, zad atd. Samotné používání termoforu je velmi jednoduché a výrobek je zcela bezpečný pro malé i velké pacienty.
Termofory jsou stále velmi oblíbené, na což pochopitelně reagují i výrobci. Ti na trh dodávají stále nové výrobky, které vás zaujmou na první pohled svým atraktivním vzhledem a jejichž používání bude díky tomu mnohem příjemnější především pro děti. K dostání je rovněž ona známá gumová podoba, a to hned v několika různých podobách. V současnosti je rovněž možné koupit nejen termofory plněné vodou, ale i termofory s rašelinou nebo jiné alternativy v podobě hřejivých polštářků.
Nejlepší termofory
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Modom Termofor s fleecovým obalem Winter 2 l Vánoce | ⭐ 98 % | 290 Kč | Zobrazit | Benu.cz |
2. | ZSZ Termofor 2l zahřívací láhev | ⭐ 97 % | 110 Kč | Zobrazit | Benu.cz |
3. | Albert termofor ve svetru Hvězda | ⭐ 97 % | 182 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
4. | SimplyMed gumový termofor 2L | ⭐ 74 % | 93 Kč | Zobrazit | Benu.cz |
Typy
Před tím, než se rozhodnete termofor pořídit, je vhodné vědět, co vše dnešní trh nabízí. Na výběr máte několik možností, přičemž každá z variant má své výhody a nevýhody.
Termofory na vodu
Klasická podoba termoforu je známá desítky let a své příznivce má dodnes. Na výrobu se používá silná, tepelně odolná pryž. Láhev má nejčastěji objem 2 litry a je doplněna o šroubovací uzávěr, který zabrání možnému úniku vody.
Největší výhodou těchto variant je velmi jednoduché použití, láhev jednoduše naplníte vodou požadované teploty, zašroubujete uzávěr a takto je připravena k okamžitému použití. Termofory jsou vyrobeny z vysoce odolného materiálu a používat je budete moci opakovaně. Pořizovací cena není nijak vysoká a výrobek si může dovolit opravdu každý.
Za nevýhodu lze považovat vysokou teplotu láhve v začátcích používání, při neopatrné manipulaci se navíc můžete při napouštění láhve horkou vodou spálit. Někomu nemusí vyhovovat méně líbivý vzhled. V současné době lze však k lahvi přikoupit i praktický obal, který se postará o lepší vzezření i pohodlnější používání. Tyto obaly, které jsou nabízeny v mnoha variantách, jsou na dotyk velmi měkké a příjemné.
Termofory s rašelinou
Novinkou jsou rašelinové termofory, polštářky a další nosiče tepla. Rašelina je známá svými výbornými akumulačními vlastnostmi a velmi často se používá jako léčivý zdroj. Z tohoto důvodu se rašelina používá jako náplň u mnoha zdravotních pomůcek. Rašelina je napevno zatavena v odolném obalu, který je možné ohřívat v mikrovlnné troubě. Ohřáty termofor nebo polštářek pak jednoduše přiložíte na určitou část těla.
Termofory s rašelinou se obecně používají při bolestech kloubů, artróze, bolestech svalů, potížích s revmatem atd. Největší výhodou těchto termoforů je skutečnost, že se výrobek dokonale přizpůsobí tvaru vašeho těla. Používání je velmi jednoduché, na požadovanou teplotu termofor ohřeje v mikrovlnné troubě nebo vodní láhvi. Počítat můžete s opravdu dlouhou životností.
Rašelinové termofory jsou k dostání v několika variantách. Koupit můžete například ledvinový, krční nebo universální varianty v různých velikostech. Zahřátý termofor vám pomůže při bolesti zad, svalů, krční páteře nebo bolestech kloubů. Pomůže s prokrvením, vhodný je při nachlazení, rehabilitacích, menstruačních bolestech a masážích. Tyto termofory pomohou i dětem trpící kolikou.
Nevýhodou je v tomto případě vyšší pořizovací cena. Výhodou je však delší držení tepla, výrobci udávají až 4 hodiny. Rašelinový termofor lze stejně jako termofor na vodu používat i na chladivou aplikaci.
Další hřejivé varianty
Alternativou k termoforům jsou polštářky nebo plyšové hračky plněné přírodními materiály, které lze nahřát v mikrovlnné nebo klasické troubě. Použít je můžete při stejných potížích jako termofor. Toto provedení bude více vyhovovat dětem, kteří si výrobek oblíbí právě díky atraktivnímu vzhledu.
Obě varianty lze používat opakovaně a k jejich údržbě můžete použít pračku. Nevýhodou je však vyšší pořizovací cena a poměrně malé držení tepla. Po vychladnutí však můžete polštářek i hračku opakovaně ohřát. Ohřev v mikrovlnné troubě by měl být po dobu 2 minut na 360 W, v klasické troubě lze ohřívat po dobu 10 minut při 100°C.
Jako náplň se v případě těchto variant používají třešňové pecky, hroznové pecky, pohankové nebo špaldové slupky a další materiály. Nejvíce rozšířené jsou varianty s třešňovými peckami, které lze používat i chlazené.
Léčba chladem
Nejen teplo má blahodárné léčebné účinky, od bolesti vám uleví i chladivé polštářky. Většinu termoforů je možné používat i pro chladivý efekt. Pokud chcete využívat spíše blahodárné chladivé účinky, zaměřte se více na gelové polštářky,
Gelový polštářek lze opět používat také pro hřejivou terapii. K ohřátí lze použít vodní lázeň i mikrovlnnou troubu.
Příslušenství
Ke klasickým termoforům je možné koupit speciální obaly, které se postarají o atraktivnější vzhled a příjemnější používání. Na výběr máte obaly v mnoha provedeních vyrobené z různých materiálů. Kvalita materiálu se odráží i na pořizovací ceně. Levnější jsou fleecové obaly, dražší jsou tak obaly vyrobené z umělé kožešiny nebo pravé vlny. Obal je velmi často přímo součástí termoforu, někteří výrobci vám při výběru umožní zvolit alespoň jeho barvu.
Údržba
Výhodou termoforů je i velmi jednoduchá údržba. Každá varianta však vyžaduje trochu jiný postup. Ve všech případech však budete textilní obal vyprat v pračce.
- Termofor na vodu – po použití je nutné nechat termofor dobře vyschnout. Vodu je nejprve nutné nechat vykapat. Samotný obal pak umyjete pomocí mýdlové vody. S čištěním vám pomohou i vlhčené ubrousky.
- Rašelinový termofor – rašelina je zatavena ve speciálním obalu, který je možné omýt vodou. K mytí nikdy nepoužívejte agresivní čističe.
- Nahřívací polštářky – v případě polštářků je údržba odlišná. Záleží především na druhu náplni. Zatímco polštářky plněné třešňovými peckami můžete vyprat v pračce, polštářek plněný pohankou do pračky nepatří. Proto se vždy držte instrukcí výrobce. To stejné platí o nahřívacích hračkách.
Značka
Termofory v různé podobě můžete koupit v každé lékárně nebo obchodě se zdravotními potřebami. K sehnání jsou i prostřednictvím internetových obchodů. Zde narazíte na výrobky značky Modom, Michal Roškot, Adonis, Hugo Frosch, Calme, Fashy a moho jiných.
Ačkoliv je termofor poměrně jednoduchý výrobek, neměli byste výběr podcenit a nekupovat příliš levný výrobek, u kterého si nemůžete být jistí kvalitou. Dvojnásobně to platí u termoforů, které budou používat i děti. Děti by neměly přijít do kontaktu nekvalitním výrobkem bez zdravotní certifikace.
Cena
Termofory a hřejivé polštářky jsou poměrně dostupným zbožím. Nejlevnější variantou jsou jednoduché gumové láhve, které lze koupit za méně než 100 Kč. Dražší jsou gumové termofory, jejichž součástí je praktický obal. Jejich cena se pohybuje v rozmezí 120 – 300 Kč.
O něco dražší jsou rašelinové termofory a hřejivé polštářky. Zde cena začíná na cca 200 Kč a vyšplhat může k 500 Kč. Nejdražší jsou nahřívací hračky s cenou 500 – 800 Kč.
Otázky a odpovědi
Kdy pomůže termofor na vodu?
Termofor se běžně používá k prohřívání těla. Pomocí teplé vody prohřejete nohy i ruce. Nahřívání může pomoci při svalové křeči, obecně zmírňuje bolest a zlepšuje pokrvení. Působením tepla se uvolníte i uklidníte. Termofory se však používají i při studené terapii. Studená voda sníží otok i zmírní zánět. V minulosti se pomocí horkého termoforu nahřívaly i studené peřiny.
Jak se rašelinový termofor používá?
Termofory s rašelinou můžete ohřát ve vodní lázni o teplotě 80°C po dobu 8 minut. Jestliže budete k ohřevu používat mikrovlnnou troubu, můžete je ohřívat 2 minuty při 600 W nebo po dobu 5 minut při 360 W. Zvolit můžete i ohřev s časem 8 minut při 180 W. Do mikrovlnné trouba patří pouze termofor bez bavlněného potahu.
Pro chladivou aplikaci je nutné termofor vložit na 10 minut do lednice. I v tomto případě je nutné nejprve sundat bavlněný obal. K chlazení není možné používat mrazničku.
V čem jsou termofory lepší než analgetika?
Při bolestech mnozí automaticky užívají různá analgetika, která jim přinesou prakticky okamžitou úlevu. Jestliže vás trápí častější bolesti a tyto těšící přípravky užíváte automaticky, může si na ně vaše tělo zvyknout a potřebovat tak budete stále větší množství léků.
Mnoho běžných potíží však zvládnete vyřešit pomocí hřejivého či chladícího účinku termoforu. Použít je můžete při menstruačních bolestech, bolesti hlavy i migréně. Pomohou při krvácení z nosu, poskytnou úlevu při výronech i otoku. Použití termoforu je velmi jednoduché a svoje tělo nebudete krmit zbytečnou chemií.
Závěr
Termofory jsou speciální pomůcky, které se používají k ohřívání těla. Mnohým může být termofor doporučen k tepelné terapii, jejíž účelem je zmírnit nebo odstranit bolesti svalů, použít je můžete k uvolnění i jako pomůcku, která vám pomůže zmírnit stres. Chladivé činky termoforů využijete ke zmírnění otoků či zánětu. Termofory mají mnoho podob a jejich používání ani údržba není nijak složitá. Z široké nabídky na trhu si jistě vybere každý.
Podobný článek, co by vás mohl zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Já jsem si pod stromeček přála zahřívací láhev, která má potah jako vánoční svetr. No, a nakonec jsem tam skutečně v balíčku měla toro láhev v červeném kabátku s vánočním motivem. Použila jsem jí hned včera na bolavý kříž a bylo to naprosto super.