Kontaktní grily

Nejoblíbenější značky kontaktních grilů

Kontaktní grily jsou malé elektrické grily, které můžete používat celoročně. Grilované pochoutky si můžete vychutnat v pohodlí kuchyně, ale gril je vhodný i pro letní grilování na balkoně nebo terase. Kontaktní grily mají dvě plochy, které grilují potraviny oboustranně. Příprava pokrmů je díky tomu rychlá a pohodlná. O gril se po čas přípravy nemusíte nijak starat a ani se nebudete zabývat otáčením připravovaných surovin. Na grilu můžete připravovat maso, zeleninu, ale i hamburgery nebo panini.

Výběr kontaktního grilu nemusí být úplně jednoduchý. V současné době je na trhu k dostání velké množství různých modelů. Proto je dobré vědět, jak při výběru grilu postupovat. Nejprve je nutné vědět, jak přesně chcete kontaktní gril používat. Některé grily jsou vhodné pouze k přípravě grilovaných pochoutek, jiné využijete i jinými způsoby. Rychlost a kvalitu ovlivňuje výkon přístroje. Pozornost věnujte materiálu grilovacích desek a velmi důležité jsou i různé programy a funkce, které přístroje nabízí.

Porovnat ceny grilů

Nejlepší kontaktní grily

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Lauben Contact Grill Deluxe 2000ST 100 % 3 390 Kč Zobrazit Tera.cz
2. Tefal Optigrill Elite GC760D30 98 % 5 545 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Tefal Optigrill+ XL GC722D34 97 % 3 490 Kč Zobrazit Allegro.cz
4. DeLonghi CGH 1020D 95 % 7 083 Kč Zobrazit Tera.cz
5. Tefal GC305012 93 % 1 888 Kč Zobrazit Alza.cz
6. ECG KG 300 93 % 1 790 Kč Zobrazit 4home.cz
7. Livington Low Fat M19177 89 % 999 Kč Zobrazit Mall.cz
8. Clatronic KG 3487 86 % 1 412 Kč Zobrazit Okay.cz

Typy

Kontaktní gril je v současnosti k dostání ve dvou podobách. První variantou je klasický gril, vylepšenou verzí je pak gril 3 v 1.

Klasický gril

Jednodušší verzí jsou grily vhodné na přípravu grilovaného masa nebo zeleniny. Tyto verze postačí těm, kdo nechtějí gril používat jinými způsoby. Avšak i klasické grily jsou vybavené, co se různých režimů i funkcí týká. Moderní kontaktní gril vám může připravit dokonalý steak přesně podle vašeho gusta. Gril je schopen maso změřit a podle jeho tloušťky nastavit čas i teplotu grilování.

Gril 3v1

Tyto grily pokrmy nejen ugrilují, ale i zapečou nebo opečou. Díky tomu využijete gril při přípravě mnoha různých pokrmů. Při grilování se pokrmy klasicky připravují ihned z obou stran. Zapékání vám umožní výškově nastavitelné plotýnky. Opékat můžete ve chvíli, kdy gril zcela rozevřete. Díky této možnosti budete mít k dispozici poměrně velkou opékací plochu. Grily 3v1 umožňují podle potřeby měnit grilovací desky.

Konstrukce

Kontaktní gril lze rozdělit do dvou skupin i podle podoby konstrukce.

  • Véčkový gril – jedná se o klasickou podobu, která je běžná spíše pro levnější grily. V případě této konstrukce je horní deska pomocí kloubu napevno spojena se spodní deskou. Nevýhodou je složitější příprava, protože gril vám neumožní nastavit potřebnou výšku. Díky tomu nemusí být pokrm propečený rovnoměrně.
  • Volná horní deska – dražší grily umožňují díky volnému hornímu příklopu nastavit výšku a grilovat tak můžete pokrmy s rozdílnou výškou. Konstrukci lze navíc zcela rozevřít a gril využít i při tradiční přípravě, kdy budete mít k dispozici pouze jednu větší plochu. Otevřený gril je rovněž vhodný k zapékání.

Příkon

Kontaktní gril je elektrický spotřebič a při výběru by vás tak měl zajímat jeho příkon. Ten určuje, za jak dlouhou dobu bude gril připraven k používání a jak dlouho bude příprava pokrmů trvat. Pokud si chcete pochutnat na chutném grilovaném mase, neměl by být příkon nižší než 2 000 W.

Materiál desky

Na výrobu grilovacích ploch se používají různé materiály. Běžně narazíte na grily s keramickými, teflonovými nebo litinovými deskami. Důležité je, aby byla grilovací plocha opatřena nepřilnavou úpravou. Ta vám usnadní nejen přípravu, ale i čištění grilu.

  • Litinové desky – výhodou je rychlé nahřívání desky. Litina je materiál, který dobře drží teplo. Litinové desky jsou ideální při přípravě steaků.
  • Teflonové desky – teflon je materiál, který se snadno udržuje, což je jeho největší předností.
  • Keramické desky – za nejvhodnější jsou považovány keramické desky. Ty jsou ideální při přípravě různých pokrmů, a to jak masa, tak zeleniny. Výhodou je i snadné čištění i možnost grilovat bez tuku.

Povrch desky

Kontaktní grily se liší i tvarem povrchu grilovacích ploch. Koupit můžete gril s hladkým i žebrovaným povrchem.

  • Hladká plocha – je vhodnější k přípravě menších kousků, ale využít ho můžete i při přípravě palačinek, lívanců nebo vajec.
  • Žebrovaná plocha – je ideální při přípravě masitých pokrmů. Drážky totiž mohou odvádět přebytečnou šťávu i tuk z pokrmů.

Funkce a možnosti

Kontaktní grily využívají různé režimy přípravy pokrmů. Běžné jsou režimy jako paniny, low či sear. Díky těmto režimům nebudete muset řešit teplotu nebo čas přípravy a veškeré pokrmy budou připraveny vždy správně a chutně.

  • PANINI – tento režim je vhodný k přípravě paniny, ale využít ho můžete i při zapékání sendvičů.
  • LOW – program určený k přípravě pokrmů při nízké teplotě. Využít ho můžete k přípravě zeleniny, ryb nebo uzenin.
  • SEAR – program vhodný pro přípravu pokrmů při vysoké teplotě. Je určen pro grilování všech druhů masa.

Kromě grilovacích programů se můžete zaměřit i na další výbavu kontaktního grilu. Kromě již zmíněného nepřilnavého povrchu, může gril nabízet následující:

  • Regulace teploty – jednotlivé pokrmy vyžadují při přípravě jinou teplotu. Moderní grily nabízí 3 – 4 různé stupně nastavení.
  • Miska na tuk – praktickou částí grilu je vyjímatelná miska, do které stékají šťávy z připravovaných pokrmů.
  • Signalizace – na nahřátí grilu vás může upozornit zvuková nebo světelná signalizace. Signalizace vás pak může upozornit i na jiné kroky grilu.
  • Displej – na displeji se zobrazují všechny důležité informace.
  • Automatické programy – jednotlivé grily nabízí různý počet programů, které vám usnadní přípravu i používání grilu.
  • Časovač – po uplynutí nastaveného času gril bezpečně vypne.
  • Protiskluzové nožičky – zvýší bezpečnosti při používání grilu.
  • Délka kabelu – kabel je součástí každého grilu. Při výběru se zaměřte i na délku přívodního kabelu.

Značka

Kontaktní grily jsou stále oblíbenější a na trhu jsou zastoupeny velkým množstvím výrobců. Známý výrobce vám zaručí, že gril bude fungovat správně a vydrží vám dobře sloužit řadu let. Pokud si z velkého množství výrobků nebudete moci vybrat ten pravý, doporučuje se přihlédnout k uživatelským recenzím, které o kvalitě grilu mnohé napoví.

Za jedny z nejkvalitnějších jsou považovány kontaktní grily Tefal. Kvalitní jsou i grily značky DeLonghi, Sencor, Eta, Weber. Cenově dostupné jsou kontaktní grily značky Silvercrest, naopak velkou výbavou se mohou pyšnit grily značky ECG nebo Klarstein.

Cena

Výhodou kontaktních grilů je poměrně velká cenová dostupnost. Nejlevnější grily najdete v kategorii 1 500 – 2 000 Kč. Jedná se o menší grily s menší výbavou. U těchto grilů se zaměřte na možnost vyjmout grilovací desky. Vetší grily stojí okolo 3 000 Kč. V jejich případě máte k dispozici více grilovacích programů i dalších funkcí. Nejnáročnější mohou za kontaktní gril utratit více než 5 000 Kč.

Porovnat ceny grilů

Údržba

Údržba kontaktního grilu není nijak složitá. Čistit je třeba pouze grilovací desku a misku na tuk. V obou případech by mělo být možné tyto části vyjmout a k čištění použít myčku na nádobí. Horší údržbu budete mít v případě levných grilů, které nemají desky vyjímatelné. Ostatní části grilu je možné otřít mokrou houbičkou.

Otázky a odpovědi

Co vše lze připravit na kontaktním grilu?

Kontaktní gril je vhodný k přípravě steaků, zeleniny i ryb. Použít ho můžete také k přípravě paniny, toustů či pokrmů z mletého masa. Díky tomu, že kontaktní gril neprodukuje kouř, můžete ho používat i v interiérech. Samotná příprava je velmi jednoduchá a rychlá a díky různým funkcím ji zvládne opravdu každý.

Jakou mají kontaktní grily velikost?

Kontaktní gril je k dostání v několika velikostech. Díky tomu mohou grily využívat menší i větší domácnosti. Nejmenší mini grily nabízí plochu s velikostí okolo 15 x 20 cm. Rodinné grily disponují plochou 30 x 50 cm.

Je nutné ke grilu přikoupit nějaké příslušenství?

Kontaktní gril můžete používat s klasickým kuchyňským náčiním. Pokud chcete z grilování udělat slavnostnější záležitost, můžete ke grilu přikoupit speciální kleště nebo obracečky. V obou případech je nutné, aby byly nástroje šetrné ke grilovacím deskám a při jejich používání nedocházelo k poškození povrchu.

Závěr

Kontaktní gril pracuje na principu přímého kontaktu s pečícími deskami. Grilovací desky jsou vytápěny pomocí spirál, které se nachází pod jejich povrchem. Moderní grily dnes zpravidla umožňují využívat uzavřenou i otevřenou polohu grilování. Pokud budete používat gril s příklopným víkem, bude příprava pokrmů rychlá a potraviny budou důkladně propečené. Uzavřenou polohu využijete především při přípravě masa. Po rozložení budete mít k dispozici větší plochu, díky čemuž můžete na grilu připravovat větší množství surovin.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.expert.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (66 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Na chalupě máme kontaktní gril od SilverCrest a je super. Když náhodou prší, tak místo zahrady grilujeme uvnitř a nemusíme tak řešit aktuální počasí, vždycky si bez problémů pochutnáme na nějaké té grilované pochoutce.

Přidat komentář

Recenzer
Logo