Jak odvzdušnit topení?

Jakmile začne topná sezóna, může se stát, že i když nastavíte topení naplno, bude v bytě či domě zima. Nejčastější příčinou bývá zavzdušnění, které nejen, že způsobuje chlad v místnostech, ale také se z radiátoru mohou ozývat zvláštní zvuky. Odvzdušnění topení je zásadní, pokud chceme, aby všechna tělesa topila tak, jak mají.

Když se navíc ozývají z topení různé zvuky, jako například pískání nebo šplouchání. Jsou značně rušivé a zejména v noci to není nic příjemného. Tento zvuk často způsobí obyčejná vzduchová bublina v otopné soustavě.

Tato bublina následně brání optimální distribuci horké vody do jednotlivých radiátorů. Ve většině případů je horní část topidla studená a spodní na dotek spíš vlažná. Něco takového je v podzimním období, zvlášť například v paneláku, velmi nepříjemnou záležitostí a je dobré to řešit ihned.

Pravidelná údržba topení je důležitá i z toho důvodu, že může značně přispět ke snížení nákladů na vytápění. Nutno podotknout, že při zavzdušnění radiátoru se efektivita vytápění značně sníží. Jak vlastně topení odvzdušnit, aniž by bylo nutné volat odborníka?

Co budete na odvzdušnění topení potřebovat?

 1. Odvzdušňovací klíč pro radiátory – ten se dá pořídit přímo od topenáře, nebo si jej můžete koupit v železářství.
 2. Hadr nebo utěrku – bude se hodit na vysoušení vody.
 3. Hrnek, sklenici nebo menší kbelík – použije se pro zachycení vody, která bude unikat ventilem při odvzdušňování.

Univerzální návod na odvzdušnění radiátorů

 1. Otočte ventilem tak, aby byl radiátor zapnutý naplno a nechte ho tak po dobu 30 minut.
 2. Hadr omotejte kolem ventilu, který se u běžných radiátorů nachází na pravé straně topného tělesa. Má kruhový tvar a čtvercový vnitřek.
 3. Po půl hodině topení vypněte a nasaďte odvzdušňovací klíč na ventil.
 4. Uvolněte ventil zhruba o čtvrt až půl otáčky. Otáčejte opatrně, ať ventil nepovolí až moc.
 5. Ozve se zasyčení, vzduch bude unikat a jelikož bude opravdu hodně horký, musíte dávat pozor na opaření.
 6. Ve chvíli, kdy syčení ustává až úplně přestane a začne vytékat voda.
 7. Když se voda objeví, radiátor je odvzdušněn a můžete utáhnout ventil.

Jak odvzdušnit topení v panelovém domě?

Topná tělesa v panelácích mají ventil na boční straně. Pokud jde o staré topení, tam je to trochu náročnější a na ventil je potřeba použít ideálně kleště a mnohem větší sílu, pokud samozřejmě nevlastníte klíč na odvzdušnění topení. Právě žebrové topení mívá ventil opravdu hodně utažený, takže se síla bude hodit.

Předtím, než dojde k uvolnění ventilu, dejte pod něj hrnek nebo kbelík. Do ruky vezměte hadr, který přiložíte k ventilu. Uvolňujte ventil pomalým otáčením na levou stranu, následně uslyšíte syčení, což znamená že se vzduch začal uvolňovat.

Hadrem přidržujte ventil, protože z něj může voda i stříkat, nikoliv pouze kapat. Otočte termostatickým ventilem, tím zjistíte, jestli se využívá celá kapacita topení. Ve chvíli, kdy přestane syčet ucházející vzduch a začne vytékat voda, je topení odvzdušněné a vy můžete uzavřít ventil.

To samé však budou muset udělat i vaši sousedé, co bydlí nad vámi. Vy to zase musíte udělat pro ty sousedy, kteří bydlí nad vámi. V tomto případě platí dvojnásob sousedská výpomoc, protože když se všichni nespojí a neodvzdušní, bude vám všem topit topení málo.

Spolupráce sousedů je důležitá zejména v tom, že v bytovém domě bývají radiátory bez ventilku. Ten mají ve většině případů jen topná tělesa v těch nejvyšších patrech. Pokud se rozhodnete odvzdušnit i topení bez ventilu, rozhodně si na to pozvěte raději odborníka.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (41 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je cílem celého týmu Recenzer. Více o nás.

3 komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Topení odvzdušňujeme pravidelně a jde to celkem snadno. Bez toho by se pořádně ani nedalo topit.

 2. No tak nebylo to zrovna snadné odvzdušnit topení, díky za váš návod. Teď už je to OK.

 3. Díky za článek, protože jsem konečně pochopil, jak se má vlastně odvzdušnit topení. Nebylo to jednoduché, ale nakonec jsem to zvládl.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo