Symboly praní

Malé ikony a symboly na štítcích oblečení značí důležité informace o tom, jak se o naše oblečení správně postarat. Každý symbol představuje konkrétní instrukce pro praní, ať už se jedná o teplotu, program, nebo speciální postupy, které bychom měli dodržovat. V tomto článku si popíšeme jednotlivé symboly praní a jejich význam a také vám poradíme, jak vybrat správný program na pračce, který odpovídá specifikacím vašeho oblečení.

Instrukce na štítku

Určitě jste si už někdy všimli, že při pořízení nového kusu oblečení je k němu přivázána cedulka. Tato cedulka obsahuje informace o daném oblečení a také instrukce, jak s oblečením správně zacházet. Dalším běžným místem, kde tyto informace najdete, je textilní štítek, který je součástí vašeho kusu oblečení. Na něm najdete základní ikonky, které vám prozradí, jak oblečení správně vyprat. Jaké ikonky to jsou a co značí?

Symboly praní

Symboly praní

Praní

  • Praní je ten nejdůležitější způsob údržby. Je s ním spojen symbol malé vaničky, která většinou obsahuje číselný údaj, a ten značí teplotu praní.
  • Pod vaničkou se mohou nacházet čáry. Čára znamená, že musíte s prádlem zacházet šetrně. Čím více čar, tím šetrnější péče.
  • Vidíte přeškrtnutou vaničku? Pak nesmíte prádlo prát. Jestliže je naopak prázdná, teplota ani program není specifikovaný, postup praní je pak čistě na vás.
  • Prázdná vanička s čárami značí extra šetrnou péči, která si vyžaduje ten nejjemnější program.
  • Většinu oblečení lze prát v pračce, ale pokud vidíte u vaničky ruku, pak prádlo nepatří do pračky, musíte ho vyprat ručně.

Sušení

  • Po praní je třeba prádlo vysušit. Sušení značí značka ve tvaru čtverečku. Pokud čtvereček navíc obsahuje kroužek, prádlo lze sušit v sušičce. Jestli je však tato značka přeškrtnutá, nesmíte použít sušičku.
  • Pokud se uvnitř čtverečku nachází plně černé kolečko, můžete sušit jen za studena.
  • Uprostřed kroužku se mohou nacházet černé puntíky. Jeden puntík symbolizuje sušení při nízké teplotě, pokud vidíte tři, musíte naopak sušit při vysoké teplotě.
  • Pokud čtvereček neobsahuje kroužek, musíte prádlo sušit mimo sušičku. S takovým případem se však setkáte málokdy. Vysvětlíme si však i tyto znaky.
  • Pokud je ve čtverečku vodorovná čára, prádlo sušte vodorovně.
  • Vidíte-li uprostřed tři čáry, oblečení sušte odkapáváním.
  • Malý půlkruh značí, že se prádlo musí sušit zavěšené.
  • Dvě čárky v rohu čtverce symbolizují sušení ve stínu.
  • Tyto znaky se můžou dále různě kombinovat, lze se setkat i se symbolem „Sušit zavěšené ve stínu“.

Žehlení

  • Pokud jste zvyklí každé prádlo pečlivě žehlit, pak pečlivě dbejte na ikonu žehličky. Právě nesprávným žehlením můžete nejčastěji poškodit váš oblíbený kus oblečení.
  • Prázdná žehlička znamená, že prádlo můžete vyžehlit. Přeškrtnutá značí, že jej žehlit nesmíte!
  • Stejně jako u sušení, ideální teplota žehlení se značí podle počtu puntíků, více puntíků-vyšší teplota.
  • Můžete se setkat se speciálním znakem, a to s křížkem pod žehličkou. Tento znak znamená, že můžete prádlo vyžehlit, ale bez napařování.

Bělení

  • Další základní znak, kterého si můžete všimnout, je trojúhelník. Nemusíte mu ale věnovat velkou pozornost, značí totiž bělení, se kterým se běžný člověk zas tak často nesetká. Nicméně si tento znak vysvětlíme.
  • Opět jako u předešlých znaků, přeškrtnutý trojúhelníček znamená, že prádlo bělit nesmíte, u prázdného to lze.
  • Pokud si všimnete uvnitř trojúhelníku chemické značky CL, můžete prádlo bělit bělidlem s obsahem chloru. Naopak dvě šikmé čáry značí, že musíte bělit bez chloru.

Chemické čištění

  • Některé kusy oblečení nelze doma vůbec vyprat. Pokud si všimnete prázdného kolečka na štítku, je to tento případ. Oblečení musíte zanést do čistírny a svěřit ho profesionálům.
  • Uprostřed kolečka mohou být vypsaná různá písmenka, například W, A, P nebo F. Jsou to zkratky pro různé chemické prostředky, kterými lze prádlo čistit. Tím si ale nelamte hlavu, profesionálové si budou vědět rady.

Správné plnění pračky

Jakmile jste zkontrolovali prací symboly, je načase se pustit do praní. Prací buben by neměl být přeplněný, protože větší tíha bubnu by mohla poškodit prádlo, prací prostředky by se hůře rozpustily a obecně by se snížila účinnost praní.

Jak poznat, že je buben plný tak akorát? Mezi horní stěnou bubnu a prádlem by měla být mezera velká asi jako jedna pěst. Pokud perete látky jako vlnu nebo hedvábí, buben by měl být naplněný asi jen do čtvrtiny.
Před praním nezapomeňte zkontrolovat a vyprázdnit všechny kapsy, zapnout všechny knoflíky a zipy, a hlavně oddělit oblečení od sebe tak, abyste zabránili případnému zbarvení.

Symboly na pračce

Teď je potřeba zvolit správný program, který vypere vaše prádlo přesně tak, jak potřebujete. Zatímco kdysi byste našli na pračce možná jen 2 programy, moderní pračky už nabízejí programů spoustu a může být trochu obtížné se v nich vyznat. Programy jsou často graficky znázorněny v podobě nějaké značky. Symboly i programy se mohou dle výrobce mírně lišit, například když porovnáte obrázky značky Samsung a Electrolux, mohou mít jiné obrázky.

Standardní program

Základní program, pomocí kterého vyperete většinu barevného oblečení. Je opravdu jedno, jestli máte doma pračku značky Zanussi, AEG, Candy, Indesit nebo Whirlpool, tento program naleznete prostě všude. Může mít různé názvy, například „denní praní“, „mix“, „barevné oblečení“. Teplota se pohybuje většinou v rozmezí 30-40 °C. Graficky je znázorněn obrázkem trička, nebo u něj můžete najít obrázek bavlny.

Program pro tmavé prádlo

Tmavé prádlo by se mělo prát zvlášť, proto i pračky většinou pro něj nabízejí speciální program, který zabraňuje vyblednutí. Jedná se většinou o obrázek s černě vybarveným tričkem.

Ekologický program

S tímto programem je spojený obrázek listu nebo nápis „eco“. Tento program je navržen tak, aby vám ušetřil peníze za energii a byl šetrný k životnímu prostředí. Nicméně praní tímto programem je zdlouhavé a může trvat až 5 hodin.

Program PET

Pračky od výrobců jako je Beko nebo LG nabízejí speciální programy, a mezi ně patří i tento program. Je vhodný do všech domácností, kde se pohybuje chlupatý mazlíček. Je navržen tak, aby odstranil zvířecí chlupy a vlasy z prádla. Najdete u něj ikonku psa nebo kočky.

Program pro citlivou kůži

Program „baby care“ (jak je nazván nejen u značky Samsung), je program, který je vhodný pro alergiky nebo pro domácnosti s malým dítětem. Je navržen tak, aby v oblečení zůstalo co nejméně pracích prostředků. Hledejte ho pod obrázkem kojence.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.okay.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (62 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Neměla jsem ani tušení, že existuje až tolik symbolů, ale zase je člověk o něco chytřejší. Díky za článek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo