Teplomety jsou zařízení, která lze využít k přímému vytápění místností či jakýchkoliv prostor, velmi často jsou k vidění v dílnách, garážích i skladech. Teplomety vyzařují infračervené záření, které se přeměňuje na teplo. Teplomety se rozdělují podle využívaného zdroje na elektrické a plynové. Plynové teplomety mohou spalovat propan-butan přímo z tlakové láhve. Díky tomu jsou přenosné a použít je můžete i při pobytu v přírodě. Elektrické teploty pro svůj chod využívají elektrickou energii.
Teplomety vydávají okamžitě po zapojení příjemné teplo. Využít je můžete nejen k ohřevu, ale i k vysoušení vlhkosti v místnostech. Teplomet vás ohřeje nejen v místnostech, ale při venkovním posezení, oblíbené jsou u rybářů, chatařů atd. Každý uživatel ocení i velmi jednoduché ovládání.
Teplomet byste měli vybírat podle toho, kde a jakým způsobem ho budete chtít používat. V závislosti na tom se rozhodnete, zda více využijete teplomet plynový nebo elektrický. U daného modelu by vás měl zajímat výkon, účinnost, spotřeba či jednotlivé funkce.
Typy
Nejprve je třeba teplomety rozdělit do dvou základních skupin. Plynové a elektrické teplomety se liší v několika zásadních parametrech. Každý pak můžete využít trochu jiným způsobem.
Plynové teplomety
Pro svůj provoz potřebuje teplomet přísun plynu. Plynové teplomety lze připojit k propanbutanové lahvi. Zvolit můžete velikost i hmotnost, k napojení využijete hadici.
Výhodou plynových teplometů je jednodušší přenášení. Nevýhodou je omezený provoz, který je závislí právě na objemu plynové lahve. Plynové teplomety jsou určeny pro vytápění či ohřívání otevřených prostor, v uzavřené místnosti byste neměli zapomenout větrat. Velmi často se využívá při venkovním topení, naopak pro vytápění vnitřních prostor není vhodný.
Elektrické teplomety
Elektrický teplomet bude v provozu ihned po zapojení do elektrické sítě. Z tohoto důvodu se elektrické teplomety využívají převážně k vytápění vnitřních prostor. Při provozu není teplomet nijak výrazně limitován. Jeho výhodou je v porovnání s plynovým vyšší účinnost, a při provozu elektrického teplometu není nutné tolik větrat.
Naftové teplomety
Naftové teplomety spalují při svém provozu naftu, součástí tohoto teplometu je naftová nádrž. Tyto teplomety se vyznačují levnějším provozem a vysokou účinností vytápění. Při spalování však vznikají škodlivé spaliny a stejně jako v případě plynových teplometů je i v tomto případě nutné zajistit dostatečný přísun kyslíku. Naftové teplomety se z tohoto důvodu využívají při vytápění garáží, dílen či jiných neobytných místností.
Nevýhodou naftových teplometů je také vyšší hmotnost a větší rozměry. Velmi často jsou proto součástí teplometů přepravní kolečka.
Výkon
Výkon je standardně uveden ve Wattech. Tento parametr souvisí s účinností topidla. Obvyklé hodnoty se pohybují v rozmezí 1 000 – 40 000 W.
- Do 2 000 W – tyto teplomety jsou vhodné ke krátkodobému a rychlému vyhřívání interiéru.
- Okolo 10 000 W – tyto teplomety můžete využívat i jako zahradní teplomety.
- 20 000 W a výše – nejvyšší výkon nabízí dílenské a průmyslové teplomety. Použít je můžete při vytápění hal a skladů.
Spotřeba
Zajímat vás pravděpodobně bude i spotřeba teplometu. Spotřeba souvisí s typem pohonu.
- Elektrický teplomet – příkon je uváděn v jednotkách kWh
- Plynový teplomet – spotřeba je uváděna jednotkou g/h
Výhodou je, pokud teplomety umožňují regulaci výkonu. Tímto způsobem budete moci ovlivnit i spotřebu.
Funkce
Teplomety jsou poměrně jednoduché přístroje, přesto však mohou nabídnout i několik praktických funkcí. Kromě již zmíněné možnosti regulovat výkon, by měl být teplomet vybaven bezpečnostními pojistkami, které zabrání případnému přehřívání teplometu.
- Regulace teploty – některé teplomety umožňují nastavit požadovanou teplotu vytápění. K regulaci můžete využít manuální tlačítka či kolečka a k dispozici můžete mít hned několik různých úrovní.
- Automatické vypnutí – bezpečnostní pojistka může teplomet vypnout ve chvíli, kdy bude docházet k jeho přehřívání. Po zchladnutí se může teplomet opět zapnout. Tato funkce se sepne i ve chvíli, kdy je uzavřen přívod napájecího zdroje, případně ve chvíli, kdy dojde k převrhnutí či jakémukoliv poškození přístroje.
- Úhel foukání – výhodou je, pokud budete moci nastavit úhel foukání. Díky tomu bude teplý vzduch směřovat tam, kde je to opravdu třeba.
- Odolnost – stupeň ochrany proti vniknutí vody a prachu byste měli sledovat zejména u venkovních teplometů. Stupeň ochrany je uveden pod zkratkou IP. Nejčastěji se využívá IP 24 nebo IP 44.
Značka
Teplomety koupíte ve specializovaných prodejnách i prostřednictvím internetu. Teplomet bude užitečný pouze v případě, kdy bude 100% funkční a bezpečný. Právě na bezpečnost není vhodné v tomto případě podcenit, protože nekvalitní přístroj může být opravdu nebezpečný.
Při výběru tak dávejte vždy přednost značkovým a léty prověřeným modelům. Velmi kvalitní a oblíbené jsou teplomety značek MSW motor technics. Naše končiny reprezentují teplomety značky Meva, nižší cenou vás potěší teplomety značky Parkside. Kvalitou si můžete být jistí i v případě značky GÜDE, MA-TECH, Neo Tools či Kraft & Dele.
Cena
Cena teplometů se pohybuje v rozmezí 700 – 10 000 Kč. Samozřejmě je možné koupit i dražší modely, které jsou však vhodné k vytápění velkých průmyslových hal. V běžné domácnosti si většinou vystačíte s plynovým nebo elektrickým teplometem s cenou od 800 – 5 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Mají teplomety nějaké nevýhody?
Také teplomety mají několik nevýhod. První z nich je skutečnost, že teplomet je vhodný spíše pro krátkodobé vytápění. Teplomety nedokáží teplo po vypnutí udržet. Počítat musíte i s vyššími náklady na provoz. Při provozu spotřebovávají teplomety kyslík, zajistit tedy musíte jeho přísun například větrání.
K jaké propanbutanové lahvi je možné teplomet připojit?
Plynové teplomety na bombu připojíte k lahví o velikosti 2, 5 a 10 kg. Doba hoření bývá většinou v rozmezí 8 – 40 hodin. Před tím, než teplomet k plynové bombě zapojíte, měli byste zkontrolovat provozní tlak. Jeho hodnota je nejčastěji 1,7 MPa.
Jaké teplomety jsou vhodné k vysoušení místnosti?
K vysoušení a vytápění se používají teplomety s ventilátorem. U těchto přístrojů je uvedena informace týkající se průtoku vzduchu. Tento parametr je udáván v jednotkách m3/hod. Průtok vzduchu je parametr, který souvisí s rychlostí vysoušení i hlučností. Při vytápění menších místností vám může stačit teplomet s průtokem vzduchu okolo 300 m3/hod. Do průmyslových hal je nutné pořídit teplomety s průtokem vzduchu alespoň 1 000 m3/hod.
Závěr
Plynové teplomety potřebují ke svému chodu propan-butanovou láhev. Tyto teplomety jsou určeny především k venkovnímu používání, protože při chodu spalují kyslík a vypouští nebezpečné zplodiny. Pokud budete plynový teplomet používat ve vnitřních prostorech, neměli byste zapomenout zajistit výraznější větrání. Délku provozu plynového teplometu ovlivňuje kapacita plynové bomby.
Velkou výhodou je snadná přenositelnost, díky které jsou plynové teplomety oblíbené u rybářů, chatařů atd. Elektrické teplomety fungují díky elektrické energii a používají se především při vytápění vnitřních prostor. Elektrický teplomet však můžete použít všude, kde je přístup k elektrické zásuvce. Výhodou elektrických teplometů je skutečnost, že při provozu nevytváří zplodiny a nevyžadují tedy takové větrání. Díky této skutečnosti jsou elektrické teplomety při vytápění místností mnohem účinnější.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?