Hnětače těsta, jinak také nazývané jako kuchyňské roboty, jsou v dnešní době velice populární pomůckou do kuchyně, která vám usnadní práci a ušetří spoustu času. Hodí se nejen na hnětení těsta, má spoustu dalších funkcí a možností dokoupení nástavců. Na jaké parametry se při výběru zaměřit, abyste vybrali správně?
Nejlepší hnětače těsta
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | RedFox HTF 10 | Top 1 | 21 647 Kč | Zobrazit | Smartgastro.cz |
2. | Maxima MSM 10 | Top 5 | 16 995 Kč | Zobrazit | Libielektro.cz |
3. | Maxima MSM 20 | Top 6 | 24 410 Kč | Zobrazit | Gastrofans.cz |
4. | RedFox HTF 42 T | Top 7 | 42 315 Kč | Zobrazit | Agrgastro.cz |
5. | Pizza Group IF 22 | Top 21 | 30 922 Kč | Zobrazit | Gastrosance.cz |
Typy
Kuchyňské roboty můžeme rozdělit do dvou kategorií, a to podle způsobu, kterým fungují. Pod hnětačem si většina lidí představí model s ramenem, který se na pečení hodí více. Jaké jsou mezi nimi další rozdíly a pro jaké úkony se hodí?
Robot s ramenem
Na přípravu, hnětení, míchání a šlehání těsta se vám bude pracovat lépe s robotem s ramenem, který lze doplnit různými nástavci, díky nimž zvládnete také strouhat, mixovat, mlít a odšťavňovat. Metly jsou umístěné ve spodní části ramene a otáčí se středovým (metla rotuje kolem vlastní osy, může tedy některá místa v míse vynechat) či planetárním způsobem (nástavce se otáčí kolem své osy a ještě na pohyblivé hlavě, aby tak dosáhli do všech částí mísy a došlo k rovnoměrnému promíchání těsta).
Tento typ tvoří velké tělo robota se zvedacím ramenem, hlava pro umístění nástavců a velké, obvykle nerezové mísy. Využijete ho na hnětení kynutých těst, přípravu krémů, těsta na koláče, šlehání sněhu či šlehačky.
Robot bez ramene
V případě, že chcete strouhat, sekat, krájet, mixovat či šlehat, ne se věnovat pečení, vyzkoušejte robot bez ramene, který najdete také pod názvem food procesory. Pohon se nachází ve spodní části, na něm stojí plastová nádoba, uvnitř které kolem své osy rotují zvolené nástavce. Oproti planetárnímu systému mohou na stranách nádoby zůstávat nezpracované suroviny.
Příkon
Čím vyšší bude příkon, tím lepšího výsledku se dočkáte. Při 500 až 1 000 W se přístroj hodí spíše na šlehání a míchání, výkon je totiž poněkud slabý. Od 1 000 W více zvládnete hníst i hutnější těsta a kuchyňský robot často používat. Je ovšem potřeba myslet na to, že společně s vyšším příkonem stoupá také spotřeba.
Vzhledem k tomu, že ale přístroj nebudete používat několik hodin v kuse, není třeba tomuto parametru věnovat extra pozornost. Soustřeďte se tedy hlavně na výkon podle toho, jaká těsta máte v plánu připravovat.
Objem
Objemem samozřejmě myslíme velikost mísy, do které se musí vejít celé těsto. Pokud pečete často, zvolte alespoň 3 nebo 4 litry. Důležité je informovat se o maximální dávce mouky, kterou lze najednou do robota nasypat. Kuchyňský robot by měl pojmout alespoň jeden kilogram mouky, záleží ale na tom, co pečete.
Hmotnost
Čím kvalitnější materiál, tím těžší většinou robot bývá. Ty nejlepší modely disponující osmi a více funkcemi, mohou vážit až neuvěřitelných 19 kg. U většiny se ovšem dočkáte od 6 do 8 kg. Pokud je hnětač vyroben z plastu, váží nejčastěji okolo 4,5 kg. Tento parametr zohledněte především tehdy, kdy máte v plánu často přístroj stěhovat.
Materiál
Použitým materiálem většinou bývá kombinace kovu a plastu. Větší podíl kovu vypovídá o odolnosti a kvalitě, což se odráží i na ceně. Kromě designu je důležitý také materiál motoru a převodů, pro delší životnost se vyplatí sáhnout po kovové vnitřní části. Hnětač bude sice těžší, za to ale něco vydrží. Mísy robotů jsou obvykle nerezové, narazit ale můžete i na keramickou či skleněnou variantu.
Funkce
Praktické funkce, které vám ještě více usnadní manipulaci a ovládání. Budou se hodit hlavně z hlediska bezpečnosti, ale také jednoduššího a rychlejšího použití.
Bezpečnostní pojistka
Pokud máte v domácnosti děti, bezpečnostní pojistku jistě oceníte. Zabrání tomu, aby se hnětač zapnul se zvednutým ramenem nebo špatně zajištěným nástavcem. Někde dokonce můžete najít dvojitou ochranu, kde vás ke spuštění přístroje provede série úkonů.
Protiskluzové nožičky
Pro lepší manipulaci jsou kuchyňské roboty vybaveny protiskluzovými nožičkami, které účinně zabrání jejich posouvání po lince nebo pádu.
Pojistka proti přehřátí motoru
Pokud používáte přístroj delší dobu, existuje riziko, že dojde k přehřátí motoru, a přesně proto existuje pojistka, která této nehodě zabraňuje. Dalším způsobem, jak se této nepříjemnosti vyhnout, je dostatečně rozměrná mísa.
Aretační pojistka
Fixuje rameno robota ve zdvižené poloze tak, aby se daly nástavce jednoduše vyměnit.
Pulzní spínač
Umožňuje přístroj zapnout na krátkou dobu a vysoký výkon, což využijete hlavně u krátkého sekání.
Vážení
U modernějších modelů najdete i funkci vážení, která je velice praktická a celou práci tak usnadňuje.
Plynulá regulace rychlosti
Postupným zvyšováním otáček šetříte motor přístroje a pracujete s požadovanou rychlostí.
Indukční vaření
Pomocí kuchyňského robota můžete dokonce rozehřát máslo nebo čokoládu, vařit, dusit a smažit. Počítejte ovšem s vyšší cenou, tato funkce bývá spíše výjimečná.
Časovač, displej
Pro ještě větší uživatelskou přívětivost najdete na hnětači displej s časovačem, abyste věděli, jak dlouho těsto mícháte, šleháte či hnětete.
Vybavení
Ke kuchyňskému robotu obdržíte nástavce a další příslušenství, díky kterému můžete využít jeho potenciál naplno. Vybavení se bude lišit podle toho, na kolik vás přístroj finančně vyšel – čím více nástavců, tím dražší model.
Nástavce
Se základním vybavením zvládne kuchyňský robot hnětení, míchání a šlehání. Pomocí dalšího příslušenství ale dokáže i strouhat, mlít maso, válet těsto na těstoviny, vyrábět zmrzlinu, mixovat či odšťavňovat. Pojďme si jednotlivé nástavce představit.
Hnětení
Tento úkon je poměrně náročný, hlavně pokud hnětete tuhá kynutá nebo chlebová těsta, proto se vyplatí si na pomoc pořídit tento šikovný přístroj. Mezi základní výbavou najdete hák na hnětení, se kterým zpracujete těsto i z většího množství mouky.
Hák na bezlepkové těsto
Protože má bezlepkové těsto trochu jinou texturu než to klasické, můžete pro tyto účely použít hák na bezlepkové těsto, které hněte a zároveň stírá těsto ze stěn nádoby. Většinou není součástí základní výbavy robota.
Šlehání
Potřebujete šlehat sněhové bílky nebo šlehačku? Balónové metly vám v tom pomohou.
Míchání
Speciální nástavec se silikonovou stěrkou stírá suroviny ze stěn mísy, což se vám bude hodit při míchání těsta na palačinky nebo na bábovku.
Krájení, strouhání
Pro krájení sýra či strouhání zeleniny využijete bubínkové struhadlo s několika výměnnými nástavci.
Mletí
Dalším z doplňkových nástavců je mlýnek, který lze použít na maso, mák či obilí.
Mixování
Mixovací nástavec se umisťuje do horní části, kde ho využijete podobně jako klasický stolní mixér.
Lisování a odšťavňování
Rádi si děláte smoothies a ovocné šťávy? Určitě se vám bude hodit také odšťavňovač, který tak bude součástí vašeho robota. Kvalita odšťavňovačích nástavců ale kvality samostatných strojů nedosahuje, tudíž očekávejte rezervy.
Příprava těstovin
Váleček na těstoviny připravené těsto přemění do požadované tloušťky a s pomocí dalších nástavců můžete připravovat špagety či tagliatelle. Lze tvarovat i penne či další tvary pomocí speciálních razítek. Z finančního hlediska se ale více vyplatí pořídit samostatný strojek na těstoviny.
Doplňková mísa
V některých případech najdete u hnětače i mísu navíc, která se hodí především, pokud pečete dort a pracujete se dvěma těsty.
Kryt na mísu
Na přikrytí při odpočinku těsta nebo při práci, kdy hrozí, že vám bude těsto stříkat všude kolem, přijde kryt na mísu vhod. Obsahuje otvor uprostřed, kterým můžete přisypávat mouku či cukr.
Klíč k utažení nástavců
U některých kuchyňských robotů můžete nastavit délku nástavce tak, aby se blížil co nejvíce míse, ale nedotýkal se jí. Pomocí klíče jednoduše seřídíte toto nastavení. Pokud v balení chybí, nástavce daného robota nelze upravit.
Stěrka
Využijete na míchání těsta i jeho přemisťování do formy.
Značka
Mezi nejznámější značky patří Eta, Kenwood nebo KitchenAid. Lišit se budou designem, provedením i příslušenstvím. Najdete je v různých cenových kategoriích a určitě si vybere každý.
Cena
Méně náročným uživatelům bude stačit hnětač těsta do 2 000 Kč, který nabízí základní, ale i některé funkce navíc. Nevýhodou může být nižší příkon a ne tak odolný výrobní materiál. Hodí se spíše na občasné použití a řidší těsta. Od 2 000 Kč do 5 000 Kč naleznete odolnější materiál, vyšší příkon a větší výbavu.
Součástí jsou také doplňkové funkce. Patří mezi nejprodávanější kategorii. Od 5 000 Kč do 10 000 Kč zakoupíte celokovové modely s širokou výbavou příslušenství a příkonem přes 1 000 W. Nejnáročnější uživatelé se budou dívat po hnětači nad 10 000 Kč, u něhož mohou očekávat silný motor, velké množství vybavení a funkce navíc. Díky tomu všemu bývají nejen větší, ale také těžší.
Údržba
Kuchyňské roboty nevyžadují žádnou zvláštní údržbu. Plastové a skleněné mísy lze umístit do myčky, nástavce umyjte v ruce. Tělo robota otřete vlhkým hadříkem.
Otázky a odpovědi
Jaký je rozdíl mezi kuchyňským robotem s a bez ramene?
Kuchyňský robot s ramenem se využívá především při zpracovávání těsta, ať už jde o hnětení, míchání či šlehání. Metly jsou umístěné ve spodní části ramene a otáčí se středovým (metla rotuje kolem vlastní osy, může tedy některá místa v míse vynechat) či planetárním způsobem (nástavce se otáčí kolem své osy a ještě na pohyblivé hlavě, aby tak dosáhli do všech částí mísy a došlo k rovnoměrnému promíchání těsta).
Robot bez ramene je vhodný především pro strouhání, sekání, krájení, mixování i šlehání. Pohon se nachází ve spodní části, na něm stojí plastová nádoba, uvnitř které kolem své osy rotují zvolené nástavce. Oproti planetárnímu systému mohou na stranách nádoby zůstávat nezpracované suroviny.
Na co všechno můžu kuchyňský robot využít?
Záleží na tom, v jaké cenové kategorii budete nakupovat. Základní nástavce umožňují hnětení, šlehání, míchání, doplňkové krájení, strouhání, mletí, mixování, lisování a odšťavňování nebo přípravu těstovin. Některé funkce najdete pouze u těch nejdražších hnětačů, je ale důležité říct, že ne vždy zastanou tak kvalitní práci jako přístroj samostatný.
Jak na údržbu kuchyňského robota?
Údržba je nenáročná, stačí dát do myčky plastové nebo skleněné mísy a nástavce umýt v ruce. Tělo robota přetřete vlhkým hadříkem.
Závěr
Kdo by si v kuchyni nechtěl usnadnit práci? Kuchyňský robot vám pomůže při hnětení a dalších činnostech, které by vám normálně zabraly více času a byly fyzicky náročné. Je všestranný, má k dispozici několik nástavců i speciálních funkcí. Podle toho, na kolik vás vyjde, zvládne úkony, pro které byste si museli jinak zakoupit samostatný přístroj. Kvalitní hnětač těsta vás nemusí vyjít na desítky tisíc, stačí se pouze zaměřit na ty správné parametry.
Hnětače těsta můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Formy na bábovku
- Jak vybrat kuchyňský robot?
- Jak vybrat strojek na těstoviny?
- Recenze kuchyňského robota Bosch
- Recenze kuchyňského robota Sencor
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Již několik let používám Robomix, který jsem dostala jako dárek k naší svatbě a nedám na něj dopustit. Je to opravdu hodně pracovitý pomocník a umí toho spoustu. Pracuji s ním v podstatě neustále, je perfektní, zatím ani jednou nezklamal a nebyl s ním ještě žádný problém.