Jak se zbavit plísně na zdi?

Každý z nás se pravděpodobně někdy s tímto problémem potýkal. Plísně jsou v našich domácnostech častým, ale nezvaným hostem, a jejich výskyt není radno podceňovat. Kromě toho, že nevypadají příliš esteticky, přinášejí s sebou také množství zdravotních rizik. Pojďme se proto společně podívat na to, jak taková plíseň vzniká, jaké druhy plísní můžeme v našich domácnostech najít a jak s nimi bojovat.

Jak plíseň na zdech vzniká?

Není žádným překvapením, že plísni prospívá vlhké prostředí. Hlavními příčinami plísní v interiérech je tak nadměrná vlhkost. Ta může mít celou řadu příčin. Mezi ty nejčastější patří nedostatečné větrání. Ve vzduchu se tak hromadí vodní páry, které při styku se stěnami, které jsou v zimních měsících chladnější, kondenzují.

Další častou příčinou jsou špatné technické parametry stavby. Zejména, pokud se plíseň objevuje s příchodem zimního období u stropů a podlah, problém bude pravděpodobně v konstrukčním řešení dané stavby. Vlhkost v takovém případě přichází zvenčí.

Typy plísní

Není plíseň, jako plíseň. V našich domácnostech můžeme najít plísní hned několik druhů. Na každý z nich platí trochu jiná taktika boje a každá z nich s sebou nese také určitá zdravotní rizika. Vdechnutí jejich spor, zejména pak opakované, může způsobit alergie, astma, onemocnění imunitního systému a plic a negativně ovlivnit činnost mozku.

Bílé plísně

Mezi zástupce bílých plísní patří rod Acremonium. Jedná se o jemnou plíseň bílé až světle růžové barvy, která často připomíná spíše nahromaděný prach. Bílým plísním se daří dobře v místech, kde dochází k intenzivnímu střídání teplot a to i tam, kde je nižší vlhkost.

Najdeme je tedy nejčastěji kolem větráků, u chladících trubek a přívodů kotle či kolem okenní izolace. Ke svému růstu potřebují poměrně dost času, a tak se jejich výskyt v domácnosti dá poměrně dobře eliminovat pravidelných úklidem. Byť se jedná o plíseň s nenápadným vzhledem, patří k jedněm z nejtoxičtějších, se kterými se můžeme setkat.

Zelené plísně

Mezi nejrozšířenější druh zelené plísně patří rod Penicillium. Najdeme je hlavně ve vlhkých místnostech, jako je koupelna či kuchyně a v místech, kde je špatná cirkulace vzduchu. Často se vyskytují společně s dalšími druhy plísní. Kromě rodu Penicillium patří mezi zelené plísně také druh Aspergillus fumigatus, který způsobuje alergie, astma, bolesti hlavy a je původcem aspergilózy plic.

Černé plísně

Černá plíseň na zdi je jednou z nejčastějších a také nejodolnějších plísní. Najdeme ji zejména na vlhkých zdech či mezi spárami dlaždic. Vyniká vysokou toxicitou a může způsobit závažné zdravotní problémy.

Nejběžnějším rodem, který černou plíseň na zdech způsobuje, je rod Alternaria. Jedná se o jednu z nejrozšířenějších plísní. Vyskytuje se zejména v místech s vysokou kondenzací vzduchu, kde tvoří souvislé plochy zelené až černé barvy. Nejlépe se jí zbavíme snížením vlhkosti a pravidelným větráním.

Červené plísně

Červená plíseň potřebuje ke svému životu celulózu a najdeme ji proto na podkladech jako jsou papírové tapety. Pro svůj častý výskyt v pekárnách bývá také označována jako “pekárenská plíseň”.

Žluté plísně

Žluté plísně produkují aflatoxin, který je karcinogenní. Nebezpečný je také pro těhotné ženy, kdy může poškodit vyvíjející se plod. Jejich hlavním zástupcem je druh Aspergillus flavus, který se v našich končinách (stejně jako další druhy žlutých plísní) naštěstí vyskytují zřídka.

Předcházejte vzniku plísní

Nejlepší je plísním předcházet. Toho docílíme nejlépe snížením vlhkosti v objektu. Důležité je pravidelně větrat, zejména, pokud vytvoříme větší množství páry, například po horké sprše, vaření, nebo pokud zrovna v místnosti sušíme prádlo. Plísni v koupelně předejdete dostatečným větráním, zejména po koupeli, a pokud možno ponecháním pootevřených dveří.

Další možností je také investovat do odvlhčovače vzduchu. Bude vás to sice ze začátku stát nějaké peníze navíc, ale v budoucnu vám může takový odvlhčovat ušetřit spoustu starostí. Při rozmisťování nábytku vždy mezi nábytkem a stěnou nechávejte mezery, alespoň 10 – 15 cm, aby mohl mezerou proudit vzduch a nezadržovala se tak za nábytkem vlhkost. Také pravidelně otírejte zkondenzovanou vodu na oknech a parapetech.

Pokud vlhkost proniká do budovy zvenčí, například zdmi, je možné, že se nevyhnete rekonstrukci. Ještě, než se do ní však pustíte, zkuste zdi vysušit a použít vhodný impregnační nátěr. Ten vytvoří na zdech film, který zabrání průsaku vody zvenčí a zároveň umožní stěnám dýchat.

Přípravky proti plísním

Na trhu existuje nepřeberné množství nejrůznějších přípravků, které si s plísní v interiéru poradí. Při jejich použití mějte na paměti, že tyto přípravky nejsou zrovna ekologickou volbou a obsahují látky, které nejsou pro lidský organismus žádoucí. Je proto vždy potřeba danou místnost důkladně vyvětrat a pokud možno se v ní nezdržovat, dokud se tak nestane.

Porovnat ceny přípravků

Chytrá houba na plíseň

Na houbu houbou. Chytrá houba na plíseň je kompozicí houbových mikroorganismů, které na základě mezidruhového parazitismu plíseň na zdech jednoduše “sežerou”. Pro člověka i zvířata jsou tyto organismy zcela nepatogenní. Jedná se tak o jednoduchý, bezpečný a ekologický způsob, jak se plísní na zdech zbavit a zároveň zamezit jejich budoucímu množení.

Jak na výrobu domácího prostředku proti plísním?

Ne vždy je však nutné běžet do obchodu a utrácet peníze za drahé přípravky. Účinný prostředek na boj proti plísním jste schopni si vyrobit i doma.

Ocet je v domácnosti skvělým pomocníkem, a kromě mnoha jiných účelů můžeme použít ocet i na plíseň na zdi. Stačí smíchat ocet s vodou v poměru 1:4 a roztok nastříkat na postižené místo. Pokud chceme účinek ještě zvýšit, můžeme přidat jedlou sodu a vytvořit pastu. Ocet s vodou se v takovém případě míchá 1:1. Pastu jednoduše naneseme na zeď a po zaschnutí seškrábneme.

V boji proti plísním pomůže také bělidlo. Smíchejte ¼ šálku bělidla se dvěma šálky teplé vody, výslednou emulzi nastříkejte na zeď, nechte 10 minut působit a poté místo očistěte houbičkou.

Shrnutí

Pamatujte však na to, že i při použití sebelepšího přípravku proti plísním není dlouhodobým řešením. Pokud neodstraníte příčinu jejich vzniku, plíseň sice po použití přípravku na nějaký čas zmizí, vždy se ale objeví znovu.


Zdroj: www.expedo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Plísně jsou za trest, nám se neustále tvoří kolem plastových oken, přestože pravidelně a dostatečně větráme. Už jsme z toho normálně na prášky, teď jsme zkusili tedy ten ocet s vodou, tak uvidíme. Savo totiž funguje jen chvíli a za chvíli je plíseň zase zpátky.

  2. U nás se plíseň vytvořila u stropu a za nábytkem. Větráme, máme odvlhčovač a stejně se nám tam ta potvora drží. Jediné co na ní zatím funguje je Savo, ale to také není na dlouhou dobu. Už jsme úplně bezradní.

  3. Udělala se nám plíseň kolem plastových oken, z nichž jsem už úplně nešťastná. Dokud jsme měli staré dřevěné, nebyl nikdy žádný problém, ale jak nám dali plastová okna, katastrofa, a to větráme pravidelně, máme odvlhčovače a nic nepomáhá, jedině aplikace Sava proti plísním, jinak absolutně nic.

Přidat komentář

Recenzer
Logo