Olejové radiátory

To jakým způsobem budete ve vaší domácnosti topit, patří k jednomu z nejdůležitějších hledisek při zařizování bydlení. Jestliže bydlíte v rodinném domě, nejste závislý na topné sezóně a můžete zatopit kdykoliv budete potřebovat.

V případě, že bydlíte v bytě a nedisponujete vlastním topením, můžete si přitápět pomocí různých přímotopů. Tyto výrobky jsou ale vhodné v podstatě kamkoliv. I majitelé rodinných domů díky přímotopu nemusí vytápět celý dům, ale pouze místnost, kterou potřebují. Přímotopy jsou pak výborné i na chaty nebo chalupy.

Mezi stále oblíbenější topidla patří olejový radiátor, který se vyznačuje velkou akumulační schopností náplně, čímž vydrží déle teplý. Tyto radiátory jsou mobilní, mají nízkou spotřebu energie a spoustu dalších výhod.

Olejové radiátory se skládají z ocelových žeber, která jsou naplněná olejem. Radiátory bývají často vybaveny termostatem, díky kterému můžete nastavit požadovanou teplotu.

Porovnat ceny olejových radiátorů

Nejlepší olejové radiátory

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Rowenta BU2620F0 100 % 2 699 Kč Zobrazit tsbohemia.cz
2. Concept RO3311 97 % 2 699 Kč Zobrazit Onlineshop.cz
3. SENCOR SOH 3313BK 96 % 2 799 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Sencor SOH 3209WH 95 % 1 899 Kč Zobrazit CZC.cz
5. Ardes 4R11S 84 % 2 499 Kč Zobrazit Datart.cz

Výhody

Důvodů, proč tento typ radiátoru pořídit je hned několik. Jednou z výhod je již zmíněná akumulační schopnost náplně. Další výhodou je dlouhá životnost. Na rozdíl od ostatních přímotopů mají tyto radiátory ocelový plášť, díky kterému vydrží opravdu dlouhou dobu.

Olejové radiátory jsou vhodné pro alergiky i astmatiky, protože na rozdíl od jiných přímotopů nevíří prach. Další přínosem pro zdraví je také to, že při topení nedochází k vysušování vzduchu. Provoz je tichý a radiátor vás tak nebude rušit ani během spánku.

Stejně jako u jiných přímotopů se ani v tomto případě nemusíte bát žádné složité instalace. I v případě závěsného radiátoru se topení obejde bez nutnosti rozvodů do dalších místností, obejdete se bez komínu i kotelny. Jediné co musíte udělat je zapojit radiátor do zásuvky.

Díky malým rozměrům a především pojízdným kolečkám nebude složitý ani případný přesun z místnosti do místnosti. Radiátory nejsou náročné ani na uskladnění a v případě, že je využijete pouze v jedné místnosti, můžete zakoupit radiátor v klasické podobě, který je možné díky speciálním konzolím pověsit na stěnu.

Typy

Olejové radiátory se hodí snad do každé místnosti, kromě koupelny. Pokud tedy hledáte přímotop pro okamžité přitopení v této místnosti, bude vám vyhovovat jiný typ ohřívače.

Klasické přímotopy

Jedná se o modely, které bývají vybaveny kolečky a lze je tak jednoduše přemísťovat. Jejich výhodou je tedy mobilita, můžete je použít i na chatě nebo chalupě. Jejich pořizovací cena je nižší. I tyto typy však zvládnou vytopit i větší prostory.

Radiátory na stěnu

Tyto modely se podobají klasických radiátorům. Pomocí uchycovacího zařízení nebo konzolí je můžete snadno uchytit na stěnu. I tyto radiátory bývají vybaveny termostatem a často také časovačem, díky kterému se sám zapne a vypne v nastavenou dobu.

K dispozici bývá i LED displej a elektronické ovládání. Z bezpečnostního hlediska jsou i zde k dispozici ochrana proti přehřátí nebo pojistka proti převrácení. Jsou k dostání v různých velikostech a výkonech.

Velikost místnosti

Při koupi tohoto zařízení je třeba zohlednit velikost místnosti, kterou bude radiátor nejčastěji vyhřívat. To, jak velkou plochu vyhřeje, udává jeho velikost, počet žeber a výkon. Výkon se u olejových radiátorů pohybuje nejčastěji v rozmezí od 1 500 – 3 000 W.

Pokud znáte výšku, délku a šířku místnosti, můžete si výkon orientačně vypočítat. Stačí mezi sebou tyto 3 rozměry vynásobit. Poté výsledek vynásobte ještě 50 W a získáte přibližný výkon radiátoru.

Pokud tedy máte místnost o rozměru 4X4 metry a výška stropu je 2,3 metry, budete potřebovat radiátor, jehož výkon je alespoň 1840 W.

Bezpečnost

Tak jako u všech přídavných topidel je i v tomto případě nutné dodržovat několik bezpečnostních pravidel, aby nedošlo při používání k úrazu nebo požáru.

Radiátory nejsou určené k sušení věcí, proto přes něj nikdy nic nepřehazujte ani je ničím nezakrývejte. V opačném případě může dojít k přehřátí. Topidlo není vhodné umísťovat do vlhkých prostorů a nemělo by být používáno ani v okolí vany nebo sprchy.

Radiátor musí stát na pevném podkladu, pro umístění není vhodný koberec. Aby mohl vzduch správně cirkulovat, je lepší, pokud má kolem sebe alespoň 50 cm volného prostoru.

Dodržená by měla být také vzdálenost 1 m od hořlavých materiálů. Povrch radiátoru může být velmi horký, zabezpečte ho tedy tak, aby se o něho nepopálily děti.

Funkce

K častým funkcím patří termostaty, které umožňují nastavit požadovanou teplotu. Radiátory, které tuto funkci nemají, mohou mít k dispozici několik přepínačů, které regulují výkon spotřebiče.

K dispozici jsou nejčastěji tři stupně výkonu. Některé spotřebiče jsou vybaveny také ventilátorem, který se postará o lepší proudění teplého vzduchu.

Kvalitní přístroje jsou vybaveny tepelným jištěním. Tepelné jištění chrání radiátor proti přehřátí. V tomto případě se radiátor sám vypne po dosažení nastavené vnitřní teploty elektroniky.

Pokud tato situace nastane, je nutné nechat radiátor nějakou dobu vypnutý. Po vychladnutí se tepelná pojistka automaticky deaktivuje a radiátor je tak znovu připraven k použití.

Některá modely jsou vybaveny i více stupni tepelného jištění. Pokud tedy selže první stupeň a teplota uvnitř radiátoru překročí nastavenou vnitřní teplotu, aktivuje se druhý stupeň jištění. Díky tomu předejdete možné nehodě, ale přístroj není možné používat do doby, než projde řádným servisem.

Světelná indikace zapnutí vás bude informovat o skutečnosti, že je radiátor v provozu. LED displej bývá součástí dražších výrobků a informuje vás o teplotě. Dražší radiátory je možné ovládat také pomocí dálkového ovládání.

Značka

Radiátory jsou nejčastěji k dostání v černém a bílém provedení. Vybírat můžete mezi klasickým vzhledem a elegantním provedením.

Mezi kvalitní výrobky patří radiátory Sencor, Concept, AEG, Guzzanti nebo Ardes. Radiátory, které lze přidělat na stěnu, jsou k dostání od OneConcept.

Cena

Pořizovací cena olejových radiátorů je o něco vyšší než cena ostatních přímotopů. Oproti ostatním mají nižší náklady na provoz a ušetříte také za údržbu. Tyto výrobky vám pak budou při správném používání sloužit řadu let.

Nejlevnější výrobky je možné koupit do 1 000 Kč. Jedná se o menší spotřebiče s menším výkonem. Ten může být v rozmezí 500 – 1 500 W. Tyto radiátory jsou menší, přesto bývají často vybaveny termostatem a k dispozici je také pojistka proti přehřátí.

Do klasické domácnosti si vystačíte s radiátory, které zakoupíte od cca 1 500 – 3 000 Kč. Jsou větších rozměrů a výkonů a kromě termostatu mohou být vybaveny i ventilátorem. K dispozici máte LED displej nebo dálkové ovládání.

Porovnat ceny olejových radiátorů

Údržba

Olejové radiátory jsou prakticky bezúdržbové. V případě potřeby z nich budete muset čas od času setřít pouze prach. Před čištěním je vhodné spotřebič odpojit ze sítě a nepoužívejte žádné chemikálie.

Nejčastější otázky

Vyplatí se olejové radiátory?

Olejové radiátory nejsou příliš vhodné pro běžné topení. Jsou určeny spíše k občasnému použití. Někteří dodavatelé elektrické energie však na takové topení poskytují levnější sazbu.

V případě, že byste chtěli tento typ topení používat v domácnosti jako výhradní zdroj tepla, informujte se o nákladech na provoz u svého dodavatele elektrické energie.

Je lepší teplovzdušný ventilátor nebo olejový radiátor?

Teplovzdušné ventilátory jsou levnější, teplo produkují okamžitě. Jejich nevýhodou je kratší životnost, víření prachu a jsou i trošku hlučnější. Teplovzdušný ventilátor je vhodnější k lokálnímu vytápění nebo k vytápění menších místností.

Olejový radiátor zvládne vytopit i větší plochy. Princip a další výhody olejového radiátoru jsme si již popsali. To jaký spotřebič nakonec zvolíte, závisí zcela na vašem uvážení.

Je olejový radiátor šetrný k životnímu prostředí?

V tomto případě se jedná o ekologický způsob vytápění. Uvnitř radiátoru se nachází ekologicky šetrný olej, který při zahřívání nevypouští žádné spaliny. Tato zařízení lze zařadit do ekologických také díky jejich dlouhé životnosti.

Závěr

Jestliže potřebujete dodatečné topidlo do vašeho domu i bytu, volte jednoznačně tiché a bezúdržbové olejové radiátory. Jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, díky kterým mají dlouhou životnost. Díky svému tichému a bezprašnému chodu jsou vhodné i pro rodiny s malými dětmi, alergiky nebo astmatiky.

K dalším jeho přednostem patří to, že nevysušuje vzduch. K dostání je v klasické a mobilní verzi. Oba typy se vyznačují snadným ovládáním a nulovou údržbou. Při výběru tohoto výrobku je důležitý především jeden parametr, a tím je výkon spotřebiče.

Olejové radiátory můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.dek.cz, www.teshop.cz, www.ventilatory-shop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (66 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupil jsem olejový radiátor jen na takové menší přitápění. Není to tedy takové, že bych omdléval horkem, ale svoje si odpracuje dobře. Člověk se nemusí bát, že bude mrznout.

  2. Já jsem velkým zastáncem značky Sencor, protože jejich spotřebiče jsou prostě úžasné. Dokonce od nich mám i olejový radiátor a nemám mu co vytknout.

  3. Značka Sencor dělá fakt dobrý a kvalitní věci. Koupila jsem si dokonce i radiátor od této značky a nezklamal mě.

  4. Velmi ráda čtu kvalitní články, které všem pomůžou s výběrem. Jen tak dál.

Přidat komentář

Recenzer
Logo