Prací prášky pro miminka a děti

U dětí, speciálně do jednoho roku, je důležité používat šetrné prací přípravky, aby nevznikly kožní problémy, jako jsou ekzémy, lupénka nebo jen obyčejná vyrážka. Měly by obsahovat přírodní složky, a naopak se vyhnout barvivům, parfémům a chemikáliím obecně. Pokud má dítě konkrétní alergie nebo citlivost na určité látky, vybírejte prášky, které jsou vhodné pro jeho potřeby.

Prohlédnout prací prášky

Typy

Z hlediska formy můžete prací produkty zakoupit jako prášek, gel nebo tablety. Každý z druhů má své výhody a nevýhody. Záleží na tom, co upřednostňujete a jaké množství i druh prádla zrovna perete.

Prášek

Velkou výhodou klasického sypkého prášku je to, že dokáže účinně odstranit i silnější skvrny, které se u dětí vyskytují často. Obzvláště účinné jsou v rámci bílého prádla díky svému obsahu bělidla. Méně šetrné jsou ale naopak vůči barevnému prádlu. Dejte si pozor na dostatečnou teplotu (minimálně 40 °C), aby prášek na oblečení nezanechával skvrny, jež by pokožku dráždily.

Gel

Dobře rozpustné gely jsou momentálně velkým hitem, jelikož jsou praktické a dobře se s nimi manipuluje. Hodí se zejména na rychlejší programy a nižší teploty, jelikož jsou k prádlu šetrnější. Využijete je kromě bílého prádla také na barevné a černé, zanechává jejich zářivost. Naopak ale nezvládne prádlo vybělit tak, jako to umí prací prášek. Používejte spíše na běžně či méně zašpiněné oblečení.

Tablety

Tento typ je v podstatě gel, jen se nachází v kapsli. Mohlo by se tedy zdát, že má stejné výhody, ale není tomu tak. Tablety na praní jsou totiž určeny na konkrétní množství náplně, a to zhruba 4 až 5 kg. Jejich používání vás také vyjde nejdráž. Na druhou stranu, oblíbené jsou díky jednoduchosti použití – prostě je stačí hodit do bubnu.

Barva prádla

Většina lidí pravděpodobně využívá univerzální prostředky, které působí jak na barevné, tak bílé prádlo. Pokud ale chcete dosáhnout té nejlepší kvality barev, měli byste raději sáhnout po specializovaných produktech čistě na barevné a čistě na bílé prádlo. Pokud chcete postoupit ještě o stupeň výše, vybrat lze i prášek na černé prádlo, který se prodává ve formě gelu nebo tablety.

Složení

Jak už jsme si řekli na začátku, dětské prostředky na praní by se měly vyhýbat chemii co nejvíce a nahradit ji přírodními složkami. Mezi nejčastější látky, které v těchto přípravcích najdete, patří:

  • Bezpečné tenzidy: Tenzidy jsou látky, které umožňují odstraňování nečistot z látek. Pro dětské prášky se často doporučují měkčí a šetrnější tenzidy, jako jsou například aniontové tenzidy (např. lineární alkylbenzen sulfonáty), nebo noniontové tenzidy (např. alkylopolyglykosidy). Jsou přísně hlídané normami EU, proto si můžete být jisti, že pokud se schválí, jsou ekologicky a zdravotně nezávadné.
  • Přírodní složky: Některé značky pracích prášků pro děti a miminka používají přírodní složky jako alternativu k syntetickým chemikáliím. Patří sem například rostlinné enzymy pro lepší čisticí účinky.
  • Hypoalergenní složení: Tento termín znamená, že produkt je formulován tak, aby minimalizoval možnost alergických reakcí. Prací prášky označené jako hypoalergenní jsou vhodné pro citlivou pokožku dětí.

Naopak by neměly obsahovat:

  • Parfémy: Parfémy mohou být příčinou alergických reakcí nebo podráždění citlivé pokožky, proto jsou pro dětské prášky často doporučovány varianty bez parfémů nebo s minimálním obsahem vůně.
  • Barviva: Barviva jsou také častou příčinou alergických reakcí, proto jsou pro dětské prášky preferovány varianty bez umělých barviv.
  • Fosfáty: Fosfáty mohou být škodlivé pro životní prostředí a některé z nich mohou také dráždit citlivou pokožku, proto jsou moderní prací prášky často formulovány bez fosfátů.
  • Plnidla: Plnidla slouží k zvětšení objemu prášku, abyste získali dojem, že je jejich koupě výhodnější. Jedná se například o sůl, síran sodný nebo soda bikarbona. Hůře se rozpouštějí a mohou ulpívat na oblečení.
  • Bělidla: Pokud prací prostředek bělí prádlo na principu peroxidu, nepatří mezi šetrné. Sice je jeho množství v produktu netoxické, ovšem při pozření dítětem už by to problém byl. Proto se jeho koupi raději vyhněte nebo zvolte šetrnější variantu na bázi jedlé sody.

Dávkování

Dávkování pracího prášku pro miminka a děti závisí na několika faktorech, včetně tvrdosti vody, míry znečištění prádla a kapacity pračky. Rozhodně to nepřehánějte, aby nedošlo k alergickým reakcím, ale na druhou stranu netroškařte, aby se prádlo vůbec vypralo. Jak už jsme si řekli, u pracích tablet je třeba mít k vyprání přesné množství prádla, proto pokud jej různě obměňujete, raději zvolte jiný typ. Jinak se můžete řídit následujícími parametry:

Míra znečištění

  • Lehce znečištěné prádlo: Použijte nižší dávku, například kolem 1/3 nebo 1/2 doporučeného množství na obalu.
  • Středně znečištěné prádlo: Použijte plnou doporučenou dávku.
  • Silně znečištěné prádlo: Můžete zvýšit dávku na horní hranici doporučeného množství.

Tvrdost vody

  • Měkká voda: Můžete použít méně pracího prášku.
  • Středně tvrdá voda: Použijte doporučené množství.
  • Tvrdá voda: Možná budete potřebovat zvýšit dávku pracího prášku, aby bylo dosaženo stejného čisticího účinku.

Kapacita pračky

  • Menší množství prádla: Můžete snížit dávkování.
  • Plná náplň pračky: Použijte plnou doporučenou dávku.

Funkce

Hlavním úkolem pracích prášků pro miminka a děti je odstranit účinně skvrny z oblečení s takovým složením, které jim nezpůsobí žádné alergické reakce ani podráždění pokožky. Klasické prací přípravky totiž mohou být příliš agresivní, jelikož obsahují parfémy, barviva či bělidla. Některé prášky obsahují složky, které udržují prádlo měkké, což je příjemnější na citlivou dětskou pokožku. Snadno se rozpouštějí ve vodě a jsou navrženy tak, aby nezanechávaly zbytky na prádle, což by mohlo způsobit podráždění pokožky.

Značka

Mezi oblíbené výrobce pracích prášků pro miminka a děti patří Jelínek Mimi, Lovela Baby, Persil nebo Feel Eco.

Cena

Nejlevněji seženete prací prostředky pro děti do 300 Kč, přičemž se jedná o menší balení do 3 kg nebo ne tak známé značky. Nejlevnější ze všech forem je prací prášek.

Od 300 Kč do 500 Kč jsou k dispozici větší balení, popřípadě známější výrobci. Většinou se zde nacházejí také ony nejdražší tablety do bubnu pračky.

Nad 500 Kč zakoupíte ta největší balení (nad 5 kg či 50 ks) nebo dražší značky.

Prohlédnout prací prášky

Údržba

I když údržba pracích prostředků není nijak závažná, stejně je třeba ji dodržovat. Řiďte se následujících pokynů:

Skladování

  • Uchovávejte prací prášek na suchém a chladném místě, aby nedošlo k jeho znehodnocení.
  • Zajistěte, aby byl prášek dobře uzavřený, aby nedošlo k jeho kontaminaci vlhkostí nebo cizími látkami.
  • Uchovávejte prací prášek mimo dosah dětí, nejlépe v uzamykatelné skříňce nebo na vysoké polici.

Kontrola expirační doby

  • Zkontrolujte expirační dobu na obalu a ujistěte se, že používáte prášek před uplynutím této doby.
  • Staré nebo prošlé prášky mohou ztratit účinnost a mohou být méně šetrné k pokožce.

Správné dávkování

  • Dodržujte doporučené dávkování uvedené na obalu. Přehnané množství prášku může zanechat zbytky na prádle, které mohou dráždit pokožku.
  • Používejte odměrku, která je součástí balení, nebo si pořiďte samostatnou odměrku pro přesné dávkování.

Otázky a odpovědi

V čem je zásadní rozdíl mezi klasickými pracími prostředky a těmi pro děti a miminka?

Hlavní rozdíl je ve složení, které je jemnější a obsahuje přírodní složky, aby nenarušilo citlivou dětskou pokožku a nedalo za vznik kožním problémům, jako je například ekzém nebo vyrážka. Jsou navrženy tak, aby byly dostatečně jemné pro praní dětského oblečení a lůžkovin, zatímco jsou stále účinné při odstraňování běžných dětských skvrn.

Je vhodné používat u dětí aviváž?

Aviváž není při praní nutná, stejně je ale pro spoustu lidí naprostou nutností, jelikož prádlo změkčí a provoní, navíc se pak lépe žehlí a snižuje elektrostatický náboj. U dětí do jednoho roku se však jeho použití nedoporučuje, jelikož může způsobovat alergické reakce. I přesto se na trhu najdou produkty, které jsou označeny jako vhodné pro děti, ale jejich složení tomu odpovídat nemusí, je třeba si takové označení dobře zkontrolovat. Pokud tedy můžete, raději aviváž u dětí vynechte. Pokud hledáte přírodní náhradu, vyzkoušejte 1 dcl octu na jednu pračku. Nemusíte se bát, prádlo zapáchat nebude, ocet je antibakteriální.

Jakou formu pracího prostředku pro děti zvolit?

Pokud chcete mít co nejbělejší prádlo nebo perete usazené nečistoty, vyberte prášek, pozor však na prádlo barevné. Tekuté prostředky jsou velmi praktické a účinné, navíc se nestane, že by se nerozpustily, což se u prášku stát může. Nedokáže sice vyprat silné nečistoty, ale na základní či menší zašpinění úplně postačí. Nejdražší ze všech možností jsou potom tablety, které se vhazují do bubnu bez odměření, což je potenciální problém, jelikož musíte pokaždé prát zhruba stejné množství oblečení, a to 4 až 5 kg, jinak se jejich použití nevyplatí.

Závěr

Své děti se snažíte chránit před veškerým nebezpečím, proč tedy ne i v rámci pracích prostředků? Klasické, které používají dospělí, mohou být zbytečně agresivní a vytvořit podráždění jemné dětské pokožky. Vyvarujte se takovému složení a raději investujte do přírodních prášků, gelů či tablet, které vaše děťátko nejen ochrání, ale také mu dopřejí čistotu a pohodlí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (115 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo