Kiteboardy

Kiteboarding je poměrně mladý sport, který je oblíbený zejména v přímořských oblastech. Jedná se o jakousi směs vodních sportů jako windsurfing, wakeboarding, surfing. Stejně jako při wakeboardingu jedete po vodě na speciálním prkně, přičemž jste taženi drakem, kterého máte připevněného k tělu. Pohyb tak připomíná jízdu plachetnice nebo windsurfu.

Pokud budete chtít kiteboarding provozovat, neobejdete se bez patřičného vybavení. Tím nejdůležitějším je pravděpodobně drak, který se vyrábí v různých velikostech. Vybírat ho budete podle vaší tělesné hmotnosti, síly větru i stylu jízdy. Drak je uchycen pomocí šňůr k tzv. trapézu, kterého má jezdec připevněn k tělu. A konečně je to samotné prkno, které vám jízdu po vodě umožní.

Kiteboard je prkno, které může mít mnoho tvarů. Tvar desky udává styl jízdy, který budete preferovat. Na základě stylu si budete vybírat různé podmínky pro jízdu. Pokročilí jezdci budou upřednostňovat jízdu na vlnách (Wave), začátečníci budou začínat na klidné vodě (freeriding, freestyling).

Při výběru kiteboardu byste se měli zajímat o výrobní materiál prkna, protože právě kvalitní materiál a samotné zpracování má zásadní vliv na jízdní vlastnosti. S kvalitním materiálem jde ruku v ruce odolnost a bezpečná jízda.

Porovnat ceny kiteboardů

Typy

Na trhu je zastoupeno velké množství prken, které jsou určeny začátečníkům, středně pokročilým i profesionálním jezdcům. Při seznamování s kitingem se doporučuje sáhnout po jednosměrné desce, pokročilejší již mohou koupit desku obousměrnou.

Výběr desky závisí i na stylu jízdu, zejména začátečníci, kteří budou začínat freeridem, což je jednoduchá jízda, bez triků, si vystačí s nejrozšířenějším typem a vybírat budou na základě tělesné hmotnosti.

Twin-Tip

Tento typ je na trhu zastoupen v největším počtu. Pro prkno jsou typické rovné jakoby useknuté oba konce. Mezi výhody prkna patří poměrně snadná ovladatelnost a poměrně dobrá skladnost. Prkno umožňuje provádět freeride i Freestyle a dostupná je verze pro začátečníky i profesionály.

Wake – style

Vzhledově deska připomíná Twin-Tip, je však o něco tužší, má odlišný způsob upevnění a větší rocker. Prkno je vhodné zejména pro jízdu na překážkách ve Wake parcích.

Surf/Wave

Je vzhledově podobné surfu, díky konstrukčnímu řešení je však určeno pro kitesurfing.

Race

Prkno je jednosměrné a využijete ho ve vlnách i v klidné vodě. Je vhodné pro všechny vyznavače rychlé jízdy.

Materiál

Na výrobu kiteboardů se používají různé materiály.

  • PVC – nejlevnější a nejméně odolná prkna jsou vyrobena z PVC. Tyto prkna jsou vhodná spíše pro klidnější jízdu, bez provádění skoků a tvrdých dopadů.
  • Dřevo – dřevo je často v kombinaci se skelnými vlákny. Díky tomu jsou prkna odolná a dostatečně pevná. Ze dřeva jsou vyrobeny zejména freeride prkna.
  • Kevlar – podud patříte k fanouškům Freestyle jízdy, budou pro vás ideální prkna s celodřevěným jádrem, doplněná o kevlar. Mezi přednosti kevlaru patří především flexibilita a lehkost.
  • Karbon – v tomto případě je dřevěné jádro prkna doplněno o karbonová vlákna. Výsledkem je velmi pevná a odolná deska, která je ideální na dělání různých triků a skoků. Použít je pak můžete na freeride i Freestyle.

Velikost

Začátečníci se při výběru jistě setkají s doporučením, že by měli koupit prkno spíše delší a širší, které se bude snadněji ovládat a poskytne i obstojnou stabilitu.

  • Kratší prkno – toto prkno se vyznačuje horší ovladatelností. Obtížnější je stoupání a pro jízdu budete potřebovat také silnější vítr. Tyto prkna jsou určena spíše pokročilejším, kteří si užijí větší obratnost a budou chtít během jízdy provádět různé triky.
  • Delší prkno – ideální pro začátečníky i ty, kdo budou jezdit v mírnějším větru. Prkno poměrně jednoduše stoupá a jde rychleji do skluzu.

Velikost prkna byste však měli vybírat i na základě vaší tělesné hmotnosti. Správnou velikost prkna vám poradí ve specializovaných prodejnách, pro představu však můžete vycházet z následujícího:

  • Hmotnost 50 – 60 kg, délka prkna 127 – 130 cm
  • Hmotnost 60 – 70 kg, délka prkna 130 – 132 cm
  • Hmotnost 70 – 80 kg, délka prkna 132 – 135 cm
  • Hmotnost 80 – 90 kg, délka prkna 135 – 138 cm
  • Hmotnost 90 – 100 kg, délka prkna 138 – 140 cm
  • Hmotnost 100 a více kg, délka prkna 140 – 147 cm

Kiteboard může mít délku i 150 – 160 cm. Tyto prkna jsou vhodná do míst se slabým větrem. Pokud však budete jezdit převážně v místech se silnějším větrem, je vhodné koupit kratší desku a to právě v poměru vaší tělesné hmotnosti.

Šířka se pohybuje v rozmezí 40 – 45 cm. Šířka jde ruku v ruce s délkou, čím je prkno delší, tím je i širší a stabilnější.

Rocker

Rocker je výraz pro prohnutí prkna. Pokud je prkno více prohnuté, má i menší kontakt s vodní hladinou. Díky tomu budete snáze provádět různé triky, které jsou však závislé na tahu draka.

U méně prohnutého prkna je to právě na opak. Kontakt s vodou je větší, což vám usnadní jízdu, provádění triků bude ale náročnější.

Kite

Kromě prkna budete potřebovat také správný kite neboli draka, který se postará o správný tah. Na trhu je k dostání několik různých typů, které jsou určeny na jednotlivé typy jízdy. Z konstrukčního hlediska však můžeme kity rozdělit následovně:

Nafukovací kite

Lze ho nafouknout obyčejnou pumpou a vyznačuje se pevnou konstrukcí. Použít ho můžete při jízdě na vodě, sněhu i suché zemi. Výhodou je skutečnost, že se kite při dopadu na hladinu nepotopí a dobře drží tvar. Poměrně snadno se z vodní plochy také zvedá.

Nafukovací kity se dělí do 3 podskupin:

  • Delta/bow – je určen začátečníkům i mírně pokročilým. Lze ho snadno ovládat, má větší větrný rozsah.
  • C shape – větrný rozsah je menší, kite je určen zkušeným jezdcům, kteří budou během jízdy provádět skoky a potrpí si na rychlou jízdu.
  • Hybrit – spojuje přednosti obou předešlých typů.

Komorový kite s uzavřenou náběžkou

I tento kite je možné použít na vodě, sněhu nebo zemi. Kite vám umožní jízdu i při opravdu mírném větru a na rozdíl od nafukovací varianty má delší životnost. Nevýhodou je však vysoká pořizovací cena. Zejména pokročilým jezdcům bude vadit poněkud pomalá a nudná jízda.

Komorový kite s otevřenou náběžkou

Tyto kity vám neumožní jízdu na vodě. Použít je můžete pouze při jízdě na sněhu nebo trávě. Do otevřených komor se dostává vítr, který kite pohání.

Značka

Mezi výrobce kiteboardů patří Nobile, Naish, Flysurfer, Future, Core, Cabrinha a několik dalších.

Cena

Pořizovací cena všeho, co budete při kiteboardingu potřebovat je poměrně vysoká. Cena prken a draků se pohybuje v rozmezí 15 – 20 000 Kč, ale koupit můžete i dražší. Při jízdě se neobejdete ani bez trapézu, vhodného oblečení a chráničů.

Z tohoto důvodu je lepší přihlásit se do kurzů, kde si vše potřebné můžete půjčit. Po jejich absolvování se můžete rozhodnout, zda se vám investice vyplatí. Vše potřebné si můžete zakoupit také na bazarech, avšak v tomto případě nemáte jistotu, zda je vybavení v TOP stavu.

Porovnat ceny kiteboardů

Otázky a odpovědi

Kde je možné kiteboarding provádět?

Kromě vodních ploch, lze kiteboarding provozovat také na sněhu. Při tomto sportu jste zcela závislý na povětrnostních podmínkách.

Vhodné místo je takové, kde bude foukat každý den a vítr bude mít ideálně stejnou sílu. Díky tomu bude tah draka plynulý a předvídatelný. Slabý vítr je ideální na hydrofoil, při mírném větru si užijete Freestyle jízdu. Při silném větru si můžete vyzkoušet extrémní jízdu s mnoha triky.

Je kiteboadring bezpečný?

Pokud máte správné vedení, nebude tento sport nijak nebezpečný. Proto je vhodné nezačínat na vlastní pěst, ale absolvovat kurz kiteboardingu. Na výběr máte různé lokality, pod vedením zkušených trenérů se vše naučíte a pak vám již nic nebrání brázdit vody po vlastní ose.

Jak vybrat správný trapéz?

Nejdůležitějším parametrem je tvrdost trapézu, která je značena čísly. Čím je číslo větší, tím je trapéz tvrdší. Tvrdší trapéz je vhodný pro dělání různých Freestyle triků a obecně jsou doporučovány vyznavačům Freestyle jízdy.

Měkčí trapéz je pohodlnější a usnadní vám pohyb, což však nemusí být vždy výhoda. Trapézy se liší i výškou a tvarem, vyšší trapéz je určen na freeride, nižší trapézy jsou vhodné na wave a Freestyle jízdu, kdy se musíte více hýbat.

Závěr

Kiteboarding je krásný, ale v začátcích poměrně náročný sport. Ti, kteří chtějí kiteboarding vyzkoušet by měli absolvovat kurz, kde se vše potřebné naučí. Díky kurzu zvládnou správnou techniku, minimalizují možné úrazy a seznámí se i s potřebným vybavením.

Na začátku se budete nejprve učit ovládat draka na souši, teprve poté začnete s jízdou na vodě. Pokud kiteboardingu propadnete, můžete zakoupit veškeré vybavení, nebo se spolehnete na půjčovny, kde najdete vše potřebné.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.mastersport.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (25 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Loni během dovolené jsem propadl kiteboardingu, který jsem doposud ani neznal a objednal jsem si díky tomu BlackFly Hydrofoil Tourus hned, když jsem se vrátil domů. Jestli hledáte nějakou vhodnou vodní zábavu, pak je tato volba naprosto perfektní.

  2. Loni jsem si koupil kiteboard od Nobile a jsem spokojený. Je to parádní adrenalin a velká zábava.

  3. Článek mi hodně pomohl s výběrem.

Přidat komentář

Recenzer
Logo