Základní desky

Základní deska je deska s plošnými spoji (PCB), která vytváří jakousi páteř umožňující komunikaci mezi různými komponenty a která poskytuje různé konektory pro komponenty, jako je centrální procesorová jednotka (CPU), grafická procesorová jednotka (GPU), paměť a úložný prostor.

Když se podíváte na základní desku shora dolů, uvidíte sbírku obvodů, tranzistorů, kondenzátorů, slotů, konektorů, chladičů a dalších věcí, které se kombinují pro směrování signálů a napájení po celém PC a umožňují vám zapojit všechny požadované komponenty. I když je konstrukce poněkud složitá, její výběr být nemusí.

Porovnat ceny základních desek

Nejlepší základní desky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Gigabyte B550 AORUS ELITE V2 99 % 3 284 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Raspberry Pi 4 Model B 2GB 98 % 1 289 Kč Zobrazit tsbohemia.cz
3. Asus TUF GAMING B550-PLUS 90MB14G0-M0EAY0 97 % 1 569 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Raspberry Pi 3 Model B+ 97 % 1 489 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Raspberry Pi 3 Model B 96 % 1 292 Kč Zobrazit Mironet.cz

Typy

Podle toho, jaké plány s počítačem máte, tedy k jakým účelům ho budete využívat, lze zvolit buďto kancelářskou nebo herní základní desku, které se mezi sebou v některých parametrech liší. Pojďme si o nich říct něco více.

Kancelářské základní desky

Pokud budete počítač využívat pro práci, budete se poohlížet po kancelářské základní desce. Ta má pro úsporu místa a energie integrovaný procesor či integrované grafické jádro. Od grafické karty nečekejte vysoký výkon, oblíbenou variantou jsou základní desky s integrovanou WiFi kartou, díky které nemusíte mít stolní počítač připojený kabelem k routeru.

Dočkat se u tohoto typu můžete také integrovaného Bluetooth modulu pro jednoduché připojení bezdrátových periferií. Kancelářské základní desky jsou obecně levnější, menší (vejdou se například do PC skříní) a jsou dostatečně výkonné. Nevýhodou však mohou být omezené možnosti rozšíření a méně slotů pro klasické komponenty.

Herní základní desky

Pro milovníky počítačových her základní deska nabídne více slotů na nejvýkonnější a nejrychlejší komponenty. Mezi její funkce patří také přetaktování, což je zvýšení frekvence a výkonu procesoru. Integrované síťové desky dokážou lépe řídit tok dat, takže budete moct bez potíží hrát online hry. Takové výhody jsou vykompenzovány vyšší cenou a obvykle většími formáty.

Formát

Ten se týká velikosti základní desky, od které se odvíjí rozměry PC skříně, pokud ji tedy budete chtít pořídit. Soustřeďte se při výběru také na rozložení komponentů. Mezi standardizované velikosti patří:

  • ATX – rozšířený formát o rozměrech 305 × 244 mm, využívaný u výkonných a dobře vybavených desek, výkonné chlazení.
  • mATX (micro ATX) – univerzální formát s rozměry 244 × 244 mm, nejlepší poměr ceny a výkonu, středně velká základní deska pro hraní nebo náročné programy.
  • mITX (mini ITX) – nejmenší základní deska o rozměrech 170 × 170 mm pro malé méně výkonné počítače.
  • eATX (extended ATX) – největší desky s rozměry 305 × 330 mm určené nejvýkonnějším sestavám.

Socket/patice

Než koupíte základní desku, je třeba se přesvědčit o kompatibilitě daného procesoru s konkrétní deskou. Pokud základní deska obsahuje integrovaný procesor, obvykle není možné ho v budoucnu vyměnit, což může být problémem tehdy, kdy výrobce uvede na trh nové patice pro zajištění maximálního výkonu, efektivity a podporu nových funkcí.

Základní desky jsou určené buď procesorům Intel nebo AMD, nelze je vzájemně zaměnit. Každý procesor má určený konkrétní typ socketu – u AMD jde většinou o AM4, nejaktuálnější verze Intel je 1200.

Chipset

Chipset je zodpovědný za komunikaci mezi procesorem a ostatními částmi počítače. Používá se jich hned několik, je ale zapotřebí, aby daný druh procesor podporoval. Pro AMD socket 5 000 se hodí čipset B550, ale také B450. U nejvýkonnějších počítačů využijete X570. CPU od Intelu zvolí v případě socketu 1200 čipset B560 nebo trochu starší B460 a u výkonnějších modelů Z590.

Paměť RAM

Operační paměť patří mezi základní vybavení každého počítače. Paměť RAM, z anglického random access memory, ukládá informace, když je váš počítač zapnutý a pracuje. Připojuje se k základní desce prostřednictvím obdélníkového slotu, jehož počet určuje, kolik RAM modulů můžete přidat. V současné době se využívá moderní typ DDR4.

Sloty

Sloty pro paměti jsou na deskách v párech a obvykle můžete přidat dva nebo čtyři moduly RAM. Vždy je lepší osadit sudý počet paměťových modulů, místo jednoho 16GB tedy zakupte dva 8GB, nebo dokonce čtyři moduly po 4 GB. Díky tomu dochází k nárůstu rychlosti i výkonu celé sestavy. Mezi nejdůležitější sloty patří:

PCI-Express

PCI-e x16 je určen pro výkonné grafické karty, PCI-e x8/x4 pro méně výkonné karty či jiné karty vyžadující rychlý přenos dat. Základní PCI-e x1 se používá na drobné karty, jako jsou zvuková, střihová či televizní.

SATA

K zapojení paměťových řadičů, tedy pevných disků. Desky jich obvykle mívají více, mohou se mezi sebou lišit rychlostí. Nejrychlejší SATA 3.0 mají datovou propustnost až 6 Gb/s.

M.2/U.2

Pro SSD disky je vhodný konektor M.2/U.2 s výrazně vyšší datovou propustností, která napomáhá rychlosti.

USB

Tento typ slotu se objevuje u každé základní desky pro připojení různých periferií. Zde je dobré zamyslet se nad tím, co všechno budete k počítači připojovat. Většina desek kombinuje rychlé USB 3.0/3.1 s pomalejšími USB 2.0, stále častěji se můžete setkat také s nejnovějším oboustranným USB-C.

Základní desky s integrovaným procesorem

Pokud se považujete za nenáročného uživatele, mohla by pro vás být základní deska s integrovaným procesorem tou pravou volbou. Nemusíte tak řešit volbu socketu, čipsetu ani dalších věcí. Jejich výkon není příliš vysoký a také procesor nelze vyměnit za aktualizovanou verzi, nízká spotřeba je ale pro mnohé výhodnější. Jestliže obvykle na počítači nehrajete hry, s tímto typem základní desky si vystačíte, navíc vás nevyjde na tolik peněz.

Funkce

Základní deska nabízí i několik funkcí, které se vám při používání budou hodit. Půjde zejména o vybavení, kterého se můžete dočkat.

Rozhraní

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru pro vás bude rozhraní pro připojení disků a počet USB portů. Běžné je více M.2 konektorů pro zapojení SSD a také SATA III konektory pro běžné HDD.

Konektory

Čím více jich deska bude obsahovat, tím lépe. Mezi ty základní patří rychlý standard USB 3.2 Gen 2, USB 3.2 Gen 2×2 a minimálně jeden USB-C, který se za poslední dobu rozšířil.

Zvuková a síťová karta

Mezi standardní výbavu patří i zvuková a síťová karta, jež si poradí s prostorovým zvukem v osmi samostatných kanálech. Vzhledem k tomu, že je kvalita solidní, není třeba pořizovat samostatnou zvukovou kartu.

Baterie a základní deska

Baterie CMOS uchovává záznam o datu a času v době, kdy je PC vypnutý. Životnost baterie v základní desce se pohybuje mezi 2–3 lety. Když dojde k vybití baterie, mohou nastat problémy s chodem sestavy.

RGB osvětlení

Díky této funkci můžete snadno synchronizovat s dalším osvětleným hardwarem a vytvořit skvělé vizuální efekty. Abyste je ale viděli, je zapotřebí mít průhledný bok počítačové skříně.

Značka

Mezi oblíbené značky základních desek patří Gigabyte, Asus, MSI nebo ASRock. Mají širokou škálu zboží a vyvážený poměr ceny a výkonu.

Cena

Cena se bude odrážet od toho, co požadujete. Jedná se o velmi složité zařízení, které ovlivňuje výkon a stabilitu celé počítačové sestavy. Má rozhodující vliv na počet, rychlost i kvalitu konektorů nebo na možnosti přetaktování. Nejlevněji základní desku seženete do 2 000 Kč, bude ale mít omezený výkon i výbavu. Využijete ji na nenáročnou kancelářskou práci, při dlouhodobě vysoké zátěži by se přehřívala.

Od 2 000 Kč do 5 000 Kč už seženete kvalitnější model, který uplatníte i při hraní počítačových her. Nad 5 000 Kč jsou desky nejvýkonnější a jsou určeny těm, kdo potřebují nejlepší dostupné technologie. Ty však mohou přesahovat částku 10 000 Kč, zejména desky eATX formátu.

Porovnat ceny základních desek

Údržba

Protože se na počítač práší, je třeba ho jednou za čas vyčistit, a to tak, že na základní desku použijete teplou vodu se saponátem, který netvoří pěnu. Poté desku opatrně, ale pečlivě vyčistěte pomocí měkkého kartáčku na zuby. Nechte uschnout nejméně jeden den, počkejte, než se kapalina zcela odpaří. Než však začnete s čištěním desky, nezapomeňte z ní vyjmout baterii.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží základní deska?

Je základem každé počítačové sestavy, dala by se přirovnat k mozku, přes který proudí informace do jednotlivých komponentů v podobě procesoru, operační paměti RAM nebo grafické karty.

Podle čeho vybrat vhodný typ základní desky?

Pokud budete počítač využívat ke kancelářské práci a nemáte vysoké požadavky na výkon, bude vám stačit kancelářská základní deska, která je levnější a menší, tudíž se vám vejde i do PC skříní. Herní základní deska je oproti tomu, jak už název napovídá, určena hráčům počítačových her. Dokáže lépe řídit tok dat, zvýšení frekvence i výkonu procesoru.

Na jaké parametry se při výběru základní desky soustředit?

Podle toho, kam budete počítačovou soupravu umisťovat, budete volit její formát, tedy velikost. Jestliže nezvolíte základní desku s integrovaným procesorem, podívejte se také na socket a chipset, které úzce souvisí právě s procesorem, který je v počítačové soustavě důležitou součástkou. Zajímat by vás měla paměť RAM a sloty, které jsou k dispozici. Všechny tyto parametry se odrazí na výši konečné částky.

Závěr

Základní desku budou hledat ti, kteří si chtějí počítač sestavit sami, nebo si zakoupili předem sestavený počítač, který budou chtít později rozšiřovat. Je velmi důležitou součástkou, která určuje všechny další komponenty, které budete chtít přidat. Vybírejte tudíž moudře a nechte si poradit naším článkem, který měl za cíl vám pomoci zorientovat se v tomto tématu.

Základní desky můžete nakoupit v e-shopu: Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Nutně jsem potřeboval základní desku, ale MSI už nikdy, to byla naprostá katastrofa, přestože dřív to byly parádní desky. Oproti tomu jsem byl příjemně překvapen značkou Asus, kterou jsem dřív zavrhoval a ona se vzpamatovala tak, že mrská hodně dobré komponenty. Zatím vše fungovalo co jsem od nich kupoval, tak jsem zkusit i základní desku, snad chytnu dobrý kus.

Přidat komentář

Recenzer
Logo