Harpuny

Harpuna je nestandardní potápěčská výbava určená k podvodnímu lovu ryb a jiných živočichů. Tuto činnost nelze provádět kdekoliv, lov harpunou má svá přesně daná pravidla a v našich končinách je harpuna zcela zakázána. Podvodní lov si však můžete vyzkoušet v mnoha zemích světa, kde se praktikuje jako sport zvaný spearfishing a provozuje se při lovení mořských ryb. Harpuny není možné používat na suchu, jsou výhradně určeny pro lov ryb pod vodou. Při používání na suchu může výstřel zbraň poškodit.

Na trhu lze pořídit harpuny pneumatické a gumová. Každý typ je vhodnější pro trochu jiné používání, proto harpuny vybírejte s ohledem na terén, ve kterém se budete pohybovat. Nejdůležitější částí harpuny je šíp. Jeho podobu budete vybírat s ohledem na velikost lovených ryb. Důležité je koupit harpunu vyrobenou z kvalitních a odolných materiálů, u které si můžete být jistí spolehlivostí a bezpečností. Tyto vlastnosti můžete očekávat od zbraní předních výrobců.

Porovnat ceny harpun

Typy

Při výběru narazíte na pneumatickou nebo gumovou harpunu. Správnou harpunu vybírejte podle toho, v jakém prostředí se budete pohybovat. Gumové harpuny jsou určeny pro lov na otevřené vodě, pneumatickou harpunu lze používat i na méně dostupných místech.

Gumové harpuny

Gumové harpuny mají mimořádnou schopnost neztrácet pod vodou potřebný výkon, vynikají také efektivností a přesností. Nevýhodou harpuny je však větší rozměr, konkrétně se jedná o větší délku. Tyto harpuny tak budete moci využívat při lovu na otevřené vodě. Nabití harpuny pak vyžaduje větší fyzickou sílu. I to lze považovat za její nevýhodu.

Pneumatické harpuny

Tyto harpuny jsou skladnější, snadno ovladatelné a mnohem kratší. Kompaktní rozměr vám umožní harpunu jednoduše převážet i přenášet. Díky těmto vlastnostem jsou pneumatické harpuny vyhledávanějším typem. Obsluha harpuny rovněž nevyžaduje tolik síly a obsluhu snadno zvládnou i začátečníci. S pneumatickou harpunou můžete lovit na otevřené vodě, ale velmi často se používají na skalnatých oblastech a útesech. Zde nejvíce oceníte její obratnost.

Šípy

Harpuna je složena z několika částí. Hlavní částí je šíp se závitem. Dalšími částmi je pak hrot a lanko, který šíp jistí. Poslední části tvoří nabíječ a pumpička. Vystřelovací šípy vám umožní lovení ryb v dírách, skalnatých štěrbinách a dalších místech, které mořští živočichové obývají.

Šípy do harpuny mohou být osazeny 1 – 4 hroty. Počet hrotů souvisí s velikostí lovených ryb. Při lovu velkých ryb se používají šípy s jedním hrotem a zpětnými křidélky. Menší ryby budete lovit šípy s více hroty.

Materiál

Na výrobu harpun se používají kvalitní materiály, které odolají mechanickému poškození a korozi. Čím více za harpunu zaplatíte, tím lepší bude kvalita a životnost zbraně. Běžným materiálem bývá letecká hliníková slitina.

Možnosti

Na trhu najdete mnoho harpun, které se liší cenou. Levnější modely zpravidla nabízí pouze ergonomickou rukojeť, v případě těch dražších můžete využívat různé vychytávky, které vám manipulaci s harpunou usnadní.

  • Regulátor – umožňuje dle potřeby nastavit výkon
  • Odlehčená přední část – zlepšuje hydrodynamiku a vztlak
  • Hrudní opěrka – odnímatelná část zbraně
  • Naviják – bývá součástí dražších harpun

Značka

Mezi jedny z nejspolehlivějších patří harpuny značky Cressi, Mares nebo Omer. Ocenit u nich můžete ovladatelnost a skvěle vyvážené síly. Další harpuny na trh dodává Imersion, Salvimar nebo třeba Subea. Kvalitní výrobce vám zaručuje spolehlivost, ale i možnost přikoupit náhradní díly. K tomu nejpoužívanějšímu patří náhradní gumy, nylonové šňůry, navijáky či další drobné příslušenství.

Cena

Cena harpun bývá v rozmezí 1000 – 10 000 Kč. Začátečníkům a sportovním lovcům postačí levnější harpuny s cenou od 1 000 – 4 000 Kč. Zkušenější ocení kvalitnější harpuny v cenovém rozmezí 4 500 – 6 000 Kč. Nejdražší harpuny jsou určeny profesionálům.

Porovnat ceny harpun

Otázky a odpovědi

Je používání harpuny složité?

Naučit se s harpunou správně zacházet je pro vaši bezpečnost velmi důležité. Harpuna patří mezi nebezpečné zbraně a manipulovat s ní musíte velmi obezřetně. Před tím, než se na podvodní lov vypravíte, byste měli mít jistotu, že manipulaci s harpunou opravdu dokonale zvládáte.

Co je spearfishing?

Spearfishing je sportovní disciplína nádechového potápění. Jedná se o velmi starou a velmi náročnou potápěčskou disciplínu, která se vyvinula ze snahy, získat pod vodou zdroj obživy. Během stovek let se z lovu postupně stala vyhledávaná sportovní disciplína, která má nejen mnoho příznivců i odpůrců.

Přesná pravidla pro spearfishing byla Mezinárodní asociací představena roku 1950. Cílem tohoto sportu je podpořit bezpečné, etické a férové. Provozovat ji můžete u pobřeží, poblíž útesů nebo v podmořských jeskyních. Harpunovat byste nikdy neměli s dýchacím přístrojem. Rovněž je přísně zakázáno lovit ohrožené a chráněné živočichy. Lovit můžete pouze předepsané druhy, které splňují váhový limit.

Kde lze harpunu používat?

Lov harpunou nepatří mezi humánní způsob lovu a v mnohých zemích je harpuna zakázána. Zákaz se vztahuje i na Českou republiku. Než s harpunou vycestujete, nastudujte si nejprve podmínky lovu ryb v daných zemích. Mnohdy je možné harpunu používat pouze v konkrétních lokalitách.

Závěr

Koupit můžete harpunu na gumu nebo harpunu využívající pneumatický pohon. Daný typ vybírejte s ohledem na terén. Krátkou gumovou harpunu využijete spíše ve skalních terénech, v jeskyních a vhodné jsou i pro lov v dírách. Dlouhou pneumatickou harpunu pak více oceníte při lovu plovoucích ryb na otevřené vodě.

Lovit harpunou můžete v současnosti pouze při sportu zvaném spearfishing, což je lov na nádech. Naopak zcela zakázaný je lov harpunou s přístrojem na zádech. V tomto případě nemá lovená ryba šanci uniknout a způsob lovu je nehumánní. Bohužel i dnes se však na světě takovýto lovci vyskytují.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (92 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo