Jak vybrat chytré hodinky pro seniory?

Chytré hodinky se do života nemusí hodit jen vám, ale i vašim dědečkům a babičkám, kteří díky nim mohou sledovat svůj spánek, hladinu stresu, krevního cukru i tlak. Tyto informace mohou sdílet s příbuznými či ošetřovateli, a zaznamenávat tak důležitá data o zdravotním stavu. Podle jakých parametrů vybrat ty správné?

Prohlédnout hodinky

Chytré hodinky vs. chytrý náramek

Chytré hodinky nabízejí větší množství funkcí, například počítání kroků, měření tepu či kalorií, kdežto chytrý náramek je využíván zejména pro lokalizaci seniora a přijímání hovorů na jeho telefonní číslo, které je k náramku připojeno. Chytré hodinky se dají navíc využít na bezkontaktní platby a odesílají data na aplikaci v telefonu, který může mít kromě seniora k dispozici i nějaká blízká osoba, která by se o zdravotním stavu měla dozvědět.

Displej

Důležité je, aby byl displej dostatečně přehledný a velký, aby senior přečetl, co je na hodinkách napsáno. Vhodné je, aby byl dotykový a jednoduše se ovládal. Velikost písmen by se v ideálním případě měla dát nastavit, aby přesně vyhovovala požadavkům uživatele.

Odolnost

Hodinky by měly být dostatečně odolné, aby zvládly i pády, které se seniorům mohou jednoduše stát. Hodinky by měly být také voděodolné, což neznamená, že se mohou používat pod vodou, ale spíše, že nevadí, když je nosíte v dešti. Pokud se budeme bavit o odolnosti vůči prachu, měly by hodinky dosahovat alespoň IP67 (jsou chráněny před prachem a nebezpečným dotykem, vydrží bez újmy ponoření do vody na 30 minut do hloubky až 1 metr) či výše.

Baterie

Aby hodinky dlouho vydržely, měla by mít baterie dostatečnou výdrž. Ideální je, aby zvládla v pohotovostním režimu deset i více dní. Počítejte totiž s tím, že se seniorům nebude chtít hodinky nabíjet, často na to zapomenou.

Hlasitost

Kromě zraku může být zhoršený i sluch, proto je důležité zvolit dostatečnou hlasitost, aby senior slyšel na hodinkách vyzvánění hovoru, který zde také může přijmout. U levných modelů si na tento parametr dejte pozor, nemusí být vždy kvalitní.

Funkce

Chytré hodinky pro seniory fungují jednak jako klasické hodinky, jednak jako multifunkční zařízení, které umožňuje placení, měření zdravotních dat a použití SOS tlačítka v případě, že je zapotřebí přivolat pomoc. Mohou být také užitečné jako připomínka na léky nebo schůzky u lékaře, jsou takovým asistentem, kterého máte neustále po ruce. Některé chytré hodinky umožňují uskutečňovat a přijímat hovory nebo zprávy, tudíž u sebe senior nemusí nosit ani telefon. Mezi funkce, které nejčastěji nabízí, patří:

  • Notifikace – na hodinky chodí oznámení z telefonu, což je rychlé a praktické, zejména, pokud nemá senior telefon u sebe.
  • Alarmy a upozornění – blíží se čas vzít si léky, navštívit lékaře a podobné.
  • Sledování srdečního tepu – může pomoci při včasné detekci případných problémů se srdcem.
  • Krokoměr a sledování aktivity – senior může sledovat, jak je aktivní, zaznamenávání kroků jej může motivovat k lepší kondici.
  • Měření krevního tlaku, cukru a okysličení krve – praktické funkce, které může senior sám od sebe vyhledávat, má je tak na dosah ruky a kdykoliv si zkontroluje, jak je na tom jeho zdraví.
  • Monitoring spánku a stresu – pro lepší analýzu, která může vést ke zlepšení zdravotního stavu. Stačí, aby měl senior nasazené hodinky i při spánku.
  • GPS lokalizace – umožňuje sledovat pohyb osoby nosící chytré hodinky v případě, že by se ztratila. Příbuzný nebo pečovatel se může podívat do aplikace v telefonu a hned ví, kde se senior nachází.
  • SOS tlačítko – senior na jedno tlačítko přivolá pomoc, ať už přednastavené kontakty nebo přímo ambulanci. Protože jsou hodinky jednoduše na dosah, jsou mnohem praktičtější než mobil.

Značka

Mezi oblíbené značky chytrých hodinek pro seniory patří WowME, Apple Watch, Aligator nebo Canyon.

Cena

Nejlevnější chytré hodinky pro seniory vás vyjdou na maximálně 1 500 Kč. Jejich funkce jsou základní, tudíž budou vhodné spíše pro nenáročné uživatele. Nemůžete se příliš spolehnout ani na kvalitu a odolnost.

Od 1 500 Kč do 3 000 Kč jsou hodinky i designově lepší, mají také větší množství funkcí, displej i odolnost.

Nad 3 000 Kč jsou k sehnání zejména hodinky Apple Watch, které nabízejí kvalitní provedení, speciální funkce (výškoměr, akcelerometr, gyroskop a další) a delší výdrž. Lze propojit pouze s iPhone.

Prohlédnout hodinky

Údržba

Aby chytré hodinky dlouho vydržely, je třeba se o ně starat. Nevyžadují žádnou extra péči, ale přeci jen je třeba jednou za čas údržbu provést.

Pravidelné čištění

  • Prvním krokem by mělo být pravidelné čištění, hodinky otřete lehce navlhčeným měkkým hadříkem, abyste odstranili prach, nečistoty a pot.

Ochrana před vodou

  • I když jsou chytré hodinky vodotěsné, neznamená to, že by byly vhodné do vody, pouze se nepoškodí při využívání v dešti. Sundavejte si je proto na sprchování, aby se voda nedostala dovnitř a nezkrátila životnost.

Správné nabíjení

  • Chytré hodinky pravidelně nabíjejte, ideálně předtím, než se baterie úplně vybije (okolo 20 %). Pokud je budete vybíjet na nulu, může to životnost baterie zkrátit.
  • Používejte originální nabíječku, nekompatibilní nabíječky způsobují přehřátí či poškození baterie hodinek.

Aktualizace softwaru

  • Aby chytré hodinky fungovaly, jak mají, je důležité je pravidelně aktualizovat. Opravují se tak chyby, zlepšuje se výkon a přidávají nové funkce.

Otázky a odpovědi

Proč by si měli senioři pořídit chytré hodinky?

Seniorům se chytré hodinky budou hodit pro sledování jejich zdravotního stavu, čímž mohou dodržovat prevenci, aniž by chodili k lékaři, a včas tak odhalit případné neduhy.

Jak přesná jsou měření zdravotních údajů na chytrých hodinkách?

Měření chytrých hodinek je dostatečně přesné, ale samozřejmě nenahradí lékařské přístroje. Na každodenní bázi pro orientaci ale stačí.

Mohou chytré hodinky fungovat jako náhrada za mobilní telefon?

Záleží, pro jaké všechny účely mobilní telefon využíváte. S hodinkami můžete přijímat hovory, posílat SMS zprávy a využívat další funkce, pro plnou funkčnost by ale měly být hodinky propojeny s telefonem, tudíž jej plně nenahradí.

Závěr

Chytré hodinky mohou být pro seniory užitečným pomocníkem, díky kterému mohou sledovat nejen čas, ale také své zdravotní záznamy, přijímat hovory a SMS zprávy, přehrávat hudbu nebo využívat praktické funkce, které jim pomohou v každodenním životě. Vzhledem k tomu, že často zapomínají, mohou si tak jednoduše připomenout vše potřebné, aniž by k tomu potřebovali jinou osobu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.carneo.cz, www.smartomat.cz, www.hodinkovna.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (116 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo