Kapsle do kávovarů

Spotřeba kávy celosvětově stále vzrůstá. Kávové nápoje mají různou podobu a jsou velice populární. Jednou z možností, jak si budete moci vychutnat různou podobu kávy, nabízí oblíbené kapslové kávovary.

Díky nim je přípravy kávy opravdu velmi jednoduchá a díky velkému výběru kapslí si budete moci připravit doslova jakýkoliv kávový nápoj. Ačkoliv kapslové kávovary preferují zejména konzumenti, kterým vyhovuje především ona jednoduchá příprava, měla by být při výběru kapslí do kávovaru nejdůležitější kvalita.

Při výběru kávových kapslí je také nutné zaměřit se na kompatibilitu s vaším kapslovým kávovarem. Většina výrobců kapslových kávovarů dodává na trh svoje vlastní kapsle. Ty se však liší nejen cenou, ale i kvalitou. Do některých kávovarů však lze použít i kapsle jiných výrobců. Na samotné kapsle byste se tak měli zaměřit ještě před výběrem samotného kávovaru.

Porovnat ceny kapslí

Nejlepší kávové kapsle

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Lavazza by Nespresso, Espresso 10 ks 100 % 75 Kč Zobrazit Nej-ceny
2. Starbucks by Nespresso Espresso Roast 10 ks 99 % 98 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Tassimo Jacobs Latte Macchiato 8 porcí 97 % 118 Kč Zobrazit Pilulka.cz
4. Tchibo Cafissimo Espresso Elegant 10 ks 96 % 75 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Dolce Gusto Cappuccino kapsle 16 ks 95 % 110 Kč Zobrazit Tera.cz

Typy

Kasle do kávovaru nabízí několik výrobců. Uvnitř kapsle však nenajdete výhradně kávu, koupit můžete i kapsle, které vám umožní připravit čokoládu, kakao nebo třeba čaj. V současné době najdete na trhu kapsle 4 největších výrobců.

Kapsle Tchibo

Tchibo na trh dodává kávové kapsle nejvyšší kvality. Jednotlivé kapsle obsahují kávu tradiční chutě a vychutnat si můžete nápoj z mnoha koutů světa. Oblíbená je káva z Brazílie, Indie, Kolumbie i Ekvádoru. Pochutnat si však můžete i na kávě s příchutí medu, malin nebo jogurtu. Kapsle Tchibo lze použít do jakéhokoliv kávovaru, který podporuje systém Caffitaly. Vhodné jsou také do kávovaru Tchibo Cafissimo.

Kapsle Dolce Gusto

Kvalitní kávu obsahují i kávové kapsle NESCAFÉ Dolce Gusto. Díky unikátní výrobní technologii je káva v kapslích čerstvá do doby, než kapsli použijete. Tyto kapsle jsou kompatibilní s kávovary NESCAFÉ Dolce Gusto.

Kapsle Dolce Gusto obsahují kávu robusta i arabica. V některých kapslích se nachází rovněž káva rozpustná. Vychutnat si můžete kávu pocházející z Afriky, Jižní Ameriky i z Vietnamu. Kapsle Dolce Gusto nabízí více než 20 různých variant kávových kapslí. Pochutnat si můžete na malém espressu i velkém šálku kávy. Oblíbené jsou i různé mléčné varianty.

Kapsle Nespresso

Také kapsle Nespresso se vyznačují dlouhou dobou skladování. Do kapsle je káva uzavřena ihned po namletí a pochutnat si tak budete moci na dokonale aromatické kávě. Kapsle Nespresso jsou kompatibilní s kávovary Nespresso. Nespresso nabízí především různé mléčné nápoje.

Pochutnat si můžete na lahodném cappuccinu, kávě latte nebo ristrettu. Oblíbené jsou nápoje s příchutí čokolády, vanilky, oříšku či karamelu.

Kapsle Tassimo

Tyto kapsle jsou kompatibilní s kávovary Bosch Tassimo. Kapsle vám umožní připravit tradiční espresso, kávu latte i lungo. Připravit můžete rovněž kakao. Kapsle Tassimo jsou opatřeny čárovým kódem, podle kterého kávovar pozná, jaký nápoj bude připravovat. Na internetu však naleznete i návody, které ukazují, jakým způsobem můžete kapsli opětovně naplnit. Opětovné plnění však výrobce nedoporučuje, protože může vést i k poškození kávovaru.

Obsah kapsle

Kávové kapsle obsahují kávu kofeinovou i tu bez kofeinu. Oblíbené jsou pak kapsle s mlékem i bez mléka. Kvalitu kapslí ovlivňuje množství kávy, která je v kapsli obsažena. Obsah kapsle má však vliv na pořizovací cenu.

Nevýhodou kapslí je vyšší cena, kapslový kávovar připravuje vůbec nejdražší kávu. Avšak při výběru kapslí by cena neměla hrát tu nejdůležitější roli. Obvykle se množství kávy v kapsli pohybuje od 5 – 8 gramů. Opravdu intenzivní kávu připravíte z kapsle v větším obsahem kávy.

Typy kávy

Na světě roste více než 100 odrůd kávovníku. Na výrobu kávy se však nejčastěji používají především kávová zrna arabica a robusta. Jednotlivé kávy se liší nejen chutí, ale i obsahem kofeinu. Oba typy kávy mají své příznivce, pro ty, kteří nemají vyhraněný vkus jsou k dostání směsi, které obsahují oba typy kávy.

  • Arabica – je nejpopulárnějším typem kávy. Kávová zrna mají protáhlý tvar a vlnitou středovou čáru. Arabika se vyznačuje vysokým obsahem cukru a tuky. V kávě arakica je obsaženo 1,2 – 1,5% kofeinu a káva má lehce nahořklou chuť. Obecně se však jedná a jemnější, sladší a bohatší chuť. Pro arabicu je taktéž typická intenzivní vůně. Tuto kávu je možné použít k přípravě různých kávových nápojů. Káva arabica je obecně dražší než káva robusta.
  • Robusta – zrna robusty mají kulatý tvar a středová čára bývá spíše rovná. Tato káva obsahuje 2 x větší množství kofeinu, tedy 2,2 – 2,7%, což se odráží na její intenzivní a drsné chuti. Z této kávy se připravuje především espresso a hodí se i k přípravě italské kávy.

Počet kapslí

Balení kávových kapslí se liší svojí velikostí. Menší balení může obsahovat pouze 8 kapslí. Tato menší balení jsou vhodná pro ty, kteří teprve správnou chuť vybírají. U menšího balení máte větší jistotu, že kapsle spotřebujete i v případě, kdy nebude mít výsledná káva tu správnou chuť pro vás. Jakmile objevíte kávu, která vám bude svojí chutí 100% vyhovovat, můžete pořídit i balení, které obsahuje až 150 kapslí. Větší balení bývají navíc cenově výhodnější.

Příchutě kávových nápojů

Kávové kapsle mají mnoho podob. Z kapslí budete moci připravit jakýkoliv kávový nápoj a k dostání jsou i kapsle obsahující kakao, čokoládu nebo čaj. K dostání je nejen kofeinová, ale i bezkofeinová káva.

V největším počtu jsou k dostání kávové kapsle, ze kterých připravíte kávu espresso a další její varianty. Připravit můžete rovněž kávu překapávanou, mnoho podob cappuccina, latte či ledovou kávu. Oblíbená je horká čokoláda, chai latte, a k dostání jsou i kapsle obsahující pouze mléko.

Materiál

Výrobní materiál kapsle má vliv na trvanlivost kávy, ale i vůni a chuť výsledného nápoje. Kávové kapsle se vyrábí z několika různých materiálů. Koupit můžete kapsle vyrobené pouze z hliníku, nebo pořídit kapsli vyrobenou z hliníku a plastu.

  • Hliník – tento materiál zaručí neprodyšné uzavření kapsle. Chuť i vůně kávy tak vydrží až do přípravy kávy. Hliníkové kapsle je tak možné skladovat dlouhou dobu.
  • Hliník/plast – tato kombinace materiálů se odráží na delší výdrži kávy, ale také nižší pořizovací ceně. Kapsle vyrobené v kombinaci materiálů je vhodnější rychleji spotřebovat, při jejich výběru byste měli preferovat spíše menší balení.

Opakovaně plnitelné kapsle

Kromě jednorázových kapslí lze zakoupit i kapsle opakovaně plnitelné. Největší výhodou je jejich pozitivní dopad na životní prostředí. Opakovaně použitelné kapsle však nenabízí každý prodejce, jejich nevýhodou je nižší dostupnost. Tyto kapsle pak nabízí mnohem menší výběr různých nápojů. Kapsli je možné použít pouze několikrát, poté však budete muset koupit kapsle nové. Opakovaně použitelné kapsle jsou i náročnější na údržbu. Výhodou je pak jejich nižší pořizovací cena.

Značka

Na trhu najdete kapsle čtyř největších výrobců. Volit budete mezi kapslemi značky Nespresso, Dolce Gusto, Tassimo, Cafisiimo. Značka Nespresso je synonymum pro vysoce kvalitní prémiovou kávu. Největší výběr kapslí nabízí značka Dolce Gusto, která vznikla díky spolupráci společnosti Krups a Nescafé. Značka Tassimo vám umožní připravit různé kávové i nekávové nápoje. Značku Cafissimo byla založena společností Tchibo. Tento výrobce se zaměřuje především na tradiční espresso.

Porovnat ceny kapslí

Cena

Z kávových kapslí připravíte kávu, která se vyznačuje vyšší pořizovací cenou na šálek kávy. Cenu ovlivňuje nejen druh nápoje, ale i značka a počet kusů v balení. Cenové rozpětí se však velmi často mění, obchodní řetězce mohou cenu ovlivnit i různými slevovými akcemi. Obecně se cena nápoje pohybuje od 6 – 20 Kč.

Otázky a odpovědi

Co je největší nevýhodou kapslí do kávovaru?

U zrodu kávových kapslí stál v roce 1990 John Sylvan. Tento muž založil firmu a velmi rychle rozjel doslova miliardový byznys. Přesto ho ve finále jeho unikátní vynález nijak netěší, protože spotřebované kapsle jsou prakticky nerecyklovatelné a výrazně zatěžují životní prostředí. Největším negativem kapslí je tedy negativní dopad na ekologii. Z tohoto důvodu se mnozí aktivisté snaží konzumenty od nákupu kapslových kávovarů odrazovat.

Lze kapsle do kávovaru recyklovat?

Recyklovat můžete kapsle některých značek. Tuto možnost nabízí například kapsle Nespresso. Použité kapsle většinou stačí zanést na sběrné místo, které najdete prakticky po celé republice. V některých případech je možné využít pobočku Zásilkovny, nebo kapsle vyhodit do šedého kontejneru. Samotná recyklace probíhá na sběrné lince.

Lze do kapslového kávovaru vložit jakékoliv kapsle?

Jednotlivé kapslové kávovary pracují s různými systémy. Každý velký výrobce pak využívá systémy vlastní. Kapsle jednotlivých výrobců se tak mohou lišit tvarem a do jakéhokoliv kávovaru je tak nebudete moci vložit. Například kapsle Nescafé Dolce Gusto připravíte pouze v kávovaru stejné značky. Naproti tomu kávovary Nespresso jsou kompatibilní s kapslemi různých výrobců. Kapsle Tchibo připravíte v jakémkoliv kávovaru se systémem Caffitaly.

Závěr

Kávové kapsle vám umožní rychle a jednoduše připravit jakýkoliv kávový nápoj. S jejich pomocí však připravíte rovněž horkou čokoládu, kakao nebo čaj. Káva obsažená v kapslích nabízí i mnoho různých příchutí. Oblíbenou variantou je káva s příchutí karamelu, vanilky, oříšků. Připravit však můžete i kávu s ovocnou příchutí.

Někteří konzumenti nad nákupem kapslí váhají, protože mají obavu, že kapsle obsahují nekvalitní kávu. Přední výrobci však kapsle plní opravdu kvalitní kávou a jednotlivé kapsle mohou obsahovat až 8 gramů kávy. Na přípravu pravého espressa je třeba 7 g kávy. Kávové kapsle koupíte od předních výrobců kapslových kávovarů.

Kapsle do kávovarů můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (36 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Dostala jsem k narozeninám kávovar Lavazza Jolie a kapsle Lavazza, které se ovšem do tohoto kávovaru vůbec velikostí ani tvarem nehodi a jsem v koncích, protože do krabice s kapslemi se v obchodě nemohu podívat a mám teď obavy, abych si za drahé peníze nekoupila opět špatné kapsle, jaké jsem dosala. Tak rozbaluji jednu kapsli za druhou a vařím si kávu v překápavači.

    • Dobrý den, koukali jsme přímo na typ kávovaru, který zmiňujete „Lavazza Jolie“ a s ním by měli být kompatibilní kapsle „Lavazza a Modo Mio“. Vždy by u kapslí mělo být označení „a Modo Mio“.

  2. Kupuji kapsle Nescafé a ze všeho nejraději mám Nescafé Dolce Gusto Espresso kávové kapsle 16 ks, ty mají opravdu velmi lahodnou kávu. Samozřejmě, že všechny druhy mají své kouzlo i báječnou chuť, ale tyto jsou pro mě nejlepší.

  3. Kupuji kapsle Tassimo a musím uznat, že mi jejich káva chutná daleko lépe než například Tchibo. To je takové mdlé, ale tyto jsou opravdu chuťově vynikající, navíc se dají často pořídit i v akci a ještě v mnoha příchutích.

Přidat komentář

Recenzer
Logo