Kávovar je v mnoha domácnostech zcela nepostradatelným pomocníkem při přípravě lahodné kávy. Existuje několik druhů kávovarů a mnoho značek, ale my se zaměříme na ty nejpopulárnější značky a běžné potíže, které s nimi mohou nastat. Jaké jsou nejčastější poruchy kávovarů?
Proč je pod kávovarem voda?
Někdy se stává, že se pod kávovarem objeví voda, tak jí otřeme, ale za chvíli je tam znovu. Důvodem je, že odtoková voda nemá možnost protékat do odpadního potrubí, takže vyteče jednoduše ven.
Je nutné vyčistit odkapovou plochu kávovaru, ale i vaničku, která je umístěna pod ní a zachytává usazeniny. Pročistěte rovněž odtokovou hadici. Ve většině případů může za ucpání usazený lógr, který se po určité době nahromadí a musí být odstraněn.
Proč kávovar nevydává žádnou kávu?
Ve chvíli, kdy váš kávovar přestane vydávat kávu, musíte přijít na to, co je důvodem. Pro začátek je dobré zkontrolovat, jestli je v nádržce dostatek vody, a také zda má k dispozici dostatečné množství kávových zrn. Když to není ani jedno, zkuste prohlédnout vývod kávy, ten může být ucpaný.
Může být také vypnut přívod vody nebo došlo k zablokování filtru. Někdy mohou nečistoty ucpat ventil, jehož prostřednictvím se do stroje dostává voda. Kromě toho mohlo dojít k problému s čerpadlem, i to se může někdy stát a poznáte to, podle hluku, který bude z čerpadla vycházet. Důvodem může být i vodní kámen, který zanesl hlavu samotné varné jednotky nebo elektroventil co se neotevřel a potřebuje vyčistit.
Kávovar nezapíná
Samozřejmě, že nejdříve se podíváme, jestli vůbec do spotřebiče proudí elektrická energie, to znamená kontrolu přívodního kabelu, ale také zásuvky, do které je kávovar zapojen, případně pojistku. Kabel by neměl mít žádné viditelné poškození, jako je zalomení, poškrábání nebo cokoliv jiného.
Někdy to může být jen zásuvkou, takže stačí zapojit do jiné. Mrkněte také, jestli jen vypínač není přepnut do nesprávné pozice. Také je nutné myslet na bezpečnostní vypínání, které mnoho kávovarů má, aby nedocházelo k jeho přehřátí. Pokud nic z toho nefunguje, pak je nutný zásah odborníka.
Kávovar se vůbec nezahřívá
Čas od času se může stát, že se kávovar přestane zahřívat. Problém může být s topným tělesem, termostatem nebo také s tepelnou pojistkou. Topné těleso se stará o produkci tepla, termostat pak o regulaci topného tělesa a jeho vypínání i zapínání.
Kdykoliv dojde k poškození některé z těchto součástek, nebude kávovar fungovat tak, jak by měl. Pokud odejde topné těleso nebo tepelná pojistka, pak nezbývá než okamžitá výměna za novou součástku. Někdy stačí reset termostatu a chyba je odstraněna, ale nemusí se to podařit pokaždé samozřejmě.
Kávovar je hlučný
Někdy může i nový kávovar po nějaké době začít dělat nežádoucí hluk, což může být značně nepříjemné zejména v ranních hodinách. Důvodů může být několik, například ucpaný kávovar, kde jsou viníkem různé nečistoty či minerální usazeniny.
Ty ucpou či zablokují vnitřní potrubí kávovaru, takže bude potřeba jej důkladně vyčistit. Hlučnost mohou způsobit také nečistoty na ventilech.
Problémy s průtokem vody
Běžnou poruchou je nízký nebo vůbec žádný průtok vody, což může mít opět řadu příčin. Je potřeba zkontrolovat vodní ventily, zda nebyl některý z nich poškozen, nebo jestli se někde neusadil vodní kámen. Ostatně právě vodní kámen je to nejhorší, co může váš kávovar potkat. Nutno zmínit, že nejvíce se kámen vyskytuje v těch částech kávovaru, kde jsou nejvyšší teploty.
Důležité je, aby byl kávovar dobře udržován, což neznamená jen vypláchnutí nádržky na vodu, ale čištění celého kávovaru, jak nejlépe to jde. Zároveň nezapomínejte na pravidelné odvápňování kávovaru. Dnešní kávovary již dokonce disponují funkcí pro čištění, takže stačí stisknout konkrétní tlačítko a o víc se nemusíte starat.
Kávovar nepění
Když se na povrchu přestane tvořit pěna, musíte zkontrolovat, jestli nedošlo k ucpání vývodu kávy. Pokud je vše v pořádku, může být problém s kávovou směsí. Někdy totiž stačí, když koupíte kávovou směs, která není pro váš kávovar vhodná a je vystaráno, protože až moc jemně namletá káva může být viníkem, že kávovar nedokáže vytvořit žádnou pěnu a je proto nutné koupit jiný druh směsi, respektive takovou, která je doporučována výrobcem kávovaru.
Káva není dostatečně silná
Dokonce i toto se může považovat za poruchu, protože když káva není taková, jaká má být, je to špatné. Důvodem mohou být až moc hrubá kávová zrna, ale také moc vysoký výdej kávy. Někdy je viníkem nevhodně nastavený mlýnek na kávu, který bude potřebovat přenastavit podle návodu od výrobce. Občas není na škodu, když na přípravu kávy použijete méně vody a o něco zkrátíte dobu přípravy kávy.
Parní tryska nemá tlak
Jakmile jsou parní trysky zablokované, je potřeba tuto část kávovaru důkladně vyčistit. Ostatně měli byste takovou údržbu čas od času provádět preventivně, aby přístroj fungoval bez problémů, ideálně aspoň jednou týdně, případně podle potřeby, respektive míry znečištění.
Kapslové kávovary
Kapslové kávovary jsou jednoduché a většinou je netrápí žádné větší poruchy, přesto je možné se setkat například s blikáním světla, což bývají většinou snadno odstranitelné potíže. Kdy mohou kontrolky blikat?
Nízká hladina vody v nádržce
Pokud není v nádržce dostatečně vysoká hladina vody, nemůže kávovar pracovat, jak má, takže bude kontrolka blikat a je nutné doplnit vodu na požadovanou hladinu.
Kapsle ve stroji je blokována
Kontrolka se může rozsvítit také ve chvíli, kdy dojde k zablokování kapsle v systému. V takovém případě stačí otevřít zásobník a zkontrolovat, jestli není kapsle zablokovaná a opatrně ji vyjmout. Poté by měla kontrolka přestat blikat.
Kávovar je v režimu odstraňování vápenatých usazenin
To se stává velmi často, že může dojít k nechtěnému zapnutí procesu odstraňování vodního kamene. To se pozná, když kontrolky blikají rychle a delší dobu. Pak je nejlepší postupovat podle návodu a nechat celý proces proběhnout až do konce bez přerušení.
Když budou tlačítka blikat jako indikace tohoto problému, podržte je stisknuté několik sekund, až dokud se neozve jasné pípnutí, poté tlačítka můžete pustit a kávovar by měl režim automaticky opustit. Jestli to nebude fungovat, pak je problém jinde a může to být klidně i závažnější, takže bude lepší nechat kávovar prohlédnout odborníkem.
Pákové kávovary
Pákové kávovary jsou oblíbené, káva chutná skvěle a když o přístroj dobře pečujete, vydrží vám dlouhá léta. Pravidelná údržba zajistí životnost i zachování kvalitní kávy, včetně té správné chuti. Samozřejmě, že ani tyto spotřebiče se občas nevyhnou nějaké té poruše. Které to jsou?
Kávovar není napájen
Viníkem může být vypínač, který byl dán do nesprávné polohy. Ovšem problémem může být rovněž cívka elektroventilu, případně mohlo dojít k přehřívání přístroje a bezpečnostní vypínač jej jednoduše vypnul, aby se zamezilo jeho poškození.
Kávovar vydává kávu pomalu nebo vůbec
Problém může být se směsí, která je namleta příliš jemně, ale také v tom, že je utěsněna příliš pevně. Také mohlo dojít k vypnutí přívodu vody, zablokování vodního filtru nebo se na ventilu zachytila nějaká nečistota, takže se nemůže správně otevřít, aby mohla voda proudit, kam je potřeba. Někdy také dojde k selhání čerpadla, což se pozná podle hluku, kterým na sebe bude upozorňovat. Důvodem bývá rovněž znečištěná hlava varné jednotky nebo její zanesení vodním kamenem.
Kávovar vydává kávu až moc rychle
Opět se to může stát díky nevhodně namleté směsi, která je v tomto případě až moc hrubá. Bude tedy nutné nastavit mlýnek tak, aby byla zrnka kávy umleta jemněji, ale zase ne příliš jemně. Používejte, pokud možno čerstvou kávu, nikoliv dlouho odleželou či již vysušenou, to není pro kávovar nic dobrého a pro vaši kávu také ne.
Pod kávovarem je znečištěná voda
Pravděpodobně došlo k zablokování odtokové hadice, případně vývodu z odtokové nádrže. Obojí je nutné důkladně vyčistit a problém bude vyřešen.
Kávovar neprodukuje horkou vodu ani páru
V praxi to znamená, že kávovar nemá žádný provozní tlak. Dokud nebude tlak vyhovující, nebude spotřebič produkovat ani horkou vodu, ani páru. V případě, že horká voda se vyskytuje, ale pára vůbec, pak může být znečištěná tryska od mléka.
Automatické kávovary
- Hlasité zvuky čerpadla – problémem může být moc hrubě mletá směs kávy nebo nedostatek vody v nádržce.
- Parní tryska funguje nesprávně – podívejte se, jestli jí neucpalo mléko a případně jí opatrně vyjměte a vyčistěte. Poté jí vraťte zpět, zapněte kávovar a nechte skrz trysku protéct vodu, tím se odstraní zbytky nečistot, pokud tam nějaké zůstaly.
- Káva vychází rychle, nebo má málo či žádnou pěnu – možná nemá voda dostatečný odpor kvůli hrubě namleté kávě, takže voda proteče místo přes kávová zrna jen mezi nimi. Také se stává, že je káva nevhodně stlačena nebo špatně rozložená.
- Indikátor prázdné nádržky svítí i když je plná – nejspíš se zachytil o dno magnetický plovák, jehož úkolem je hlídat nízkou hladinu vody v kávovaru. Bude potřeba jej uvolnit, aby se mohl znovu volně pohybovat po nádržce.
Poruchy kávovarů Philips
Každá značka má své specifické poruchy, což platí také o značce Philips. Kromě chybových číselných kódů, můžete narazit na různé ikonky/symboly. Jaké poruchy se mohou objevit?
- Nádržka na vodu je prázdná.
- Zásobník na mletou kávu je přeplněný.
- Násypka neobsahuje žádná kávová zrna.
- Přístroj obsahuje vzduch.
- V části pro odkapávání není vložena podložka.
- Varná sestava byla vložena nesprávně.
Chybové kódy
- 01 – nálevka na kávu byla ucpána kávou, případně nějakou překážkou a je nutné její odstranění.
- 03 – varná sestava je silně znečištěná či nebyla promazána. Musí se vyjmout, pečlivě propláchnout, vysušit, promazat a vložit zpět. Správné vložení signalizuje cvaknutí.
- 04 – varná jednotka je špatně osazena, to znamená, že nebyla zacvaknuta správně, takže je potřeba kávovar vypnout pomocí hlavního vypínače. Otevřete dvířka, varnou jednotku vyndejte a znovu osaďte, tedy zacvakněte správně na její místo.
- 05 – Vodní okruh je zavzdušněn. Hlavním tlačítkem vypněte kávovar, vyjměte nádobku na vodu, vylijte ji a překontrolujte filtr. Poté můžete nádržku znovu naplnit vodou a umístit zpět na správné místo. Zapněte kávovar a počkejte až protečou aspoň 3 šálky horké vody, poté by mělo být vše v pořádku.
- 14 – Kávovar se přehřál a musí se vypnout nejméně na půl hodiny.
Poruchy kávovarů DeLonghi
Značka DeLonghi patří snad vůbec k nejoblíbenějším a drží se na předních příčkách mezi nejprodávanějšími. Může se pyšnit mnoha kladnými recenzemi, ale také dokonalým a velmi elegantním italským designem.
Obsluha je intuitivní, kvalita vynikající a káva výborná. Nejpopulárnější jsou automatické kávovary, i když ani pákové nezůstávají pozadu. Přesto se občas může vyskytnout nějaká ta porucha, která se ohlásí specifickou hláškou na displeji. Které to jsou?
- Zavřete dvířka – tato hláška se zobrazí, když jste zapomněli zavřít přední kryt, což se většinou stává během údržby.
- Vyprázdněte nádobku na zbytky kávy – faktem je, že existují dva důvody pro tuto hlášku. Prvním je to, že se kávovar nepoužíval minimálně 3 dny po sobě, což je z hlediska hygieny nevyhovující nebo je nádobka jednoduše plná.
- Příliš jemné namletí, upravte nastavení mlýnku – vzhledem k tomu, že je káva namleta až moc jemně, bude káva vytékat pomalu nebo vůbec.
- Snižte dávku kávy – hlídejte si, jestli nebyla násypka na kávu příliš naplněná či nedošlo k jejímu ucpání.
- Naplnit nádržku – jednoduše došla voda v nádržce, takže je potřeba jí doplnit. Kromě toho může v nádržce voda být, ale nemusí být správně nasazena, musí se to zkontrolovat.
- Vložte louhovací jednotku – to se stane, když čistíte kávovar a zapomenete vložit hlavní louhovací jednotku zpět.
- Odvápnit! – kávovar hlásí, že potřebuje odstranit vodní kámen.
- Všeobecná výstraha – došlo k znečištění spotřebiče uvnitř, takže potřebuje co nejdříve vyčistit.
Poruchy kávovarů Siemens
Německá značka si dává záležet nejen na technologiích a samotné funkčnosti každého kávovaru, ale také na krásném designu. Výhodou je, že k nim vždy dostanete perfektně zpracovaný návod, kde najdete nejen srozumitelně napsaný text, ale i velké obrázky, díky nimž získáte skvělý přehled o celém kávovaru. Jaké hlášky poruch se mohou objevit?
- Vyčistěte spařovací jednotku a poté ji vraťte zpět – mohlo dojít ke znečištění spařovací jednotky je znečištěná nebo byla až moc naplněná kávou.
- Restartujte spotřebič – toto hlášení se objeví ve chvíli, kdy došlo k detekci nějaké nečistoty na spařovací jednotce, případně se mohla přehřát.
- Nechte spotřebič vychladnout – když se kávovar používá dlouhodobě či opakovaně, bude jednoznačně potřebovat čas, aby si „odpočinul“, tedy vychladl. Na to budete potřebovat jen vypnout minimálně na 30 minut, lépe více.
- Spotřebič není dostatečně odvápněn. Postup zopakujte – když se objeví toto hlášení, může to znamenat fakt, že kávovar nebyl dostatečně odvápněn, protože došlo k použití nevhodného odvápňovacího přípravku. D9íky tomu nemůže spotřebič pracovat tak, jak by měl. Je nutné odvápnění opakovat a použít vhodný přípravek, který doporučuje výrobce.
- Volejte zákaznickou – tady už je potřeba zásah odborného servisu, protože tato hláška znamená, že se s kávovarem stalo něco vážnějšího, co už sami nevyřešíte.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Nejlepší kávovary
- Jak vyčistit kávovar?
- Jak odvápnit kávovar?
- Čistící tablety do kávovaru
- Jak vybrat filtr do kávovaru?
- Jak vybrat odvápňovač do kávovaru?
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?