Videokamery

Navzdory tomu, že dnes můžeme jednoduše natočit cokoliv z telefonu, na ty profesionálnější záběry je stále lepší pořídit videokameru. Víte, podle čeho vybírat a jaká je jejich cena?

Porovnat ceny kamer

Nejlepší videokamery

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Panasonic HC-VXF1 97 % 19 990 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Panasonic HC-VX1 96 % 14 490 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Panasonic HC-V180 91 % 5 909 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Sony FDR-AX53 88 % 20 990 Kč Zobrazit czc.cz
5. Sony HDR-CX405 86 % 6 990 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Videokamery se dělí podle způsobu účelu využití a dalších parametrů, které jsou při výběru důležité. Jedná se především o profesionalitu, rozlišení, zoom a stabilizaci. Abyste byli s koupí spokojeni, měli byste dobře zvážit všechny tyto parametry.

Podle profesionality

Na co plánujete videokameru využít? Každý z typů se hodí na něco jiného, a záleží hlavně na tom, jak vážně to s natáčením myslíte.

Profesionální videokamery

Jestliže máte v plánu natáčet profesionální videa, například se jimi živíte, nejvhodnější pro vás bude pořídit profesionální kameru. Vyjdou vás na několik desítek tisíc a budete se muset s nimi naučit pracovat, protože se jedná o docela váhově těžkou záležitost. Chcete-li ale dosáhnout nejlepšího možného výsledku, neváhejte!

Poloprofesionální videokamery

Tento typ videokamer využijete nejvíce venku, proto pokud cestujete, bude to ideální volba. Stačit bude také videotvůrcům na streamovacích platformách.

Amatérské videokamery

Potřebujete kameru na zaznamenání dovolené, rodinných oslav a momentů ve vašem životě? Amatérská videokamera bude to, po čem se budete ohlížet. Neočekávejte nic extra.

Outdoorové videokamery

Použití v terénu si žádá speciální podmínky. Outdoorové videokamery jsou odolnější vůči vodě, prachu i nárazům, proto se skvěle hodí pro ty, kdo provozují extrémní sporty a chtějí si je zdokumentovat. Mají velmi kompaktní rozměry a jsou kompatibilní s různými stojany a držáky.

Speciální videokamery

Bezpečnostní kamery, autokamery, webkamery, IP kamery – to vše patří do kategorie speciálních videokamer, které využijete pro jeden jediný účel.

Podle rozlišení

Víte, jakou kvalitu rozlišení od videokamery očekáváte? Poradíme vám, která se více vyplatí.

FullHD kamery

Standardní rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů, tedy FullHD, má skvělou kvalitu obrazu a rozhodně byste neměli hledat kamery, které ji mají nižší.

4K kamery

Pro profesionály a ty, kteří si na kvalitě obrazu opravdu potrpí, bude výhodnější pořídit 4K kameru, která bude samozřejmě dražší, nicméně poskytne nejlepší možný obraz, a to 3 840 x 2 160 pixelů.

Podle zoomu

Zoom může být buďto optický nebo digitální. Jak každý z nich funguje?

Optický zoom

Optický zoom je obecně lepší, protože zachovává kvalitu snímku i po přiblížení, a to při 12x, 18x nebo i vícenásobném přiblížení.

Digitální zoom

Při digitálním zoomu nebude přiblížení tak kvalitní a bude fungovat stejně jako zvětšování obrazu na počítači.

Podle stabilizace

Stejně jako je tomu u zoomu, je tomu také u stabilizace. Rozlišujeme dva druhy, které nesou stejné pojmenování.

Optická stabilizace

Třesou se vám ruce, když zaznamenáváte obraz? Optická stabilizace umožní zamezení tohoto jevu a výsledek tak bude vyváženější.

Digitální stabilizace

Digitální stabilizace také zamezuje třesu, nicméně není tak efektivní. Využívá k tomu menší část snímače a z okrajových částí odpočítává pohyb.

Funkce

Videokamera se vám bude hodit jako kvalitnější nástroj na zaznamenávání momentů, ať už v rámci profesionálnějšího využití nebo na rodinné dovolené a oslavách. Jaké všechny funkce můžete očekávat?

  • Focení – ačkoliv lze na kameře také pořizovat fotografie, nebudou příliš kvalitní. V tomto případě buďto pořiďte fotoaparát nebo foťte mobilem.
  • Dálkové ovládání – v některých případech můžete kameru dálkově ovládat ovladačem nebo mobilem.
  • Hledáček – abyste se mohli soustředit pouze na daný záběr, hledáček vám umožní odstranit okolní prostředí a vidět pouze to, co chcete natočit.
  • Displej – pokud byste raději viděli záběr na obrazovce, displej vám bude vyhovovat spíše. V dnešní době narazíte i na dotykový displej.
  • Sférický obraz – u bezpečnostních kamer se dočkáte v některých případech obrazu v úhlu 360°.

Parametry

Existuje ještě několik dalších parametrů, které se při výběru dají zohlednit. Některé z nich jsou více důležité, některé méně, nicméně je dobré se na ně podívat, abyste věděli, s čím počítat.

Snímač

Snímač je zásadní hardwarovou součástkou, u které byste se měli soustředit hlavně na typ snímače (vyhněte se CCD snímačům, BSI-MOS/CMOS jsou nejkvalitnější), velikost snímače (4/3” nebo 1” a APS-C, v lepším případě), rozlišení (FullHD, 4K) a citlivost snímače ISO (od ISO 200 do ISO 1600).

Snímková frekvence

Počet snímků za minutu se nazývá snímková frekvence a značí se fps (frames per second). Tento údaj udává plynulost pořízeného videa.

  • 24/25 snímků za sekundu – ideální na přehrávání v televizi,
  • 30 snímků za sekundu – lépe odpovídá obnovovací frekvenci monitorů,
  • 50/60 snímků za sekundu – plynulejší záznam, točení zpomalených záběrů.

Datový tok

Jeden z nejdůležitějších parametrů v rámci kvality videa je datový tok, kde platí, že čím vyšší počet megabitů za sekundu, tím lepší kvalita. U FullHD byste neměli jít pod 17 Mbps, u 4K vybírejte 50 Mbps a více.

Světelnost a clona objektivu

Ne vždy máte světelné podmínky zaručeny, proto je vhodné pořídit takovou videokameru, která se bude umět přizpůsobit a v případě potřeby zesvětlí obraz tak, aby byl kvalitní. Čím nižší je hodnota světelnosti objektivu, tím lépe bude reagovat na zhoršené světelné podmínky. Běžně se používají f/1,8, 1,2 nebo 1,4.

Zvuk

Abyste měli ve videu kvalitní zvuk, je třeba myslet i na mikrofon. Ten bývá umístěn uvnitř videokamery, nicméně nemusí být nejkvalitnější. Pokud chcete být lépe slyšet, pořiďte si externí mikrofon, který ke kameře připojíte.

Výstupní formáty

Video, které nahrajete, může mít nejrůznější podoby, co se týče formátu. Podle toho s ním budete později pracovat a přehrávat ho.

  • H.264/H.265 nebo MPEG 4 AVC – kvalitní video a malý prostor paměťového média, MP4, DIVX, Evo, FLV a další.
  • DV a HDV – magnetické pásky, starší typ záznamu, vysoká kvalita, ale za to velké množství místa v paměti, AVI, MOV a další.
  • AVCHD – další varianta formátu H.264, velké rozlišení videa, MTS, M2TS.
  • MPEG 2 – velké soubory, vysoká kvalita rozlišení, Evo, MP4, MPEG, MOV a další.

Záznamové médium

Abyste záznam z videokamery mohli dále přenášet například do počítače, je potřeba zajistit médium, které v sobě tento obsah ponese. Jedná se o paměťové karty, které se dělí na SD karty, SDHC karty a SDXC karty. Ty se mezi sebou liší velikostí a rychlostí. Nejvíce se vyplatí SDXC karta, která má rychlost 300/300 MB/s a velikost 1024 GB.

Příslušenství

K videokameře můžete pořídit ještě další příslušenství, které se vám bude v několika případech hodit. Co všechno sem patří a k čemu to slouží?

Náhradní akumulátory

Pokud jste na cestách, pravděpodobně nemáte moc čas neustále dobíjet baterii, která se za nějaký čas vybije. Skvělým řešením je náhradní akumulátor, který jednoduše vyměníte ve chvíli, kdy byste museli baterii nabít. Dosáhnete tak delší doby používání a nebudete se muset starat o to, kde baterii dobijete.

Sluneční clona

Máte-li poloprofesionální či profesionální videokameru, můžete k ní dokoupit ještě sluneční clonu, která zajistí eliminaci nežádoucích účinků bočního světla dopadajícího na přední čočku objektivu. Zároveň funguje jako mechanická ochrana.

Popruh na dlaň

Chcete lepší stabilitu kamery? Pořiďte si popruh na dlaň, díky kterému bude kamera lépe uchycena i za rychlého pohybu.

Závit

Některé kamery mívají na čočce závit, který jí nejen chrání, ale také upravují snímaný obraz, pokud nejsou vhodné slunečné podmínky.

Brašna

Aby se vám kamera neválela jen tak někde, je vhodné ji z hlediska bezpečnosti umístit do brašny, která umožňuje jednoduché přenášení.

Externí mikrofon

O mikrofonu už jsme se bavili. Pokud vám opravdu záleží na zvuku, hodí se přikoupit externí mikrofon, který připojíte ke kameře a dočkáte se lepšího výsledku.

Stativ

Máte v plánu natáčet statický obraz a potřebujete, aby vás někdo natáčel? Nečekejte na pomoc a pořiďte si stativ, který umístíte dle libosti a budete mít možnost natáčet sebe i ostatní bez toho, abyste využívali vlastní ruce.

Gimbal

Naopak, na záběry v pohybu se vám bude hodit gimbal, což je taková zmenšená verze stativu, díky které bude záběr i za běhu bez otřesu.

Značka

Videokamery vyrábí několik značek, které z nich jsou ty nejlepší?

Sony

Sony je značka zaměřená především na elektroniku. V jejím repertoáru najdete jak dostupnější domácí videokamery, tak profesionálnější modely s vyšší cenou.

Panasonic

Pro náročnější uživatele doporučujeme videokamery značky Panasonic, které vás vyjdou na více než 50 000 Kč, nicméně jsou už od prvního pohledu vyšší úroveň.

Canon

Všechny druhy videokamer najdete u značky Canon, která má pro každého to správné řešení.

Cena

Počítejte s tím, že videokamera není levná záležitost. Vydrží vám dlouho a zajistí skvělé výsledky, proto do ní investujte pouze v případě, že o ni opravdu stojíte.

Do 10 000 Kč

V této cenové kategorii najdete pouze videokamery pro amatérské využití s rozlišením FullHD, někdy dokonce 4K.

Od 10 000 Kč

Pro profíky se videokamery mohou vyšplhat až na částku přes 100 000 korun – záleží na tom, co požadujete a do jaké míry chcete natáčet.

Porovnat ceny kamer

Údržba

Je důležité, abyste videokameru chránili před pískem a kamínky, nová čočka by vás mohla stát nemalé peníze. Také hleďte na to, kde ji skladujete – měli byste se vyhnout velmi teplým, studeným nebo vlhkým místům, prachu i přímému slunečnímu záření. Pokud zjistíte, že je kamera zanesena, otřete ji suchým jemným hadříkem.

V případě silného znečištění použijte roztok neutrálního čisticího prostředku (vyrábí se i speciální přípravky na čištění videokamer), poté opět vytřete do sucha. Na objektiv a LCD monitor se využívá ofukovací balónek pro odstranění prachu a speciální hadřík na optiku pro setření nečistot.

Otázky a odpovědi

Jaký typ videokamery zakoupit?

Záleží na tom, na co ji máte v plánu použít. Pro běžné zaznamenávání vzpomínek bude stačit levnější varianta, amatérská videokamera. Pro tvůrce videí či dokonce filmů potom bude vhodná poloprofesionální či profesionální verze. Pokud natáčíte hlavně venku, pak zvolte outdoorovou kameru. Pro všechny ostatní požadavky jsou tu poté speciální kamery, mezi které se řadí fotopasti, webkamery či bezpečnostní kamery.

Které parametry jsou nejdůležitější?

Při koupi hleďte na typ snímače, datový tok, výstupní formát a záznamové médium.

Jaké vybavení ke kameře pořídit?

Bude se vám jistě hodit náhradní akumulátor i záznamové médium, abyste se nemuseli ničím omezovat. Stejně tak oceníte závit pro bezpečnost čočky, stativ nebo gimbal. Brašnu by si měli pořídit ti, kteří rádi s kamerou cestují, aby zabránili jejímu poškození.

Závěr

Videokamera se bude hodit každému, kdo nechce jenom točit na telefon, ale požaduje vyšší kvalitu. Videokamera vám umožní mnohem více, ať už máte v plánu natáčet rodinné vzpomínky, videa na různé platformy nebo snímky na filmová plátna.

Videokamery můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já tedy mívala kameru od Sony, ale když teď před nedávnem dosloužila, zkusila jsem vzít od značky Panasonic a jsem nadšená. Přijde mi snad ještě lepší než ta předchozí, protože nahrávky mají skvělou kvalitu a obraz se nijak neseká. Rozhodně velká spokojenost, takže bych určitě tuto značku doporučovala.

  2. Pokud jde o videokamery, tam sázím na jistotu a tou je u nás značka Sony. Zatím jsme měli tři různé kamery, z toho jedna byla od JVC a dvě právě od Sony. Původní Sony kamera nám vydržela skoro 20 let, než mi nešťastně vyklouzla z ruky a odebrala se na věčnost. Teď máme zase Sony, tak snad vydrží stejně jako její předchůdkyně.

Přidat komentář

Recenzer
Logo