Podvodní skútr má podobu malé hračky, přesto se však jedná o výrobek, který mohou kromě dětí vyzkoušet i dospělí. Díky podvodnímu skútru si užijete vodní hrátky skutečně naplno. Podvodní skútr vám umožní zkoumat život pod vodou, ale poslouží i jako pohon, který vás povozí po vodní hladině.
Na trhu jsou k dostání podvodní skútry v mnoha cenových relacích. Před výběrem toho pravého byste měli vědět, jakým způsobem ho budete chtít používat a co vše od něho čekáte. Levnější modely potěší méně náročné dospělé a jsou ideální pro děti, drahé skútry pak používají i profesionální potápěči a často se tato pomůcka používá i při výcviku záchranářů. Podle typu podvodního skútru se liší výdrž baterie, výkon, rychlost i maximální hloubka ponoru.
Typy
Podvodní skútry je možné rozdělit do dvou skupin podle způsobu využívání. V domácnostech využijete spíše rekreační variantu, nároční uživatelé a profesionálové budou potřebovat profesionální přístroj. Od způsobu využívání se odvíjí výkon, vlastnosti i pořizovací cena.
Rekreační podvodní skútr
Levnější modely nabízí menší výkon, menší výdrž akumulátoru a méně rychlostí. Přesto i tyto skútry poslouží při šnorchlování, potápění či plavání. Největší výhodou je jejich dostupnost.
Profesionální podvodní skútr
Výkonnější skútry jsou vhodné i pro profesionální potápěče. Skútr vám umožní ponor do velké hloubky, díky většími výkonu se budete moci pohybovat vysokou rychlostí. Díky podvodnímu skútru mohou profesionální potápěči ušetřit kyslík i svoje síly. Za tyto bonusy si však budete moci výrazně připlatit.
Kapacita baterie
Podvodní skútry jsou napájeny nabíjecí baterií. Jedním z důležitých parametrů je tedy kapacita baterie. Ta přímo ovlivňuje dobu jízdy. I zde se kapacita liší s ohledem na typ skútru. Kapacita baterie se uvádí standardně v Ah.
- Rekreační – obvyklá výdrž rekreačních skútrů bývá v rozmezí 30 – 50 minut.
- Profesionální – vyznačují se větší kapacitou a výdrží. Na jedno nabití může skútr fungovat 60 – 120 min. Čím je kapacita větší, tím vyšší bude i pořizovací cena.
Typ baterie
Kvalitu určuje i typ baterie. Stejně jako je tomu u jiných akumulátorových přístrojů, můžete i zde volit mezi lithiovou a olověnou baterií.
- Olověné – méně kvalitní olověné baterie se dnes již využívají spíše sporadicky. Jejich velkou nevýhodou je nižší kapacita a vysoká hmotnost. Najít je můžete spíše v případě levnějších rekreačních variant.
- Li-Ion – lithiové baterie jsou mnohem kvalitnější a dosahují vyšších výkonů. Největší jejich výhodou je však mnohem delší životnost a potěší i nižší hmotnost. Za tuto kvalitu si však budete muset připlatit.
Rychlost
Podvodní skútry se mohou pod hladinou pohybovat různou rychlostí. Rychlost je parametr, který by neměl být, s ohledem na bezpečnost, příliš přeceňován. Obezřetní byste měli být zejména u skútru, který kupujete dětem. V jejich případě postačí rychlost do 3 km/hod. Dospělí více ocení skútry s rychlostí do 5 km/hodiny. Profesionální skútry pak mohou za hodiny překonat více než 9 km.
Výkon
Tak jako u jakéhokoliv elektrického zařízení by vás měl i v tomto případě zajímat výkon motoru. Obvykle se výkon pohybuje v rozmezí 150 – 500 W. Výkon profesionálních skútrů však může šplhat až k 800 a více W.
U podvodních skútrů ovlivňuje výkon rychlost. Skútr s výkonem 180 W, může plout rychlostí okolo 4 km/hod, při výkonu 500 W pak může být rychlost od 5 – 6,5 km/hod.
Hloubka ponoru
Dalším uváděným parametrem je hloubka ponoru. Maximální hloubka se obvykle pohybuje v rozmezí 10 – 40 metrů. I v tomto případě určuje hloubku typ skútru. Rekreačním uživatelům většinou postačí přístroje, které se mohou ponořit do hloubky 20 metrů. Profesionálové pak pravděpodobně budou mít na skútr větší nároky.
Hmotnost
Podvodní skútry se dále liší svojí hmotností. Lehčí skútry budete moci snadněji přenášet a nebude tolik obtížné dostat je na vodní hladinu v případě, kdy vám při používání vyčerpáte kapacitu baterie.
Na druhou stranu však hmotnost souvisí s kvalitou výrobního materiálu. Lehčí skútry jsou vyrobeny z méně odolných materiálů. Jejich hmotnost může být v rozmezí 2 – 4 kg. Těžší skútry jsou odolnější, počítat však musíte s hmotností 5 – 9 a více kilogramů. Pro méně zkušeného plavce může být manipulace s takto těžkým skútrem opravdu složitá.
Značka
Podvodní skútry jsou na českém trhu poměrnou novinkou. Výběr výrobců tak není nijak velký. V největším zastoupení jsou podvodní skútry Sublue. Tento výrobce je globálním lídrem a nabízí modely ve všech cenových kategoriích. Výběr budete mít i v případě japonské společnosti Yamaha. Další modely jsou k dostání od značky Divertug, Geneinno nebo Jobe.
Cena
Koupit podvodní skútr již představuje určitou investici. Pořizovací cena se pohybuje v rozmezí 9 – 100 000 Kč. Pro děti nebo amatéry jsou na trhu skútry s cenou od 9 – 16 000 Kč. Vyšší rychlost i větší kapacitu baterie můžete využívat u skútrů s cenou od 16 – 30 000 Kč. Hloubka ponoru může být i 30 metrů. Za profesionální skútr zaplatíte 30 a více tisíc korun.
Otázky a odpovědi
Na co se při výběru skútru zaměřit?
U podvodního skútru vám bude pravděpodobně nejvíce zajímat cena. Ta určuje, zda pořizujete rekreační nebo profesionální model. Ať již bude investice do podvodního skútru jakákoliv, zaměřte si i na délku nabíjení akumulátoru. Tento parametr nemusí vždy s cenou souviset. Profesionální i amatérské skútry lze nabíjet zpravidla v rozmezí 1,5 – 8 hodin.
Lze rychlost skútru ovlivnit?
Podvodní skútry mohou nabídnout 1 nebo více rychlostí. Rekreační modely zpravidla nabízí 1 rychlost, narazit však můžete i na dvourychlostní verzi. Dvě rychlosti jsou běžné i pro velkou řadu dražších skútrů. Pouze ty nejdražší mohou disponovat více rychlostními stupni.
Jaké funkce mohou podvodní skútry nabízet?
Z praktického hlediska je vhodné, aby byl skútr vybaven indikátorem, který vás bude informovat o stavu baterie. Tato výbava však není standardem u všech modelů. Další funkcí pak může být automatický systém pro vyrovnávání tlaku.
Závěr
Podvodní skútry jsou na trhu poměrnou novinkou. Díky podvodnímu skútru budete moci objevovat krásy podmořského světa. Vhodný je při potápění, šnorchlování i plavání. Aby bylo používání skútru bezpečné, měli byste striktně dodržovat doporučení výrobce. Ty se týkají zejména doporučené maximální hloubce ponoru. Skútr je nejčastěji určen pro používání na otevřené vodě, vodní hrátky si však můžete užívat i v rodinném bazénu. Děti mohou skútry vyzkoušet od věku 6 let, při jeho používání by však neměli být bez dozoru dospělé osoby.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Podvodní skútr jsem si poprvé vyzkoušel při potápění během dovolené a musím uznat, že to byl fakt neuvěřitelný zážitek, něco fascinujícího. Hned jsem si jeden od značky Sublue objednal, když jsme se vrátili domů a jsem velmi spokojený, jezdí se mnou všude.