Počítačová skříň je základem každé počítačové sestavy. Počítačovou skříň můžete koupit společně s monitorem i dalším příslušenstvím. Náročnější uživatelé si však raději počítač sestaví podle svých požadavků. Právě náročnost uživatele je tím základním, co hraje při výběru PC skříně hlavní roli. Počítačovou skříň mohou koupit méně náročný uživatelé i opravdový znalci, na trhu jsou k dispozici skříně, které splní nároky každého.
Základem je vždy kvalitní počítačová skříň, která disponuje potřebným množstvím vstupů i výstupů, díky kterým budete moci připojit další příslušenstvím. Základem je účinné odvádění tepla a tichý chod bez případných vibrací.
Počítačovou skříň byste měli vybírat na základě typu základní desky. Opomenout byste neměli přihlédnout i ke kvalitnímu materiálu a kvalitnímu zpracování. Počítačová skříň by měla být také dostatečně velká, aby do ní bylo možné umístit všechny potřebné komponenty.
Nejlepší PC skříně
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Zalman i3 | ⭐ 100 % | 1 127 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
2. | Evolveo T3 CAET3 | ⭐ 94 % | 1 151 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
3. | Thermaltake Core V21 CA-1D5-00S1WN-00 | ⭐ 90 % | 2 075 Kč | Zobrazit | Allegro.cz |
4. | Zalman Z1 | ⭐ 88 % | 1 219 Kč | Zobrazit | Mionet.cz |
Typy
Počítačové skříně jsou zastoupeny v několika velikostech a vybírat byste je měli i podle typu základní desky. Počítačové skříně, které nesou za svým názvem zkratku ATX umožňují vložit větší motherboardy. Počítačové skříně ITX naopak podporují menší motherboardy.
Big Tower
V překladu velká věž představuje PC skříň větších rozměrů, která byla dříve zastoupena v největším množství. Tyto PC skříně jsou poměrně prostorné a umožní vám tak umístit i opravdu velké komponenty, ale i více grafických karet.
Do skříně můžete vložit větší základní desky ve formátu ATX i extended ATX. Místo máte i pro případné rozšíření. Díky velkému vnitřnímu prostoru lze PC skříň velmi dobře ochlazovat. Big Tower se tak může použít i pro sestavení výkonnějších herních sestav nebo velmi výkonných kancelářských počítačů.
Tyto skříně podporují desky ATX, eATX, mATX i mITX. Podporované jsou i zdroje ATX, a skříň je schopna pojmout grafické karty, jejichž velikost je více než 400 mm. Vnitřní prostor vám umožní do skříně umístit i více než 10 ventilátorů.
Midi Tower
Tato PC skříň patří v současné době k nejoblíbenějším, oblíbená je pro svoji stále dostatečnou velikost, která umožňuje vložit i větší komponenty. I zde máte prostor pro případné rozšíření. A také v tomto případě nebudete mít pravděpodobně potíže s chlazením. Její předností je také menší prostorová náročnost i přijatelná pořizovací cena.
PC skříně Midi lze použít i pro výkonnější počítače, použít je mohou hráči PC her. Midi skříně podporují desky ATX, mATX i mITX. V těchto skříních se využívají zdroje ATX. Do vnitřního prostoru lze umístit grafické karty s velikostí od 350 – 400 mm. Do skříně lze vložit až 8 ventilátorů.
Mini Tower
Malé PC skříně jsou vhodné spíše pro méně náročné uživatele. Své využití mají zejména pro běžnou kancelářskou práci. Vzhledem k menšímu prostoru do PC skříně nevměstnáte větší komponenty. Počítat musíte s menším výkonem a v tomto případě nemáte prostor pro případné rozšiřování. Počítačové skříně nemají prostor ani pro výkonné chlazení.
Mini skříně jsou určené pro sestavení středně výkonných herních i kancelářských počítačů. Podporují desky mATX i mITX, podporovaný zdroj je zdroj ATX. Do skříně můžete umístit grafickou kartu o velikosti 300 – 350 mm, vnitřní prostor vám umožní vložit 6 ventilátorů.
Mini ITX
Nejmenší počítačové skříně postačí všem, kdo chtějí počítač využívat pro běžnou práci či sledování filmů. Tyto skříně vměstnáte i do malých místností a velmi vhodné jsou i do kanceláře. PC skříň vám ani v tomto případě neumožní umístit velké komponenty.
Skříně jsou vhodné pro sestavení počítačových sestav s menším výkonem. Využijete je spíše jako multimediální centrum, a vhodné jsou pro nenáročnou kancelářskou práci. Skříně umožňují vložení Mini ITX desky, podporovaný zdroj je zdroj SFX. Do skříně můžete umístit grafickou kartu o velikosti 200 – 300 mm a 3 ventilátory.
Desktop
Tyto PC skříně se liší svým vzhledem. PC skříně se umísťují naležato, díky čemuž máte možnost na skříň umístit monitor, čímž ušetříte místo a budete mít vše lépe po ruce.
Nevýhodou desktopů je však méně funkční chlazení a nemožnost umístit větší komponenty. Tato skutečnost umožňuje desktop využít spíše pro kancelářskou práci a postačí i méně náročným uživatelům, kteří chtějí počítač využívat jako multimediální centrum.
PC skříně podporují desky ve formátech mATX i mITX, podporovaný zdroj je zdroj ATX a SFX. Do skříně můžete vložit grafickou kartu o velikosti 150 – 200 mm a až 3 ventilátory.
Vnější uspořádání
- Pevné disky – jsou vyráběny ve 2 velikostech a to 2,5´´pozice, 3,5´´pozice. Menší velikost umožňuje vložení SSD disků, větší pak použití HDD disků.
- Disková mechanika – mají většinou 5,25´´pozice. Do pozic lze umístit DVD mechaniku, Blu-ray a atd. Každá PC skříň se vyznačuje jiným počtem pozic. Typ skříně BigTower disponuje 8 pozicemi. Midi Tower má 5 pozic, Mini Tower 3 pozice, desktopové skříně pouze 1 pozici.
Konektory
Pomocí konektorů můžete veškeré komponenty sestavit dohromady a různé vstupy a výstupy vám umožní připojit i další zařízení. U vstupů si ověřte i umístění, přední vstupy vám umožní větší uživatelský komfort. Při rozmístění hraje důležitou roli i to, kde budete mít PC skříň umístěnou. Ke všem vstupům se budete chtít pohodlně dostat.
U každé PC skříně byste měli mít k dispozici zejména USB vstupy, které vám umožní připojit externí disky.
eSATA vám umožní připojit externí disky, které využijete pro rychlý přenos dat.
FireWire je vstup určen k připojení pevného disku.
Chybět by neměly vstupy určené k připojení reproduktorů, mikrofonu atd.
Zdroj
Základním komponentem je počítačový zdroj. Ten se stará o spolehlivé napájení všech komponentů a vnitřních součástek. Před výběrem zdroje si velmi dobře vypočítejte spotřebu celé sestavy. Dobré je počítat i s rezervou cca 20%.
Pokud si nebudete vědět s výběrem zdroje rady, můžete koupit PC skříň se zdrojem zabudovaným. Výběru správného zdroje by naopak měli věnovat pozornost nároční počítačový hráči.
Zdroj s výkonem okolo 350 W je dostačující pro méně náročné uživatele.
Hráči PC her i další nároční uživatelé by měli volit zdroj s výkonem 450 až 500 W.
Chlazení
Chlazení PC skříní zajišťují ventilátory. Každá počítačová skříň je vybavena na základě své velikosti různým počtem pozic, na které můžete ventilátor umístit. Ventilátory by se měly dát umístit z několika stran. Ventilátor tak můžete umístit po stranách i na zadní stranu.
Ventilátory jsou pro správný chod počítače naprosto nezbytné, nedostatečné chlazení vede k nežádoucímu přehřívání vnitřních komponentů. Tím dojde i ke snížení výkonu i životnosti počítače. Z tohoto důvodu je vždy rozumnější, obsadit ventilátory všechny možné pozice.
Materiál
Výrobní materiál má i v tomto případě vliv na kvalitu a životnost PC skříně. Materiál však určuje i cenu skříně. Ty nejlevnější skříně jsou vyrobeny z plastu a méně kvalitního plechu. V případě, kdy koupíte levnější průhlednou skříň, bude i průhledový materiál plastový.
Dražší skříně jsou vyrobeny z různě kvalitní oceli nebo hliníku. Tyto skříně jsou bytelnější, ale také těžší. Průhledná část může být vyrobena ze skla.
U kvalitních skříní vám s kompletací pomohou rychloupínací mechanismy, které jsou vyrobeny převážně z plastu. Tomuto způsobu sestavení se říká tool-less, vše můžete do skříně umístit bez použití nářadí nebo nějakých nástrojů. Toto řešení je praktické, jeho životnost však není nekonečná.
V případě těchto plastových mechanismů budete muset počítat s pravidelnou kontrolou a údržbou. Uvolněné komponenty totiž mohou způsobovat nežádoucí vibrace i hluk.
Design
PC skříň můžete umístit pod stůl i na stůl. Ve většině případů bude tento prvek dobře viditelný a svou roli tak hraje i vzhled. K dostání jsou nijak nevýrazné i velmi pěkně designově vyvedené skříně.
Pokud vám na vzhledu opravdu záleží, vybírejte PC skříně, které jsou označeny jako tunning/modding. Tyto počítačové skříně umožňují umístit vnitřní komponenty různými způsoby.
V souvislosti s designem můžete vlastnit PC skříň:
- S průhlednou boční stěnou, díky níž jsou viditelné komponenty umístěné uvnitř skříně.
- Vnitřní RDG osvícení je běžné u dražších PC skříní.
- Vnitřní displej kontroluje vnitřní teplotu i správný chod ventilátorů.
- Modulární kabeláž je vhodná pro efektivní uložení kabelů uvnitř skříně.
Značka
Výrobou počítačových skříní se zabývá mnoho výrobců. Oblíbené jsou skříně značek Fractal Design, Evolveo, SilentiumPC, Genesis, NZXT, Gigabyte a další.
Cena
Cena počítačových skříních začíná na cca 500 Kč. Tyto skříně však nejsou příliš kvalitní ani odolné. Pokud chcete, aby PC skříň něco vydržela, vyplatí se do skříně investovat cca 800 – 1 000 Kč. Za tuto cenu koupíte skříně menších velikostí.
Za více než 1 000 Kč koupíte větší PC skříně nebo stylovější menší PC skříně. Výrobní materiál je odolnější a dražší skříně bývají vybaveny i vnitřním osvětlením. PC skříně s cenovkou více než 2 000 Kč jsou vyrobeny z nejkvalitnějších a nejodolnějších materiálů a upozorní na sebe i svým zajímavým designem.
Otázky a odpovědi
Co je cube PC skříň?
Tyto PC skříně mají podobu kostky, jejich poměr stran je tedy stejný. Cube PC skříně jsou k dostání v několika velikostech. Díky tomu můžete do skříně zakomponovat větší i menší počet různých komponentů. PC skříně tak splní nároky náročných i běžných uživatelů.
Jaké jsou výhody vodního chlazení?
Jedná se o nejefektivnější způsob chlazení PC skříně. Na rozdíl od použití ventilátoru je však vodní chlazení finančně náročnější.
Co je modulární kabeláž?
Jedná se o praktickou a designovou možnost, jak propojit veškeré kabely tak, aby vše fungovalo tak, jak má. Modulární kabeláž vám umožní propojit pouze ty komponenty, které je opravdu třeba. Tento způsob propojení je vhodný zejména v případě průhledných skříní.
Závěr
Počítačová skříň musí být dostatečně velká na to, aby vám umožnila vložení všech potřebných komponentů. Zároveň by však měla být dostatečně robustní a pevná, aby nedocházelo k jejímu nežádoucímu deformování.
Kvalitní skříň by měla být vyrobena z plechu s tloušťkou cca 1,5 mm, bočnice by neměly nijak vibrovat. Skříň by měla umožňovat dobrou přístupnost k vnitřním komponentům. V přední části by měly být umístěny vstupy pro několik USB konektorů, chybět nesmí vstup pro sluchátka či eSATA konektor.
PC skříně můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.alza.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Nechal jsem si postavit počítač a zvolil jsem pc skříň be quiet! Pure Base 500DX BGW37. Má fakt moc pěkný design a velmi kvalitní provedení.
Článek je kvalitně zpracovaný, srozumitelný a poučný. Hodnotím ho velmi kladně.