Jak vyčistit kávovar?

Kávovar je v dnešních domácnostech už naprosto běžná věc. Není tomu divu, uvaří vám totiž za pár chvil výborný šálek kávy, za který byste v kavárně nechali nemalý peníz. Aby ale kávovar vydržel funkční co nejdéle a stále vám připravoval tak dobrou kávu, musíte ho pravidelně čistit. V tomto článku si ukážeme, jak na to.

Proč čistit kávovar?

Kávovar se musí čistit především proto, aby se zabránilo usazování nečistot nebo vodního kamene. Vodní kámen může zkrátit životnost vašeho kávovaru, a kromě toho se může výrazně podepsat na výsledné chuti kávy. Jestliže váš oblíbený kávový nápoj z kávovaru už nemá tak výraznou chuť, nebo snad chutná úplně jinak, než jste byli zvyklí, příčinou můžou být kromě minerálních usazenin například připálené zbytky kávových zrnek nebo zkyslé zbytky mléka. Je na čase kávovar vyčistit.

Jak vyčistit pákový kávovar?

Pákové kávovary jsou asi nejnáročnější na údržbu. Musíte vyčistit hlavu, páku, sítko, parní trysky a odkapávací plochy. Odměna vás ale nemine – za dobře provedenou údržbu na vás čeká delikátní káva, která z pákových kávovaru chutná zpravidla nejlépe.

 1. Začněte čištěním hlavy kávovaru, použijte slepé sítko a speciální kartáček s nylonovými vlákny
 2. Do páky vložte záslepku (slepé sítko bez děr), pusťte horkou vodu – opakujte tak dlouho, dokud voda nebude čirá
 3. Poté páku lehce uvolněte a znovu nechejte téct horkou vodu. Pákou lehce pohybujte zleva doprava. Tímto způsobem se zbavíte nečistot ze zárubní a těsnění.
 4. Parní trysku nechte odstříknout naprázdno a otřete její povrch hadříkem či baristickým vlhčeným ubrouskem – tento proces opakujte před a po každém použití
 5. Z odkapávací plochy vylijte přebytečnou vodu a vymyjte houbičkou

Přibližně každý týden byste měli vyčistit pákový kávovar důkladně, nejlépe pomocí chemického prostředku. Optimální doba se však může lišit podle toho, jak často kávovar používáte. Připravte si lázeň z teplé vody a Cafizy (prostředek na čištění kávovarů) a v roztoku nechte namočit všechny součásti kávovaru, jako jsou páky, sítka aj. Po pár minutách vytáhněte a všechno pečlivě omyjte.

Jak vyčistit automatický kávovar?

Jak už z názvu vyplývá, automatický kávovar je většinou vybaven i automatickým čistícím programem. Přesto však s některými úkony potřebuje vaši pomoc.

 1. Vyprázdněte odkapávací misku a odpadní nádobu na kávovou sedlinu
 2. Vymyjte nádržku na vodu a na mléko
 3. Mléčné trysky utřete a nechte naprázdno profouknout

Stejně jako u pákového kávovaru přibližně jednou za týden všechny součásti důkladně umyjte. Také můžete do kávovaru přidat výrobcem doporučené čistící tablety a zahájit automatický čistící program.

Jak vyčistit kapslový kávovar?

 1. Použijte speciální čistící kapsli
 2. Vymyjte držák na kapsle a odkapávací tácek
 3. Vymyjte zásobník na vodu a pravidelně doplňujte čerstvou vodu
 4. Celý kávovar otřete hadříkem

Jak odvápnit kávovar?

Odvápněním se zbavíte již zmíněného vodního kamene. Pro správné fungování kávovaru je tedy pravidelné odvápňování nezbytné. Odvápňovače naleznete nejčastěji ve formě roztoku nebo tablet, ale pozor! I když se může zdát, že všechny odvápňovače jsou stejné, není tomu tak. Proto používejte jen prostředky doporučené výrobcem, nebo hledejte odvápňovače přímo pro váš model kávovaru. Nepoužívejte k odvápnění ocet nebo kyselinu citronovou, jsou to silné kyseliny, které mohou poškodit váš přístroj.

Filtry na vodu

K prevenci vzniku vodního kamene a zlepšení kvality vody můžete začít používat filtry na vodu. Není to ale nutné. Pokud už filtry na vodu používáte, nezapomeňte je pravidelně vyměňovat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.expert.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Díky za článek, tak teď už vím, proč sestře odešel kávovar, když do něj pořád dávala ocet na vyčištění. Já tedy naštěstí používám prostředky, které jsou pro odvápnění přímo určené.

 2. Mockrát děkuji za užitečné rady, které mi pomohly vyčistit pákový kávovar. Už jsem si myslela, že budu muset koupit nový, protože nic nezabíralo. Přitom to bylo jednoduché jako facka.

Přidat komentář

Recenzer
Logo