Jak vyčistit spáry v koupelně?

Koupelna je jedna z nejdůležitějších místností ve vašem domově, jelikož v ní člověk stráví hodně času relaxací a péči o osobní hygienu. Abyste z času stráveného v koupelně měli ten nejlepší pocit, je nutné koupelnu udržovat čistou. Kromě jiného čištění v koupelně je nezbytné pravidelně čistit spáry mezi dlaždičkami. V dnešním článku vám nabídneme pár tipů, s kterými vám půjde čištění spár snadno.

Proč čistit spáry v koupelně?

Při sprchování se ve spárách usazuje voda, zbytky mýdla a čistících prostředků, prach a další nečistoty. Tyto usazeniny po nějaké době nejenže způsobují nepěkné zbarvení, tvoří vodní kámen, ale také vytváří dokonalé prostředí pro vznik plísní. Plísně se mohou rozmnožovat a rozšiřovat po celé koupelně, kde mohou způsobovat další problémy. Proto je dobré spáry pravidelně a důkladně čistit, abyste předešlí problémům se vzniklou plísní a zachovali dobré hygienické podmínky.

Čištění přírodní cestou

Kvůli čištění spár nemusíte nutně běžet do nejbližší drogerie. K běžnému úklidu by vám mělo stačit pár věcí, které najdete doma. Jedná se o citron, sodu, páru, ocet a zubní pastu.

Čištění octem a jedlou sodou

Ocet a jedlá soda jsou dva osvědčení pomocníci, kteří vám dokáží pomoct s jakoukoliv nečistotou v domácnosti. Smíchejte ocet se sodou v takovém množství, aby vám vznikla kašovitá hmota. Tuto kašičku stačí nanést mezi dlaždice – k tomu se vám bude hodit například starý zubní kartáček – a nechte působit několik desítek minut. Poté stačí jen vydrhnout houbičkou nebo otřít jemným hadříkem. Vůbec se nebojte octového zápachu, po zaschnutí ocet přijde o svůj specifický odér.

Kyselina citrónová a jedlá soda

Pokud doma nenajdete ocet, možná budete mít po ruce citron. Kyselina citrónová, kterou najdete v citronové šťávě, je známá svými čistícími a bělícími účinky. Vymačkanou šťávu smíchejte s jedlou sodou tak, aby vám vznikla hustá pasta. Pokud je pasta příliš hustá nebo nemáte dostatek kyseliny citrónové, můžete přimíchat trochu horké vody. Pastu nanesete do spár, necháte působit aspoň půl hodiny, a poté vydrhnete houbičkou.

Parní čističe

Jednoduchým a rychlým způsobem údržby spár je parní čistič. Vysoká teplota páry totiž dokáže odstranit nečistoty a povrch vydezinfikovat. Poradí si i s vodním kamenem nebo začínající plísní. Mimo jiné je parní čistič velmi šetrný, takže se nemusíte bát poškození spárového materiálu. Jen pozor na dřevěný nábytek, teplá pára by dřevo mohla narušit.

Čištění zubní pastou

Skvělým tipem je čištění zubní pastou. Ta obsahuje takové látky, které kromě zubů dokážou vybělit i spárový materiál. Mimo toho se v zubní pastě vyskytují malé krystalky, s kterými nečistotu lehce vydrhnete. Mentol obsažen v zubní pastě vám také příjemně rozvoní koupelnu. Stačí vám k tomu nejlevnější zubní pasta, kterou seženete.

Speciální prostředky a čističe

Pokud výše zmíněné tipy nezabraly, bude potřeba koupit speciální chemické přípravky, většinou na bázi chlóru, které mají schopnost nejen zabíjet plísně, ale také vybělit nevzhledná místa.

S jejich pomocí se jednoduše zbavíte i té nejusazenější špíny, nicméně bývají dražší, mají negativní dopad na životní prostředí a také mohou mít nepříjemný zápach. Pokud se to dá, je mnohem lepší vyzkoušet domácí metody. Nicméně, nabízíme vám tipy na chemické čističe. Při jejich aplikaci doporučujeme používat ochranné rukavice.

Tekutý písek

Nejběžnějším čistícím prostředkem na čištění spár je tekutý písek. Malá zrníčka mechanický působí na špínu, a prakticky ji „vydrhnou“. Čistící písek naneste na spáry a nechte pár minut působit, poté použijte houbičku nebo kartáč a vydrhněte. Příliš ale netlačte, abyste nepoškrábali dlaždice. Poté stačí dlažbu opláchnout vodou. Mezi nejznámější značky patří: Cif, Real, Jelen.

Čistící prostředky do koupelny

Na trhu najdete i speciální čistící prostředky určené na koupelnu, nebo přímo na spáry a dlaždice. Účinně bojují s nečistotami a vodním kamenem. Prodávají se většinou ve formě spreje pro lehkou aplikaci. Jedná se o značky jako HG, Fixinela, Domestos nebo Denkmit. Stačí pár postřiků na dlažbu, nechat chvilku působit a opláchnout.

Savo proti plísním

Savo proti plísním funguje na bázi aktivního chloru, který povrch vybělí a vydezinfikuje. Odstraňuje různé viry, kvasinky, bakterie a plísně. Najdete ho snad v každé drogerii, je lehké na aplikaci a účinné. Je ale velmi silné, a proto si před používáním nezapomeňte nanést ochranné rukavice. Je dobré ho použít, pokud v koupelně už naleznete znaky rozšířené plísně, ale pro běžnou údržbu vám budou stačit ostatní metody.


Zdroj: www.vladcemopu.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (90 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Vsadila jsem na parní čistič a nezklamal, naopak vše parádně vyčistil. Přestože jsem tomu na začátku moc nevěřila, nakonec to byla perfektní volba, protože pustilo opravdu úplně všechno.

Přidat komentář

Recenzer
Logo