Ventilátory na kamna

Krbový ventilátor má velmi jednoduchou konstrukci, jeho hlavní část tvoří pouze vrtule. Uvnitř ventilátoru je termostatický modul, který je schopen pomocí tepla napájet malý motorek. Ten po zahřátí vyrábí velmi malé množství elektrického proudu, které dá do pohybu vrtuli ventilátoru. Vše se děje naprosto automaticky, bez nutnosti připojit ventilátor k elektrické energii.

Ventilátor funguje na principu Peltierova článku, což je technologie založená na rozdílné teplotě. Jakmile se ohřeje vzduch v blízkosti ventilátoru, dojde k roztočení lopatek a tím i rovnoměrnému rozhánění teplého vzduchu po místnosti. Díky tomu, že nebude teplý vzduch bez užitku stoupat ke stropu, snížíte o několik procent náklady na vytápění.

Ventilátor na kamna má několik podob. To, jaký model nakonec zvolíte, závisí na způsobu umístění. Některé ventilátory stačí postavit na kamna, jiné se montují na kouřovod a koupit můžete i ventilátory, které je možno zabudovat přímo do krbové vložky. Právě umístění hraje při výběru rozhodující roli. Poté je nutné zvážit, kolik lopatek by měl váš ventilátor mít a ověřit byste si měli i startovací teplotu, která zajistí, že se lopatky ventilátoru roztočí.

Porovnat ceny ventilátorů na kamna

Nejlepší ventilátory na kamna

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. HS Flamingo HSF17-261 100 % 1 459 Kč Zobrazit Ventishop.cz
2. HS Flamingo HSF17-260 98 % 1 459 Kč Zobrazit Ekoflam.cz
3. Kaminer 9596 YL-504 89 % 1 399 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

První, co musíte před nákupem vědět je, kde přesně bude ventilátor umístěn. K dostání jsou hned 3 různé možnosti. První volbou je ventilátor postavený na horní části kamen, druhý typ umožňuje uchycení na kouřovodu a 3 varianta se montuje do krbové vložky.

Ventilátor na kamna

Nejméně náročný je ventilátor na kamna, který nevyžaduje žádnou montáž. Jednoduše ho postavíte na rovné místo na kamnech a necháte pracovat. Tento ventilátor je možné kdykoliv uklidit a bude se i jednoduše čistit.

Ventilátor na kouřovod

Od předchozího typu se nijak zvlášť neliší, ale budete ho muset pomocí magnetů uchytit na kouřovod. Také v tomto případě je instalace velmi jednoduchá. Ventilátor je třeba připojit na potrubí stejného průměru, jehož délka je maximálně jeden metr. Vyústění ventilátoru se doporučuje umístit na stěnu nebo strop. Ventilátory na kouřovod disponují termostatem a nechybí jim ani ochrana proti přehřátí.

Krbový ventilátor

Výhody ventilátorů mohou využívat i majitelé obestavěných krbových vložek. Ti však budou potřebovat úplně jinou podobu a to ventilátor do obezdívky. Ventilátor svým vzhledem připomíná krychli a jeho úkolem je rozhánět teplý vzduch od obestavby krbu do rozvodů. Ani v tomto případě není nutné ventilátor připojovat k elektrické energii a nechybí zde ani termostat, který se stará o automatické vypínání a zapínání ventilátoru.

Nevýhodou těchto ventilátorů je vyšší pořizovací cena a složitější montáž. Tu se v tomto případě doporučuje přenechat odborníkům, kteří vám mohou pomoci i se správným výběrem ventilátoru.

Počet lopatek

Ventilátory na kamna mají odlišný počet lopatek. To, kolik lopatek by měl váš ventilátor mít, závisí na velikosti místnosti. Koupit můžete ventilátor se 2 – 4 lopatkami, ale možné je koupit i model, který obsahuje 2 ventilátory. Tyto ventilátory jsou sice dražší, ale cirkulace teplého vzduchu po místnosti bude efektivnější.

  • 2 lopatky – ventilátory se dvěma lopatkami budou vyhovující spíše v menších místnostech. Vystačit si s nimi budete moci v malém bytě nebo na chatě.
  • 3 lopatky – nejoblíbenější jsou ventilátory se 3 lopatkami, které se používají v běžně velkých místnostech.
  • 4 lopatky – ventilátor se 4 lopatky bude vyhovovat majitelům velkých místností a hodí se i do bytů s vysokými stropy.

Pracovní rozsah

V souvislosti s ventilátory narazíte také na parametr teplotní rozsah. Ten určuje teplotu vzduchu, při které může ventilátor spolehlivě fungovat. Teplotní rozsah může být od cca 50 – 350 °C. Důležitější než teplotní rozsah je však startovací teplota, která určuje, jak vysoko musí teplota v okolí krbu vystoupat, aby došlo k rozběhnutí ventilátoru. Zde se vyplatí vybrat ventilátor, který pracuje při nízké teplotě. Ventilátor se může spustit již při teplotě 45 – 50 °C.

Značka

Ventilátory nejsou na trhu zastoupeny v příliš velkém počtu, ale i zde je z čeho vybírat. Mezi oblíbené patří ventilátory značky Ekovent, HS Flamingo, LIenbacher, Weitere, ATC nebo DARCO.

Cena

Ventilátor na kamna není nijak nákladný výrobek. Kvalitní ventilátor můžete koupit za cenu okolo 1 000 Kč. Dražší jsou ventilátory vybavené 2 vrtulemi, jejichž cena bývá okolo 3 000 Kč. Cenu ventilátoru do jisté míry určuje i konstrukční provedení a vzhled. Zvolit můžete například barvu vrtulí nebo koupit ventilátor s rukojetí. Dražší jsou ventilátory do krbové obezdívky. Zde se cena s ohledem na výkon pohybuje v rozmezí 3 – 5 000 Kč.

Porovnat ceny ventilátorů na kamna

Otázky a odpovědi

Je krbový ventilátor opravdu spolehlivý?

Tyto ventilátory jsou velmi malé, a mnohé může od nákupu odradit i jejich jednoduchý vzhled. Na první pohled působí ventilátory spíše jako hračka. Nenechte se však podobou zmýlit, ventilátor na kamna je skutečně účinný a teplý vzduch rozvádí po místnosti skutečně efektivně. Pomocí ventilátoru zvýšíte teplotu v místnosti nebo celém bytě a snížíte alespoň částečně vysoké náklady za topení. Výrobci ujišťují, že díky ventilátoru snížíte množství paliva o 15 – 18 %.

Jakým způsobem je ventilátor napájen?

Pro svůj chod nepotřebuje ventilátor žádný zdroj napájení. O chod celého zařízení se stará malý motor, který se rozpohybuje poté, co se vzduch v okolí dosáhne jeho pracovní teplotu. Tuto teplotu dokáže zařízení proměnit na elektrickou energii, která následně uvede do chodu lopatky ventilátoru.

Vydává ventilátor nějaký hluk?

Ventilátor je malý e jednoduchý výrobek, jehož další výhodou je prakticky bezhlučný chod. Udávaná hlučnost je cca 30 dB, což je hluk, který lze přirovnat k šepotu. Otáčející se ventilátor vás v běžně obývané místnosti nebude nijak rušit. Minimální hlučnost může být pro některé obtěžující v případě, kdy budete v místnosti s ventilátorem spát.

Závěr

Větrák na kamna nabízí překvapivě jednoduchý způsob, jak efektivně využít teplo, které se nachází v okolí kamen. Díky ventilátoru snížíte množství paliva až o 15 %. Pro svůj chod nepotřebuje ventilátor žádný zdroj energie, pracuje v závislosti na teplotě ve svém okolí.

Majitelé krbových kamen mohou do bytu nebo na chatu pořídit ventilátor na kamna nebo kouřovod. Jestliže k vytápění používáte klasickou krbovou vložku, můžete si nechat do obezdívky vložit speciální ventilátor, který bude teplý vzduch přivádět do rozvodů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.e-vetrani.cz, www.ventilatornakamna.cz, www.ventilatory-shop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (59 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
  1. Reply
    Drahoslava Novotná 1.11.2022 v 15:31

    Objednali jsme HS Flamingo HSF17-260 a je perfektní. Opravdu dobře pasuje a má kvalitní zpracování.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo