Chytré brýle

Chytré brýle jsou novodobou technologií, která vám dokáže zjednodušit a zefektivnit práci. Na domácí účely je sice nevyužijete, za to pro firmy nabízí perfektní řešení. Pojďme se podrobněji podívat na to, co dokáží, jaké jsou jejich výhody a které druhy existují.

Porovnat ceny chytrých brýlí

Co jsou chytré brýle?

Chytré brýle jsou vysoce technologickým zařízením, které kombinuje brýlový rám s elektronikou a displejem, umožňujícím uživatelům získat informace a vykonávat různé funkce prostřednictvím brýlového displeje. Díky propojení s chytrým telefonem nebo jiným zařízením mohou chytré brýle zobrazovat notifikace, navigovat, přehrávat hudbu a videa, vyhledávat informace online, snímat fotografie a videa, monitorovat zdraví a provádět mnoho dalších úkolů.

Chytré brýle mohou mít také vestavěné mikrofony a reproduktory pro hlasové ovládání a poslech. Mnoho společností vyvíjí vlastní verze chytrých brýlí, včetně společností jako je Google, Facebook (Oculus), Microsoft a někteří výrobci lyžařského i sportovního vybavení.

Typy podle účelu

Chytré brýle lze využít několika způsoby, ať už zaučujete nové zaměstnance, vytváříte konstrukci nebo chcete zaznamenat postup, který zrovna děláte.

Digitální pracovní postupy

Potřebujete-li například zaučit nového zaměstnance, mohou vám chytré brýle dobře posloužit. V brýlích se mu zobrazují digitální instrukce, díky kterým je může rovnou aplikovat v praxi. Získá tak jistotu a mnohem rychleji se osamostatní ve své práci. Je tak větší pravděpodobnost, že činnosti budou provedeny ve stanoveném pořadí, správným způsobem a v požadované kvalitě. Jednotlivé kroky lze vyfotit či dokonce automaticky zkontrolovat a vyhodnotit pomocí AI.

Vzdálená spolupráce

Jestliže potřebujete komunikovat na dálku, ideálně také nahlédnout do toho, co daná osoba vidí ze svého pohledu, jsou pro tyto účely chytré brýle ideální. Skvěle se hodí při servisu a údržbě, kde jde navíc posílat výrobní manuály či schémata zapojení pouhým kliknutím, dá se do podkladů i zakreslovat. Veškerou práci, kterou provádíte, můžete na chytré brýle nahrávat a v budoucnu ji využít.

Vision picking v logistice

Abyste měli proces vyřizování objednávek rychleji hotový, můžete využít displej chytrých brýlí, na kterém uvidíte veškeré potřebné informace. Tímto způsobem budete rychlejší, efektivnější a vyvarujete se zbytečných chyb. Brýle se ovládají pouze hlasem, což je velmi praktické. K dispozici je několik jazyků, tudíž nemusíte mluvit jen česky. Všechny provedené úkony jsou navíc automaticky zaznamenávány a ukládány.

3D vizualizace dat v prostoru

Plánujete-li projekt, můžete jeho návrh promítnout do reálného prostředí a prezentovat ho zákazníkovi nebo dodavateli. Tímto způsobem lze uspořádat i školení zaměstnanců, kde zobrazujete digitální model v prostoru a navádíte osobu s chytrými brýlemi krok za krokem pomocí zobrazovaných pokynů. Využít můžete také tzv. digital overlay, kdy zobrazujete digitální instrukce přímo na reálném stroji.

Typy brýlí podle typu reality

Brýle vám mohou poskytnout různé typy reality, přičemž mohou naprosto nahradit tu existující, nebo lze kombinovat virtuální realitu a to, co ve skutečnosti vidíme. Zjednoduší se tak spousta kroků – můžete prezentovat návrhy mnohem jednodušeji, nebo také lze provádět činnosti dle manuálu přímo před vašima očima.

Brýle pro virtuální realitu (VR brýle)

Brýle pro virtuální realitu (VR) jsou zařízení, která umožňují uživatelům zažít iluzi, že jsou ponořeni do plně virtuálního prostředí. Tyto brýle obvykle obsahují obrazovky před očima uživatele, které zobrazují 3D grafiku a vytvářejí iluzi prostoru a pohybu. Při jejich používání se uživatel cítí, jako by se skutečně nacházel ve virtuálním světě a může se v něm pohybovat a interagovat s objekty pomocí speciálních ovladačů nebo senzorů.

Většina VR brýlí také obsahuje vestavěné senzory sledující pohyb uživatele, jako je například pohyb hlavy a očí, aby se iluze pohybu a prostoru ještě více zesílila.

Mezi nejznámější VR brýle patří Oculus Rift, které byly poprvé představeny v roce 2016. Tyto brýle jsou určeny především pro herní účely, ale mohou být také použity pro různé tréninkové a vzdělávací programy. Dalšími populárními značkami VR brýlí jsou HTC Vive, Sony PlayStation VR a Samsung Gear VR.

Používají se například pro zábavu a hry, ale také v průmyslu, lékařství, vzdělávání, architektuře a dalších odvětvích, kde simulují lety, chirurgické tréninky, architektonické vizualizace i virtuální prohlídky.

Brýle pro rozšířenou realitu (AR brýle)

Umožňují uživatelům vidět a interagovat s virtuálními objekty a informacemi ve skutečném světě. Tyto brýle obvykle obsahují obrazovku nebo projektor, který zobrazuje digitální obsah před očima uživatele. Jedním z nejznámějších příkladů brýlí pro rozšířenou realitu jsou Google Glass, které byly poprvé představeny v roce 2013. Tyto brýle umožňují uživatelům zobrazovat informace, jako jsou zprávy, e-maily a mapy, přímo před jejich očima. Google Glass také umožňují uživatelům nahrávat videa, pořizovat fotografie a provádět hlasové ovládání.

Můžete je využít buďto na jedno oko (monokulární brýle) nebo na obě oči (binokulární brýle), čímž zobrazíte 3D objekty.

Využívají se zejména jako:

 • Podpora pracovníků v provozu formou asistované vzdálené podpory, provádění pracovním postupem nebo kontrolním procesem ve výrobě či servisu a údržbě.
 • Školení zaměstnanců a smluvních pracovníků na produkt, jeho servis a údržbu.
 • Skladové operace (Vision Picking) místo ručních terminálů či hlasového vychystávání.
 • Vizualizace výrobků v reálném prostoru – například v cílovém prostředí zákazníka nebo na výstavách či obchodních schůzkách.

Brýle pro smíšenou realitu (MR brýle)

Takový druh brýlí kombinuje prvky virtuální reality (VR) a rozšířené reality (AR), aby uživatelům umožnily interagovat s virtuálními objekty a informacemi ve skutečném světě. Vytvářejí iluzi, že virtuální objekty jsou součástí skutečného prostředí. Uživatelé mohou vidět digitální obsah promítaný před očima v kombinaci se skutečným světem. Jedním z nejznámějších příkladů brýlí pro smíšenou realitu je Microsoft HoloLens, které byly poprvé představeny v roce 2015.

Tyto brýle umožňují uživatelům vidět a interagovat s virtuálními objekty, které jsou přesně umístěny ve svém prostředí. Například technici mohou používat tyto brýle pro zobrazení návodu k opravě přímo před svýma očima, aniž by museli číst manuál nebo se dívat na počítač. V architektuře a stavebnictví mohou designéři používat MR brýle pro vizualizaci budov nebo úpravy návrhů přímo ve skutečném prostředí.

Brýle pro smíšenou realitu nabízejí mnoho přínosů oproti běžným VR nebo AR brýlím, protože dokáží integrovat virtuální objekty do reálného světa a umožňují uživatelům s nimi interagovat. Tyto brýle jsou stále ve vývoji a očekává se, že budou mít širší uplatnění v budoucnosti.

Baterie

Kapacita a její výdrž je důležitým faktorem při výběru chytrých brýlí. Může záviset také na používaných aplikacích, přičemž existuje několik způsobů, jak výdrž baterie prodloužit – externí bateriové zdroje, výměna baterie či náhradní baterie. Rychlost nabíjení je také faktor, který stojí za zvážení, zejména pokud potřebujete brýle rychle nabít a znovu používat. Některé modely mají vestavěný nebo připojitelný konektor pro nabíjení, zatímco jiné se nabíjejí prostřednictvím bezdrátového nabíjení.

Rozlišení displeje

Je důležitým faktorem, který ovlivňuje kvalitu obrazu a zážitek při používání brýlí. Vyšší rozlišení znamená obvykle lepší detaily a ostrost obrazu. Udává se ve formě počtu pixelů, které jsou schopné zobrazit obrazovky brýlí. Čím vyšší je počet pixelů, tím lepší je obraz. Záleží na tom, k čemu chytré brýle budete využívat a jak moc detailně potřebujete vidět.

Pokud zamýšlíte používat brýle převážně pro sledování videí nebo virtuální reality, může vyšší rozlišení poskytnout lepší vizuální zážitek. Samozřejmě je třeba zohlednit i další faktory, jako je kvalita displeje samotného, jas a kontrast. Nízká kvalita displeje může způsobit rozmazaný obraz, nedostatečné podání barev a omezený zorný úhel.

Kompatibilita

Chytré brýle mohou být kompatibilní s různými zařízeními, často se jedná o smartphony s určitými operačními systémy nebo počítačové systémy. Před nákupem chytrých brýlí se ujistěte, že jsou kompatibilní se zařízeními, které plánujete používat s brýlemi. Pokud máte iPhone, musíte zajistit, že brýle podporují operační systém iOS a jsou kompatibilní s vaším konkrétním modelem iPhone.

Některé brýle jsou více zaměřeny na mobilní zařízení, zatímco jiné jsou kompatibilní s počítači a mohou vyžadovat určité požadavky, jako je operační systém Windows nebo Mac. Dalším faktorem je také kompatibilita s aplikacemi a obsahem. Například, pokud chcete používat brýle pro virtuální realitu, ujistěte se, že jsou kompatibilní s populárními VR aplikacemi a hrami.

Funkce

Chytré brýle jsou technologické zařízení, které spojuje funkce obyčejných brýlí s různými inteligentními funkcemi a schopnostmi. Chytré brýle umožňují uživatelům vidět virtuální prvky ve skutečném světě, což poskytuje řadu možností pro zábavu, jako je hraní her, prohlížení 3D modelů nebo prožívání virtuální reality. Mohou poskytovat navigační pokyny a informace v reálném čase přímo v zorném poli uživatele, což je užitečné při cestování, prohlížení mapy a hledání informací na internetu.

Uživatelé mohou pomocí chytrých brýlí komunikovat se svými přáteli prostřednictvím videohovoru, posílání zpráv nebo sociálních sítí. Dokáží sledovat různé aspekty zdraví uživatele, jako je srdeční tep, krevní tlak nebo spánek. Mohou také poskytovat upozornění na určité zdravotní problémy. Pomáhají při pracovních úkolech, jako je zobrazení důležitých informací na pracovní ploše, sledování časových plánů a připomínání úkolů.

V neposlední řadě vám umožní sledovat filmy a videa v přenosném formátu, poslouchat hudbu, prohlížet fotografie nebo dokonce zaznamenávat video a fotografie. Je však třeba poznamenat, že chytré brýle jsou stále jen rozvíjející se technologie a možnosti, které poskytují, se mohou časem dále rozšířit a zdokonalit.

Mezi nejčastější funkce chytrých brýlí patří:

 • Zobrazení informací – přímo v poli vidění uživatele, takže nemusíte odklánět pohled od reality, může jít o notifikace ze sociálních sítí, e-maily, zprávy, upozornění na kalendář a různé další informace.
 • Navigace – naviguje v reálném čase, buďto pomocí mapy nebo opakovaných navigačních instrukcí přímo ve vašem zorném poli.
 • Hlasové ovládání – umožňuje ovládání pomocí hlasu, díky čemuž můžete vykonávat různé úkoly, jako je volání, zasílání textové zprávy, vyhledávání na internetu nebo ovládání hudby.
 • Fotografování a záznam videa – umožňuje fotografovat a zaznamenávat video přímo z pohledu nositele pomocí zabudované kamery. To může být užitečné například při cestování nebo dokumentování událostí.
 • Ozvučení a audio – integrovaný reproduktor nebo sluchátka, které vám umožňují poslouchat hudbu, podcasty nebo přijímat hovory přímo přes brýle.
 • Automatické nahrávání hovoru – nepatří mezi standardní funkce, nicméně je možné pořídit takové brýle, musíte však zjistit, zda je ve vaší zemi povoleno nahrávat hovory a za jakých podmínek.
 • Fitness a sledování zdraví – mohou mít senzory pro sledování aktivity, srdečního tepu, spánku a dalších zdravotních údajů.

Značka

Mezi oblíbené výrobce chytrých brýlí patří RealWear, Ray-Ban, TCL NXTWEAR nebo Technaxx. Prodávají různé druhy brýlí, například audio k mobilu i herní konzoli. Záleží na tom, k jakému účelu je chcete používat.

Cena

Řekněme si rovnou, že se nejedná o levnou záležitost, přece jen jde o moderní technologii, která vám dokáže nabídnout zcela novou realitu. Z tohoto důvodu je většinou neseženete pod 10 000 Kč. Levněji vás vyjdou akorát chytré audio brýle k mobilu nebo VR brýle, jež seženete do maximálně 2 000 Kč. Nedají se ale s klasickými chytrými brýlemi moc srovnávat, jsou jen doplňkem k telefonu, pokud často voláte, mohly by se vám hodit.

Do 10 000 Kč už najdete vyspělejší modely, díky kterým můžete fotit, natáčet i volat na základě hlasového ovládání.

Nad 10 000 Kč seženete ty nejlepší modely, které dokáží vytvořit smíšenou realitu, a nejlépe se tak hodí do pracovního prostředí, kde můžete tvořit a pracovat s neživými objekty, jako kdyby byly součástí reality.

Porovnat ceny chytrých brýlí

Údržba

Jelikož se jedná o hi-tech zařízení, které není zrovna levné, měli byste se o něj o to lépe starat.

 1. Pravidelně čistěte rám a skla brýlí. Použijte měkký hadřík nebo speciální čisticí prostředek na brýle. Nedoporučuje se používat chemikálie nebo tvrdý hadr, které by mohly poškodit povrch brýlí.
 2. Chytré brýle uchovávejte v ochranném pouzdře, aby se minimalizovalo riziko poškození. Nepokládejte je na místa, kde by mohly být vystaveny nárazům, teplotním extrémům nebo vlhkosti.
 3. Pokud jsou chytré brýle vybaveny bateriemi, je důležité správně s nimi nakládat. Dodržujte pokyny výrobce pro nabíjení a skladování baterií. Nenechávejte brýle s vybitou baterií po dlouhou dobu, abyste zabránili jejímu úplnému vybití.
 4. Pokud jsou vaše chytré brýle propojeny s internetem, ujistěte se, že provádíte pravidelné aktualizace firmwaru. Díky tomu budete mít vždy nejnovější funkce a zabezpečení.
 5. V případě, že na sklech brýlí jsou aplikovány ochranné fólie, vyhněte se ostrému škrábání nebo použití čistících prostředků, které by je mohly poškodit. Pokud je folie poškozená, měla by být vyměněna.

Otázky a odpovědi

K čemu lze chytré brýle využít?

Chytré brýle lze využít v různých oblastech a situacích. Umožňují uživatelům ponořit se do virtuálního světa nebo augmentovat reálný svět digitálními objekty. To může být užitečné pro hraní her, trénování a vzdělávání, návštěvu virtuálních prohlídek nebo pro profesionální účely, jako je designování a architektura.

Mohou poskytovat užitečné informace a usnadňovat komunikaci – zobrazování zpráv, e-mailů, kalendáře, navigačních pokynů a překladů přímo před očima uživatele. Mohou také umožňovat videohovory a komunikaci pomocí gest a hlasu. Využívají se také v průmyslu a technice, zdravotnictví, při přepravě či navigaci.

Podle čeho vybrat chytré brýle?

Při výběru chytrých brýlí je třeba pohlížet na několik parametrů – operační systém, funkce, design a pohodlí, kvalitu obrazu, baterii a také cenu. Nejprve musíte zvážit, zda chcete brýle s operačním systémem iOS (např. Apple Glass) nebo s operačním systémem Android (např. Google Glass).

Podívejte se na rozlišení obrazovky chytrých brýlí a zvažte, jak kvalitní obraz je pro vás dostačující. Vyšší rozlišení obrazovky může znamenat lepší vizuální zážitek. Zkontrolujte, jak dlouho vydrží baterie chytrých brýlí a jak dlouho trvá jejich nabíjení. Ujistěte se, že baterie vydrží dostatečně dlouho pro vaše potřeby. Rozpočet je samozřejmě také důležitý faktor při výběru chytrých brýlí. Zvažte, kolik jste ochotni utratit a najděte brýle, které splňují vaše potřeby a jsou finančně dostupné.

Jaký je rozdíl mezi virtuální realitou (VR) a rozšířenou realitou (AR) u chytrých brýlí?

Virtuální realita (VR) vytváří úplně nový virtuální svět a umožňuje vám plně ho prožívat, izolovaně od okolního světa, kdežto rozšířená realita (AR) přidává virtuální prvky do reálného světa, umožňuje vám vidět a interagovat s digitálními objekty přímo v prostředí, ve kterém se nacházíte. Některé chytré brýle mohou podporovat jak VR, tak AR, zatímco jiné jsou zaměřeny výhradně na jednu z těchto realit.

Závěr

Moderní technologie přicházejí s úžasnými věcmi, které pro nás ještě nedávno byly sci-fi. Dnes si můžete chytré brýle koupit jak pro domácí, tak profesionální využití se spoustou funkcí a výhod. Je třeba si před koupí ujasnit, co od brýlí očekáváte a k jakému účelu je chcete využívat, abyste s nimi byli spokojeni.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.imm-tech.eu

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo