Jak vyčistit hliník?

Rádi byste vyčistili hliníkové součástky motoru, nádobí nebo jakékoliv další hliníkové předměty, ale nevíte, jak na to? Nezoufejte, poradíme Vám, jak je vyčistit tak, aby byly zase jako nové. Možností existuje celá řada, od použití speciálních přípravků až po osvědčené babské rady. Pojďme se na ně společně podívat.

Hliník a koroze

Hliník, stejně jako jiné kovy, podléhá korozi. Koroze obecně znamená proces, kdy se v důsledku chemické reakce zhoršuje stav materiálu. V případě hliníku je to oxidace, tedy reakce s kyslíkem, která na povrchu vytváří vrstvu oxidu, zde konkrétně oxidu hlinitého. Zatímco u jiných kovů je oxidace problém, u hliníku může být užitečná. Jak je to možné?

Pokud totiž vrstva oxidu hlinitého dosáhne určité tloušťky, koroze se zastaví a hliník je tak, na rozdíl od jiných kovů, chráněn před další korozí a rzí. Této skutečnosti využívá metoda zvaná eloxace neboli anodizace hliníku. Eloxace je elektrochemický proces, kdy se na povrchu kovu vytváří tenká vrstva oxidu uhličitého. Tato povrchová úprava pak chrání materiál před další korozí. Problém může nastat ve chvíli, kdy přijde hliník do kontaktu s jinými kovy, jako je měď či železo.

Jak na čištění hliníku?

Ochranná vrstva oxidu hlinitého je sice v případě hliníku žádoucí, avšak ztráta lesku a jeho černání nikoliv. Naštěstí existují osvědčené metody, jak takové hliníkové předměty, které již ztratily svůj glanc, vyčistit. Při čištění hliníku je na místě opatrnost. Jedná se o měkký kov, který je velice snadné poškrábat. Pokud vám tedy záleží na tom, abyste hliník nepoškrábali, v žádném případě na čištění nepoužívejte drátěnku, ani jiné pomůcky s drsným povrchem, jako je třeba drátěný kartáč. Místo toho raději sáhněte třeba po jemném hadříku z mikrovláken.

Na hliník nijak netlačte a místo toho čištění provádějte jemnými pohyby ze strany na stranu. Chemické složení použitých prostředků odvede těžkou práci za vás. Sice je potřeba být při čištění hliníku obezřetný, ale výhodou je na druhou stranu to, že k němu nepotřebujete žádné drahé přípravky. Většinu z nich si zvládnete vyrobit snadno a rychle přímo u vás doma.

Jedlá soda

Jedlá soda je věrným přítelem, který si poradí v mnoha situacích, a čištění hliníku není výjimkou. Stačí ji smíchat s citronovou šťávou. Vzniklou pastu naneste na předmět a nechte asi půl hodiny působit. Poté pastu opláchněte a předmět vysušte.

Sůl

Jednou z tradičních babských rad je vyvařit zašlé předměty ve vodě se solí. Na 1 l vody přidejte 4 kávové lžičky soli, přiveďte k varu a dané předměty nechte vyvařit. Pokud chcete nádobu vyčistit pouze zevnitř, můžete vodu se solí vařit přímo v ní. Takto ošetřené předměty nakonec přeleštěte jemným hadříkem.

Čpavek, jedlá soda a křída

Další možností je smíchat čpavek, jedlou sodu a křídový prášek a vytvořit tak jemnou pastu. Tu naneste na postižené místo a jemnými pohyby čistěte. Na závěr opláchněte povrch vodou a vysušte.

Čpavek a borax

Čpavek a borax fungují úplně stejně, jako předchozí směs. Opět jejich smícháním vytvoříte pastu a jemnými pohyby povrch vyčistíte. Díky obsaženému čpavku sice ani jedna z těchto dvou možností není zrovna lahodící smyslům, avšak jsou o to účinnější.

Líh a olej

Chcete-li vrátit zašlému hliníku jeho ztracený lesk, vsaďte na lázeň z lihu a oleje. Tyto dvě suroviny smíchejte v poměru 1:1 a do takto připravené lázně daný předmět na půl hodiny ponořte. Pokud jej před tím ještě omyjete obyčejným kuchyňským saponátem, který zbaví povrch mastnoty, dosáhnete ještě lepšího výsledku.

Citronová šťáva nebo ocet

Stejného výsledku, jako v případě lihu a oleje, dosáhnete také pomocí citronové šťávy a vody. Použijte zhruba tři lžíce citronové šťávy na hrnek vody. Ponořte předmět do lázně a nechte asi 10 minut působit. Po vytažení jej opláchněte, přeleštěte a máte hotovo. Místo citronové šťávy lze použít také ocet. Tato metoda je vhodná zejména tehdy, pokud se chcete zbavit černání hliníku.

Popel z cigaret

Možná se vám to bude zdát absurdní, ale i cigaretový popel může být dobrým sluhou. Stačí jej jednoduše nanést na jemný hadřík a pohyby ze strany na stranu předmět vyleštit. Stejnou službu, jako cigaretový popel, vám prokáže také popel z kamen.

Brusná pasta

Brusnou pastu jednoduše naneste na hadřík a jemnými pohyby začněte daný předmět leštit. Buďte však opatrní. Brusná pasta vám sice pomůže hliník vyčistit, je však potřeba, abyste v případě jejího použití byli nadmíru obezřetní. Jak již bylo řečeno, hliník je měkký materiál a brusná pasta jej může velice snadno poškodit.

Speciální přípravky

Pokud se vám do přípravy domácích prostředků z jakéhokoliv důvodu nechce, můžete sáhnout po některém ze speciálních přípravků určených přímo na čištění hliníku, kterých je dnes na trhu plno. Nejčastěji jsou tyto přípravky ve formě sprejů nebo past. V případě součástek aut a motocyklů je pak možné nechat hliníkové části preventivně naimpregnovat. Díky vhodně zvolené impregnaci zabráníte nechtěné korozi.

Shrnutí

A rada na závěr. Hliníkové předměty nikdy neumývejte v myčce nádobí. Chemické látky přítomné v čistících prostředcích určených do myček zbavují hliník ochranné oxidové vrstvy. Nejen, že se tak materiál poškodí a získá zašlý vzhled, ale v případě hliníkového nádobí může být nebezpečný i vašemu zdraví. Z hliníku zbaveného tohoto ochranného filmu se totiž mohou uvolňovat nebezpečné látky. Pokud tak máte nádobí, které myčkou prošlo, zvažte, zda jej nevyřadíte z běžného užívání.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.cisticiprostredky-ekogrado.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Petra Lovecká

Petra Lovecká

Když jsem objevila kouzlo copywritingu a pochopila, že se můžu psaním živit, byla to pro mě jasná volba. Má slova nejsou jen prázdná místa na papíře, ale odraz mé duše, mých zkušeností a mé vášně. Ráda cestuju a sbírám inspiraci, ale psaní je to, co mě opravdu naplňuje. A když zrovna nepíšu? Najdete mě s knihou v ruce, v kavárně s přáteli nebo na cestách, na které vyrážím nejraději se svým psem.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. V životě jsem neslyšela, že by se dal hliník čistit citronem, ale jak jsem zjistila z vašeho článku, je to tak. Neváhala jsem a vyzkoušela to, takže můžu s klidem říct, ano funguje to. Všechno je zase jako nové, díky za váš zajímavý článek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo