Cena tepelného čerpadla

Tepelná čerpadla patří v současnosti k velmi efektivnímu způsobu vytápění, ať už jde o dům nebo třeba jen o bazén. Zejména v době, kdy začala prudce narůstat cena energií, začali lidé hledat alternativy.

Zájem nemají jen domácnosti, ale také firmy a větší podniky. Pro začátek je dobré zmínit, že z obecného hlediska je investice do tepelného čerpadla nákladnou záležitostí, jejíž návratnost je většinou až 10 let.

V současnosti se však návratnost značně zkrátila, a to mnohdy jen na pouhé dva roky. Díky tomuto zařízení ušetřit skoro 70 % nákladů na vytápění.

Co je dobré vědět?

  • Cena tepelného čerpadla se bude lišit na základě toho, pro jaký typ či provedení se rozhodnete.
  • Nejméně nákladná jsou tepelná čerpadla typu vzduch-vzduch.
  • K nejdražším tepelným čerpadlům patří typ země-voda.
  • Tepelná čerpadla země-voda jsou úsporná, avšak je pro ně nutné zemní vrt či kolektor.

Cena tepelného čerpadla vzduch-voda

Tepelná čerpadla vzduch-voda se řadí k nejpopulárnějším druhům. Jsou vhodná pro vytápění, ohřev bazénů atd. Instalace/montáž je rychlá a velmi jednoduchá. Dá se použít v podstatě kdekoliv, navíc ve většině případů není potřeba vůbec žádných stavebních úprav.

Můžeme o nich říci, že jsou zcela univerzální. Tato tepelná čerpadla jsou závislá na teplotě vzduchu, přičemž rozsah pracovních teplot je dostatečný. Pokud jde o čerpadla, která jsou použita pro vytápění domu, ta fungují ještě při -3 °C, mnohdy až do -10°C.

Ty nejvýkonnější typy klidně i do -25 °C, ovšem efektivita vytápění už dost klesá. Čerpadla určená na ohřev bazénové vody jsou schopná pracovat do maximálních +10 °C či +5 °C, i když některé typy zvládají ohřívat vodu v bazénu i když jsou teploty rovné 0°C. U invertorových modelů je dokonce možná činnost až při -10°C.

Co se týká ceny tepelného čerpadla vzduch-voda, ta se odvíjí podle tepelného výkonu, který by měl být přímo úměrný velikosti vytápěného prostoru, ale také záleží na kvalitě izolace a samotného čerpadla, včetně jeho efektivity.

Cena tepelných čerpadel vzduch-voda, která mají vytápět domácnost nebo i ohřívat vodu, začíná na minimální ceně 100 000 korun. Čerpadla s vyšším výkonem, efektivitou a lepším propracováním začínají většinou na 200 000 Kč. Pro ohřev bazénu se ceny drží relativně při zemi a startují cca na 10 000 korunách, ty výkonnější jsou od 30 000 Kč.

Cena tepelného čerpadla země-voda

Tepelná čerpadla typu země-voda, jsou tím nejúčinnějším a nejvýhodnějším, co lze pořídit na vytápění domácnosti. Efektivita se navíc zvyšuje ve chvíli, kdy je takové čerpadlo připojeno k podlahovému topení.

Vzhledem k tomu, že toto tepelné čerpadlo si bere teplo přímo ze země, nemusí se řešit okolní teplota vzduchu a bez problémů se tak může používat i v takových lokalitách, kde teploty spadnou klidně i pod -25°C.

Instalace těchto čerpadel potřebuje vhodný vrt nebo plošný kolektor, čímž se náklady mohou vyšplhat do mnohem vyšších částek, než tomu bylo u předchozího typu. Samotné čerpadlo se dá pořídit zhruba v ceně od 200 000 do 350 000 korun, ovšem k tom se ještě musí přičíst další náklady, jako je hluboký vrt nebo kolektor.

Ve většině případů je nutné realizovat vrt, jehož hloubka se pohybuje v rozmezí od 50 do 150 metrů. Tepelná čerpadla země-voda je zhruba o 30 % účinnější, než je tomu u jiných typů, ovšem návratnost investice je mnohem delší.

Cena tepelného čerpadla vzduch-vzduch

Dá se říci, že tento typ čerpadel funguje jako klasická klimatizační jednotka, kdy kromě chlazení můžete nastavit i zahřívání. Hodí se spíš jako přídavné topení pro menší prostory, jako je třeba chata. Samozřejmě, že není problém je využívat po celý rok, ovšem jen jako doplňkové topení či chlazení.

Co se týká efektivnosti a úspornosti, tam to není žádná sláva, na to jsou vhodná jiná tepelná čerpadla. Jediné pozitivum na tepelných čerpadlech vzduch-vzduch je jejich pořizovací cena, která se většinou pohybuje v rozmezí od cca 20 000 do 50 000 korun.

Cena tepelného čerpadla voda-voda

Tepelná čerpadla voda-voda sice mohou dosahovat těch nejlepších hodnot, co se týká topného faktoru, ovšem v našich podmínkách to není nic jednoduchého, takže by tento typ rozhodně neměl patřit k těm, které si vyberete jako první.

Pro správné fungování je potřeba studna, případně geotermální pramen. Instalace je dost náročná, stejně jako provoz čerpadla. U nás je použití tepelného čerpadla voda/voda pro běžný rodinný dům spíš vzácnost, ale třeba u průmyslových nebo komerčních objektů své uplatnění najdou. Samotné čerpadlo se dá pořídit za cenu od 90 000 do 300 000 Kč.

Spotřeba elektřiny versus výroba tepla

Tepelné čerpadlo potřebuje pro svůj provoz elektrickou energii, ale jsou schopná vyprodukovat daleko větší množství tepla, než jaká je spotřeba energie. Pokud to srovnáme třeba s přímotopem a přímým elektrickým ohřevem, tam se energie rovnou převádí na tepelnou a za každou spotřebovanou 1kW se získá 1 kW tepla.

Na trvalé vytápění proto tyto zařízení nejsou vhodná. Ovšem čerpadlo funguje úplně jinak, protože na 1kW spotřebované elektrické energie získáte mnohonásobné množství tepelné energie. Dané množství se odvíjí zejména od typu čerpadla, které zvolíte.

Cenu čerpadla může snížit dotace

Pokud si chcete pořídit tepelné čerpadlo, dá se využít státní dotace Zelená úsporám. Výše dotace se pohybuje v rozmezí od 80 000 Kč do 140 000 korun, ale nepokryje celou investiční částku, i když stačí na poměrnou část. O dotaci však můžete požádat pouze tehdy, když tepelným čerpadlem bude nahrazen neekologický zdroj vytápění.

Tepelná čerpadla můžete nakoupit také v: Marimex.czDek.czWoltair.czAcetex.czMobler.czEnergosolar.cz

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (62 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo