Autonavijáky

Nákup autonavijáku se vyplatí těm, kteří musí častěji vyprošťovat nebo odtahovat automobil nebo jiný stroj. S autonavijákem můžete vyrazit do lesa. Zde poslouží při tahání stromů nebo třeba zvěře. V domácnosti i přesto využijí autonaviják pouze někteří, pro profesionály například hasiče či odtahové vozy jsou autonavijáky nezbytné.

Při výběru vhodného autonavijáku je tak nejdůležitější ujasnit si, jakým způsobem budete naviják na auto používat. Poté musíte přihlédnout k jednotlivým technickým parametrům. Při výběru je třeba myslet i na to, že na každý typ automobilu lze použít trochu jiný typ navijáku. U samotného navijáku na auto se zajímejte o typ převodovky a pohonu. Velmi důležité je zvolit správnou tažnou sílu.

Porovnat ceny autonavijáků

Typy

Naviják na auto vybírejte s ohledem na typ vozidla, u kterého budete autonaviják používat. Jiné navijáky jsou určeny na osobní vozy, jiné typy lze připojit k nákladním vozům a jiné k čtyřkolce. Volit budete mezi elektrickým a hydraulickým typem.

  • Ruční naviják – v domácnosti si můžete vystačit i s jednoduchým ručním navijákem. Těchto typů je k dostání velmi malé množství, při ovládání budete muset použít vlastní sílu.
  • Elektrický naviják – největší výhodou elektrického navijáku je jednoduchá montáž. Počítat můžete s nižší pořizovací cenou. Elektrický naviják můžete používat i na nerovném terénu, při různě velkých sklonech.
  • Hydraulický naviják – hydraulický naviják lze namontovat na automobil s hydraulickým okruhem. Současně s navijákem je nutné namontovat také hydraulickou nádrž, rozvaděč, čerpadlo, elektromagnetický ventil a další prvky. Samotná montáž je tedy mnohem složitější a počítat musíte i s vysokou pořizovací cenou. Poté však může být autonaviják používán prakticky nepřetržitě, aniž byste museli řešit přehřívání elektromotoru.

Tažná síla

Tažná síla udává, kolik toho bude moci autonaviják utáhnout. Tento parametr je udáván v kilogramech. Navijáky s nejmenší tažnou sílou utáhnou necelých 2 000 kilogramů, terénní vůz zvládne pomocí autonavijáku utáhnout více než 4 000 kg, a koupit můžete i autonaviják s tažnou sílou více než 6 000 kg.

  • Naviják 12/24V – doporučená tažná síla musí být dostatečně velká, aby byla schopná vyprostit vozidlo s reálnou hmotností. Počítat však musíte i z různými překážkami. S ohledem na tažnou sílu se proto uvádí, že tato síla musí přesáhnout reálnou hmotnost automobilu minimálně o 25 ale raději až o 50%.
  • Navijáky 230/380 V – pomocí těchto navijáků lze automobily nebo jiné břemeno také zvedat. Kromě tažné síly je zde důležitý i zdvih. Při výpočtu tažné síly je nutné zohlednit také sklon terénu. V případě, kde je sklon terénu 10°, dojde ke snížení tažné síly o ½. V případě sklonu 30°, je tažná síla nižší o 2/3 atd. Zde je nutné nechat si tažnou sílu vypočítat odborníkem.

Lesnický naviják

Tyto navijáky se umísťují zejména za traktory. Zajímat by vás tak měla předpokládaná hmotnost tažného břemena, v tomto případě nejčastěji dřeva, ale i výkon traktoru. Tažná síla se též odvíjí od délky lana, které se navíjí na buben. Čím více vrstev je na bubnu navinuto, tím je tažná síla nižší.

Převodovka

Převodovka je velmi důležitou součástí každého autonavijáku. Dá se říct, že převodovka řídí a ovlivňuje odvíjení i navíjení lana. Autonavijáky mohou mít planetovou nebo šnekovou převodovku.

Planetová převodovka

Tento typ převodovky je typický pro levnější elektrické navijáky. Většina z nich disponuje 3 stupňovou převodovkou. Výhodou tohoto typu jsou zejména kompaktní rozměry, nižší hmotnost a již zmíněná cena. Nevýhodou je přehřívání převodovky a s ní spojená nutnost dodržovat častější přestávky. Pro správnou funkčnost je třeba využívat brzdící systém, který je náchylný k poměrně častým poruchám. Elektrické navijáky jsou poměrně rychlé, a běžně se používají v průmyslové výrobě.

Šneková převodovka

Tato převodovka je výrazně dražší, avšak počítat můžete s její vyšší životností. Šnekový převod je s motorem propojen ozubeným kolem a odpadá tak nutnost převodovku brzdit, jako je tomu u předešlého typu. V tomto případě tak nemusíte řešit poruchy brzd. U šnekové převodovky musíte počítat s nižší rychlostí navijáku. Tento typ se nepoužívá v průmyslové výrobě, ale jsou jím vybaveny zejména hasičská vozidla.

Ovládání

Navijáky na auto lze ovládat drátově i bezdrátově.

  • Pomocí kabelu – je standardní způsob a setkáte se s ním u valné většiny navijáků. Ovládací prvek je umístěn přímo na kabelu.
  • Bezdrátové ovládání – dražší navijáky můžete ovládat pomocí dálkového ovladače. Tento způsob ovládání je jednoduchý a praktický. Při výběru je nutné věnovat pozornost dosahu.
  • Kombinované – poměrně často narazíte i na navijáky, které umožnují využívat oba způsoby ovládání.

Lano

Dalším prvkem navijáku je pochopitelně lano. U lana vás bude zajímat průměr, délka a výrobní materiál.

  • Průměr – autonavijáky jsou vybaveny lany s průměrem 4 – 12 mm
  • Délka – délka lana může být 10 – 30 a více metrů. Ne vždy je nutné kupovat naviják se zbytečně dlouhým lanem, na druhou stranu však myslete na to, že lano by nemělo být vymotané úplně.
  • Materiál – lana se vyrábí z ocele nebo syntetických materiálů.
    • Ocelové lano – je velmi odolné. Výhodou je nižší cena, nevýhodou vyšší hmotnost.
    • Syntetický materiál – i tato lana jsou velmi odolná, nejsou náchylná na třepení. Nevýhodou je jejich vyšší cena, výhodou pak nižší hmotnost.

Příslušenství

Ke každému navijáky budete moci dokoupit mnoho příslušenství. Jedná se o různé lanové kladky a průvlačnice. Dalším příslušenstvím jsou lanová okna, přítlak lana, montážní desky, spínače atd.

Značka

Autonaviják je poměrně složité zařízení, které mívá sklony k poruchovosti. Proto byste měli koupit pouze výrobek předního výrobce, u kterého máte jistotu vyšší kvality, potřebného servisu nebo nákupu náhradních dílů a dalšího příslušenství. Mezi známé a oblíbené výrobce patří Compass, XTline, Levior, Proteco, Brano, Geko, Yato nebo GÜDE.

Cena

Cena autonavijáků se odvíjí od typu a dalších parametrů. Jednodušší domácí ruční navijáky můžete koupit již od 500 Kč. První elektrické navijáky vyjdou na cca 3 000 Kč. Tyto lanové navijáky mají tažnou sílu maximálně 1 600 kg. Do 5 000 Kč lze stále koupit především levnější elektrické navijáky ve vyšší kvalitě, s tažnou sílou okolo 4 500 Kč.

Mnohem dražší jsou hydraulické navijáky, jejichž cena začíná na cca 20 000 Kč a šplhat může hodně přes 100 000 Kč.

Porovnat ceny autonavijáků

Otázky a odpovědi

Na co dávat pozor u elektrického navijáku?

Elektrické navijáky nevydrží dlouhodobé zatížení. U těchto typů se důrazně doporučuje používání v krátkých intervalech. Po každém pracovním nasazení by měla následovat cca 15 minutová přestávka. Bez takto dlouhé přestávky nemůže motor dokonale vychladnout, což se podepíše na jeho životnosti.

Je lepší ocelové nebo syntetické lano?

Oba materiály mají svoje výhody a nevýhody. Ocelová lana jsou odolná vůči poškození a nevadí jim ani vysoká teplota. Pokud však není lano správně nevinuto, může se rychleji poškodit. Největší nevýhodou je však jeho vysoká hmotnost. Syntetická lano nejsou tolik odolná a nesnesou ani vysoké teploty. Při jejich odvíjení se doporučuje postupovat v kratších intervalech, protože uprostřed bubnu dochází ke vzniku vyšší teploty. Předností těchto lan je nízká hmotnost.

Kam lze naviják umístit?

Při občasném používání se autonavijáky montují pod přední nárazník. Tento způsob umístění nijak nenaruší vzhled automobilu. Naviják by měl být umístěn tak, aby nijak nesnížil světlou výšku auta ani výšku nájezdových úhlů.

Závěr

Naviják na auto může být elektrický nebo hydraulický. Elektrické navijáky jsou levnější a vhodné spíše pro občasné použití. Tyto typy jsou náchylné k přehřívání, a proto je třeba dělat během páce časté přestávky. Profesionálové nebo ti, kdo potřebují naviják používat delší dobu bez přerušení, budou potřebovat hydraulický autonaviják. Kromě pohonu je velmi důležité zvolit správnou tažnou sílu. Tu určíte tak, že vynásobíte hmotnost vozu číslem 1,5. Delší životnost bude mít naviják se šnekovou převodovkou a bytelným, ale také těžkým ocelovým lanem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.nastrahy.cz, www.ngtfish.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (40 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já pořídil PROTECO naviják lanový elektrický 500/250 kg 51.09-NLE-250 a pecka. Fakt jsem s ním maximálně spokojený, je daleko lepší než ten předchozí a to mě stál o hodně méně než původní model.

  2. Nedávno jsem kupoval naviják od značky Compass a spokojenost. Zatím ani jeden problém s funkčností, šlape jako dobře namazaný stroj, jak se říká.

  3. Nechala jsem lanový naviják nainstalovat na manželovo auto jako dárek k výročí. No měl z toho skoro Vánoce, jakou měl radost.

    • Dlouho jsem se rozhodoval, který…. Nakonec mi kolega doporučil HusarWinch a dobře jsem udělal. Poměr cena X výkon na jedničku, ale co mě nakonec přesvědčilo byl servis/pozáruční servis a to, že jde koupit náhradní díl, který si zvládnu vyměnit i sám…Uvidíme, jak dlouho takto dobře poběží, ale zatím mě ve štychu nenechal

Přidat komentář

Recenzer
Logo