Multifunkční vysavače

Za multifunkční lze považovat prakticky jakékoliv vysavače, jejichž součástí je další příslušenství. Tyto vysavače si poradí s nečistotami na podlaze, s jejich pomocí můžete stírat prach, čistit závěsy, odstraňovat chlupy atd. Avšak skutečný multifunkční vysavač toho zvládne ještě mnohem více. Tyto vysavače nabízí funkci suchého i mokrého vysávání. Při klidu budete moci využít sílu páry nebo dokonale vyšamponovat koberce. Multifunkční vysavač si jednoduše poradí s různými typy povrchů. Jako bonus pak nabízí vysavače další funkce, které vám ulehčí úklid domácnosti, dílny, kanceláře a jiných prostor.

Při výběru multifunkčního vysavače vás budou zpravidla zajímat jednotlivé funkce, které vysavač nabízí. Ty je třeba vybírat s ohledem na to, jak přesně chcete vysavač používat a jaké podlahy budete vysávat. Z technických parametrů byste se měli zaměřit zejména na příkon motoru, výkon vysavače. Přihlédnout byste měli k typu filtrace i podobě sběrné nádoby. Součástí multifunkčních vysavačů bývá i bohaté příslušenství. S ohledem na výrobce se zaměřte i na dostupnost náhradních dílů či dalšího příslušenství.

Porovnat ceny vysavačů

Nejlepší multifunkční vysavače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Makita VC4210LX 98 % 12 480 Kč Zobrazit Nako.cz
2. Hoover HF920H 011 94 % 9 738 Kč Zobrazit Okay.cz
3. Thomas 788563 Aqua Pet & Family 93 % 8 398 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Kärcher WD 5 Premium 1.348-230.0 92 % 4 690 Kč Zobrazit Worka.cz
5. Bosch BWD41720 91 % 4 908 Kč Zobrazit Okay.cz
6. Metabo ASR 25 L SC 602024000 89 % 7 949 Kč Zobrazit Alza.cz
7. Hyundai VC 5750 80 % 2 999 Kč Zobrazit Mall.cz

Funkce

Multifunkční vysavače budete primárně vybírat podle funkcí, které vysavač nabízí. Kromě klasického vysávání je to zejména možnost mokrého vysávání. Dražší přístroje pak umožňují použít k úklidu sílu páry a majitele koberců zaujme i funkce šamponování.

 • Mokré vysávání – při tomto způsobu vysávání může vysavač využít sílu vody nebo páry. S jejich pomocí se zažrané i zaschlé nečistoty navlhčí a následně jdou jednodušeji vysát. Pomocí mokrého vysávání pak budete moci vysát i různé tekutiny. Pomocí vysavače jednoduše uklidíte rozlitou vodu, kávu, ale třeba i polévku. Tekutiny pak vysavač zvládne odstranit nejen z tvrdé podlahy, ale i z koberce. Některé vysavače zvládnou dokonce mokrý koberec vysušit.
 • Parní čistění – pára je účinným, ale zároveň šetrným pomocníkem při odstraňování usazené špíny, mastnoty a jiných odolných nečistot. Pomocí páry však z povrchů odstraníte i roztoče nebo alergeny. Funkcí parního čistění však nenabízí všechny multifunkční vysavače. Hledat musíte takové, jejichž součástí je zabudovaný bojler, který dokáže nahřívat vodu na potřebnou teplotu.
 • Šamponování – pomocí této funkce hloubkově vyčistíte jakýkoliv typ koberce, ale i čalounění. Tuto funkci ocení zejména majitelé domácích mazlíčků. S pomocí vysavače dokonale odstraníte nejen chlupy, ale i stopy psích a kočičích tlapek. Aby byla vaše domácnost dokonalá, stačí do nádobky, která je součástí vysavače nalít čistou dobu s vhodným čistícím prostředkem. Vhodné jsou speciální přípravky se sníženou pěnivostí, které vysavač zbytečně nezatěžují. O správné dávkování tohoto čistícího roztoku se postará integrované čerpadlo, které by mělo být součástí kvalitních multifunkčních vysavačů. Tuto skutečnost si před nákupem konkrétního modelu raději dopředu ověřte.
 • Vytírání – multifunkční vysavač vám může posloužit i při vytírání podlah. Některé vysavače podlahu nejen vytřou, ale i vysuší.
 • Mytí okna – pomocí vysavače se speciálním nástavcem můžete mít i okna. Součástí vysavače je speciální nádoba, do které je možné nalít mycí prostředek, poté již můžete umývat.
 • Fukar – multifunkční vysavače jsou skutečně multifunkční a využít je můžete i k úklidu spadaného listí na zahradě. Funkci foukání však můžete využít i jiných situacích.

Příkon

Velmi důležitým parametrem je příkon motoru. Příkon vyjadřuje, jakou má vysavač spotřebu elektrické energie. Čím je příkon vyšší, tím je vysavač energeticky náročnější, na druhou stranu však vysavač nepatří mezi spotřebiče, které představují vysokou finanční zátěž.

Příkon multifukčních vysavačů zpravidla začíná na 1 000 W, ale náročnější přístroje mají příkon i 2 000 W. Za účinné se považují vysavače s příkonem okolo 1 500 W. S jejich pomocí můžete uklidit i hluboko usazené nečistoty ze spár nebo prasklin.

Výkon

Je veličina, která říká, jak velkou má vysavač sací sílu a jak snadno a rychle si tedy dokáže poradit s různými nečistotami na jednotlivých površích. Sací výkon obecně představuje 1/5 – 1/3 příkonu. Na výkon má však vliv i několik dalších faktorů, a to samotná konstrukce, délka hadice, kvalita konstrukce, síla motoru atd. Za ideální se považuje výkon okolo 300W.

Sběrná nádoba

Multifunkční vysavač koupíte jako sáčkový i bezsáčkový přístroj.

 • Sáčkové – tyto vysavače sbírají nečistoty do sáčků, který je hygieničtější, avšak vyžaduje pravidelnou výměnu a tím i dokupování. Sáček plní zároveň funkci jednoho z filtrů a zvyšuje tak celkovou účinnost filtrace. Sáčkové vysavače jsou tak lepší volbou pro alergiky.
 • Bezsáčkové – bezsáčkové vysavače nasávají nečistoty do sběrné nádoby. V případě některých vysavačů můžete nečistoty vysávat do nádobky s vodou. Výhodou bezsáčkového vysavače je stabilnější sací výkon a méně náročná údržba.

Filtrace

Multifukční vysavače dále nabízí různé typy filtrace. Součástí kvalitnějších vysavačů pak může být i kombinace různých filtrací.

 • Mikrofiltr – je základní typ filtru, jehož úkolem je chránit motor. Mikrofiltr může být rovněž filtrem výstupním.
 • EPA a HEPA filtr – standardem jsou právě tyto filtry, které jsou v dnešní době součástí každého moderního vysavače. Filtry jsou schopny zachytit velmi jemný prach, pyl, ale i škodlivé mikročástice. Nejkvalitnější vysavače jsou vybaveny filtry nesoucí označení HEPA 13. Ty odstraní až 99,9% všech částic.
 • Vodní filtrace – při vysávání je vzduch proháněn skrze nádobu s vodou. Nasáté nečistoty se zachycují do vody a po skončení úklidu vodu jednoduše vylijete. Největší výhodou tohoto způsobu je minimální nebo i nulová prašnost. Tuto vlastnost ocení nejen v domácnostech s alergiky.

Způsob čištění

Filtry vysavače mohou být omyvatelní i neomyvatelné. Samotná životnost jednotlivých filtrů je podobná a pohybuje se okolo půl roku.

 • Omyvatelné – jejich údržba je jednoduší, filtry stačí pouze opláchnout pod tekoucí vodou. Po vyčistění je nutné nechat filtr dokonale proschnout.
 • Neomyvatelný – tyto filtry je možné vyklepat nebo vyčistit jiným mechanickým způsobem. Nevýhodou této údržby je prašnost, což bude vadit osobám s alergiemi.

Přívodní kabel

Nedílnou součástí vysavače je přívodní kabel. V jeho případě by vás měla zajímat délka a akční rádius.

 • Délka – víceúčelové vysavače mívají kabel s délkou od 5 metrů více. Za minimum se považuje kabel s délkou okolo 7 metrů. K dostání jsou i vysavače s delším kabelem, pokud ani ten nebude stačit, můžete si vypomoci kabelem prodlužovacím.
 • Akční rádius – je parametr, který udává vzdálenost, kterou vysajete po zapojení vysavače do zásuvky. Je to tedy součet délky přívodního kabelu a sací hubice. Zpravidla se jedná o délku 10 a více metrů.

Hmotnost

Hmotnost multifunkčních vysavačů bývá obvykle v rozmezí 3 – 10 kg. Velkou roli na hmotnosti má samotný typ vysavače. Menší vysavače jsou dostačující pro běžné používání v domácnosti. Větší najdou své uplatnění při úklidu komerčních prostor a velký a odolný vysavač můžete používat také při úklidu dílny.

Hlučnost

Vysavače jsou obecně hlučnější, nejinak je to v případě těch víceúčelových. Za tiché lze považovat vysavače s hlučností okolo 60 dB. Komfortní prostředí vytvoří i vysavač s hlučností do 76 dB. Za hlučné se považují vysavače s úrovní hluku do 85 dB a velmi hlučné jsou pak vysavače s hlučností více než 85 dB.

Příslušenství

Součástí multifunkčních vysavačů je poměrně velké množství příslušenství. Využívat můžete zpravidla několik různých nástavců na podlahy. Dále jsou to nástavce vhodné k vysávání matrací, čalounění. Základem je nástavec na vysávání úzkých prostor, využít můžete nástavec na vysávání prachu ze závěsů, či nástavec na mytí oken. Speciální nástavce vám umožní využívat mokré nebo parní vysávání či šamponování.

K dispozici můžete mít dokonce i nástavec, který vám umožní sbírat drobné předměty, což se bude hodit u drobných stavebnic, ale i šroubků či čehokoliv jiného. Počet příslušenství určuje samotný vysavač, čím více zaplatíte, tím větší budou vaše možnosti.

Značka

Výrobců multifunkčních vysavačů je hned několik. Za špičku lze považovat úklidovou techniku značky Kärcher. Tento výrobce nabízí široký výběr vysavačů pro domácí i komerční použití. Mezi známé patří i vysavače Grundig, Hoover, Bosch, Sencor, Gorenje nebo Bissell.

Cena

Víceúčelové vysavače toho nabízí skutečně hodně, čemuž odpovídá i vyšší pořizovací cena. Pokud o tomto vysavači uvažujete, neměli byste cenu vyvyšovat nad funkcemi a možnostmi. Za kvalitu si prostě budete muset připlatit. Méně nároční mohou vysavač koupit za cenu okolo 5 000 Kč, za kvalitnější a vybavenější vysavač zaplatíte 8 – 10 000 Kč. Za vysavač ve špičkové kvalitě zaplatíte i více než 20 000 Kč.

Porovnat ceny vysavačů

Otázky a odpovědi

Lze u každého multifunkčního vysavače využívat funkci šamponování?

Multifunkční vysavače zpravidla nabízí funkci mokrého vysávání. Mnozí díky tomu předpokládají, že vysavač díky tomu nabízí i funkci šamponování. Avšak není tomu tak, funkci šamponování nabízí pouze některé vysavače. Jestliže máte pro funkci šamponování využití, ověřte si tuto informaci ještě před samotnou koupí.

Jak velká by měla být velikost sběrné nádoby?

Výrobci vysavačů udávají, že na vysátí plochy 50 m2 budete potřebovat nádobu o velikosti 2 – 3 litrů. Pokud budete uklízet plochu s velikostí 50 – 150 m2, budete potřebovat vysavač s nádobou o objemu 3 – 4 litry. Na úklid komerčních prostor jsou ideální vysavače s nádobou o velikosti 5 litrů.

Na co dát při výběru multifunkčního vysavače pozor?

Pozornost věnujte samotnému zpracování vysavače. Pozor si dejte zejména na podobu hlavní části trubice vysavače. Tato část by měla být pevná, ideálně vyrobená z oceli nebo nerezu. Jedná se o nejvíce namáhanou část, u které není žádoucí žádné prohýbání či ohýbání. Ve většině případů pak nabízí kovové hadice teleskopické prodloužení.

Závěr

Multifunkční vysavače jsou praktickými a všestrannými pomocníky, které využijete při úklidu domácnosti, dílny i kanceláří. Základní vysavače nabízí funkci suchého a mokrého vysávání, propracovanější přístroje využívají i úklid pomocí páry, jejich součástí může být fukar i nástavec na vytírání podlah či umývání oken. Ten správný vysavač by měl splnit veškerá vaše očekávání, před výběrem si tedy nejprve rozmyslete, jakým způsobem budete chtít vysavač používat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.karcher.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Potřeboval jsem pro manželku vhodný multifunkční vysavač, protože mě o něj prosila, ale já se v tom nevyznám. Nakonec jsem měl štěstí, že mi padlo oko na váš článek a já podle něj vybral značku Kärcher, z které je moje paní nadšená. Děkuji za užitečný článek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo