Potápěčské masky

Potápěčskou masku bude potřebovat každý, kdo se chce bezpečně pohybovat pod vodou a během potápění pozorovat vše, co se pod hladinou děje. Při potápění se obvykle nemůžete spolehnout na žádné jiné smysl jako chuť, sluch, čich nebo hmat. Jediné, co můžete využívat naplno je právě zrak. Oči však musí být bezpečně ukryté za dokonale utěsněnou maskou na potápění.

Potápěčská maska je složena z temperovaného skla, rámečku, kapsy na nos a řemínku, kterým masku uchytíte za hlavou. Po obou stranách jsou pak přezky, které umožňují měnit délku řemínku. Dražší masky mají temperované sklo vložené v silikonovém pouzdře. Své potápěčské masky mají děti, ženy i muži, kromě určení jsou rozděleny do kategorií i podle toho, k jak zdatným potápěčům se řadíte. Aby potápěčská maska vytvořila kolem očí dokonalou vzduchovou kapsu, musíte správně zvolit její velikost.

Porovnat ceny potápěčských masek

Nejlepší potápěčské masky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Scubapro Frameless 99 % 2 990 Kč Zobrazit Sport365.cz
2. Seac Unica 98 % 1 290 Kč Zobrazit Shopex.cz
3. Aqua Lung LOOK 95 % 1 368 Kč Zobrazit Mall.cz
4. AGAMA Marlin 92 % 999 Kč Zobrazit Muziker.cz
5. Intex 55942 sada 85 % 148 Kč Zobrazit efitness.cz

Typy

Na trhu jsou masky zastoupeny v několika provedeních. Každý výrobek funguje trochu jiným způsobem a před samotným výběrem je dobré znát výhody a nevýhody jednotlivých výrobků.

Plavecké brýle

Jsou vhodné spíše při klasickém plavání v bazénu. Jejich úkolem je oči ochránit před chlorovanou vodou. Plavecké brýle se příliš neliší od brýlí klasických, jejich těsnost není dokonalá a chybí zde i kapsa na nos. Plavecké brýle tedy nejsou určeny pro klasické potápění.

Potápěčská maska

Jak již bylo řečeno v úvodu, je potápěčská maska složena ze silikonového nebo gumového těla, velkého zorníku, kapsy na nos a utahovacího řemínku. Na trhu jsou potápěčské masky v několika provedeních.

  • Potápění na nádech – mají menší vnitřní objem a nejdůležitější částí je zorník. Díky menšímu rozměru neklade maska takový odpor a nepřekáží ani při plavání. Malé masky umožňují lépe vyrovnávat tlak.
  • Přístrojové potápění – velké masky určené pro zkušené potápěče, kteří používají výstroj. V případě těchto masek se tlak vyrovnává složitěji, náročnější je i vylévání vody.

Šnorchlovací maska

Této masce nechybí ani šnorchl. Koupit je můžete také pod označením celoobličejová maska. Tyto modely jsou v současné době velmi oblíbené a k dostání jsou v dětských i běžných velikostech.

Tyto masky by se měly používat v hloubce maximálně 3 metrů, protože vám nedovoluje vyrovnávat tlak v uších. Největší výhodou celoobličejové masky je provedení a umístění šnorchlu. U nových masek se nemusíte obávat, že vám do šnorchlu nateče voda a můžete se tak naplno věnovat samotnému potápění.

Zorník

Na výrobu zorníku se zpravidla používá tepelně zpracované sklo, které je velmi odolné. Kvalitní zorník musí splňovat normu ČSN EN 250, u těchto zorníků se testuje odolnost. Temperované sklo se však nepoužívá na výrobu méně kvalitních masek. V jejich případě jsou zorníky vyrobeny z odolného a průhledného plastu.

Maska na potápění může mít jednoduchý nebo dělený zorník

  • Jednoduchý – tyto masky se vyznačují velkým celistvým zorníkem. V této masce budete mít lepší přehled, lépe odhadnete vzdálenosti. Nevýhodou však může být velký vnitřní objem.
  • Dělený – používá se zejména u masek vhodných při potápění na nádech. Tuto konstrukci budou potřebovat i ti, kdo se budou potápět s dioptrickými brýlemi.

Lícnice

I zde byste se měli zaměřit na výrobní materiál. Na výrobu levných masek se zpravidla používá méně kvalitní termoplast. Narazit můžete i na lícnici vyrobenou z gumu, nejkvalitnější masky mají lícnici silikonovou.

Kromě materiálu vás bude zajímat i barevné provedení. U méně používaných masek nebo dětských masek, které jsou určeny spíše pro hru, není barva až tak podstatná. Jednoduše ji vyberete podle svého vkusu. Ti, kdo se potápí častěji, nebo berou tuto činnost vážně, by měli barvu vybírat s rozmyslem.

  • Průsvitná – přes průsvitnou lícnici zahlédnete pohyb také periferním viděním. Průhledná lícnice je vhodnější i při nočním potápění. Naopak není vhodná při fotografování nebo při pobytu v mělké prosluněné vodě.
  • Černá – černou lícnici má velké množství masek. Lze ji používat přesně opačně jak lícnici průsvitnou. Hodí se do mělkých vod, umožňuje fotografování.

Značka

Potápěčská maska je k dostání v supermarketu, hračkářství, v pochybných i specializovaných obchodech. Pokud kupujete masku na hraní nebo občasné používání, můžete si vystačit s levnými výrobky, které koupíte prakticky kdekoliv.

Počítat však musíte s horší kvalitou. Pro pravidelné používání je mnohem vhodnější zajít masku koupit do specializované prodejny, kde jsou zastoupeny kvalitní výrobky mnoha značek. Jmenovat můžeme například Aqua Lung, Miton, Intex, Brother, Scubia, Ocean Reef nebo Omer.

Cena

Potápěčské masky jsou cenově velmi dostupné. Za nejlevnější masku zaplatíte obvykle méně než 200 Kč. Tyto masky jsou zpravidla určeny dětem, ale i zde můžete najít několik výrobků určených dospělým.

Kvalitnější masky vyjdou na 300 – 700 Kč. Zde je výběr opravdu velký a kromě klasických masek na potápění lze koupit i celoobličejové šnorchlovací masky. Opravdový nadšenci nebo ti, kteří se potápí s přístrojem, mohou za masku zaplatit více než 2 000 Kč.

Porovnat ceny potápěčských masek

Údržba

Při používání potápěčské masky dochází velmi často k jejímu mlžení. Tuto nepříjemnost vyřešíte velmi jednoduše pravidelnou údržbou masky. Postačí pouze voda a jar, tuto kombinaci použijete v poměru 1:1. Připravený roztok se aplikuje na skla pomocí houbičky či hadříku. Vhodné je provést údržbu lícnice. Doporučuje se nechat roztok působit několik hodin nebo dní, poté masku očistíte proudem vody.

Druhou možností je použít běžně dostupné přípravky, které jsou sice dražší, ale jejich účinek je dlouhodobý. Potápěčskou masku byste měli poprvé očistit již před prvním použitím. Nepoužívaná maska by měla být uložena v ochranném obalu na suchém, chladném místě.

Otázky a odpovědi

Jaký materiál vybrat?

Rozhodovat se budete mezi gumou a silikonem. Celogumové masky jsou levnější a vhodné pro občasné používání. Nejdražší masky mají rám vyrobený z tekutého silikonu, zaručenu tak máte odolnost proti UV záření a transparentnost. Nejoblíbenější jsou masky vyrobené z kombinace obou materiálů. Silikon se používá v místech, kde je maska v kontaktu s obličejem. Řemínek je pak vyroben z kvalitní gumy.

Kde koupit potápěčskou masku?

Potápěčské i šnorchlovací masky je možné koupit i prostřednictvím internetu. Tento nákup se vám však vyplatí pouze tehdy, kdy budete znát přesnou velikost masky. Mnohem rozumnější je tak masku kupovat ve specializovaných prodejnách, kde budete moci masku vyzkoušet a vybrat správnou velikost. Zde vám pomohou i kvalifikovaní pracovníci a budete tak vědět, že si domů odnášíte opravdu kvalitní výrobek.

Je možné koupit masku pro ty, kdo řeší oční vady?

Jestliže nosíte brýle, čočky nebo trpíte jinou oční vadou, budete potřebovat speciální potápěčskou masku s děleným zorníkem, která umožňuje vkládání čočky. Koupit můžete i masky vybavené dioptrickým sklem, nebo si nechat masku vyrobit přímo na míru. Výběr je v tomto případě mnohem menší a masku byste si měli před nákupem vyzkoušet.

Závěr

Vybrat potápěčskou masku není složité. Důležitější než vzhled a výrobní materiál je, aby maska seděla opravdu dobře. Při zkoušení se doporučuje přiložit masku k obličeji bez použití řemínku. Poté nasajte vzduch a vyzkoušejte, zda maska sama drží. Maska, která vám z obličeje padá, není vhodná a sáhnout byste měli po jiné. Mnohdy je třeba vyzkoušet několik různých modelů, než najdete takový, který vašemu obličeji opravdu sedne.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.intersport.cz, www.scubashop.cz, www.aquaproshop.czwww.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (40 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupil jsem si potápěčskou masku od značka Seac a splnila moje očekávání. Dobrá kvalita i cena, navíc dobře sedí a netlačí, což je pro mě nejdůležitější.

  2. Veškeré informace jsem našla v tomhle článku, děkuji za vaší pomoc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo