Jak vybrat skládací mobil?

I když jich na trhu zatím není mnoho, skládací mobily jsou telefony budoucnosti. Dají se různě ohýbat a nastavovat, díky čemuž lépe vyfotíte fotografie nebo natočíte video, nebude totiž zapotřebí žádný stojan. Mobil se vám také vejde lépe do kapsy a může disponovat větším displejem. Jelikož je ale celá technologie ještě v plenkách, pojďme se podívat na to, co bude před výběrem třeba zvážit.

Prohlédnout mobily

Typy

Skládací mobily můžeme rozdělit do dvou typů podle toho, jakým způsobem jsou vyrobeny. Mohou být přeloženy buďto vodorovně nebo vertikálně, přičemž každému bude vyhovovat něco jiného. V obou případech se dají využít zároveň jako stojánky při focení.

Flip (véčko)

Skládací mobil do véčka, který se ohýbá v půlce, stejně jako kdysi zaklapávací telefony. Pohodlně se vám vejde do kapsy, v případě potřeby můžete jednu polovinu využít jako stojánek, například při pořizování fotografie. Ačkoliv může mít slušný výkon, jeho výdrž baterie je nižší než u běžných smartphonů. Ideální je, když telefon disponuje funkcí rychlého nabíjení.

Fold (kniha)

Druhým typem skládacích mobilů je takzvaný fold, který svým vzhledem připomíná knihu. Nabízí větší displej, což se hodí pro sledování filmů nebo třeba čtení. Displej bývá nejčastěji kolem 7,6–8 palců. Telefon se skládá vertikálně, je tudíž ideálnější do hlubší kapsy.

Displej

Už od pohledu je displej větší, proto bývá užitečnější na čtení či sledování filmů. Displej můžeme rozdělit na vnitřní a vnější, kdy vnitřní je považován za hlavní a má 7,6″ až 8,5″ (pro typ fold) nebo kolem 6,7″ (pro typ flip). Vnější displej mívá typicky kolem 6,2″ až 6,5″. Co se týče typu displeje, využívá se AMOLED/OLED kvůli své flexibilitě a vynikajícímu zobrazení barev. Vzhledem k tomu, že je celá technologie skládacích mobilů ještě v plenkách, nespoléhejte se na úplně dokonalé provedení.

Paměť RAM

Velmi důležitým parametrem je také paměť RAM, která ovlivňuje rychlost a plynulost telefonu. Doporučuje se pořídit alespoň 12 GB, aby byl chod bezproblémový. Některé modely nabídnou dokonce 16 GB, které jsou skvělé pro profesionální práci. Čím větší paměť, tím samozřejmě vyšší cena.

Úložiště

Interní paměť je důležitá pro ukládání aplikací, fotografií, videí a dalších dat. Nejnižší doporučená kapacita je 256 GB, abyste si do telefonu mohli uložit aplikace, fotografie a videa. Vyšší kapacitu pořídíte s 512 GB, hodit se bude pro uživatelé pořizující videa v 4K nebo 8K a pracující s velkými soubory. Pro extra prostor můžete pořídit také 1 TB.

Baterie

Protože mají skládací mobily větší displej, spotřebovávají také větší množství baterie. Kapacita se obvykle pohybuje mezi 4000 mAh až 5000 mAh. Co se týče výdrže, většinou zvládnou 24 hodin, pokud je nadměrně nezatěžujete. Při intenzivním používání může dojít k vybití baterie již za 4 až 6 hodin. Většina modelů naštěstí disponuje funkcí rychlého nabíjení, takže máte zpátky 100 % za pár minut.

Funkce

Skládací mobily jsou zcela novou technologií, proto jejich provedení není tak dokonalé. Jsou sice praktické, vejdou se vám lépe do kapsy, ale na druhou stranu mají zatím dost vysokou pořizovací cenu. Skvělou volbou jsou, pokud rádi pořizujete fotografie a videa, jelikož díky přehnutí fungují zároveň jako stojánky. Mají také větší displej, když se rozloží, takže se z nich lépe čte než z klasického smartphonu. V rámci ostatních parametrů ale příliš nezáří, poměr ceny a kvality si bude muset na zlepšení ještě počkat.

Značka

Mezi oblíbené značky skládacích mobilů patří Samsung, Motorola, Honor nebo OnePlus.

Cena

Do 15 000 Kč seženete skládací mobily s nízkou pamětí RAM (8 GB) i kapacitou baterie a menším displejem. Budou vyhovovat spíše méně náročným uživatelům a těm, kteří kupují skládací model jen kvůli pořizování fotografií a videí.

Od 15 000 Kč do 25 000 Kč budete mít k dispozici větší displej, operační paměť a lepší ostatní parametry.

Nad 25 000 Kč jsou k zakoupení ty nejlepší dostupné modely se vším, co potřebujete, ať už využíváte telefon pro zábavu nebo k profesionálním účelům.

Prohlédnout mobily

Otázky a odpovědi

Komu budou skládací mobily vyhovovat nejvíce?

Skládací mobily budou vyhovovat nejvíce těm, kteří upřednostňují větší displej, například na čtení, hraní her nebo sledování filmů. Díky možnosti využít polovinu telefonu jako stojánek budou ideální pro influencery a ostatní, kteří se rádi fotí nebo natáčí. Praktické je s nimi také volání, jelikož jednoduše nastavíte úhel, ve kterém chcete být viděni. V poslední řadě se lépe vejdou do kapsy díky tomu, že se dají přeložit.

V čem je skládací telefon lepší oproti klasickému?

Na první místo dáme určitě přenosnost, protože složení telefonu umožňuje lepší umístění do kapsy. Další výhodou je větší displej, na kterém uvidíte vše lépe a detailněji. Jistě oceníte také možnost využít jednu polovinu jako stojan pro focení či točení videí, nebo také na telefonování.

Jaký je rozdíl mezi typem flip a fold?

Flip skládací mobil se přehýbá vodorovně, a tak šetří místo, obvykle je také menší, lehčí a bývá levnější. Fold má oproti tomu design inspirovaný knihou, tudíž se půlí vodorovně. Disponuje větším displejem, k jeho uložení je ale třeba hlubší kapsa. Nevýhodou je ovšem jeho velikost a hmotnost.

Závěr

Skládací mobily jsou moderní technologií, která ještě ovšem není v tak pokročilém stavu, proto na ní můžete najít spoustu chyb, a je třeba s tím počítat. Ideální volbou je pro influencery, uživatele, kteří rádi pořizují fotografie a videa, potřebují vidět obsah na větším displeji a všechny milovníky novinek v rámci mobilních telefonů. Budete si vybírat mezi typem flip a fold, dále se zaměřte na displej, paměť RAM, úložiště a baterii.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo