Výdejní boxy

Osobní vyzvednutí zásilky stále patří k oblíbeným způsobům, jak se dostat ke zboží ze své objednávky. Ne každý však má chuť hledat nejbližší pobočku a hlídat její otvírací dobu. Mnoho z nás také preferuje tzv. bezkontaktní doručení, které se rozvinulo zejména v počátku koronaviru, kdy bylo zásadní, aby se nesetkávalo zbytečně moc lidí.

Pro všechny takové případy existuje skvělé řešení, jak se ke své zásilce dostat kdykoliv během dne, nebo klidně i v noci. Výdejní boxy vám umožní vyzvednout si zásilku na takovém místě, které vám bude nejvíce vyhovovat, ať už to máte po cestě do práce či z práce, ve vaší ulici nebo přímo v domě, kde bydlíte.

Každý výdejní box je dostupný 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a není časově omezeno vyzvednutí. Bez problémů tak lze objednávku vyzvednout v pět ráno či v deset večer. V roce 2022 využívalo 20 % Čechů pro doručování možnost doručení do boxu a tento trend stále roste.

Co je výdejní box?

Výdejní box se dá v podstatě přirovnat ke skříňce na nádraží, která funguje jako úschovna zavazadel či schránka na poštu. Zatímco tu klasickou schránku obsluhujete pouze vy a nikdo jiný k ní nemá klíč, výdejní box slouží k doručování zásilek od e-shopů či samotných výrobců. Může fungovat i obráceně pro zasílání zpátky odesílateli (např. zboží k reklamaci nebo vrácení) nebo mezi pobočkami firem – kdy si např. autoservis může posílat mezi pobočkami drobné součástky. Večer pošle a druhý den si je vyzvedne zaměstnanec v boxu poblíž prodejny.

Prostřednictvím e-mailové schránky nebo v SMS obdržíte zprávu, že je zásilka uložena ve výdejním boxu a tím připravena k vyzvednutí. Potřebovat budete speciální kód nebo tomu podobný údaj, s jehož pomocí si budete moci zásilku vyzvednout.

Tento kód obdržíte od odesílatele, případně dopravce. Pokud není zásilka zaplacena, lze využít toho, že se dá zaplatit přímo u výdejního boxu, ovšem je nutné si předem zjistit, zda to vámi vybraná společnost vůbec umožňuje.

Velkou výhodou je, že je každý výdejní box k dispozici nepřetržitě, takže nejste omezeni svými časovými možnostmi a není nutné ani řešit, jestli vám vyhovuje čas, kdy kurýr/řidič bude váš balíček doručovat. Jednoduše vám balíček uloží do výdejního boxu a pak už záleží jen na vás, kdy si jej vyzvednete a uvolníte tak daný box pro příštího zákazníka.

Tyto boxy jsou velkými pomocníky všude tam, kam je velmi špatná dopravní dostupnost, nedostatek výdejních míst nebo zkrátka jen hodně lidí, kteří nejsou schopni být v danou dobu doma, aby čekali na svůj balíček.

Jak funguje box?

Výdejní box funguje podobně jako běžné výdejní místo, akorát s tím rozdílem, že zde není potřebný lidský faktor, který by byl fyzicky přítomen, aby vám vydal zásilku. Svou zásilku dostanete bezkontaktně kdykoliv 24/7. Bude záležet jen na vás, kdy si zásilku vyzvednete.

Z-Boxy od Zásilkovny nemají displej, ani platební terminál a k napájení využívají své vlastní solární panely. Jediné co potřebujete je smartphone a aplikace Zásilkovny. Ke komunikaci s boxem je používán software, a to jak pro zákazníka, tak e-shop i kurýra.

Na jaké typy výdejních boxů můžete narazit?

Na výběr je několik druhů výdejních boxů, ať už Z-Box od Zásilkovny, Alza box, Mall box, WeDo box, PPL box, GLS Parcel Box, DHL Locker, ale také chytré výdejní boxy Blocks, Distribox, Penguinbox, Pilulka boxy, Rohlík point, Cube Save, COOP point a nechybí ani OX Point boxy.

KLADY
 • Jsou dostupné 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
 • Maximální flexibilita pro vyzvednutí.
 • Ideální pokrytí obcí a měst s horší dostupností.
 • Vyšší dostupnost výdejních míst s nonstop provozem.
 • Rychlé vyzvednutí zboží.

ZÁPORY
 • Nutnost balík vyzvednout poměrně rychle. Není možné držet ve schránce týden, jako u výdejního místa.

Alza Box

K tomu, aby bylo možné vyzvednout objednávku v Alza Boxu, stačí udělat objednávku na Alze, zvolit osobní odběr a potom si vybrat ten správný box, který vám bude nejlépe vyhovovat. Poté už jen stačí počkat, až vám přijde SMS, obsahující unikátní kód pro vyzvednutí zboží.

Jak se box používá?

 1. Zadejte autorizační kód, který vám přišel do SMS/e-mailu.
 2. U objednávky, která nebyla zaplacena předem, můžete v AlzaBoxu použít platební kartu a zboží zaplatit na místě.
 3. Jakmile je objednávka zaplacena, schránka boxu se otevře. Pokud je placena předem, otevře se ihned po zadání kódu.
 4. Při vyzvedávání objednávek dejte pozor, jestli není zboží rozděleno do více boxů.
 5. Po vyjmutí objednávky z boxu jej pečlivě uzavřete.

Proč používat AlzaBoxy?

Boxy jsou maximálně bezpečné a vhodné pro každého, kdo upřednostňuje bezkontaktní doručování i vyzvedávání. Dostupné jsou nonstop, a pokud je zboží zaplaceno předem, můžete ušetřit 20 korun za doručení. Největší výhodou je rychlost doručení zboží, aniž by bylo nutné chodit na pobočku.

Z-box

Každé takové výdejní místo umožňuje vyzvednutí zásilky v kteroukoliv denní i noční dobu. Jediné, co je nutné udělat, je použít aplikaci. Zatím není možné zaplatit prostřednictvím Z-boxu, takže je nutné vše zaplatit předem. Samozřejmostí je bezkontaktní vyzvednutí. Co potěší je eko provoz, neboť Z-boxy jsou napájeny pomocí solárních panelů.

Jak na to?

 1. Nejdříve učiňte objednávku v e-shopu, kde je možné zvolit Zásilkovnu.
 2. Vyberte si doručení na výdejní místo a najděte si v seznamu nejlépe položený Z-box.
 3. Pak jen stačí počkat, až přijde SMS nebo e-mail, který ohlásí, že byla vaše objednávka vložena do vybraného Z-boxu.
 4. Nakonec stačí vyzvednout a je to.

Aktuální novinkou je, že kromě klasického využití Z-Boxu pro vyzvednutí zásilky, se dá používat také na odesílání. Zásilku je možné podat pro adresáta v Česku, na Slovensku nebo v Maďarsku. Podání zásilky netrvá déle než 30 vteřin, navíc první zásilku posíláte jen za 1 korunu, k čemuž stačí zadat kód PRVNIODESLANI.

Mall Box

Výdejní boxy pod patronátem Mall (nově vlastník Allegro) se funkčností podobají Alza Boxům, jen v tomto případě musíte zadat také své telefonní číslo, dále unikátní kód, který obdržíte v e-mailu nebo do SMS.

Boxy jsou spolehlivé, takže se zásilka nijak nepoškodí, zároveň jsou bezpečné a neustále monitorované, nestane se, že by vaši zásilku získal někdo jiný bez zadání hesla. Jakmile zásilku vyjmete, pak jen přihrádku zavřete.

WEDO Box

Dopravce WEDO nově také spadá pod vlastníka Allegro, takže Mall Boxy a WEDO boxy jsou půlené. Jsou k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu stejně jako jiné boxy. O tom, že je zásilku možné vyzvednout, se dozvíte prostřednictvím SMS či e-mailu, který bude obsahovat unikátní heslo pro výdej.

Pokud budete používat mobilní aplikaci, budete mít maximální přehled o každé své objednávce i výdejním boxu. Postup je stejný jako u jiných obchodníků, vytvoříte objednávku, počkáte na heslo a pak jen vyzvednete zásilku. Vždy nesmíte zapomenout daný výdejní box zavřít hned, jak zásilku vyndáte ven. Co potěší je možnost platit u WeDo boxů platební kartou.

Na jaké další výdejní boxy můžete narazit?

 1. DHL Locker
 2. PPL Parcelbox
 3. GLS Parcel Box
 4. Blocks (blocklockers.com)
 5. Distribox (distribox.cz)
 6. Penguinbox (penguinbox.cz)
 7. Pilulka box (pilulka.cz)
 8. OX Point (oxpoint.cz)
 9. Furtodo (furtodo.com)

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.cc.cz, www.zasilkovna.cz, www.wedo.cz, www.distribox.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (91 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo