Soundbary

Nejoblíbenější značky soundbarů

Chcete zažít při sledování filmů podobnou atmosféru jako tu, kterou znáte z kina? Co vše pro to musíte pořídit? Jako první nesmí samozřejmě chybět televize, která vám poskytne skvělý obraz. Tím druhým, co dělá ze sledování filmů dokonalý zážitek je zvuk.

A na dalších řádcích se na zvuk zaměříme, a to konkrétně na prostorový zvuk, který vás při sledování televize doslova vtáhne do děje. Představíme si soundbar, který vám tento zvuk poskytne, bez zbytečných drátů, bez nutnosti cokoli složitě montovat a bez nutnosti vrtat reproduktory do stěn.

Porovnat ceny soundbarů

Nejlepší soundbary

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. JBL Bar 5.1 98 % 17 990 Kč Zobrazit Muziker.cz
2. Creative Stage 2.1 90 % 2 294 Kč Zobrazit Tera.cz
3. LG SN4 88 % 5 049 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Sony HT-SF150 86 % 2 732 Kč Zobrazit Tera.cz
5. Samsung HW-Q60T 79 % 7 820 Kč Zobrazit K24.cz

Co je sounbar?

Soundbar v překladu znamená zvuková tyčinka. Tento typ zvukového systému kombinuje zesilovač a reproduktory do podlouhlé lišty. Zapojení soundbaru bývá velice jednoduché, většinou za použití dvou kabelů, jednoho do zdroje, druhého do televize.

Výhodou soundbaru je elegantní design a kompaktní rozměry. Lze ho umístit prakticky kamkoliv, na poličku, stolek nebo třeba přímo na zeď. Toto řešení je praktické zejména v malých bytech, kde není mnoho místa na sloupové nebo regálové reproduktory. Sounbary jsou i velmi jednoduché na nastavení a nemusíte řešit ani velké množství kabelů.

Proč nestačí pořídit kvalitní televizor? Možná si řeknete, že když investujete nemalé peníze do koupě nového televizoru, bude pro vás zbytečné kupovat ještě další elektroniku.

V tomto případě vám ale televize kvalitní zvuk nenabídne. Na vině je zde stále se ztenčující provedení, které neumožňuje disponovat velkými a kvalitními reproduktory. Malé reproduktory prostě nikdy nemohou znít dobře a hlasitě zároveň.

Počet kanálů

Na co, byste se měli při výběru soudbaru zaměřit? Základním číslem je výkon udávaný ve wattech. Velmi zjednodušeně se dá říct, že je to údaj, jak moc to budete doma moct „rozbalit“. O samotné kvalitě provedení však tento údaj neřekne vše, hodně totiž záleží, jak velký máte pokoj.

Pokud má váš obývací pokoj standardní rozměry, nemusí vás výkon zařízení příliš zajímat. Na kvalitu zvuku a především jeho prostorovou simulaci má vliv především počet kanálů.

Kanál je místo, ze kterého proudí zvuk, v podstatě je to vlastně reproduktor schovaný v soundbaru. Soundbary mohou být 2 – 7 kanálové. To kolika kanály soundbar disponuje, se dozvíte z popisku na jednotlivých baleních nebo ze štítku přímo z výrobku.

  • 2.0 – takové označení znamená, že zařízení disponuje pouze dvěma předními kanály a jeho součástí není subwoofer, což spíš než majitele nadchne spíše okolní sousedy. Takové soundbary patří k tomu nejjednoduššímu zařízení, zvuk sice o něco vylepší, ale pokud od výrobku čekáte více, byli byste koupí takto výkonného výrobku zklamáni.
  • 2.1 – zařízení disponuje opět dvěma předními kanály a také subwooferem. Taková zařízení nabízí kvalitní přední prostorový zvuk bez zkreslení a některé modely dokáží měnit zvukové režimy podle toho, co se přehrává.
  • 3.0 – opět máte k dispozici dva přední kanály, subwoofer a navíc j zde ještě střední kanál pro lepší kvalitu mluveného slova, což nadchne zejména sportovní fanoušky. Díky tomuto kanálu dostanou všechny mluvené komentáře pořádný šmrnc.
  • 5.1 – Pět reproduktorů se společně se subwooferem postará o pohlcující zvuk v celém frekvenčním rozsahu. 3 kanály se nacházejí v přední části zařízení a 2 jsou umístěny vzadu.
  • 7.1 – toto zařízení vám mimo jiné nabídne 3D prostorový zvuk, ale umí toho samozřejmě daleko víc. K dispozici zde máte 7 kanálů, z nichž jsou 4 speciální surround kanály a jsou umístěny po dvojicích vpředu a vzadu. Ostatní 3 kanály jsou standardní, 1 je umístěn vpředu a 2 vzadu.

Subwoofer

Soundbar bez tohoto přídavného zařízení vám vždy poskytne pouze plochý zvuk bez hloubky. Subwoofer se stará především o basy, tedy o ten dunivý efekt a tím lepší zvukový prožitek, který můžete zažít například na koncertech, kdy vnímáte hudbu nejen ušima, ale zvuk cítíte doslova v celém těle.

Takový zvuk však nabízí pouze soundbar, jehož součástí je subwoofer. Právě basy se postarají o intenzivní prožitek a kvalitní subwoofer dokáže zvuk pozvednout do mnohem vyšší dimenze.

Subwoofer může být součástí soundbaru a vy tak máte pouze jeden přístroj. Tato skutečnost je příjemná, ale v tomto případě nedosáhnete tak kvalitního zvuku jako v případě, kdy si pořídíte samostatný subwoofer.

Vstupy a výstupy

Důležitou věcí je možnost připojení. Samozřejmostí je napájecí kabel a kabel vedoucí k televizi. Dříve se tato zařízení připojovala pomocí optického kabelu, dnešní výrobky mají však vstup pro HDMI připojení, které je modernější a umožňuje přenášet i vícekanálové audio ve vyšší kvalitě.

Dále pak máte k dispozici i další výstupy, které vám umožní připojit i další elektroniku. Jednotlivé modely se v množství těchto vstupů liší, je to dáno zejména jejich cenou. Proto při nákupu zvažte, co od zařízení očekává a naopak, jestli máte pro všechny vstupy využití.

Jednotlivé typy nabízí možnosti jako HDMI, digitální optický výstup, USB port, sluchátkový výstup, audio vstup a další.

Důležitou věcí je možnost připojení k internetu. Tato zařízení můžete připojit přes WiFi nebo Bluetooth. To znamená, že si můžete přehrávat také videa z mobilních telefonů, tabletu nebo počítače. Možnost bezdrátového připojení přes Bluethoot nabízí i ty nejlevnější modely a umožňují vám tak přehrávat videa z kanálů jako YouTube nebo Spofity.

  • USB – pomocí tohoto vstupu můžete připojit další paměťová média jako flash disk nebo pevný disk
  • 3,5mm – slouží pro připojení sluchátek

Funkce

Soundbary disponují i několika funkcemi, jmenovat můžeme například:

Dálkový ovladač

Patří k základnímu vybavení, tuto elektroniku však můžete ve většině případů ovládat také pomocí mobilního telefonu a to přes Bluethooth nebo WiFi

NFC

Je bezdrátová technologie, která funguje na malou vzdálenost. Můžete ji využívat také při bezkontaktním placení. V tomto případě slouží k rychlému spárování s jiným zařízením.

FM Tuner

Díky této funkci můžete soundbar využívat také při poslechu rádia.

Podpora MP3

Umožňuje přehrávání hudby například z flash disku, paměťové karty

Multiroom

Funkce, která vám umožní bezdrátově propojovat reproduktory přes WiFi

Noční režim

Můžete ji najít pod zkratkou DRC, jedná se o utlumení zvuku, kdy je tento zvuk méně slyšet do dálky. Díky této funkci nebude vaše sledování televize tolik rušit ostatní členy rodiny nebo sousedy.

Značka

Vizí společnosti LG je zaujmout vedoucí postavení na trhu a co se týká soundbarů, tak se jí to i daří. Výrobky této značky zaujímají v oblíbenost přední místa. Stejně dobře si vedou i výrobky nesoucí označení Samsung, která je jednou z nejdynamičtěji rostoucí značkou na světě.

Samsung nabízí špičkové výrobky a umístil se mezi 10 nejlepšími značkami v oblasti elektroniky. Přední místa v žebříčku oblíbenosti zaujímají výrobky Panasonic, Yamaha, JBL, Phillips, LG a další.

Cena

U tohoto zařízení hraje cena podstatnou roli a jako u většiny výrobků zde platí, že čím je cena vyšší, tím víc toho jednotlivé modely nabízí. Ty nejjednodušší soundbary koupíte již za necelé 2 000 Kč, nejdražší vás pak vyjdou i na 30 000 Kč.

U sounDbaru budete asi hodně limitovaní i tím, kde se nachází váš domov. Ti, kteří mají to štěstí, že vlastní dům, si budou moci dovolit více, než uživatelé bydlící v bytě a které od dalších obyvatel dělí pouze tenká stěna bytového jádra.

Porovnat ceny soundbarů

Otázky a odpovědi

Jak vylepšit zvuk soundbaru?

Podobně jako u klasických reproduktorů, tak i výrobci jednotlivých soundbarů používají své vlastní technologie, měniče a podobně, díky kterým se od sebe tyto výrobky liší. Pokud ale chcete opravdu kvalitní zvuk, měl by součástí soundbaru být i subwoofer, který vám poskytne prostorový zvuk.

Uspokojí soundbar i náročné uživatele?

Kvalitní soundbar doplněný o subwoofer náročného posluchače jistě neurazí. Na druhou stranu však toto zařízení nepatří k těm nejlepším. Jestliže se řadíte v první řadě k milovníkům hudby, bude vám více vyhovovat spíše klasické stereo se zesilovačem doplněné například o CD přehrávač. Soundbary se více hodí pro filmové fanoušky.

Jak je to s kabeláží?

Soundbary jsou uváděny jako jednoduchá bezdrátová zařízení, což ale není tak úplně pravda. Soundbar budete vždy připojovat pomocí kabelu k televizi, DVD přehrávači nebo jinému podobnému zařízení. Bezdrátově mezi sebou komunikují soundbar a subwoofer a stejně tak můžete zařízení bezdrátově ovládat pomocí aplikace z mobilu.

Dále musíte myslet na to, že soundbar je samostatné zařízení a pro svůj chod potřebuje elektrickou energii, což znamená další kabel, který je nutné zapojit do sítě.

Na kolik vyjde kvalitní soundbar?

Kvalitní soundbar vás vyjde na cca 5 nebo 6 tisíc, jedná se o malý hranolek, který je náhradou za plochý zvuk, který vám poskytne televize. Opravdu kvalitní výrobek vás vyjde na 15 a více tisíc korun. Tyto modely již mají zabudovaný subwoofer.

Závěr

Závěrem je třeba poukázat na skutečnost, že ani ten nejlepší soundbar se nevyrovná domácímu kino, které se skládá z několika samostatných reproduktorů, které můžete umístit kamkoliv do místnosti a tím vytvořit opravdu kvalitní prostorový zvuk. Na druhou stranu vám však poskytne mnohem kvalitnější zvuk než samotná televize.

I jednoduchá zařízení vylepší zvuk a tím i zkvalitní zážitek při sledování oblíbených pořadů. Kvalitní výrobky s několika reproduktory se domácímu kinu téměř přiblíží a potěší tak i náročnější uživatele. Pokud tedy patříte především mezi milovníky filmů, bude pro vás kvalitní soundbar jistě dobrou volbou.

Soundbary můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.lg-store.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (97 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

13 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Samsung je předražený. U jiných značek z top 5 se dá stejně kvalitní elektronika pořídit o 15 % levněji.

  2. Prosím Vás vie mi niekto poradiť ako dosiahnuť aby v subofery som nepočul také hnusne chrčanie …Počuť hlasy aj v ňom no je to hrozný zvuk…Mam LG ..

  3. Razím heslo, když elektronika, tak jedině od značky Samsung a jinak tomu není ani v případě soundbaru. Zatím se mi ani jednou nestalo, že by nefungoval jak má.

  4. Bratrovi jsem jako dárek koupila soundbar od LG a byl dost spokojený. Sice jsem si vyslechla, že upřednostňuje jinou značku, ale i tak to klaplo.

  5. Já mám také soundbar od Samsungu a je to ideální značka. Jsem moc spokojený, protože funguje parádně.

  6. Já tedy dříve nedal dopustit na značku Sony, ale v posledních letech upřednostňuji Samsung. Mám momentálně Samsung HW-A450.

  7. Preferuju značku pouze Samsung nebo LG, protože tyto značky mi přijdou ze všech nejlepší..

  8. Přijde mi, že značka Samsung dělá fakt výbornou elektroniku. Koupil jsem si soundbar od této značky a nemůžu si ho vynachválit.

  9. Krásný napsaný článek o soundbarech.

  10. Koupila jsem si tento typ soundbaru Samsung HW-Q900T. Splnil všechno, co jsem očekávala od produktu.

1 2

Přidat komentář

Recenzer
Logo