Parafíny

Parafín je druh vosku, který se získává destilací ropy případně krystalizačním odparafinováním hnědouhelného dehtu. Parafín je nerozpustný ve vodě a je bez zápachu i bez chuti. První parafín byl z dehtu izolován Karlem Ludwigem von Reichenbachem v Blansku a to v roce 1833.

Parafín je látka, která se využívá v mnoha různých odvětvích. Je oblíbený pro svoji tvárnost, tavitelnost a vodoodpudivost. Navíc má dobré termoizolační vlastnosti a energetickou využitelnost. Parafín má bílou barvu, v surovém stavu je však spíše nažloutlý nebo nahnědlý. Výhodou parafínu je i příznivá cena, koupit ho můžete v několika různých podobách.

Porovnat ceny parafínů

Kdy se používá?

Jak již bylo řečeno, parafín se využívá v mnoha různých odvětvích. Nejznámější je kosmetický parafín, nebo parafín, který se používá na výrobu svíček. Parafín se rovněž používá jako jedna z přísad na výrobu otrávených návnad pro hlodavce. Z parafínu se vyrábí i krémy a kluzné vosky vhodné k ošetření skluznic. Známý je i štěpařský parafín. Použít ho rovněž můžete k impregnaci dřeva, používá se i k ochraně střeliva atd.

Výroba svíček

Kvalitní parafín, který můžete na výrobu svíček použít, by měl mít bílou barvu a neměl by být ničím cítit. Parafín na výrobu svíček musí obsahovat do 2% oleje.

Při výrobě svíček můžete použít parafín v podobě větší desky. Obecně lépe se však pracuje s parafínem, který má podobu drobných kuliček. V menším zastoupení jsou pak parafíny s podobou barevných kostiček. Při výběru konkrétního parafínu záleží pouze na tom, kolik chcete do výroby svíček investovat a jak moc jste kreativní.

Při domácí výrobě svíček se vám bude hodit i další příslušenství, například barvy, vůně, modelovací hmoty a další.

Kosmetika

Pro kosmetické účely se používá teplý parafín. Před použitím tedy budete muset parafín rozehřát. Bod tání parafínu bývá okolo 50°C. Po ohřátí je parafín schopen uvolňovat teplo dlouhodobě. Blahodárné účinky parafínu pocítíte při rehabilitacích, běžně se používá v lázeňství. Kosmetický parafín se běžně obohacuje o další látky a vitamíny.

Velmi známé a oblíbené jsou především parafínové zábaly nebo teplé parafínové obklady. Teplý parafín vaše tělo prohřeje do hloubky a dokáže uvolnit klouby i svaly. Tímto způsobem zlepší jejich hybnost. Navíc budou zábaly působit regeneračně a hydratačně. Po působení parafínu je kůže vypnutá a zklidněná, což ocení všichni, kteří mají potíže s popraskanou pokožkou.
Kosmetické parafíny koupíte v tuhé formě.

K dostání jsou čistě přírodní parafíny, ale velké množství parafínů bývá spíše parfemovaných. Volit můžete parafíny s vůní květin, ovoce, oliv nebo třeba čokolády.

Parafín na lyže

Pomocí parafínu poskytnete potřebnou výživu skluznici. Na skluznici lyží se nachází drobné póry, do nich je třeba parafín v dostatečném množství zažehlit. Přebytečný vosk poté ze skluznice odstraníte za pomoci škrabky.

Během sezóny je třeba voskování lyží pravidelně opakovat. Za jízdy se parafín z pórů postupně vymývá a skluznice ztrácí svoje jezdecké vlastnosti. Parafín v podobě skluzných vosků je třeba aplikovat na každé běžky. Výběr správného vosku souvisí s typem lyží, ale velmi důležité je vybírat ho i s ohledem na stav sněhu a venkovní teplotu. Pro lepší orientaci jsou pak vosky rozděleny podle barvy.

Žluté vosky jsou určeny pro jízdu za jarní teploty nad nulou. Červený vosk použijete při teplotách okolo nuly. Fialový vosk se aplikuje při teplotách mírně pod nulou. Modrý vosk se nanáší při teplotách – 7 až – 10 °C. Zelený vosk bude možné nanášet při teplotách nižších než – 10°C.

Značka

Parafíny na trh dodává mnoho výrobců. Záleží pouze na tom, jaký typ parafínu budete chtít používat. Kosmetické parafíny jsou na našem trhu zastoupeny značkami Therabath, NANI, NeoNail, Italwax, Kneipp či Kamill. Parafín na lyže dodává Toko, Skivo, Colltex, SWIX, Druchema, Acra, Holmenkol či Fischer Sports. Parafíny a vosky na výrobu svíček jsou k dostání ve specializovaných prodejnách a výrobce v tomto případě není definován.

Cena

Výhodou parafínů je nízká cena. To platí prakticky u každého typu parafínu. Určité cenové rozdíly však s určením přece jenom souvisí. Cenu pak pochopitelně ovlivňuje i forma a velikost balení. Obecně však za parafín utratíte od 100 – 300 Kč, přičemž nejdražší jsou parafíny vhodné k ošetření skluznice a nejméně zaplatíte za parafín na výrobu svíček.

Porovnat ceny parafínů

Otázky a odpovědi

S čím může kosmetický parafín pomoci?

Účinky parafíny jsou zejména tepelné. Při prohřívání pokožky se uvolňují podkožní vrstvy, uvolňují se svaly a prohřívají klouby. Pomocí parafínového ošetření velmi účinně a přitom relaxačně zklidníte a vyléčíte suchou, popraskanou nebo hrubou pokožku.

Parafín však pomůže i při léčbě bolestivých stavů spojených s artritidou, revmatických onemocněních drobných kloubů, Bechtěrevově chorobě, při neurologických onemocněních, ale i při různých onemocněních páteře. Parafín se však také používá při formování postavy. Aplikaci lékařského parafínu byste však měli vždy konzultovat s lékařem.

Co je terapeutický parafín?

Tento druh parafínu obsahuje parafínový olej. Díky němu je mnohem měkčí než voskové přípravky, které se v oblasti zdraví rovněž používají. Terapeutický parafín můžete použít na více místech těla, ale nejčastěji se aplikuje na oblast nohou a rukou.

Jak probíhá aplikace kosmetického parafínu?

Aplikace parafínu je jednoduchá. Teplý parafín můžete na postižené místo nanášet nebo můžete končetiny do parafínu ponořit. Poté je vhodné přikrýt teplý parafín ručníkem, ruce můžete zabalit do igelitu. Doba působení je cca 20 – 30 minut. Po této době se parafínová vrstva sloupne. S aplikací parafínu vám pomohou sady, které se prodávají ve specializovaných prodejnách.

Závěr

Parafín je speciální vosk s unikátními vlastnostmi, který se využívá v mnoha odvětvích. Z uživatelského hlediska patří k nejoblíbenějším parafínové vosky určené k ošetření skluznic. Nejen ženy si s oblibou užijí blahodárné parafínové zábaly. Kreativní jedinci pak mohou parafínový vosk použít na výrobu svíček. Všechny typy parafínu jsou na trhu zastoupeny v hojném počtu. Nejtěžší výběr budete mít v případě parafínu na skluznice. Vybrat jeden z dalších dvou typů pak není nijak složité.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo