Centrální vysavače

Centrální vysavače jsou v domácnostech méně využívaným typem, jejich nevýhodou je složitější instalace, se kterou je třeba počítat již před stavbou domu. Problém však není vysavač instalovat ani staršího domu nebo bytu. Samotný vysavač pak funguje na velmi jednoduchém principu. Základem všeho je dostatečně výkonná centrální jednotka, která je umístěna mimo obytnou část domu. Do ní jsou odváděny dlouhým potrubím veškeré vysáté nečistoty. Ty se ukládají do různě velkého zásobníku. K tomu, abyste vysavač uvedli do chodu, stačí pouze zapojit hadici do zásuvky vysavačem a stisknout vypínač. Poté již můžete začít vysávat.

Největší výhodou těchto vysavačů je šetrnost, proudící vzduch je přefiltrován a poté vypouštěn mimo dům výfukovým potrubím. Vždy tak budete mít jistotu, že dýcháte čistý vzduch. Na rozdíl od klasických vysavačů jsou ty centrální opravdu tiché a vysávání nebude příliš rušit osoby v domácnosti ani sousedy.

Centrální vysavač byste měli vždy vybírat podle velikosti podlahové plochy. Díky tomu budete mít jistotu, že vysavač nebude mít příliš nízký nebo zbytečně vysoký výkon, který byste nevyužili. Velikost podlahové plochy navíc velmi přesně odhadne potřebnou délku sacího potrubí, ale i počet zásuvek, které při centrálním vysávání využijete. K tomu, abyste zvolili velikost plochy přesně, můžete využít služeb výrobců či dodavatelů centrálních vysavačů. Ti vám výpočet plochy provedou na požádání.

Porovnat ceny vysavačů

Nejlepší centrální vysavače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Profi-europe PROFI 50.1 CZ 100 % 9 899 Kč Zobrazit Profinaradi-com
2. Husky HUSKY FLEX 72 % 22 900 Kč Zobrazit Centralni-vysavace-husky.cz
3. Nilfisk Supreme 150 15 119 Kč Zobrazit Vapka.cz

Výkon

Dle výkonu jsou centrální vysavače rozděleny do několika kategorií. Každý výrobce má svoje vlastní dělení, které vyhovuje jeho výrobkům. Vždy však platí, že velikost výkonu určuje velikost podlahové plochy.

Filtrace

Podstatnou částí vysavače je filtrace. Filtrace souvisí s kvalitou vysávání, životností vysavače i spotřebou elektrické energie.

  • Cyklonová filtrace – nejlevnější je vysavač s cyklonovou filtraci. V tomto případě není filtrací vybavena centrální jednotka. O separaci nečistot se postará cyklónový efekt. Cyklónová filtrace nevyžaduje žádné náklady na provoz. Za nevýhodu lze považovat nízkou životnost a složitější údržbu.
  • Filtrační sáčky – jedná se o jednorázové sáčky, které mohou být vyrobeny z papíru nebo textilie. K dostání jsou i sáčky v kombinaci obou materiálů. Díky sáčku zlikvidujete odpad hygienicky. Na druhou stranu však budete muset sáčky pravidelně dokupovat, což zvýší náklady na provoz.
  • Samočistící filtrace – mnoho předních výrobců používá samočistící filtraci, která je označená jako Self Cleaning Filtration. Výhodou jsou dostupné provozní náklady a minimální nároky na údržbu, pravidelně budete čistit pouze oklepový filtr. Předností je dále dlouhá životnost a velká odolnost.
  • Duální filtrační systém – nejdražší vysavače nabízí duální filtrační systém. Předností vysavače je vysoký konstantní výkon a snadná údržba.

Délka hadice

Dále budete muset vyřešit, jak dlouhou hadici budete v domácnosti využívat. I v tomto případě budete mít hlavní slovo velikost podlahové plochy, ale také počet vysavačových zásuvek, které se budou ve vaší domácnosti nacházet. Po připojení hadice do zásuvky byste měli pohodlně vysát každý kout místnosti.

Počítat však musíte i z překážkami v podobě nábytku a jiného vybavení, které budete muset obcházet či jinak zdolávat. Dobré je myslet i na to, že čas od času bude třeba vysát pavučiny či prach ze stěn i stropu. Proto při výběru vždy počítejte s dostatečnou rezervou. Hadice k centrálnímu vysavači se vyrábí v několika délkách. Ty nejkratší mívají okolo 7 metrů, nejdelší pak mohou mít až 20 metrů. V domácnostech patří k nejoblíbenějším hadice s délkou do 10 metrů.

Hadice se vyrábí ve dvou provedeních, koupit můžete hadici s vypínačem nebo bez vypínače. Rozdíl je v pořizovací ceně, ale také v pohodlí, kterou vysávání nabídne.

  • Bez vypínače – levnější variantou je hadice bez vypínače. V jejím případě dojde k zapnutí vysavače po vložení koncovky do vysavačové zásuvky. Průběh vysávání tak nemůžete příliš ovlivňovat.
  • S vypínačem – vypínač je umístěn na rukojeti hadice. Díky vypínači můžete snáze ovlivňovat průběh vysávání. Kdykoliv můžete vysávání přerušit nebo naopak vysavač opět uvést do chodu.

Počet zásuvek

Před instalací musíte vědět, kolik zásuvek budete chtít v domácnosti využívat. Zde platí pravidlo, méně je více. Obecně se doporučuje domácnost vybavit spíše menším počtem zásuvek. Díky tomu budete muset méně často přemísťovat hadici a práce bude jednodušší a rychlejší. S hadicí s délkou okolo 10 metrů vysajete plochu o rozloze do 110 m2. Také s rozmístěním zásuvek vám pomohou odborníci, kteří vám vše podstatné vysvětlí a pomohou vám najít nejvhodnější místo, pro její umístění.

Příslušenství

K centrálnímu vysavači můžete přikoupit mnoho příslušenství. Různé doplňky již bývají přímo jeho součástí. Zbytek přikoupíte podle toho, jaké má vaše domácnost nároky a zda se v ní vyskytují například domácí mazlíčci. Kromě příslušenství je možné pořídit i samonavíjecí hadice.

Praktickou věcí je také podlahová štěrbina, která se instaluje ke dveřím nebo kuchyňské lince. Veškeré nečistoty můžete zamést před podlahovou štěrbinu a vše uklidíte pouhým sešlápnutím páčky. Nečistoty jednoduše spadnou do potrubí.

Značka

Centrální vysavače dodává několik výrobců. Výrobce vybírejte s ohledem na případný záruční i pozáruční servis. O kvalitě výrobce napoví mnohé již délka záruční lhůty. Standardem je záruka 2 roky, ale mnozí výrobci nabízí i nadstandardní záruční dobu. Každý výrobce má trochu jiné podmínky, se kterými byste se měli před nákupem vysavače seznámit.

Kvalitní vysavač by vám měl sloužit desítky let a bát se nemusíte ani nijak složité údržby. Vysokou kvalitu mají vysavače Hayden a Cyclovac. Tyto vysavače jsou doplněny o samočistící filtraci a nabízí celou řadu dalších doplňků. Samočistící filtrace je rovněž součástí vysavačů Allergo, tento výrobce poskytuje na své výrobky 5 letou záruku. Záruku až 25 let budete mít v případě nákupu centrálních vysavačů Husky a Duovac. Kvalitní jsou i vysavače Menred.

Cena

Pořizovací cena je o poznání vyšší než pokud byste chtěli domácnost vybavit klasickým vysavačem. Na druhou stranu však můžete počítat s opravdu malými provozními náklady, protože centrální vysavače nejsou náročné na spotřebu energie. Cena centrálních vysavačů bývá nejčastěji v rozmezí 15 – 50 000 Kč. V běžných domácnostech vás centrální vysavač vyjde nejčastěji na 20 – 30 000 Kč.

Porovnat ceny vysavačů

Otázky a odpovědi

Jaké jsou největší výhody centrálního vysávání?

Používání centrálního vysavače je méně namáhavé. Vysávat můžete, aniž byste museli nosit celý velký vysavač. V případě centrálního vysávání budete používat pouze lehkou hadici, kterou připojíte na několika místech do vysavačové zásuvky. Centrální vysavače jsou obecně mnohem výkonnější než běžné vysavače, což úklid urychlí i zefektivní. K velké výhodě patří i zdravější provoz, protože při vysávání nedochází k víření prachu. Starat se nemusíte ani o údržbu filtrace. Provoz vysavače je velmi tichý a počítat můžete i s delší životností vysavače.

Jakou kvalitu mají hadice centrálního vysavače?

Hadice centrálního vysavače jsou sice dlouhé, ale zároveň i velmi lehké, nemusíte se tedy bát, že by bylo jejich používání zbytečně namáhavé. Kvalita hadic je navíc opravdu velká a hadice jsou velmi odolné vůči různým deformacím. Nemusíte se tedy bát, že byste je při vysávání prošláply nebo jinak poškodily.

Co určuje kvalitu centrálního vysavače?

Kvalitu bezesporu určuje motor a filtrace vysavače. Co se týká motoru, neměli byste podceňovat jeho chlazení. V současné době se za nejspolehlivější považuje nezávislé chlazení By-Pass. Filtrace pak ochrání motor před možným poškozením a postará se o konstantní výkon centrální jednotky.

Závěr

Uklidit domácnost můžete s jakýmkoliv centrálním vysavačem. Na trhu jsou k dostání vysavače v různých cenových relacích, které se liší pořizovací cenou a výkonem. Pokud budete postupovat podle doporučení výrobců a budete centrální vysavač vybírat s ohledem na velikost podlahové plochy, budete mít jistotu, že zvolíte opravdu účinný a rychlý model. Správný typ vysavače souvisí i s příslušenstvím, které budete moci k vysavači připojit a tím úklid ještě více zefektivnit.

Centrální vysavač musí nainstalovat zodpovědná osoba. Tyto vysavače bývají většinou součástí novostaveb, ale pořídit si ho můžete i do staršího domu nebo bytu. V souvislosti s typem stavby se mění způsob a náročnost instalace. Dodatečná realizace centrálního vysávání však není zas tak složitá a obejde se bez náročných stavebních úprav.

Centrální vysavače můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.menredvac.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Když jsme kupovali nový rodinný dům, byl nejen zařízený, ale dokonce měl instalovaný centrální vysavač. V životě jsem něco takového neměla a nepoužívala, takže to pro mě byla velice zajímavá a nezvyklá novinka. Nakonec ale musím uznat, že je to skutečně vynikající pomocník, na kterého jsem si dlouho zvykala, ale teď bez něj nedám ani ránu, protože funguje parádně a hodně ulehčí domácí úklidové práce.

Přidat komentář

Recenzer
Logo