Bezdrátové zvonky

Bezdrátové zvonky jsou oblíbené díky své jednoduché instalaci. V jejich případě se obejdete bez zdlouhavého a náročného sekání zdí, tažení vodičů a závěrečného velkého úklidu. Bezdrátový zvonek jednoduše přišroubujete nebo nalepíte a ihned ho můžete začít používat. Bezdrátové zvonky vám mohou posloužit i jako paeger, s jeho pomocí můžete přivolat pomoc, ale i ostatní členy domácnosti. Bezdrátové zvonky jsou složeny ze dvou částí. První část plní úlohu zdroje, druhá část je určena k instalaci na domovní dveře nebo vstupní branku. To, v jaké vzdálenosti od sebe mohou tyto jednotky být, určuje dosah zvonku.

Bezdrátový zvonek byste měli vybírat z ohledem na několik různých parametrů. Tím nejdůležitějším je právě dosah zvonku, který může být v rozmezí několik desítek až stovek metrů. Zajímat by vás měl způsob instalace zvonku, v tomto případě se však nejedná o nic složitého a vše se obejde bez jakýchkoliv stavebních úprav. Podstatná je i odolnost zvonku vůči povětrnostním vlivům a vysokým nebo naopak nízkým teplotám. Kvalitní zvonek by měl fungovat v rozsahu teplot -20°C až do +50°C. Důležitá je vysoký odolnost vůči vlhkosti a vodě a z hlediska uživatelského komfortu vás budou zajímat i různé funkce. Ty by vám měly umožnit alespoň nastavit požadovanou hlasitost, či vybrat melodii vyzvánění.

Porovnat ceny zvonků

Nejlepší bezdrátové zvonky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Emos P5729 96 % 449 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Emos P5731 93 % 562 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Sencor SWD 112 91 % 489 Kč Zobrazit Mall.cz
4. EMOS P5750 89 % 379 Kč Zobrazit Expert.cz
5. Sencor SWD 110 88 % 329 Kč Zobrazit Electroworld.cz

Dosah

Dosah je parametr, který určuje, v jaké vzdálenosti od sebou mohou obě části zvonků být. Rozdíly jsou poměrně značné, v případě levných zvonků to mohou být desítky metrů, ty nejdražší pak mají dosah v řádech stovek metrů. Před výběrem konkrétního modelu tak musíte přesně vědět, kde budou obě jednotky umístěny. Počítat musíte rovněž s určitou rezervou, protože dosah ovlivňují i okolní vlivy, například elektromagnetické rušení, ale i blízkost kovových předmětů.

Některé zvonky umožňují dosah prodloužit zakoupením dalších přijímačů, v tomto případě je dosah v podstatě neomezený. To, zda zvonek umožňuje připojení další jednotky, vyčtete v manuálu od výrobce.

Odolnost

Druhým důležitým faktorem je odolnost zvonku. I v případě, kdy bude venkovní tlačítko umístěno pod stříškou nebo v závětří, nebude zcela chráněno před vlhkostí a nepříznivými povětrnostními vlivy. Odolnost zvonku je vyjádřena zkratkou IP a dvěma číslicemi. První číslice určuje odolnost vůči vniknutí prachu a jiných částic, druhá je pak odolnost vůči vniknutí vody. Za minimální je považována odolnost IP 44, mnohem delší životnost mají zvonky s odolností IP56 a koupit můžete i odolnější provedení.

Napájení

Bezdrátové zvonky jsou nejčastěji napájeny pomocí baterií. V závislosti na výrobci se mění pouze jejich typ. Vnitřní část zvonku lze napájet bateriemi, ale i prostřednictvím sítě. Na výběr máte obě možnosti, stačí pouze vybrat tu, která vám vyhovuje více.

V současnosti se v obchodech objevují i bezdrátové zvonky, jejichž jednotku lze napájet prostřednictvím elektrické zásuvky.

Funkce

Bezdrátové zvonky lze vybírat i s ohledem na jednotlivé funkce. Mezi ty základní patří například:

  • Nastavení melodie – bezdrátové zvonky nabízí několik různých melodií. Nastavit si můžete takovou, která je vám nejpříjemnější. Výběr melodií je individuální a souvisí s výrobcem i pořizovací cenou.
  • Nastavení hlasitosti – zvolit můžete i hlasitost zvonění. Podle potřeby je možné zvonění zesilovat nebo naopak zeslabovat. I zde se možnosti liší v souvislosti s typem zvonku. Obvyklá hlasitost však bývá v rozmezí 70 až 100 dB.
  • Blokace frekvence – žádanou funkcí je i blokování jiných frekvencí. Díky tomu máte jistotu, že tlačítko zvonku bude reagovat pouze na vaši jednotku a nebudete nijak rušit svoje sousedy, kteří mohou rovněž bezdrátový zvonek využívat.
  • Světelná signalizace – některé zvonky vás na příchozího upozorní nejen zvukovým, ale i světelným signálem. Tato možnost je vítaná v rodinách s malými dětmi, ale i v rodinách, které obývají osoby se sluchovým postižením.
  • Přenos zvuku a obrazu – součástí dražších zvonků bývá kamera a mikrofon. Díky tomu budete vědět, kdo stojí před vašimi dveřmi, a s příchozím budete moci komunikovat na dálku. Tuto možnost mají pouze chytré zvonky, které využívají bezdrátovou technologii bluetooth nebo wifi. Mezi žádané funkce těchto zvonků patří i senzor pohybu a noční vidění. Výhodou je i možnost spárovat zvonek pomocí aplikace s mobilním telefonem.

Značky

Bezdrátové zvonky jsou k dostání v mnoha podobách. V obchodech je největší zájem o bezdrátové zvonky značky Emos, Solight, Honeywell, TP-LINK. Verk, Malatec, Ezviz nebo Berge. Každý z výrobců nabízí velký počet zvonků ve všech cenových kategoriích.

Cena

Bezdrátové zvonky patří k dostupnému zboží. Jestliže se vystačíte se základním provedením, které nabízí menší dosah okolo 100 – 150 metrů a méně funkcí, budete ho moci koupit za méně než 500 Kč. První zvonky přitom stojí okolo 300 Kč. Zvonky s větším dosahem a možnostmi vyjdou na 500 – 1000 Kč. Nejvíce zaplatíte za tzv. chytrý zvonek, zde cena začíná na cca 1 000 Kč. Za zvonek ve špičkové kvalitě zaplatíte i více než 3 000 Kč.

Porovnat ceny zvonků

Otázky a odpovědi

Jaké jsou nevýhody bezdrátových zvonků?

Bezdrátové zvonky jsou velmi spolehlivé a především praktické. Kvalitní zvonek bude sloužit spolehlivě řadu let. Při výběru si však dejte pozor, jakým způsobem lze zvonek uchytit. Méně kvalitní zvonky bývají vybaveny méně spolehlivými samolepícími podložkami. Ty nejsou schopny delší dobu odolávat nepříznivým povětrnostním vlivům. Dražší modely je však možné na požadované místo přivrtat. V tomto případě pak již budete pouze sledovat, zda nedošlo k vybití baterie, která se stará o napájení jednotky.

Kam bezdrátový zvonek umístit?

Bezdrátové zvonky se skládají ze dvou částí. Vnitřní část je možné zapojit do elektrické sítě, nebo ji můžete po vložení baterií umístit libovolně do prostoru. Způsob se odvíjí od typu zvonku. Venkovní tlačítko můžete v závislosti na dosahu umístit na vchodové dveře, vstupní branku nebo na jakékoliv jiné vhodné místo. Ačkoliv jsou tlačítka odolná vůči vniknutí vlhkosti, doporučuje se je chránit před přímým slunečním zářením, sněhem i deštěm. V ideálním případě by zvonek měla chránit stříška.

Může dojít k rušení zvonku?

Bezdrátový signál může být rušen okolním prostředím. Z tohoto důvodu se nedoporučuje zvonek umístit v blízkosti kovových předmětů. Problémem mohou být různé podklady či parapety. Rušení může ovlivňovat i elektromagnetické záření, které tlumí rádiové vlny a výrazně tak snižuje dosah zvonku.

Závěr

Pro svůj provoz nepotřebuje bezdrátový zvonek žádné kabely. Jednoduchá instalace dělá z tohoto typy zvonku stále žádanější model, který upřednostňuje řada domácností. Celá instalace se skládá pouze s vložením baterie a připevněním tlačítka na požadované místo. Nejdůležitějším parametrem je dosah, který určuje, v jaké vzdálenosti od sebou mohou obě části zvonku být. Dražší zvonky vám umožní nastavit hlasitost vyzvánění i určitou melodii. Z hlediska dlouhé životnosti si všímejte způsobu instalace i odolnosti vůči vniknutí vlhkosti a vody.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.emos.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (91 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo