Aku vysavače

Akumulátorové vysavače jsou vybaveny dobíjecí baterií a při vysávání si tak nemusíte dělat starosti, kam zapojit elektrický kabel. Akumulátorový vysavač vás nebude při práci omezovat ani limitovat právě přítomností kabelu. Celý dům i byt můžete snadno vysát při jediném zapnutí vysavače. Záleží však na tom, jak velkou plochu budete vysávat, a kolik času vám obvykle jedno vysávání zabere.

Kapacita vysavače totiž vydrží v závislosti na modelu 10 – 250 minut. Poté budete muset akumulátor opět dobít, což zabere od 1 – 16 hodin. To, jak dlouho bude přístroj fungovat a jaká bude doba nabíjení baterie, určuje z velké části pořizovací cena. Za kvalitnější přístroj si musíte jednoduše připlatit.

Cena však není to jediné, co by vás mělo při výběru aku vysavače zajímat. Aku vysavač může mít podobu tyčového nebo ručního vysavače. Důležité je tedy vědět, k čemu přesně vysavač potřebujete a jaké variantě dáte přednost. Každá z variant umožňuje používat trochu jiné příslušenství a tím i zvyšuje možnosti používání. U každého vysavače je třeba věnovat pozornost filtraci. Důležitý je i výkon, hlučnost nebo kapacita sběrné nádoby. Vysávání bude příjemné díky nadstandardním funkcím. O kvalitě přístroje rozhoduje výrobce a pořizovací cena.

Porovnat ceny vysavačů

Nejlepší aku vysavače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Dyson V8 Absolute 96 % 9 489 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Rowenta RH 6751 WO 94 % 3 199 Kč Zobrazit Roboticky-vysavac.cz
3. ETA Supersonic 1231 90000 93 % 2 939 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Sencor SVC 8621TI 92 % 2 899 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Sencor SVC 190 76 % 435 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Akumulátorové vysavače mohou být tyčové nebo ruční. Pomocí tyčového vysavače můžete nejen vysát, ale také vytřít celý byt. Malý ruční se hodí pro drobnější úklid a často plní funkci vysavače do auta. Při výběru tedy zvažte, jakým způsobem hodláte vysavač používat. Pro ty, kteří využijí obě varianty, jsou k dostání vysavače kombinující obě tyto možnosti. Díky tomu nemusíte dělat kompromisy, nebo pořizovat dva různé přístroje.

Tyčový aku vysavač

Jednoznačně oblíbenější verzí je tyčový vysavač, který představuje moderní variantu a je ideální pro každodenní klid pevných ploch i koberců. Tyčové vysavače jsou oblíbené pro svoji praktičnost, lehčí hmotnost a výbornou skladnost. Kromě klasického aku vysavače lze pořídit vysavač v kombinaci s mopem nebo variantu 2v1, kterou můžete velmi snadno přeměnit na ruční vysavač.

 • 2v1 – variantu 2v1 představuje aku tyčový vysavač, který je vhodný pro úklid velkých ploch a zároveň umožňuje přeměnu na ruční jednotku. Tu využijete při drobnějším úklidu, ale i při vysávání interiéru automobilu, sedačky či matrace.
 • 3v1 – je aku vysavač, který plní navíc funkci mopu. Tyto vysavače podlahu vysají a zároveň i vytřou. Některé umožňují obě funkce využívat současně, jiné mají funkce oddělené, což znamená, že budete moci pouze vysávat nebo vytírat. Samotnou kapitolou jsou pak parní vysavače.

Ruční vysavač

Jsou malé a lehké vysavače, které jsou stavěny na drobnější úklid domácnosti. Uklidit s ním můžete rozsypané drobky, vysajete čalounění, či interiér automobilu. Ruční vysavač je vhodný k vysátí prachu z nábytku či žaluzií. Ruční vysavače se zpravidla vyznačují kratší kapacitou baterie a malou sběrnou nádobou.

Filtry

Filtry je nedílnou a velmi důležitou částí vysavače. Kvalita filtru určuje kvalitu vysávání i celkovou životnost vysavače. Filtr je zodpovědný za čistotu vzduchu, který vysavač vyfukuje zpět do prostoru. Moderní vysavače jsou standardně vybaveny vícestupňovým systémem filtrace. Kvalitní vysavače mají 2 nebo 3 stupňovou filtraci, která je tvořena vstupním a výstupním filtrem a u kvalitnějších vysavačů nechybí ani sáček, který před nečistotami chrání motor vysavače.

 • EPA a HEPA filtry – jsou vysoce kvalitní filtry, které jsou vyhovující i pro alergiky. HEPA filtry lze používat ve stupních filtrace 13 – 14. EPA filtry jsou zařazeny ve stupních filtrace 10 – 12.
 • Omyvatelné filtry – tyto filtry jsou složeny z různých vrstev a jsou schopny zachytit i velmi malé mikročástice. Omyvatelné filtry se vyznačují dlouhou životností.
 • Mikrofiltr – nejméně kvalitní filtry jsou vyrobeny z tkaniny nebo molitanu. Tyto filtry najdete v levných vysavačích.
 • Vodní filtr – je součástí vysavače, který je schopen nečistoty vysávat do vody. Také tyto vysavače jsou velmi kvalitní a vhodné i pro alergiky.

Akumulátor

Akumulátorový vysavač nebude fungovat bez akumulátoru. Vysavače mohou být vybaveny jedním ze dvou typů baterie. Levnější přístroje mívají Ni-Mh baterii, dražší pak Li-Ion baterii.

 • Ni-Mh – je baterii, která je známá paměťovým efektem, kvůli němu dochází k výraznějšímu poklesu kapacity. Při používání vysavače je nutné baterii zcela vybít, poté může být opětovně nabita do plna. Tyto baterie nejsou tolik oblíbené a dnes se již používají spíše výjimečně.
 • Li-Ion – je baterie, která by naopak neměla být úplně vybitá. V případě úplného vybití totiž dochází k velkému opotřebování baterie. Výdrž baterie se pohybuje v rozmezí 500 – 1 000 cyklů. Kapacita baterie pak bývá v rozmezí 800 – 3 600 mAh. Větší kapacitu mívají větší tyčové vysavače.

Kapacita baterie

Akumulátorové vysavače byste měli vybírat hlavně podle kapacity baterie. Ta určuje, jak dlouho zůstane vysavač na jedno nabití v provozu. Kromě toho si ověřte, kolik času vysavač potřebuje ke svému opětovnému nabití.

 • Doba provozu – akumulátorové vysavače mají poměrně rozdílnou dobu provozu. Některé vysavače mohou pracovat pouhé desítky minut, jiné vydrží vysávat déle než hodinu. Obvyklá doba provozu bývá od 10 – 120 minut.
 • Doba nabíjení – obdobné je to i co se týká opětovného nabíjení baterie. Zatímco některým postačí necelá hodina času, na jiné si budete muset počkat mnohem déle. K nabité baterie potřebují vysavače 40 minut – 8 a více hodin.

Sací výkon

Při výběru jakéhokoliv vysavače bude důležitý i sací výkon. Hodnota sacího výkonu by měla být společně s příkonem uvedena na energetickém štítku. Na rozdíl od příkonu souvisí sací výkon s účinností vysávání. Hodnota sacího výkonu bývá v rozmezí A – G. Sací výkon pak z velké části ovlivňuje materiál plochy či zpracování hubice. Nejméně kvalitní vysavače mají sací výkon do velikosti 70 W. Za průměrné se považují vysavače se sacím výkonem okolo 150 W. Nejkvalitnější vysavače nabízí výkon více než 150 W.

Sáček nebo sběrná nádoba

Akumulátorové vysavače jsou v drtivé většině vybaveny sběrnou nádobou na nečistoty. Při práci využívají cyklónový filtr, který umožňuje vzduchu uvnitř nádoby rotovat. Nečistoty jsou během tohoto procesu oddělovány odstředivou silou. Při výběru aku vysavače však můžete narazit i na sáčkovou variantu.

 • Sběrná nádoba – vysavače se sběrnou nádobou mají trochu horší filtraci a filtry je nutné častěji čistit. Při vysypávání obsahu je třeba počítat s létajícím prachem, což může být problém u alergiků. Na druhou stranu vám odpadá nutnost dokupovat nové sáčky, po vysypání postačí sběrnou nádobu jednoduše vymýt.

U sběrné nádoby se často udává její objem. Velikost nádoby určuje, jak často budete muset její obsah vysypávat. Tento parametr by však neměl být při výběru vysavače stěžejní, protože v ideálním případě byste měli nádobu vysypávat po každém vysávání.

 • Sáček – sáčkové vysavače jsou ideální volba pro alergiky i astmatiky. Prach u tohoto typu zůstává vždy uzavřen a při jeho výměně se s ním nedostanete do kontaktu. Sáčky je však nutné pravidelně dokupovat, proto si před nákupem sáčkového vysavače ověřte dostupnost náhradních sáčků.

Funkce

Aku vysavače mívají kromě různého příslušenství i několik praktických funkcí, které vám jeho použití usnadní.

 • LED světlo – koupit můžete vysavač s LED osvětlením na sací hlavici. Pomocí světla odhalíte každou nečistotu.
 • Antibakteriální vysavač moderní vysavače vás mohou zbavit virů, roztočů i plísní. Tyto stroje jsou obzvlášť vhodné do rodin alergiků.
 • Nabíjecí stanice – může být praktickým doplňkem některých aku vysavačů.
 • Indikátor – o stavu baterie a jejím nabíjení vás bude informovat světelný indikátor.
 • Měkčená kolečka – některé vysavače disponují měkčenými kolečky, které jsou velmi šetrné k podlaze.
 • Držák – díky držáku budete moci vysavač zavěsit na zeď.

Značka

Aku vysavač nabízí řada výrobců. Mezi oblíbené patří vysavače Samsung nebo Electrolux. Od těchto výrobců koupíte cenově dostupné a přitom velmi kvalitní vysavače. K dispozici budete mít i různé příslušenství. Podobně si vedou i vysavače značky Rowenta nebo Samsung. V případě těchto výrobců však již narazíte na vysoce kvalitní, ale také dražší stroje. Nejmodernější funkce nabízí vysavače Roborock, Xiaomi nebo Dyson. Výrobců aku vysavačů je však mnohem více.

Cena

Aku vysavače jsou obecně dražší než vysavače elektrické. Za pohodlí, které vám aku vysavač nabízí, si jednoduše budete muset připlatit. Levnější jsou ruční vysavače, které můžete koupit za cenu okolo 1 500 Kč. První tyčové vysavače vyjdou na cca 3 000 Kč. Jestliže však chcete kvalitní vysavač, který si poradí s každou nečistotou, je vhodné připlatit a vybírat mezi přístroji s cenou okolo 5 000 Kč. Za opravdu výkonný stroj můžete zaplatit více než 8 000 Kč.

Porovnat ceny vysavačů

Otázky a odpovědi

Má aku vysavač nějaké nevýhody?

Akumulátorové vysavače jsou velmi praktické a přináší řadu výhod. Bohužel i tyto moderní úklidový pomocníci mají i svoje nevýhody. Při nákupu aku vysavače je třeba počítat s vyšší pořizovací cenou a zároveň omezenou životností akumulátoru. Ten je třeba pravidelně dobíjet a po určitém počtu dobíjecích cyklů vyměnit za akumulátor nový.

Jaké příslušenství může být součástí aku vysavače?

Větší výběr nabízí tyčové vysavače, některé příslušenství však bývá také součástí ručních vysavačů. Příslušenství by vám mělo umožnit pohodlně uklidit pevné plochy i koberce. V méně přístupných koutech vám při vysávání pomůže spárová hubice. V rodině se zvířecími mazlíčky bude praktický nástavec na zvířecí chlupy. Díky prodlužovací tyči vysajete pavučiny na stěnách. Součástí vysavače může být kartáč na nábytek.

Jak hlučné bývají aku vysavače?

Hlučnost akumulátorových vysavačů bývá obvykle v rozmezí 60 – 85 dB. Ruční vysavače bývají spíše tišší, hlučnost bývá do 70 dB, což lze přirovnat ke hluku puštěné televize nebo rádia.

Závěr

Akumulátorové vysavače jsou modernější verzí vysavačů elektrických. Výhodou dobíjecí baterie je skutečnost, že vás při práci nebude obtěžovat elektrický kabel. Nevýhodou je vyšší cena a omezená výdrž baterie. Ačkoliv mají akumulátorové vysavače několik nevýhod, jejich obliba stále roste, o čemž vypovídá velké zastoupení na trhu. Díky velkému výběru si může akumulátorový vysavač dovolit skutečně každý. Stačí jen vybrat správný typ a zaměřit se na několik podstatných parametrů, které určují kvalitu a spolehlivost vysavače.

Aku vysavače můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo