Telefon s termokamerou není jako obyčejný telefon a nebude sloužit každému. Je určen pro profesionální využití, například ve stavebnictví, průmyslu nebo zemědělství. Jedná se o velmi odolný typ telefonu, který umožňuje zachytit infračervené záření a interpretovat jej pomocí barev, které jsou pro nás viditelné. Podle čeho byste se při výběru takového telefonu měli orientovat?
Typy
Termokamera může být buďto zabudovaná do telefonu, nebo fungovat jako doplněk, který připojíte k jakémukoliv mobilu.
Telefony se zabudovanou termokamerou
Pokud pracujete v terénu, který vyžaduje vysokou odolnost a robustnost, měli byste raději pořídit telefon se zabudovanou termokamerou, jež je rovnou připravena k použití. Parametry typu citlivost, teplotní rozsah a detekční vzdálenost zde mohou být lepší než u připojitelné termokamery, ale nemusí mít tak kvalitní obraz. Cenově se pohybuje dost podobně jako samotná externí kamera, proto je výhodnější, budete-li jej používat po delší dobu.
Telefony s připojitelnou termokamerou
Takzvané externí termokamery můžete připojit k jakémukoliv telefonu, který má port USB-C nebo Lightning port (iOS). Ačkoliv nebudou jejich parametry na tak profesionální úrovni jako u zabudovaných modelů, jsou poměrně drobné a velmi praktické. Hlavní nevýhodou je ovšem jejich cena, která se může vyšplhat až na více než 10 000 Kč, za které pořídíte samotný telefon se zabudovanou termokamerou. Z hlediska financí to tedy není nejlepší volba, ale na druhou stranu má flexibilnější využití a také lepší kvalitu obrazu.
Citlivost kamery
Označuje se také pomocí zkratky NETD (Noise Equivalent Temperature Difference), která definuje, do jaké míry je kamera schopna rozlišit malé teplotní rozdíly. Platí, že čím nižší hodnota je, tím lepší. Značí se v milikelvinech (mK) nebo °C a obvykle dosahuje 0,1 °C, 0,05 °C nebo 0,02 °C, maximálně 100 mK (pokud chcete co nejcitlivější kameru, hledejte pod 50 mK, ta je vhodná i pro profesionální použití).
Teplotní rozsah
Každý telefon dokáže zachytit jiné teploty, proto je tento parametr velmi důležitý. Většinou jde o -20 °C až +120 °C, ale u opravdu kvalitních modelů natrefíte i na -40 až +330 °C, které využijete pro profesionální činnosti. U integrovaných kamer takových hodnot nedosáhnete.
Zorné pole
Oblast, kterou lze na kameru zachytit. Podle výběru zorného pole budete mít k dispozici buďto větší množství objektů, ale menší detail nebo méně objektů s větším detailem. Udává se v úhlech, široké zorné pole je například 50° x 38° (domácí použití a stavebnictví), úzké zorné pole 24° x 18° (průmysl a technická diagnostika).
Detekční vzdálenost
Určuje vzdálenost, na kterou kamera dosáhne. Odvíjí se od rozlišení, citlivosti, zorného pole a teplotního kontrastu. U nízkého rozlišení bývá detekční vzdálenost obvykle 10–15 metrů, u středního rozlišení 30–50 metrů a u vysokého přes 100 metrů. Zakoupíte-li opravdu kvalitní termokameru, můžete s ní dohlédnout do dálky klidně až 500 metrů nebo i více.
Operační paměť RAM
Aby byl telefon dostatečně výkonný a mohli jste na něm bez sekání používat veškeré aplikace, je důležité zohlednit i paměť RAM. Ve většině případů najdete 8 až 12 GB, což je vhodné pro profesionální využití.
Displej
Z hlediska praktičnosti se zaměřte také na velikost displeje a jeho rozlišení. Nejčastěji se prodává 5 až 7palcový displej, menší je lepší pro snadnou manipulaci a přenosnost, větší zase pro detailnější prohlížení. Co se rozlišení týče, pro základní použití postačí HD (720p), kvalitnější je Full HD (1920×1080), dokonce ale pořídíte i přes 2K rozlišení s typem displeje IPS, který nabídne velmi dobré široké pozorovací úhly a výbornou barevnou reprodukci.
Baterie
Termokamera telefon značně zatěžuje, proto by vás rozhodně měla zajímat výdrž baterie. Její kapacita udává množství energie, které baterie pojme a uvádí se v mAh (miliampérhodiny).
U levnějších modelů narazíte na 5 000 až 6 000 mAh, u kvalitnějších poté i na více než 10 000 mAh. Co se týče samotné výdrže, při využití termokamery dosahuje 2 až 3 hodin, záleží na jasu, displeji a intenzitě snímání. Kvůli takové zátěži baterie mobily většinou disponují funkcí rychlého nabíjení, abyste za malou chvíli mohli opět pořizovat fotografie či videa. Výjimečně také narazíte na možnost bezdrátového napájení.
Funkce
Telefon s termokamerou obsahuje tepelný senzor, který je připojen k zvláštnímu typu čočky, jež je upraven tak, aby spolupracoval s běžnými technologiemi snímání obrazu. Vytváří obraz pomocí infračerveného (IR) záření, u kterého rozlišuje teplotu daného objektu. Teplota je následně převedena do určité barvy, abyste jinak neviditelné záření mohli vidět na vlastní oči.
Teplejší barva znamená vyšší teplotu, studenější zase nižší teplotu. Tento druh kamery se využívá ve stavebnictví (detekce úniku tepla, kontrola vlhkosti), průmyslu (diagnostika elektrických zařízení a kontrola strojů), záchranářství (lokalizace ohniska, hledání osob ve špatně viditelném prostředí) a dalších profesionálních odvětvích. Co se týče využití pro osobní účely, dá se telefon s termokamerou použít při vojenských hrách, outdoorových sportech nebo při lovu.
Značka
Mezi oblíbené značky telefonů s termokamerou patří iGet, UleFone, AGM nebo Honor.
Cena
Pokud nijak extra nelpíte na těch nejlepších parametrech, postačí vám telefon do 7 000 Kč, který sice nebude moc výkonný, ale postačí.
Od 7 000 Kč do 13 000 Kč se nachází většina modelů, tudíž budete mít k dispozici velký výběr. Tyto modely vás navíc uspokojí svými parametry, jsou dostatečně kvalitní.
Nad 13 000 Kč pořídíte špičkové telefony s opravdu vysokou odolností, které jsou určeny do těch nejnáročnějších podmínek.
Otázky a odpovědi
Pro koho je telefon s termokamerou určen?
Telefon s termokamerou nalezne vyžití ve stavebnictví a údržbě, kde dokáže odhalit tepelné ztráty v izolaci, netěsnosti, vlhkost, zkraty, poškozené izolace, vadné potrubí a další.
Dále v zemědělství pro monitoring zdraví a pohodu zvířat, jako bezpečnostní pomůcka ve tmě, mlze, kouři nebo prachu, pro lokalizaci osob, zvířat či předmětů, v záchranářství při detekci ohnisek, úniku plynu i exploze. Lékaři a veterináři mohou rozpoznat zdravotní problémy podle rozložení teploty na těle nebo na povrchu kůže. U osobního využití se bude hodit pro vojenské hry, outdoorové sporty a lov.
Do jaké míry je telefon s termokamerou odolný?
Telefon s termokamerou je navržen pro práci v náročných podmínkách, proto je jeho odolnost vysoká. Může mít certifikaci IP68 a IP69K, což znamená, že odolává prachu, ponoření do vody a vysokotlakému proudu vody.
Dále se může jednat o certifikaci MIL-STD 810G/810H, jež zahrnuje odolnost proti pádu z výšky 1,5 metru na tvrdý povrch, ochranu proti dlouhodobým vibracím v průmyslových podmínkách, funkčnost při extrémních teplotách, ochranu proti vysoké vlhkosti a přítomnosti prachových částic. Displej bývá vybaven tvrzeným sklem Gorilla Glass, jež chrání proti poškrábání, prasknutí a dalšími riziky. Z kvalitního skla je vyrobena také čočka termokamery.
Jaký je rozdíl mezi telefonem s termokamerou a připojitelnou termokamerou?
Telefon, který má termokameru v zařízení integrovanou, je vždy připraven k použití, není třeba k němu nic dokupovat, bývá také těžší a robustnější než klasické telefony. Hodí se osobám, které termokameru potřebují opravdu často.
Externí termokamera se dá připojit k jakémukoliv mobilnímu telefonu, nicméně její pořizovací cena se podobá té, kterou zaplatíte za samostatný telefon. Připojuje se přes USB-C, Lightning nebo jiný port. Není tak odolná jako integrovaná termokamera, ale může mít vyšší kvalitu obrazu. Ideální pro osoby využívající termokameru jen občas.
Závěr
Termokamera je v mnoha odvětvích užitečným pomocníkem, nebude se ale hodit pro každého. Při výběru je třeba hledět na citlivost kamery, teplotní rozsah, zorné pole, detekční vzdálenost, co se týče funkce termokamery, abyste věděli, do jakého prostředí je vhodná a zda bude vyhovovat zrovna vám.
Pokud chcete zjistit, jak kvalitní je samotný telefon, zaměřte se na operační paměť RAM, displej a baterii. V každém případě zkontrolujte, nakolik je telefon odolný, abyste si jej nepoškodili. Pokud nevyužíváte termokameru často, možná by se vám hodila připojitelná kamera, kterou lze napasovat na jakýkoliv mobilní telefon.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Jak vybrat telefon?
- Jak vybrat držák na mobil?
- Jak vybrat mobil pro seniora?
- Jak vybrat klávesnici k mobilu?
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?