Zátěžové náramky

Zátěžové náramky jsou doplňky, které vám zintenzivní fitness nebo aerobní trénink. Užitečné budou i při silovém tréninku, a vyzkoušet je mohou i sportovci, kteří zátěž používají spíše příležitostně. Používání zátěžových náramků je velmi jednoduché. Před tréninkem je pouze připevníte k tělu. Nejčastěji se umísťují na kotníky, lýtka, zápěstí nebo předloktí. Poté již můžete začít s vaším tréninkem. Výhodou je i jejich malý rozměr, díky kterému je budete moci velmi snadno přenášet, a v bytě vám nebudou zabírat příliš mnoho místa.

Výběr zátěžového náramku je poměrně jednoduchý. Stačí pouze vědět, na které místo budete chtít náramek připevnit. Způsob umístění ovlivňuje jeho velikost, ačkoliv je většinou možné velikost dle potřeby upravovat. O bezpečné upevnění náramku se postarají suché zipy. Nejdůležitější částí náramků je závaží. Zde můžete koupit náramky, které mohou nebo nemohou svoji hmotnost regulovat. Za kvalitu a dlouhou životnost ručí spolehlivý výrobce.

Prohlédnout náramky

Hmotnost

Silové náramky se liší svojí hmotností. Koupit můžete náramek s konkrétní hmotností, ale možností je i zátěžové náramky vzájemně kombinovat.

Díky tomu dosáhnete optimální zatížení. Náplň náramku tvoří kovový granulát, písek a jiné podobné materiály. Hmotnost tak není většinou možné regulovat a správnou hmotnost byste měli vybírat opravdu pečlivě. Obvykle se hmotnost pohybuje v rozmezí 0,5 – 10 kg.

Pakliže upřednostňujete regulovatelné náramky, volte takové, jejichž součástí jsou kovové válečky. Ty můžete podle potřeby i svých možností vyndávat a zase vracet. Náramky s nastavitelnou hmotností budou vyhovovat zejména začátečníkům, kteří se budou k lepší kondici propracovávat postupně.

Materiál

Zátěžové náramky mají podobu robustních manžet. Ty se vyrábí z vysoce odolných a kvalitních materiálů, které ustojí časté intenzivní namáhání. Kvalitní náramky by měly mít zesílené švy. Většina náramků je vyrobena z polyesteru nebo neoprenu. Materiály, které jsou na výrobu použity, bude možné také velmi jednoduše čistit. Díky tomu si náramky udrží dlouhou dobu svůj atraktivní vzhled.

Způsob zapínání

Zátěžové náramky lze zapínat více různými způsoby. Oblíbené je zapínání pomocí suchého zipu. Náramky s tímto systémem bude možné velmi jednoduše nasadit i sundat. Suché zipy nabízí stabilní upnutí, během cvičení se náramek nebude nijak posunovat. Součástí dražších náramků může být i nastavitelná pevná spona.

Jak cvičit se zátěžovými náramky?

Zátěžové náramky můžete zařadit do jakéhokoliv cvičebního programu. Nezáleží na tom, zda praktikujete posilovací cvičení, pilates, běh, chůzi nebo třeba jízdu na kole. Používat je můžete dokonce i při cvičení na posilovacích strojích.
Mezi nejlepší jednoduché cviky, při kterých lze zátěžové náramky použít, a které zvládne skutečně každý, patří například.

Zvedání nohou

Cvik začnete z kleku, paže by měly být na šířku ramen. Zátěžové náramky budou umístěny nad kotníky. S nádechem budete zvedat nohu, stehno by se mělo dostat do jedné roviny s rovnými zády. S výdechem se pak noha vrátí do výchozí pozice. Tímto cvičením posilujete především hýžďové svaly.

Nohy můžete zvedat i v poloze na boku. V tomto případě bude docházet k posilování hýžďových a stehenních svalů. Při cvičení je třeba zapojovat i břišní svaly, tím, že břicho dostatečně zpevníte.

Dřepy

Mezi známé, jednoduché a přitom velice efektivní patří i dřepy. Také v tomto případě budou náramky umístěné nad kotníky. Při správné technice posílíte hýžďové i stehenní svaly. Ve stoje můžete rovněž vyzkoušet zvedání kolen.

Vyvážený sed

V sedě na podlaze pokrčte nohy, záda musí být rovná a hlava zůstává v prodloužení s páteří. Poté budete zvedat nohy, tělo by mělo směřovat dozadu, v této pozici můžete i nějakou chvíli vydržet. Vyvážený sed je spolehlivý cvik na posílení přímých i šikmých břišních svalů.

Plank

Dalším velmi známým posilovacím cvikem je plank. Vyzkoušet můžete klasickou verzi, nebo si můžete cvik ztížit pokrčováním nohou. Při planku budete posilovat hýžďové i břišní svaly. Přetáčením nohy do stran posilujete i šikmé břišní svaly.

Podobných jednoduchých cviků je celá řada. Vyzkoušet můžete ty, které vám budou vyhovovat nejvíce. Aby bylo cvičení skutečně efektivní a bezpečné, je důležité naučit se správnou techniku. Teprve poté bude možné cviky zefektivnit pomocí zátěžových náramků.

Značka

Ačkoliv jsou zátěžové náramky poměrně jednoduchou cvičební pomůckou, neměli byste při jejich výběru podcenit kvalitu výrobce. Naopak preferovat byste měli náramky vyrobené z vysoce kvalitních a odolných materiálů. Dík nim se nebude závaží umístěné v náramku nijak posunovat a cvičení bude komfortní.

Zátěžové náramky nejsou na trhu zastoupeny v nijak velkém počtu, přesto však můžete vybírat mezi několika známými výrobci. Náramek koupíte například od značky EB FIT, Spokey, Tunturi, Acra, Movit nebo třeba Power Systém.

Cena

Zátěžové náramky se prodávají v sadě po dvou kusech. Výhodou této fitness pomůcky je velmi příznivá pořizovací cena. Ta se většinou pohybuje v rozmezí 110 – 700 Kč. Cenový rozdíl je dám především hmotností náramků, která výrazně ovlivňuje kvalitu a odolnost materiálu.

Otázky a odpovědi

Proč cvičit se zátěžovým náramkem?

Díky silovým náramkům bude každý trénink intenzivnější a vysněné výsledky se dostaví rychleji. Díky silovým náramkům bude při cvičení spalovat více energie, rychleji zformujete i zpevníte tělo. Cvičení se silovými náramky je bezpečné a vyzkoušet si je může každý.

Při jakém cvičení lze zátěžové náramky používat?

S náramky upevněnými na kotníku nebo zápěstí může provozovat různé sporty. Vhodné mohou být pro běžce, cyklisty, ale zefektivnit s nimi můžete i procházku. Silové náramky mohou být vhodné i při rehabilitačním cvičení nebo jakémkoliv dynamickém cvičení.

Jak velký zátěžový náramek koupit?

Zátěžové náramky jsou k dostání v universální velikosti. Velikost každého náramku můžete v určitém rozsahu nastavit. Záleží však na tom, kde budete náramek nosit. K dostání jsou náramky na ruce nebo nohy. Některé náramky umožňují uchycení na ruce i nohy.

Závěr

Zátěžové náramky zvýší obtížnost vašich tréninků. Tyto silové náramky jsou vyrobeny z velmi kvalitních materiálů, díky tomu je můžete používat doma, venku nebo třeba v posilovně. Při venkovním používání jsou ideální náramky s reflexními prvky, které vám zajistí v terénu větší viditelnost. Zátěžové náramky jsou vhodné pro všechny typy vytrvalostního i fitness cvičení, náramek vám pomůže s rychlejším budováním svalové hmoty i snížením tělesného tuku. Koupit můžete náramky s různou zátěží, které budete moci velmi snadno umístit na nohy nebo ruce.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.hop-sport.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (74 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo