Alergie na prací prášek

Ačkoliv vám prací prášky můžou pomoct zbavit se těch nejhorších nečistot, někdy mohou vaši pokožku pěkně potrápit. Prací prášky mívají různé složení a dosahují různých kvalit. Co je to alergie na prací prášek a jak s ní bojovat, se dozvíte v tomto článku.

Proč vzniká alergie na prací prášek?

Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na látku z okolí. Tato látka může být jakéhokoliv původu, jak přírodního, tak i syntetického.

U pracích prášků se převážně setkáme se syntetickými (uměle vyrobenými) látkami, jako jsou fosfáty, bělidla na bázi chloru, konzervanty, fosfáty, tenzidy, nebo opticky rozjasňující prostředky. Nejčastějším problémem alergiků však bývá parfém prášku, a ten může být i přírodního původu. Často to bývají parfémy, které mají ve složení sloučeniny vyskytující se ve skořici a citrusech.

Samotné jádro problému není v konkrétní látce, ale v jejím množství. Pokud se prádlo při praní pořádně nevymáchá, po vyprání zůstane na oblečení značná část těchto látek, které vaše tělo vnímá a začne na ně reagovat.

Jak vypadá alergie na prací prášek?

Alergie na běžný prací prášek může mít mnoho příznaků, nejčastěji se ale projeví na vaší pokožce. Jedná se o kontaktní alergii, to znamená, že vaše tělo musí být v přímém kontaktu s látkou.

Nejčastější příznaky: ekzém, vyrážka, popraskaná kůže, zarudnutí kůže, svědění, opruzeniny
Nejvíc náchylné na alergii jsou miminka, jelikož jejich pokožka je velmi jemná a citlivá. Vaše dítko proto pečlivě pozorujte, a jakmile narazíte na nějaký kožní problém, zpozorněte.

Jak problém vyřešit?

Nabízí se mnoho způsobu, jak si můžete pomoct od problémů způsobených pracím práškem:

  1. Pračka musí poctivě máchat. Můžete si pořídit výkonnější pračku, nebo nastavit program s prodlouženým mácháním.
  2. Mnohem jednodušší, ekologičtější a úspornější varianta je změnit prací prostředek. Klasický sypký prací prášek můžete nahradit pracím gelem nebo prací kapslí, jelikož tekutina se vymývá z prádla o poznání snadněji než sypký prášek.
  3. Vyzkoušejte ekologické prací prostředky. Jedná se o prostředky s přírodním složením, které v průměru obsahují méně přísad než ty klasické. V drogerii se dívejte po značkách jako Ecover, Sonnet, Feel Eco, Tierra Verde.
  4. Spousta klasických výrobců pracích prostředků reaguje na problémy zákazníků. Pokud se proto nechcete zbavit vaší oblíbené značky, hledejte výrobky s označením „sensitive“ nebo „hypoalergenic“. Většinou se jedná o prací gely určené pro miminka. Tyto produkty vyrábějí i známé značky jako je například Persil, Lenor, Rex, Coccolino.

Pokud jste vyzkoušeli všechno a nic se neosvědčilo, nechte se vyšetřit u kožního lékaře. Ten na základě tzv. epikutánních testů (testy kontaktní alergie) stanoví diagnózu a určí, na kterou konkrétní látku jste alergičtí. To vám pomůže najít ten správný prací prostředek.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.berlicka.cz, www.cleany.cz, www.proalergiky.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo