Jak vybrat energy drink?

Energy drink by vám měl dát podle jedné známé reklamy křídla. Na druhou stranu se však mnohé zdroje předhání ve zprávách informujících ve zprávách o škodlivosti těchto drinků. Co tedy energy drinky obsahují a co vše vám mohou nabídnout?

Energy drinky jsou povzbuzující nápoje, které by vám měli do žil načerpat nohou energii. Ve složení těchto drinků najdete kofein, taurin a guaranu. Kromě těchto hlavních látek mohou obsahovat celou řadu dalších složek. Ve složení energy drinků najdete o velké množství cukru. Energy drinky byste měli vybírat podle konkrétního složení, preferovat byste měli známé výrobce. Poté již postačí vybrat pouze správnou příchuť a zajímat vás bude pochopitelně i pořizovací cena.

Prohlédnout drinky

Složení

Energy drinky obsahují mnohem větší množství kofeinu, ale i cukru než ostatní běžné stimulanty. Ve složení energy drinků nejčastěji najdete:

  • Kofein – je složka, která stimuluje nervovou soustavu. Kofein je vůbec nejrozšířenějším stimulantem a tou nejrozšířenější drogou na světe. Má však negativní dopad na srdeční činnost a dýchání. Kofein je látka, která dokáže dočasně potlačit únavu a probudit bdělost. Kofein najdete v kávě, čaji, limonádách a ve velkém množství právě v energetických nápojích.
  • Cukr – jedná se o známou nezdravou přísadu, která vašemu tělu dodá potřebnou energii. V energetických drincích jsou cukry zastoupeny v opravdu velkém množství, v plechovce může být až 60 gramů cukru. Cukr by měl tvořit nejvýše 10 % jídelníčku.
  • Guarana – pod tímto označením najdete výtažek z bylin, který rovněž obsahuje kofein.
  • Creatin – je látka, která je hojně využívaná při posilování. Creatin dodává objem a sílu svalům a v drincích se vyskytuje pouze v malém množství.
  • Taurin – tato chemická sloučenina má na organismus stimulační účinky a ovlivní jeho metabolismus. U taurinu však nebyly prokázány dopady na povzbuzení nebo výdrž. Taurin je však látka, která ovlivňuje trávení a může vám pomoci s regulací váhy.
  • Ženšen – je velmi ceněný výtažek z bylin, který má schopnost posílit organismus vůči stresu. Pro mnohé je ženšen přímo zázračnou rostlinu.
  • Ginbko Biloba – je látka, která stimuluje paměť, zlepšuje potenci a upraví proudění krve. V energy drincích se vyskytuje většinou v malém množství.
  • Kyselina citronová – používá se k ochucení nápoje. V malém množství nijak neškodí, nadbytek kyseliny citronové však může poškozovat zubní sklovinu.
  • Vitamíny – v drincích mohou být obsaženy i vitamíny B2, B6 a B12.

Zdravotní dopady

Snad každý ví, že pravidelné pití energy drinků vašemu organismu příliš neprospěje. Nevýhodou energy drinků je skutečnost, že obsahují velké množství cukru a kofeinu. Při občasném užívání vám nápoj žádné komplikace nezpůsobí. Přesto by si jejich konzumaci měli raději rozmyslet osoby, které mají potíže se srdcem, lidé s cukrovkou nebo ti, kteří mají větší citlivost na kofein.

Energetické nápoje nejsou vhodné pro kardiaky, osoby s poruchou spánku, vyhýbat by se jim měly děti i těhotné ženy. Na tuto skutečnost upozorňují samotní výrobci.

Značka

Výběr energy drinků je opravdu široký. Při výběru konkrétního drinku si nejprve dobře ověřte, co vše nápoj obsahuje. V žádném případě se vám nevyplatí investice do nápoje, který je složen z ingrediencí, které vašemu tělu nijak neprospějí. Pravdou však je, že energy drinky konkurenčních firem se vzájemně zase tolik, co se týká složení, neliší. Také chuť drinků je hodně podobná. Pravděpodobně nejznámější jsou energy drinky RedBull a SEMTEX. Velké oblibě se těší také drinky Monster, Rockstar, Big Shock nebo GymBeam.

Cena

Cena energy drinků souvisí se složením, značkou i množství, které v jedné lahvi nebo plechovce najdete. Plechovku s nápojem většinou koupíte za cenu od 20 – 40 Kč. Energy drinky jsou k dostání v běžných obchodech, na benzínových pumpách i některých barech nebo restauracích.

Prohlédnout drinky

Otázky a odpovědi

Komu jsou energy drinky určeny?

Hlavní reklamní tlak poukazuje na mladé lidi, kteří potřebují povzbudit při náročném studiu nebo v době zábavy. Druhou skupinu osob tvoří osoby s náročným povoláním. Energy drink mohou konzumovat také sportovci nebo vášniví hráči počítačových her, kteří u počítače sedí během celé noci.

Jaký je rozdíl mezi energy drinky a sportovními nápoji?

Rozdíl mezi těmito drinky je zejména v obsahu cukru. Energy drinky obsahují velké množství kofeinu a cukru. Právě tyto dvě složky vám kýženou energii poskytnou. Tyto drinky však tělu nedodávají vodu a další látky, které extrémně namáhané tělo potřebuje. Sportovní nebo také izotonické drinky naopak obsahují látky, které se v lidském těle přirozeně vyskytují. Tyto drinky jsou ideální při i po tréninku. Dnes již můžete koupit i kombinaci obou typů drinků.

Je možné energy drink kombinovat s alkoholem?

Energy drinky mají ve své nabídce i bary. Díky tomu je můžete s alkoholem míchat. Kombinace drinku s alkoholem posiluje účinek drinku, avšak myslet musíte i na rizika tohoto konání. Díky energy drinku se budete cítit méně opilí, a bude pro vás jednodušší přebrat. Kofein i alkohol váš organismus velmi rychle zbaví vody, pokud nebudete vodu v potřebném množství doplňovat, svůj další den pravděpodobně protrpíte.

Jaké jsou největší nevýhody energy drinků?

Obecnou nevýhodou je velký obsah cukru, který energy drinky obsahují. Cukr nijak neprospívá imunitě, ale ani postavě. Pro někoho může být nevýhodou i rychlý nástup i konec účinku drinků. Ve chvíli, kdy nápoj přestane fungovat, může se dostavit veliká únava. Pití energetických drinků je návykové. Čím častěji budete drinky konzumovat, tím méně budou na váš organismus účinkovat.

Závěr

Energy drink vám pomůže dobít energii, povzbudí vás více než černá káva a pravděpodobně vám bude i více chutnat. Energetické drinky by však rozhodně neměly být součástí každodenního jídelníčku. Pravidelné popíjení energetických drinků vašemu organismu neprospěje. Pakliže po energy drinku čas od času sáhnete, měli byste preferovat drinky bez přidaného cukru. Zcela by se měli těmto drinkům vyhýbat osoby se srdečními potížemi, těhotné ženy a děti.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.fitness007.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo