Protiplísňové nátěry najdou své uplatnění v prostorách s vyšší vlhkostí. Použít je můžete v koupelně, v garáži, ve sklepě, ale i v místech, která jsou určena ke skladování potravin nebo zdravotních a jiných prostorů. Protiplísňové nátěry účinné likvidují plísně, ale poradí si i s mechem nebo řasami. Dále blokují organické složky, které jsou doslova živnou půdou pro mikroorganismy, u natřených ploch dokáží zvýšit teplotu a tím blokují kondenzaci vodních par, nepropouští vodu a jsou tepelnou izolací ploch.
Speciální protiplísňové nátěry a přísady zabraňují výskytu plísní a prodlouží dobu jejího návratu. Plíseň můžete zničit speciálními nátěry, chlorovou i bezchlorovou barvou. Při výběru vhodného protiplísňového nátěru byste měli přesně vědět, na jaký typ povrchu budete chtít nátěr aplikovat. Svoji roli hraje i prostředí, nátěry je možné aplikovat v interiéru i exteriéru.
Typy
Na trhu najdete různé typy protiplísňových nátěrů, které lze použít při aplikaci na různé materiály. Jednotlivé nátěry se pak liší svými vlastnostmi.
Interiér
U interiérových nátěrů bude důležité zohlednit vlhkost v místnosti a způsob odvětrávání. Právě tyto faktory mají na růst plísní zásadní vliv. Interiérové nátěry se liší složením i způsobem aplikace. Některé nátěry lze aplikovat přímo na plíseň, v případě jiných je nutné povrch před nátěrem nejprve připravit.
- Likvidační nátěr – jedná se většinou o nátěry na bázi aktivního chloru, které mají dezinfekční i bělící účinek. K dostání jsou však i stejně účinné bezchlorové nátěry, které jsou šetrnější pro okolní prostředí i lidské zdraví. Likvidační nátěr lze aplikovat přímo na plíseň, postižené místo tak nemusíte nijak ošetřovat. Tento nátěr lze většinou kombinovat s běžnou interiérovou barvou.
- Interiérová barva – jsou speciální barvy, které lze aplikovat do místností s vyšší vlhkostí. Před tím, než budete nátěr nanášet, je nutné nejprve zbavit stěny plísní. Použít můžete speciální likvidační přípravky, které jsou běžně dostupné ve specializovaných prodejnách.
Exteriér
Exteriérové barvy musí být především vysoce odolné vůči povětrnostním vlivům. Škodit by jim neměl déšť, sníh ani slunce. Před aplikací barvy se nejprve důkladně seznamte s doporučeným postupem výrobců. Správná aplikace zajistí dlouhou výdrž a dobré výsledky.
Vlastnosti
Protiplísňové nátěry mohou nabízet i nějaké vlastnosti navíc. Velmi oblíbené jsou antibakteriální nátěry, k lidskému zdraví jsou šetrné přírodní protiplísňové nátěry.
Antibakteriální protiplísňový nátěr
Jedná se o nejoblíbenější nátěry, které se používají v domácnostech i v komerčním prostředí. V nátěru jsou obsaženy látky, které jsou schopny účinně zničit plísně i bakterie. Nátěr dále zabraňuje jejich dalšímu růstu. Při výběru tohoto nátěru je nutné zohlednit typ materiálu, na který budete chtít nátěr aplikovat.
Antibakteriální nátěry využijete především v interiérech, jejich aplikace je velmi jednoduchá. Výhodou nátěru je vysoká odolnost a trvanlivost vůči opotřebení. Mezi nevýhody těchto nátěrů patří vyšší cena. Některé nátěry mohou obsahovat nebezpečné chemické látky, které mohou být škodlivé pro životní prostředí i pro zdraví.
Přírodní protiplísňový nátěr
V ložnicích, dětských pokojích a dalších obytných místnostech budou nejvhodnější šetrné nátěry s přírodním složením. Ve většině případů jsou určeny k aplikaci na dřevěné povrchy. Nevýhodou přírodního složení nátěru je však nižší účinnost, kterou jsou v boji proti houbám a plísním schopny poskytnout. Nižší je i jejich odolnost a trvanlivost. Počítat musíte tako s vyšší pořizovací cenou.
Nano protiplísňový nátěr
Nátěry s nanočásticemi je možné používat na mnoha různých površích v interiéru i exteriéru. Nano nátěr se vyznačuje vysokou účinností, trvanlivostí i odolností. Vyznačují se snadnou aplikací a rychlou dobou schnutí. Při výběru věnujte pozornost složení, některé nátěry mohou obsahovat chemické látky, které jsou škodlivé pro lidské zdraví.
Povrch
Protiplísňový nátěr můžete aplikovat na různé typy materiálů. Základem je malířský protiplísňový nátěr, ale koupit můžete i nátěry na dřevo, beton, kámen nebo kov. V závislosti na povrchu se mění vlastnosti nátěrů.
- Protiplísňová akrylátová malířská barva – obsahuje fungicidní přísady. Nátěr je možné použít v každé obytné místností, kde hrozí reálná možnost vzniku plísní. Běžně se jedná o kuchyň nebo koupelnu. Tyto nátěry lze nanášet stejným způsobem jako běžné malířské barvy. Aplikaci nátěru tak zvládne opravdu každý.
- Protiplísňový nátěr na dřevo – k dostání jsou interiérové i exteriérové nátěry. V závislosti na prostředí se liší složení nátěru, exteriérové nátěry musí být odolné vůči povětrnostním podmínkám i agresivnímu UV záření. Úkolem interiérového nátěru je chránit a důležitá je i jeho estetičnost.
- Protiplísňový nátěr na kov – u kovového povrchu je nutné zvážit typ povrchu. Natírat můžete povrchy hladké i povrchy s hrubší texturou. Nutné je zohlednit i prostředí, ve kterém bude nátěr aplikovat, stejně jako v případě dřeva lze nátěr aplikovat v interiéru i exteriéru.
- Protiplísňový nátěr na beton – betonové povrchy najdete v saunách, nebo na podobných veřejných místech. Nátěrem však můžete opatřit i venkovní beton. Stejně jako v minulých případech tedy zohledněte, v jakém místě budete nátěr aplikovat, a jaké požadavky ohledně odolnosti na něho máte.
Značka
Účinnost protiplísňového nátěru souvisí nejen se správným výběrem, ale i s poctivostí výrobce. K dostání jsou nátěry, které se liší svojí kvalitou a účinností. Protiplísňový nátěr vybírejte i s ohledem na bezpečnost, zejména v exteriérech by neměly být používány nátěry se škodlivými chemickými látkami. Protiplísňový nátěr nabízí například Jub, HET, Primalex, Bochemie, Remal, Srandom, Abamal i jiné.
Cena
Cena nátěru souvisí nejvíce s velikostí balení. Velikost volte s ohledem na velikost plochy, kterou budete natírat a zohledněte i způsob aplikace. V případě některých postačí jedna vrstva nátěru, v případě jiných je vhodné nátěr opakovat. Menší balení můžete koupit za cenu od 100 – 500 Kč. Za 15 kg nátěr můžete zaplatit i více než 1 500 Kč.
Otázky a odpovědi
Jak protiplísňový nátěr aplikovat?
Před tím, než začnete s aplikací nátěru, budete muset povrch řádně připravit. Pakliže budete natírat stěnu zasaženou plísní, bude nejprve nutné nanést čistící roztok s potřebným hygienickým a antibakteriálním účinkem. Izolační nátěrovou hmotu je možné nanést až po několika hodinách, které potřebuje roztok na svoje dokonale schnutí.
Protiplísňová nátěr lze aplikovat na dokonale pevný, čistý a rovnoměrný podklad. K nanášení nátěru můžete použít váleček, štětec a nátěr můžete nanášet i pomocí nástřiku. V místnosti by měla být dostatečná teplota, která nátěru pomůže s absorpcí, zajištěno by mělo být i větrání.
Jak předcházet tvorbě plísní v bytě?
V domácnosti je mnoho míst, která jsou vystavena zvýšenému srážení par. Prevencí mohou být jednoduchá opatření, která vám pomohou výskyt plísní minimalizovat. Základem je pravidelné, ale i dostatečné větrání všech místností. Vhodné je mít pod kontrolou vlhkost vzduchu, ta by se měla v ideálním případě pohybovat v rozmezí 45 – 50%.
Při rozmísťování nábytku myslete na to, že není vhodné stavět nábytek přímo ke stěně. Ponechat byste měli alespoň malou mezeru, díky které bude moci v místnosti dostatečně cirkulovat vzduch. V místnostech není vhodné využívat k sušení prádla a při vaření nezapomeňte používat digestoř, která zajistí odvod přebytečných par.
Jaké nátěry není vhodné ve vlhkých místnostech nanášet?
V místech s vyšší vlhkostí není vhodné k nátěru stěn používat neprodyšné nátěry. Tuto vlastnost mají například olejové nebo latexové barvy.
Závěr
Protiplísňový malířský nátěr obsahuje biocidní látky, které efektivně ničí většinu známých plísní, mechů a řas. Při jejich používání se nemusíte obávat případných negativních účinků na svoje zdraví. Z hlediska bezpečnosti a účinnosti je nutné použití nátěru v doporučených koncentracích. Protiplísňové nátěry do jisté míry vykazují určité izolační účinky i schopnost navýšit povrchovou teplotu ošetřených ploch. Nátěr na povrchu vytváří vrstvu, která je pro vodní páry neprodyšná a nepropouští vodu.
Díky kombinace všech těchto zmíněných vlastností se protiplísňové nátěry odlišuje od klasických malířských nátěrových hmot. Po ošetření plochy protiplísňovým nátěrem je však stále nutné věnovat patřičnou pozornost větrání i topení.
Zdroj: www.barmakolor.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?