Jak vybrat bezkouřový gril?

Bezkouřové, přenosné nebo také párty grily jsou na trhu poměrně novou záležitostí. Na bezkouřovém grilu můžete připravovat všechny možné pochoutky, aniž by vás nebo vaše okolí obtěžoval nepříjemný kouř.

Přestože jsou grily označeny jako bezkouřové, bude z grilu vycházet pára, která se objevuje i při vaření pokrmů. Unikátní konstrukce grilu však zabraňuje pálení tuků a do uhlí neodtéká ani šťáva z masa. Při přípravě a konzumaci pokrmů vás tak nebude obtěžovat typický štiplavý zápach a mastný kouř. Cítit budete pouze příjemnou vůni připravovaných pochoutek. Bezkouřové grily tak můžete bez obav používat na balkonech, v kempu nebo kdekoliv jinde na cestách. Grilované pochoutky můžete připravovat i místnostech.

Bezkouřové grily jsou na trhu zastoupeny v poměrně malém množství. Vybrat ten správný gril tak není náročné. Uživatele bude pravděpodobně nejvíce zajímat velikost grilovací plochy a způsob ovládání. Z funkčního hlediska je vhodné, aby byl gril vybaven regulovatelným ventilátor, který vám umožní dle potřeby nastavovat teplotu. Z hlediska údržby je vhodné přihlédnout k materiálu roštu a vnitřní části grilu. Kvalitu grilu určuje i pořizovací cena.

Prohlédnout grily

Elektrický nebo bezkouřový

O vlivu grilování na lidské zdraví toho bylo napsané hodně. Za nejškodlivější se považuje právě klasické grilování na uhlí, které produkují škodlivý kouř. Bez kouře můžete grilovat i na elektrických kontaktních grilech. Elektrické grily však nemohou dodat připravovaným pokrmům stejnou chuť a vůni, jako je tomu v případě grilů spalujících dřevěné uhlí. To zda pořídit bezkouřový nebo elektrický gril je tak čistě individuální záležitostí. Každý má jednoduše na gril jiné požadavky.

Alternativou mezi zdravím a požadavky na připravené pokrmy jsou tedy bezkouřové grily, které nebezpečné zplodiny z kouře neprodukují.

Konstrukce

Celý bezkouřový gril je složen pouze z několika částí. Největší část tvoří vnější plášť. Uvnitř grilu najdete nádobu na uhlí, misku, do které lze nalít tekutý podpalovač. Do další misky odkapává šťáva a tuk z masa. Velmi důležitou částí grilu je ventilátor, který je umístěn pod miskou s podpalovačem. Ventilátor urychlí zažehnutí dřevěných uhlíků a navíc zajišťuje rovnoměrnou distribuci tepla. Pomocí ventilátoru můžete regulovat výkon i teplotu bezkouřového grilu. Obvykle je gril k použití připraven do 5 minut.

Materiál

Vnější plášť grilu je vyroben z různých slitin kovů, který nevodí teplo. Používání grilu tak bude vždy bezpečné. Dražší grily mohou dokonce nabídnout dvouplášťový povrch. Vnitřní část grilu je většinou vyrobena z nerezové oceli. Největší výhodou tohoto materiálu je vysoká odolnost a skutečnost, že nádobu budete moci vkládat do myčky nádobí.

Rošt – také grilovací rošty jsou zpravidla vyrobeny z nerezové oceli. Výhodou je zde opět jednoduchá údržba, nevýhodou pak skutečnost, že se pokrmy mohou k mřížce přichytávat. Dražší grily tak mohou nabídnout litinový grilovací rošt, v jehož případě potíže s přichytáváním řešit nebudete. Litinový rošt však nelze vkládat do myčky.

Velikost

V případě grilu vás bude zajímat velikost grilovací plochy. Bezkouřové grily patři obecně k těm menším a většinou splní nároky 4 – 6 osob.

  • Pro 4 osoby – klasické čtyřčlenné rodině mohou vyhovovat grily s průměrem 30 – 32 cm.
  • Pro 6 osob – grily označené jako XL mají grilovací plochu o průměru 40 cm.

Značka

Největší výběr bezkouřových grilů nabízí značka LotusGrill. Grily Lotus patří mezi dražší výrobky, dle recenzí uživatelů se však jedná o velmi spolehlivé a kvalitní grily, které vás potěší i svým pěkným vzhledem. Nevýhodou těchto grilů bývá nerezový rošt.

Druhým výrobcem grilů je Tescoma, která nabízí bezkouřový gril Party TIme. Tento gril je velmi podobný Lotus grilu, spolehnout se můžete na jeho kvalitu, funkčnost a hezký design. Potěší i nižší pořizovací cena.

Cattara gril vás zaujme velmi atraktivním vzhledem, ale jeho velkou výhodou je především litinový grilovací plocha, která brání přichytávání pokrmů. Nevýhodou je jeho menší velikost, která bude stačit maximálně 4 osobám.

Bezkouřový gril koupíte také od značky Suvel. Výrobce dodává dvouplášťové grily, které nabídnou rychlý start i regulovatelný ventilátor. Ventilátor v tomto případě napájí pouze baterie, snadnou údržbu zajistí nerezová vnější nádoba i rošt.

Cena

Bezkouřové grily lze koupit za cenu v rozmezí 1 500 – 13 000 Kč. Levnější grily mají stejné vlastnosti jako grily dražší. Vystačit si však budete muset s menší grilovací plochou. Součástí dražších grilů je praktické příslušenství. Nejčastěji se jedná o praktický přepravní obal a balení grilovacího uhlí. Nejdražší velké grily mohou být navíc umístěny na praktickém vozíku. Manipulace s grilem tak bude velmi jednoduchá.

Údržba

Výhodou bezkouřových grilů je i velmi jednoduchá údržba. Grily jsou složeny z několika částí, výrobním materiálem je zpravidla nerez. Ušpiněné části můžete mýt v ruce, nebo je jednoduše vložit do myčky. Bezkouřové grily nabízí několik výrobců a údržba se tak může mírně lišit. Z tohoto důvodu si postup před prvním čištěním nejprve nastudujte v manuálu grilu.

Otázky a odpovědi

Jak se bezkouřový gril liší od klasického grilu?

Bezkouřové grily se od klasických grilů liší především provedením konstrukce. Na první pohled ho však od klasického přenosného grilu nepoznáte. Uvnitř bezkouřového grilu je umístěna nerezová nádoba, do které se vkládá dřevěné uhlí. Na horní části této nádoby je umístěn poklop, který brání odkapávání tuku z roštu na uhlí.

Jak je napájen ventilátor bezkouřového grilu?

Ventilátor mohou napájet klasické tužkové baterie. Připojit ho však můžete na USB konektor, případně powerbanku. Ventilátor grilu je dostatečně výkonný a na grilu budete moci připravit i oblíbené steaky nebo burgery.

Jaké jsou nevýhody bezkouřového grilu?

Ačkoliv mají bezkouřové grily mnoho výhod, nebudou vyhovovat každému. Nevýhodou je malá konstrukce, která nedokáže uspokojit potřeby většího množství strávníků. Toto je vlastně jediná velká nevýhoda bezkouřových grilů. Naopak výhodou je jeho jednoduché používání a následné čištění. Gril ugriluje všechny pokrmy dokonale a ponechá jejich typickou chuť a vůni. Při grilování vás nebude obtěžovat zápach ani kouř.

Závěr

Bezkouřové grily jsou moderní a stále oblíbenější záležitostí. Gril umožňuje spalovat stejně jako klasický gril dřevěné uhlí, díky unikátní konstrukci však nebude tuk z pokrmů kapat do žhavých uhlíků a při přípravě pokrmů vás nebude obtěžovat štiplavý kouř.

Bezkouřové grily jsou malé a tím i velmi flexibilní. Používat je budete moci na zahradě, na cestách, ale i v bytech. Na grilovaných dobrotách si tak můžete pochutnávat celoročně. I přes svoji malou konstrukci jsou grily opravdu výkonné a ve srovnání s velkými grily efektivnější. Jejich výhodou je i mnohem menší spotřeba paliva. Používání grilů je velmi jednoduché a bezpečné.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (111 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo