Šlehače

Nejoblíbenější značky šlehačů

Šlehače jsou součástí kuchyňského vybavení již řadu let. Jednoduché ruční šlehače používaly již vaše babičky. Dnešní moderní přístroje se již v mnoha ohledech liší a plní často funkci universálních přístrojů. Přesto však není nijak neobvyklé zakoupit šlehač, který bude svým vzhledem či možnostmi velmi podobný prvním modelům.

Při výběru šlehače je třeba zvážit, k čemu všemu přístroj využijete a zda oceníte i další příslušenství a tím i možnosti, které vám tento pomocník nabízí. Pakliže budete znát svého favorita, přihlédněte i výrobnímu materiálu, výkonu i značce.

Porovnat ceny šlehačů

Nejlepší šlehače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. ETA 0044 90000 Noar 93 % 459 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Bosch MFQ 36440 92 % 1 031 Kč Zobrazit Tera.cz
3. Tefal HT 411138 89 % 999 Kč Zobrazit Expert.cz
4. Sencor SHM 5330 85 % 749 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Hyundai HM 706 84 % 378 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Šlehač může být jednoduchý přístroj určený pouze ke šlehání, ale šlehací nástavec je možné připevnit k multifunkčnímu stroji, který využijete mnoha různými způsoby. Jaký šlehač tedy bude pro vás tím pravým?

Ruční šlehač

Ruční šlehače jsou přístroje, které ocení především ti, kdo pravidelně pečou domácí moučníky. Tyto jednoduché šlehače umožňují výměnu nástavců, pomohou vám tedy připravit kynuté i piškotové těsto a vyšlehají různé krémy. Dražší šlehače pak mohou mít další nástavce, pomocí šlehače tak můžete drtit i krájet.

Ruční šlehač je k dostání ve dvojím provedení:

  • Manuální – Určitou fyzickou aktivitu budete muset vyvinout při ručním šlehání. Manuální šlehače jsou jednoduché a levné přístroje, příprava pokrmů je delší a náročnější.
  • Elektrický – jednodušší a rychlejší příprava. Ke spuštění vyžaduje připojení do elektrické sítě, lze koupit šlehač s různými nástavci

Tyčový mixér

Známý i jako ponorný mixér je určen především k mixování polévek, omáček, dětských příkrmů či majonéz. Dražší mixéry jsou však doplněny o další příslušenství, mezi kterým nechybí právě ani šlehací nástavec.

Výhodou tyčového mixéru je menší rozměr, nezabere tedy tolik místa a je i nenáročný na údržbu. Při používání tyčového mixéru je nutné držet spouštěcí tlačítko, delší používání tyčového mixéru může být pro někoho namáhavá.

U tyčového mixéru můžete díky bohatému příslušenství využít možnost sekání, drcení ledu nebo hnětení.

Kuchyňský robot

Multifunkční pomocník s největším počtem nástavců i největším množstvím funkcí. Stane se vaším pomocníkem při vaření i pečení.

Pomocí různých nástavců můžete šlehat i hnětat. Ke standardní výbavě patří nástavce na krájení, strouhání, mixování, mletí. Propracovanější roboti plní funkci odšťavňovače nebo lisu na ovoce. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a větší rozměr přístroje.

Šlehač mléka

Milovníci kávových nápojů připraví bohatou pěnu pomocí šlehače mléka. I tento typ šlehače je zastoupen mnoha výrobky, které se dělí podle typu pohonu a tím i dle pořizovací ceny. Nejlevnější jsou ruční šlehače, připravit mléčnou pěnu rychleji, kvalitněji a bez námahy můžete za pomoci elektrického šlehače.

Jeho pořizovací cena je ale vyšší. Tyto šlehače nejsou doplněny o žádné další funkce a neumožňují ani dokoupení dalšího příslušenství, poslouží vám tedy výhradně k přípravě mléčné pěny.

Výkon

V případě elektrických šlehačů by vás měl zajímat i výkon, který je označen písmenem W.

Nejméně výkonné spotřebiče mají výkon okolo 125 W. S těmito přístroji může být obtížné vyšlehat krémy do potřebné konzistence.

Lepších výsledků dosáhnete pomocí šlehačů, jejichž výkon se pohybuje v rozmezí 250 – 450 W.

V případě, že šlehač obsahuje nástavce na hnětení těsta, měl by být jeho výkon vyšší než 600 W.

Kuchyňské roboty patří k výkonnějším, nejméně výkonné spotřebiče mají výkon okolo 500 W. Tyto výrobky, však nejsou nijak kvalitní, za minimální výkon se v tomto případě považuje hranice 1 000 W, nejvýkonnější modely mají výkon cca 1 500 W.

Při výběru šlehače mléka vybírejte mezi přístroji s výkonem alespoň 400 W.

Materiál

Výrobní materiál má dopad na vzhled šlehače, odolnost a výši pořizovací ceny. Vybírat můžete ze dvou možností:

  • Plast – plastové šlehače jsou zastoupeny větším počtem, jsou obecně levnější a méně odolné. I zde se však kvalita plastu liší v závislosti na serióznosti výrobce i pořizovací ceně. Od nákupu podezřele levných šlehačů raději ustupte a vybírejte modely známějších značek, které jsou vyrobeny z odolnějších plastů.
  • Nerez – tyto šlehače oceníte nejen v moderní kuchyni. Jedná se o odolnější variantu, která se pyšní elegantním vzhledem. Nevýhodou je pak vyšší pořizovací cena.

Funkce

Funkcemi jsou vybaveny především kuchyňské roboty. Oceníte zejména regulaci rychlosti a vybaveny mohou být stejně jako ponorné mixéry pulzním spínačem. Kromě toho jsou v mnoha případech roboti doplněni o bezpečnostní pojistku, pojistku proti přehřátí motoru a protiskluzové nožičky.

Metly

Součástí šlehače jsou šlehací metly. Využijete je při šlehání krémů, vaječného sněhu i šlehačky. Metly se mohou lišit svým tvarem a vyrobené by měly být vždy z nerezové oceli.

K dalšímu příslušenství, které najdete i u ručních šlehačů, patří hnětací metly. Ty jsou určeny k přípravě různého těsta. Tyto metly jsou robustnější a bývají součástí výkonnějších šlehačů.

Součástí šlehačů s hnětacími metlami je často i praktický stojan a otočná mísa. Posledním typem je balonová metla, která se liší počtem ramen.

Značka

Mezi výrobce šlehačů, ponorných mixérů a kuchyňských robotů patří značky Kenwood, Eta, Kitchenaid, Bosch, Clatronic, Braun, Sencor, Concept, Bravo, Zelmer či Phillips. Mezi výrobce šlehačů mléka patří značka Bialetti, Saga, Jura, Krups, Tescoma nebo Clatronic.

Cena

Ruční šlehač v manuální podobě zakoupíte za necelých 300 Kč. Méně výkonné elektrické šlehače vyjdou na necelých 1 000 Kč. Tyto modely zpravidla neumožňují využívat hnětací metly. Pokud máte uplatnění i pro toto příslušenství, budete muset investovat od 1 500 – 3 000 Kč.

Tyčové mixéry stojí od 300 – 4 000 Kč. Rozdíl v ceně je dán množstvím různého příslušenství.

Kuchyňský robot stojí v rozmezí 2 – 10 000 Kč, patří tedy k tomu nejdražšímu, co můžete v kuchyni využít. Za kvalitní je možné považovat modely s cenou od 3 – 7 000 Kč. Zde již koupíte obstojně vybavené a výkonné typy. Dražší modely potěší především náročnější uživatele i profesionály.

Šlehače mléka koupíte v rozmezí 100 – 3 000 Kč. Nejlevnější jsou opravdu jednoduché ruční šlehače, které mohou být vzhledem k nízké ceně opravdu nekvalitní. Kvalitní šlehače vás vyjdou na cca 500 Kč. Od 800 – 1 000 Kč pak seženete i elektrickou podobu šlehačů, které se pyšní vysokým výkonem.

Porovnat ceny šlehačů

Otázky a odpovědi

Jaké příslušenství je možné najít u ručního šlehače?

Kromě již zmíněného je to mixovací noha. Jedná se o příslušenství, s jehož pomocí předěláte ruční šlehač na ponorný mixér. Používat ho pak můžete obdobně, tedy máte možnost rozmixovat polévku či jiné suroviny přímo v hrnci během vaření. K dalšímu vybavení patří i mixovací nádoba.

Na co se zaměřit při výběru kuchyňského robota?

Kuchyňský robot se liší typem pohonu. Novější způsob představuje horní pohon, v tomto případě se veškeré nástavce a příslušenství umisťuje na výklopné rameno.

Při šlehání či hnětení je tak možné využít celý prostor mísy a jednodušší je i údržba. U starších robotů se mísa nasazuje shora, nevyužijete tedy celý její prostor a čištění je obtížnější.

Co zohlednit při výběru šlehače mléka?

Zajímat by vás měl kromě výkonu také způsob napájení či objem nádoby. Nádoba může mít objem od 0,2 – 1 litru. To, jak velkou nádobu budete potřebovat, záleží na tom, pro kolik osob budete mléčnou pěnu připravovat. Šlehač může být elektrický, ale i nabíjecí. U pěničů můžete využít možnost LCD displeje či termostatu.

Závěr

V následujícím textu jsme si v rychlosti přiblížili kuchyňské pomocníky, které jsou pro mnoho hospodyněk nepostradatelnými pomocníky. Jednoduché a levné přístroje plní pouze jednu funkci.

Dražší jsou pak díky velkému množství příslušenství univerzální, využijete je na řadu různých příprav pokrmů. To, který přístroj bude pro vaši domácnost tím pravým, záleží i na velikosti vaší kuchyně či hlučnosti přístroje. Pokud zvolíte vhodný typ, nebudete muset kupovat již další podobný přístroj.

Šlehače můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Allegro.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.expert.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (30 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já tedy nedám dopustit na značku Sencor a je úplně jedno, jestli je to mixér, konvice nebo třeba kávovar. Mám od Sencoru v podstatě všechny kuchyňské spotřebiče, které používám, a makají skvěle.

  2. Přínosný článek, určitě všem usnadní práci při vybírání šlehače.

Přidat komentář

Recenzer
Logo