Podložky pod myš

Počítače se staly běžnou součástí života dospělých i dětských uživatelů. Běžným příslušenstvím, které slouží k ovládání kancelářského i herního počítače je počítačová myš. Ačkoliv jsou dnešní myši velmi kvalitní, je vhodné pořídit i adekvátní podložku, která se postará o bezproblémový pohyb počítačové myši bez možného zasekávání atd.

Při výběru podložky je třeba přihlédnout k několika parametrům, zajímat by vás měl výrobní materiál, rozměry. Kromě běžných podložek můžete koupit speciální ergonomické podložky vyplněné gelem, které zajistí při práci potřebnou oporu pro vaše zápěstí.

Porovnat ceny podložek pod myš

Typy

Při výběru podložky je vhodné zohlednit, k jakému účelu budete počítač využívat. Jiné požadavky budete mít na myš určenou pod kancelářský počítač i jiné pak pod herní počítač. Ve velkém zastoupení jsou i speciální podložky.

Kancelářská podložka

Ti, kdo využívají počítač převážně pro kancelářskou práci či klasickému brouzdání na internetu, nemusí mít na podložku pod myš žádné velké nároky a vystačí si i s těmi nejlevnějšími kousky.

Herní podložka

U herního počítače jde především o rychlost, míření a přesnou polohu. Stačit vám nebude pravděpodobně ani klasická velikost a budete vybírat mezi rozměrnějšími modely. Požadovanou velikost budete vybírat podle toho, jaké hry preferujete. Herní podložky jsou vhodné i pro projektanty či grafiky.

Ergonomická podložka

Tyto podložky mají specifický tvar, který se postará o správnou polohu vaší ruky. Uvnitř ergonomické podložky se nachází gel, který zajistí optimální polohu zápěstí.

Ti, kdo tráví u počítače celou 8 hodinovou pracovní dobu, mohou mít při nesprávné poloze ruky po čase potíže s karpálním tunelem. Těmto potížím předejdete pomocí ergonomické podložky nebo můžete zakoupit také speciální vertikální myš, která plní stejnou funkci.

Podložka pod klávesnici a myš

Podložky velkých rozměrů umožňují umístění myši i klávesnici. Tyto podložky mohou využívat hráči počítačových her, své opodstatnění však mají i při běžné kancelářské práci. Tyto podložky vám během hraní i her i práce poskytnou komfort pro lokty i zápěstí.

Materiál

Podložky jsou vyrobeny z různých materiálů, nejčastěji se jedná o textilní podložku nebo vícevrstvý plast. Dražší podložky mohou být vyrobeny z kůže kaučuku nebo korku.

 • Textilní podložka – dříve nejběžnější typ podložky. Textilní podložky se vyrábí ve Speed hladkém a Control hrubším povrchu. Hladká podložka vám umožní provádět rychlé pohyby, hrubší je zase zaměřená na přesnost.
 • Pěna – v současné době vytlačují tyto podložky své textilní předchůdkyně. Pěnové podložky jsou jedněmi z nejlevnějších.
 • Tenký plast – z tohoto materiálu jsou vyrobeny nejlevnější podložky. Ty jsou dostatečné pro běžně využívaný domácí i kancelářský počítač.
 • Vícevrstvý plast – nevýhodou je deformace jednotlivých vrstev podložky. Ty se mohou začít časem rozlepovat a různě ohýbat. Tento materiál je i více náchylný na ušpinění a hůře se bude čistit.
 • Silikon – oblíbený materiál, který se dobře čistí i přenáší. Výhodou je dobrá přilnavost k povrchu a nízké tření.
 • Hliník – výhodou hliníku je hladký povrch, který zajistí přesnou navigaci, což ocení počítačový hráči, grafici nebo projektanti. Hliník je odolný materiál, kterému nevadí ani voda.
 • Eko – kůže – jestliže chcete být opravdu stylový, můžete koupit i podložku z tohoto vysoce kvalitního materiálu. Výhodou je snadná údržba, odolnost vůči vodě. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Velikost

Podložky se prodávají v mnoha různých velikostech, vyjmenovat všechny rozměry by bylo nemožné. Dle rozměrů je však můžeme rozdělit do 3 skupin:

 • Malé – klasická a nejběžnější velikost je do cca 40 x 30 cm
 • Velké – mohou mít rozměr okolo 80 x 30 cm
 • Podložka pod myš a klávesnici – největší podložky mohou mít až 120 x 60 cm

Funkce

Moderní podložky pod myš nejsou pouze malé koberečky, které se od sebe liší pouze vzhledem, ale mohou být doplněny o další funkce. Díky tomu koupíte podložku s podsvícením, ale i takovou, která vám umožní připojení USB kabelu.

Některé podložky mají spodní stranu opatřenou speciální vrstvou, díky které můžete podložku na stůl přilepit a to i opakovaně.

Majitelé bezdrátových myší ocení podložky, které mohou myš během používání nabíjet.

Zastoupeny jsou i podložky s antistatickým povrchem.

Značka

Podložku pod myš koupíte od mnoha výrobců, k těm nejznámějším patří Razer, Logitech, Eternico, Lenovo, Asus, Acer, Orico nebo C-TECH.

Cena

Za nejlevnější textilní podložky zaplatíte necelých 60 Kč, ačkoliv se jedná o opravdu levné výrobky, těší se velké oblibě a svoji funkci plní více než dobře. Jsou ideální pro méně častou kancelářskou práci či brouzdání po internetu.

Větší výběr máte v cenovém rozmezí 100 – 500 Kč. Zde již koupíte ergonomické a hráčské podložky velkých rozměrů. Cena podložky může být vyšší než 500 Kč, tyto podložky jsou vyrobeny z dražších materiálů. Pokud chcete podložku s funkcí nabíjení a podsvícení, budete muset při pořízení zaplatit více než 2 000 Kč.

Porovnat ceny podložek pod myš

Otázky a odpovědi

Co by měla splňovat herní podložka?

Pro hráče počítačových her je nejdůležitější přesný a ničím nerušený pohyb myši. Herní podložky mají pro tyto účely speciální povrchovou úpravu.

Je podložka pod myš nezbytná?

Podložky pod myš jsou nezbytné zejména u starých modelů myší, které pohyb snímaly pomocí kuličky umístěné v dolní části. Dnešní moderní podložky potřebují pouze matný a hladký povrch, což jsou kritéria, která splňuje samotný kancelářský stůl.

V případě skleněného či lesklého povrchu je možné myš podložit obyčejným papírem. Podložka však udrží vaši myš a stůl delší dobu v čistotě, a zabrání i případnému poškození stolu. Na otázku tak můžeme odpovědět jednoduše, podložka není zcela nezbytná, minimálně je však praktická.

Jaké jsou přesné výhody podložky?

Podložky jsou vyrobené z materiálů, které mají ideální vlastnosti pro odečty senzorů, což oceníte zejména u herní myši. Díky tomu zvýšíte rychlost, přesnost a naopak snížíte chybovost odečtů.

Podložky se postarají i o nižší tření a myš se tak bude mnohem méně opotřebovávat. Podložky vám při práci poskytnou větší pohodlí, předejdete tak únavě i bolesti.

Závěr

Podložka pod myš je praktická pomůcka, která zabrání poškození vašeho stolu, poskytne vám při práci i hře potřebný komfort nebo může docílit správného držení zápěstí. Podložky se vyrábí z mnoha různých materiálů a vybírat můžete z nepřeberného množství motivů či barevného provedení.

Mnoho majitelů optických myší upřednostňují při výběru tmavou variantu, protože se můžete setkat s názorem, že na světlém podkladě nereaguje myš správně. Jedná se však o mýtus, kteří experti na počítače vyvrátili. Proto se nemusíte bát vybrat podložku ve světlém provedení.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (37 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Posledně jsem si objednala podložku Rapture a je moc příjemná na dotyk. Pod rukou ji téměř necítíte a myš po ní jezdí naprosto plynule.

 2. Já byl zásadně odmítačem podložek pod myš, dokud jsem si neprodřel desku stolu. Nakonec jsem si koupil velkou pracovní podložku přes půl stolu a je hotovo.

 3. Výborná věc pod myš, opravdu skvělá bez ní to klouže a není to pohodlný. :D

  • Přesně tak, mám doma tuhle podložku Gembrid V2 a je sakra dobrá! :D

   • Mě to je jedno jakou podložku pod myš si koupím, hlavně aby plnila svojí funkci, jak má.

 4. Super článek! :)

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo